Nejlepší budíky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Ranní vstávání považuje mnoho lidí za méně příjemnou činnost, ale protože povinností se nezbavíme, pomocníkem se stává budík. Abychom nezmeškali cestu do práce nebo školy, případně důležité setkání, měli bychom mít po ruce kvalitní a spolehlivý budík.

Jak vybrat budík?

Budíkem disponuje každý smartphone, avšak klasické budíky mají stále své kouzlo. Kromě toho, že vás budík vzbudí v nastaveném čase, může se stát i pěkným designovým kouskem, který ozdobí váš noční stolek. Vybírat můžete z mechanických retro budíků, které zobrazují čas analogově, ale také z četných digitálních budíků nabízejících kromě buzení funkce navíc.

Nejlepší budíky

Názov Hodnotenie Detail
Garni 165 Arcus   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Soundmaster UR620   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Solight CA01B   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Xiaomi Mi Smart Clock X04G   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TFA 60.2549.08   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Budíky – recenze

Abyste se při výběru správného budíku snadněji zorientovali, připravili jsme pro vás recenze vybraných produktů. Naším testem prošlo pět budíků, přičemž do výběru jsme zařadili budíky s analogovým i digitálním zobrazením času. Který bude pro vás vhodný? Napomoci vám mohou výhody a nevýhody jednotlivých modelů, které uvádíme pod každým popisem produktu.

Jaké zařízení vás mohou probouzet

Kromě zmíněných budíků a smartphonů vás mohou probouzet i další zařízení. Pokud o takových možnostech nevíte, dozvíte se o nich v následujících řádcích.

Online budík

Na internetu najdete mnoho webů, které nabízejí online buzení zdarma. Jejich nevýhodu je, že musíte být online, avšak jejich používání je velmi jednoduché. Zvolíte si čas buzení, případně další parametry (opakované buzení, melodii zvonění a podobně). Některé weby mají v nabídce i buzení videem.

Světelné polštáře

Věděli jste, že na trhu existují světelné budíky a polštáře? Předtím než zazní zvukový signál, světelný polštář začíná pomalu zesilovat světlo, děje se tak obvykle 15 až 30 minut před zvoněním. Takové zařízení zajistí klidnější spánek a přirozenější způsob probouzení.

Inteligentní/smart hodinky

Funkci budíku mohou převzít i smart hodinky. Kromě buzení jsou ty kvalitnější modely schopné sledovat i srdeční frekvenci během spánku, úroveň stresu, monitorovat kvalitu a délku spánku či sledovat to, v jaké fázi spánku se právě nacházíte. Pokud nemusíte nutně vstávat na přesně určený čas, hodinky můžete nastavit tak, aby vás probudili ve vhodné fázi spánku.

Buzení pomocí inteligentních hodinek

Budík na PC nebo notebooku

Budíkem disponuje i počítač, notebook, případně tablet. Aby vás tato zařízení vzbudili, musíte je mít zapnuté. Jelikož se nedoporučuje mít v místnosti, kde spíte, elektroniku, je vhodnější sáhnout po klasickém budíku.

Jaké typy budíků jsou na trhu

Setkat se můžete se třemi základními typy, ke kterým patří klasický mechanický budík, smart budík (inteligentní budík) a digitální budík. Ke každému z nich si v následujících řádcích řekneme něco blíže.

Klasický mechanický budík

Jde o retro budík, který má iv dnešní době své zastánce. Nepoužívají je jen starší lidé, ale kvůli designu po nich zvyknou sáhnout i mladší ročníky, a to i přesto, že tento budík má omezené funkce. Takový typ budíku je nutné večer natáhnout, každý večer tedy musíte točit klíčkem, aby se přístroj v průběhu noci nezastavil. Pokud budík zapomenete natáhnout, máte smůlu, protože ráno vás nevzbudí.

Smart budík

Smart budík nebo inteligentní budík si sám určí čas, kdy vás třeba probudit. Jde o dražší zařízení, které se podobá digitálnímu budíku, ale oproti němu má funkce navíc. Spolu s budíkem dostanete v balení i náramek, který si před spaním připnete na ruku. Díky němu budík monitoruje vaše pohyby a ví, kdy jste ve fázi REM.

Na budíku si nastavíte čas probuzení a časové rozmezí, aby vás budík vzbudil tehdy, když se nacházíte ve fázi lehkého spánku. Takový budík většinou disponuje i monitorem chrápání a některé modely mají integrovanou funkci předpovědi počasí pro čas, kdy odcházíte z domu.

Digitální budík

V současnosti patří k nejrozšířenějším digitální budík, který si koupíte za přijatelné ceny. Digitální budíky mohou mít analogové ciferníky s ručičkami nebo LED displeje se zobrazením času. Může jít o digitální budík na baterku, digitální budík napájen z elektrické sítě nebo kombinovaně. Mnohé digitální budíky nabízejí funkci duálního alarmu, opakování budíku, projekce času na stěnu nebo strop a další.

Digitální budík

Výhody klasického budíku

K hlavním výhodám klasických budíků patří jejich spolehlivost a přesnost. Kvalitní budíky si víte koupit za přijatelné ceny a sloužit vám budou bez problémů dlouhá léta. Digitální budíky navíc disponují množstvím užitečných funkcí a stanou se i pěkným designovým doplňkem vaší ložnice nebo dětského pokoje.

Základní modely mají velmi jednoduché ovládání, proto manipulaci s nimi zvládnou bez problémů i senioři a děti. Propracovanější modely vám zas poskytnou funkce navíc, které oceníte při různých situacích.

Podstatnou výhodou je, že do místnosti, kde spíte, si nemusíte brát mobilní telefon. Budete tak usínat mnohem klidněji. Budíky navíc nemusíte neustále dobíjet (jako je tomu v případě smartphonů), protože jsou napájeny bateriemi nebo z elektrické sítě.

Podle čeho si vybrat budík

Před koupí budíku si nejdříve ujasněte, zda vám více vyhovuje analogové nebo digitální zobrazování času. Počítejte s tím, že analogové budíky mají většinou jen omezené funkce, dokáží zobrazit aktuální čas a probudit vás v nastaveném čase. Budíky s digitálním zobrazením času nabízejí zpravidla funkce navíc, například možnost nastavit si dva alarmy v rozdílném čase, možnost odkladu budíku o pět nebo deset minut, rádio, měření teploty v místnosti a podobně. Jak si tedy vybrat budík? Prozradíme vám, co při výběru sledovat.

Velikost a design budíku

Velikost budíku byste si měli vybírat podle místa, kam jej chcete umístit. Pokud je váš noční stolek malý, sáhněte po budíku menších rozměrů, aby se vám na stolek vešly i další potřebné věci.

Neméně důležité při velikosti budíku je však to, abyste na něj pohodlně viděli. Ciferník budíku, resp. jeho displej, by měl mít dostatečnou velikost pro pohodlné čtení. Pokud si tedy vyberete kompaktní budík, umístěte ho tak, aby se váš zrak při pohledu na něj nenamáhal.

Natahování retro budíku

Co se týče designu budíku, setkat se můžete s různými tvary, přičemž převládají čtverce, kruhy či obdélníky. Budíky se nejčastěji vyrábějí z plastu, ale ty dražší i z kovu, méně často se setkáte s dřevem nebo sklem. Na trhu je mnoho barevných provedení od základních tmavých barev až po svěží barvy. Výrobci mysleli stejně na děti, proto v nabídce najdete budíky ve tvaru zvířátek nebo pohádkových postaviček. Design budíku nijak neovlivní jeho funkce, jde spíše o subjektivní výběr a záleží na individuálních preferencích.

Displej budíku

Jak jsme naznačili, velikost displeje nebo ciferníku je v úzkém spojení s velikostí samotného budíku. U digitálních budíků by měl být displej dobře čitelný z různých úhlů a ideální je, pokud si můžete přizpůsobit jeho jas. Při analogových budících je vhodné, pokud má ciferník a rovněž i ručičky hodinek luminiscenční prvky, abyste na něj viděli i během tmy a šera. Dobrá viditelnost na budík vám zajistí pohodlí, protože nemusíte vstávat z postele, abyste se na něj podívali.

Napájení budíku

Budík může být napájen různými způsoby. K třem základním druhům napájení patří napájení bateriemi, napájení ze sítě a kombinované napájení, které využívá elektrickou energii ze sítě, avšak jako záloha je umožněno i napájení bateriemi.

Napájení bateriemi patří k nejčastějšímu způsobu napájení. S takovým napájením se setkáte při klasických retro budících i moderních budících s analogovým ciferníkem, případně s digitálním displejem. Baterie jsou vhodné zejména pro menší budíky kvůli nízké spotřebě energie. Některé digitální budíky dokáží na displeji zobrazit zbývající kapacitu baterie, proto jste včas informováni o tom, že pro správné fungování budíku je vhodné baterii vyměnit za novou. Většina výrobců baterie nepřikládá do balení, proto je nutné si je samostatně dokoupit.

Digitální budík na baterky

Napájení ze sítě je výhradou větších digitálních budíků, které mají zpravidla přídavné funkce v podobě rádia, měření vnitřní teploty v místnosti, projekce času a podobně. K výhodám takového napájení patří, že nemusíte neustále kupovat a měnit baterie, avšak takový typ napájení má i své nevýhody. V případě, že dojde k výpadu elektrického proudu (například v důsledku poruchy v elektrárnách nebo následkem silné bouře) budík nebude zvonit a vy můžete usnout a zmeškat tak důležité povinnosti či setkání.

Kombinované napájení ze sítě i bateriemi je vhodné pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že se v požadovaném čase probudí. Duální napájení je jakousi pojistkou před nečekaným výpadkem elektrického proudu. Budík totiž funguje při zapojení do elektrické sítě, ale jsou v něm i baterie, které převezmou svou roli v případě výpadku. Před koupí budíku s takovým typem napájení si předem zjistěte, zda záložní baterie pokrývá i nároky na zvonění budíku nebo jen na energii vynaloženou na provoz a zobrazování hodin.

Hlučnost budíku

Neméně důležitým faktorem při výběru budíku je jeho hlučnost. Pokud patříte k lidem, jejichž spánek je velmi tvrdý, vhodné je sáhnout po budíku s výrazným a hlasitým zvukem, budete tak mít jistotu, že se vzbudíte a zvuk nepřeslechnete.

U digitálních budíků se můžete setkat s nabídkou různých melodií a ty kvalitnější a dražší vám umožní nahrát si vlastní vyzvánění. Ráno se tak probouzíte při vaší oblíbené melodii nebo písničce.

Při klasických analogových budících si třeba dát pozor i na hlasitost chodu budíku. Sekundová ručička některých budíků je při svém chodu hlasitá a toto hlasité tikání může vyrušovat ty, kteří nespí tvrdě. Ideální je proto sáhnout po budíku s tichým chodem.

Funkce budíku

Klasický mechanický budík, resp. budík s analogovým zobrazením času, vám zpravidla poskytne pouze základní funkce v podobě aktuálně zobrazeného času a buzení v nastaveném čase. Digitální budíky však disponují několika užitečnými doplňkovými funkcemi, které se liší model od modelu. S jakými funkcemi se můžete setkat u digitálních budíků?

  • Budík s projekcí – čas, datum, případně další údaje je možné promítat na strop nebo stěnu.
  • Duální alarm – umožňuje nastavit dva rozdílné časy na probuzení. Je vhodný pro partnery, kteří vstávají v rozdílném čase, případně pro sourozence, kteří mají společný pokoj.
  • Řízení DCF signálem – tyto budíky jsou přesné, protože čas se díky rádiovým signálům nezpozdí. K benefitům patří, že nemusíte řešit přenastavení z letního času na zimní a zpět, protože budík se automaticky přenastaví sám. K nevýhodám můžeme zařadit, že na některých místech budík rádiový signál nechytá.
  • Manuálně nastavitelný čas – na budíku je kolečko nebo tlačítka, které vám umožní manuálně nastavit čas.
  • Rádio – některé budíky disponují FM radiopřijímačem, jde o spojení budíku a rádia do jednoho praktického přístroje, který vás vzbudí vaší oblíbenou rádio stanicí.
  • Sleep – funkce, pomocí které si nastavíte čas, kdy se má rádio vypnout.

Funkce digitálního budíku

  • Opakované buzení (Snooze) – opakované vyzvánění, které přijde vhod, pokud víte, že nevstanete na první zvonění. Zvonění se zpravidla opakuje v pětiminutových nebo desetiminutových intervalech.
  • Intenzita zvuku buzení – některé (zejména dražší) modely disponují možností vlastní volby intenzity buzení. Tuto funkci ocení zejména ti, kteří se neradi budí na příliš hlasitý zvuk. Vhodná je i pro ty, kteří mají příliš tvrdý spánek a nastaví si vyšší hlasitost, aby měli jistotu, že se probudí.
  • Melodie zvuku buzení – moderní budíky nabízejí možnost buzení oblíbenou melodií nebo písničkou, kterou nahrajete do budíku.
  • Bluetooth – bezdrátová technologie, díky níž si spárujete budík s inteligentním mobilním telefonem.
  • Inverzní displej – displej je během provozu budíku neprůhledný a při jeho aktivaci se údaje na něm zviditelní.
  • Tlumení jasu – některé budíky umožňují nastavení jasu, přičemž vybírat můžete z více stupňů tak, abyste během spánku nebyli rušeni světlem z displeje.
  • Další doplňkové funkce – setkat se můžete s doplňkovými funkcemi, ke kterým patří měření vnitřní teploty v místnosti či zobrazování doplňkových údajů na displeji (aktuální čas, čas buzení, datum, den v týdnu a podobně).

Ceny budíků

Nejlevnější budík seženete za 220 Kč. Jde o dětský analogový budík, který potěší vaše ratolesti pestrobarevným designem. Nejlevnější digitální budík, který zároveň patří k nejprodávanější budíkem v rámci srovnávacího portálu Heureka, stojí 200 Kč. Tento budík reaguje na dotyk, má několik měnících barev, zvukové efekty a pod.

Levné budíky pod 250 Kč tvoří většinou zařízení s analogovým zobrazením času. Najdete mezi nimi budíky od neznámých i známých výrobců. Co se týče levných digitálních budíků, od nich čekejte jen základní funkce v podobě zobrazovaného času, data a buzení v požadovaném čase. Tyto budíky mají zpravidla monochromatický displej.

Střední cenová kategorie se pohybuje od 250 do 1 200 Kč. Jde o kvalitnější výrobky s přídavnými funkcemi, které potěší svým designem i kvalitou zpracování. Při těchto budících můžete narazit například na projekci času, FM rádio, barevný LED displej, duální alarm, možnost nastavení vlastní melodie na buzení, zabudovaný teploměr a podobně.

Cena nejdražších budíků se může vyšplhat nad 5 000 Kč, v tomto případě získáte inteligentní budíky s množstvím přídavných funkcí. Výjimku netvoří funkce jako sledování času, počasí, emaily, události v kalendáři, správy a různé upozornění. Tyto budíky se propojí pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth s vaším smartphonem. Budíky za ceny okolo 2 500 Kč patří k designovým kouskům, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a lahodí oku.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud vám nestačil náš podrobný průvodce, podle čeho si vybrat budík, případně vás nepřesvědčily výhody klasických budíků, zkuste si přečíst odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Jaká je výhoda klasického budíku oproti budíku v smartphonu?

Klasický budík je spolehlivý a díky němu nejste rozptylováni telefonem. Jelikož mobil mnoho lidí obírá o spánek, je vhodné, pokud si ho do pokoje, ve kterém spíte, vůbec neberete. Díky budíku se však nemusíte bát, že byste usnuli do školy nebo práce, protože spolehlivě vás vzbudí v požadovaném čase.

Které napájení budíku je nejvhodnější?

Pokud chcete budík přenášet z pokoje do pokoje, případně si ho brát s sebou na cesty, nejvhodnější napájení je na baterky. Baterky jsou levnou záležitostí a jednoduché budíky zpravidla nespotřebují hodně energie, baterka vám bez nutnosti výměny vydrží v budíku velmi dlouho. Pokud však máte náročnější digitální budík, ideálním je kombinované napájení z elektrické sítě i na baterky. V tomto případě baterka slouží jako záložní zdroj, pokud by z jakéhokoli důvodu došlo k výpadku elektrického proudu. Máte tak jistotu, že budík vás vzbudí.

Bude mi budík signalizovat, že je třeba vyměnit baterku?

Některé digitální budíky zobrazují pomocí LED displeje informaci o stavu baterie. Analogové budíky však takovou funkcí nedisponují. V případě, že se baterka vybije, hodinky přestanou jít. Jak jsme však uvedli, analogové budíky mají minimální spotřebu energie, proto vám jedna baterka vydrží velmi dlouho.

Jsou budíky vhodnou pomůckou pro děti?

Na trhu je množství budíků, které jsou určeny primárně dětem. Tyto budíky jsou snadno ovladatelné a vyhotovené v lákavých designech, které potěší nejednoho prcka. Setkat se můžete s pestrobarevným provedením, případně s motivy zvířátek nebo pohádkových postaviček.

Je vhodnější budík s klasickým ciferníkem nebo s LED displejem?

Oba budíky vás spolehlivě probudí v požadovaném čase, pokud sáhnete po výrobku od osvědčeného výrobce. To, který z těchto dvou typů je vhodnější, záleží už jen na vašich preferencích a na vašem vkusu.

Vaše hodnocení:
(88.4%)
Datum publikování: 31.08.2020
Datum poslední aktualizace: 12.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek