Nejlepší laminátory 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší laminátory
- Laminátory – recenze
- Peach Home Office A4 PL707
- Sencor SLA 201
- Fellowes Jupiter A3
- Co je to laminátor a k čemu se používá
- Jak vybrat laminátor na doma a do kanceláře
- Laminovací šířka
- Rychlost nahřívání
- Rychlost laminace
- Maximální tloušťka fólie do laminátoru
- Výška laminace
- Rozměry a materiál
- Funkce laminátorů
- Jak používat laminátor
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Hama Basic A42A
Chcete prodloužit životnost vašich dovolenkových fotografií nebo klientům rozdávat pěkné vizitky zalité do fólie? V tom případě se vám sejde laminátor.
V našem návodu vám poradíme, jak takový laminátor vybrat, kolik stojí a jak ho správně používat.
Nejlepší laminátory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sencor SLA 210 A4 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Peach Premium PL755 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
HP OneLam 400 A4 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Fellowes Jupiter A3 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Olympia A3048 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Laminátory – recenze
Ještě stále nemáte jasno v tom, který z laminátorů bude ten nejlepší pro vás? Podívejte se na naše recenze méně či více dobrých a také těch nejlepších laminátorů na našem trhu.
Co je to laminátor a k čemu se používá
Laminátor patří mezi kancelářské vybavení, pomocí kterého do speciální fólie "zalijete" jakýkoliv papírový dokument. Laminování se využívá při tvorbě diplomů, pamětních listů, různých oznámení "na dveře", rozpisů služeb v práci, učebních pomůcek, vizitek atd.
Využít jej však využijete i doma, například na prodloužení životnosti fotografií či jiných papírových vzpomínek, které chráněny před vzduchem a dalšími vnějšími vlivy vydrží zdravé opravdu delší dobu. Zalaminované dokumenty jsou navíc chráněny i před mechanickým poškozením či pověstným ocapkaním špinavýma rukama.
Jak vybrat laminátor na doma a do kanceláře
Laminátory najdou své uplatnění v kancelářích, domácnostech, školách či firmách. Při koupi tohoto zařízení proto myslete hlavně na to, kde a jak často jej budete používat. Při občasném zalévání fotografií do fólie si vystačíte i s opravdu levným kouskem.
Naopak, pokud chcete laminovat denně a ve velkém množství, budete potřebovat něco pokrokovější. O výkonu laminátoru rozhoduje rychlost nahřívání a laminování, maximální tloušťka fólie a papíru, se kterou dokáže pracovat, a ještě několik dalších technických parametrů.
Laminovací šířka
Maximální laminovací šířka laminátoru rozhoduje o tom, jaké široké dokumenty v něm můžete laminovat. Na jejich maximální délku nemá tento parametr žádný vliv, protože v každém jednom modelu můžete laminovat jakkoli "dlouhé" dokumenty.
Standardně jsou tato zařízení rozděleny do 3 kategorií, a to na laminátory A2, A3 a A4. Nemějte strach, pokud chcete laminovat dokumenty s velikostí A3 i A4, vystačíte si pouze s jedním produktem. Údaj o laminovací šířce je totiž vždy ten maximální. V laminátoru A3 tedy můžete používat i papír s velikostí A4 a tak dále.
Laminátor A4
Maximální pracovní šířka laminátorů A4 se tradičně pohybuje kolem 235 mm. Tyto modely jsou proto určeny pro dokumenty s maximální velikostí A4, ale také ty A5, A6 a menší. Můžete je tedy využít při laminování fotografií, vizitek a samozřejmě i při klasických "A-čtyřkách". Pro lepší představu, papír A4 má rozměry 210 x 297, ten A5 210 x 148 a A6 148 x 105 mm.
Laminátor A3
Laminátory A3 mají laminovací šířku od cca 300 do 315 mm. Asi už tušíte, že v nich můžete laminovat dokumenty s maximální velikostí A3, tedy ty s šířkou 297 mm (rozměry papíru A3 jsou 297 x 420 mm) a také ty menší. Tyto kousky bývají o poznání dražší. Rozdíly v ceně mezi laminátory A3 a A4 mohou představovat i několik stovek až tisíců korun.
Laminátor A2
Maximální laminovací šířka laminátorů A2 se pohybuje kolem 450 mm. Logicky, jsou určeny pro "zpracování" dokumentů s velikostí A2 a také těch menších. V praxi si v nich tedy můžete do fólie zalít i plakáty či XXL fotografie. Standardní "A-dvojkový" papír má rozměry 420 x 594 mm. Upozorňujeme vás, že kousky, které dokáží laminovat dokumenty s velikostí A2, jsou už pořádně drahé. Například Laminátor GBC 4000LM A2 stojí více než 21 000 Kč.
Rychlost nahřívání
Údaj o rychlosti nahřívání označuje čas, za který se laminátor nahřeje po jeho zapnutí. Dražší zařízení to dokážou za 60 sekund, tím levnějším a určeným hlavně pro domácí použití to trvá 6 až 7 min. Zlatou střední cestou jsou modely s rychlostí nahřívání kolem 3 – 5 min.
Rychlost nahřívání přímo souvisí s počtem topných válců v zařízení. V levnějších modelech se většinou nacházejí pouze 2 válce (doba nahřívání – cca 3 min.), v těch dražších až 6 a více válců (doba nahřívání – cca 1 min.). Počet válců má vliv i na to, zda se fólie během laminování napíná. Její napínání přitom zajišťuje plynulejší a rychlejší chod zařízení. Laminátory s 2 válci fólii nenapínají, ty se 4, 6 a více už ano.
Rychlost laminace
Rychlost laminování hovoří o tom, jak rychle zalijete do fólie 1 dokument. Aby bylo možné tyto údaje měřit přesně, jsou nejčastěji uváděny v měřítku milimetr za minutu (mm/min.). Někteří výrobci však upřednostňují informaci o čase, za který daný model zalaminovat papír s určitou velikostí. Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, na jaké "rychlé" zařízení se právě díváte, orientujte se podle těchto údajů:
- dražší laminátory vhodné na časté používání zvyknou mít rychlost 500 mm/min.,
- ty levnější, které jsou však na domácí použití zcela dostačující, většinou disponují rychlostí laminace 250 mm/min. To znamená, že laminátor dokáže při použití té nejtenčí fólie (2 x 75) papír s velikostí A4 vytisknout za přibližně 30 s.
Tyto údaje jsou opravdu pouze orientační, protože rychlost laminace ovlivňuje i tloušťka použité fólie. S tou tenčí bude zařízení pracovat vždy rychleji, s tou hrubší zas pomaleji.
Maximální tloušťka fólie do laminátoru
Existuje několik druhů fólií do laminátorů. V tomto bodě výběru vás však bude zajímat spíše to, s jakou hrubou fólií dokáže pracovat vámi vybraný model. Tloušťka fólie má přímý vliv na výslednou tvrdost "zalitého" dokumentu, a tedy i na jeho kvalitu a trvanlivost.
Tenčí fólie toho vydrží méně, jsou však vhodné pro zalévání dokumentů, které budete ohýbat. Naopak, tlustší fólie jsou odolnější, avšak velmi náchylné na zlomení. Proto je oceníte spíše při laminování fotografií, diplomů, školních pomůcek, vizitek a cedulek, které budou viset na stěně či dveřích.
- Tenké fólie – 2 x 75 μm
- Středně silné fólie – 2 x 100 μm
- Hrubé fólie – 2 x 125 μm
- Extrémně hrubé fólie – 2 x 250 a více μm
Tloušťka fólií je uváděna v mikrometrech (μm). Údaj o její tloušťce a také tom, s jakou hrubou fólií dokáže pracovat daný laminátor, vypadá však vždy takto: tloušťka fólie x 2. Důvod je prostý. Fólie se bude nacházet na obou stranách dokumentu, jeho výsledná tloušťka proto představuje dvojnásobek tloušťky samotné fólie. Nejčastěji se setkáte s laminátory:
- 2 x 75 μm
- 2 x 100 μm
- 2 x 125 μm
- 2 x 250 μm
Výška laminace
Do laminátoru nemůžete vložit jakkoli silný papír. O tom hovoří údaj o maximální výšce laminace. Do drtivé většiny laminátorů z kategorie "na doma" se vejde kancelářský papír s gramáží do 90 g/m², do těch kvalitnějších klidně i fotografický papír s gramáží 200 g/m², no a do těch profesionálních "narvete" bez problémů i karton. Abyste si mohli vybrat správný laminátor, musíte se rozhodnout už dopředu, co přesně chcete zalévat do fólie.
Gramáž a tloušťka jednotlivých typů papíru
- 80 g/m² papír – 0,1 mm (klasický kancelářský papír)
- 100 g/m² papír – 0,12 mm (klasický hlavičkový papír)
- 120 g/m² papír – 0,13 mm (prémiový hlavičkový papír)
- 140 g/m² papír – 0,16 mm
- 190 g/m² papír – 0,22 mm
- 200 g/m² papír – 0,25 mm (tenčí fotografický papír)
- 350 g/m² papír – 0,4 mm (kvalitní fotografický papír nebo pohlednice)
- 400 g/m² papír – 0,48 mm (kvalitní vizitka)
Rozměry a materiál
Laminátory nejsou příliš velké. Tradičně mají šířku od 30 do 50 cm (v závislosti na typu – A4, A3, A2), výšku cca 12 – 15 cm a hloubku okolo 17 – 25 cm. Při výběru si proto všimněte spíše jejich hmotnost, která se pohybuje v rozmezí od 0,8 až do více než 6 kg. Na tento parametr myslete zejména tehdy, když chcete s laminátorem cestovat. Důležitý je také použitý materiál. Levnější modely bývají plastové, a tedy i méně odolné. Ty dražší se vyrábějí z kovu, který je zárukou kvality a dlouhé životnosti.
Funkce laminátorů
- Zpětný chod: Tuto funkci najdete také pod názvy Anti-Jam, Jam Free či ABS. Ve všech případech jde o funkci, pomocí které z laminátoru uvolníte zaseknutý dokument.
- Kontrola nahřívání: Na dražších laminátorech můžete jejích nahřívání většinou regulovat. Tato funkce je nápomocná například tehdy, když potřebujete současně používat tenčí a tlustší fólie.
- Laminátor s řezačkou: Řezačka je velmi praktická záležitost. Slouží k tomu, abyste dokument pohodlně ořezaly.
- Automatické vypnutí: Opět jde o funkci, se kterou se setkáte hlavně při dražších laminátorech. Zařízení se při delší nečinnosti automaticky vypne. Většinou jde o dobu okolo 30 min.
- Kontrolka nahřívání: Upozorní vás na to, že je laminátor nahřátý a připraven k akci.
- Studené laminování: Pokud daný laminátor disponuje režimem na studené laminování, můžete v něm použít i speciální fólie. Ty se však slepí i bez použití tohoto zařízení, takže jde spíše o takovou menší zbytečnost.
- Ochrana před nahříváním krytu: Jde o různé systémy, které udržují povrch laminátoru chladný i během jeho provozu.
Jak používat laminátor
Přesný návod k použití laminátoru je rozdílný u každého produktu. Obecně však nejde o žádnou komplikovanou činnost. Na to, zda bude používání vašeho laminátoru jednoduché, byste však měli myslet už při jeho výběru. U většiny modelů najdete informaci ve znění "velmi jednoduché ovládání". Co si pod tím můžete představit? Většinou to, že daný laminátor umí sám rozpoznat tloušťku použité fólie. Stačí ho tedy zapnout, počkat až se nahřeje, vložit do něj papír a neřešit žádné komplikované nastavování.
Druhou verzí jsou takové laminátory, na kterých se nachází milion nesrozumitelných tlačítek a symbolů. Netvrdíme, že musí být špatné, z hlediska vašeho klidu vám však doporučujeme sáhnout po kouscích s jednodušším ovládáním.
Na základních modelech probíhá proces laminování tak, že papír nejprve ručně vložíte mezi 2 fólie a takto připravený dokument následně vložíte do laminátoru. Na takzvaných rolových laminátorech, které patří do kategorie profesionálních, je připevněna dlouhá rolka fólie. Do nich tedy pouze vkládáte dokumenty a fólii si "táhnou" automaticky. Pokud tedy chcete laminovat hodně a často, popřemýšlejte nad touto alternativou.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
O laminátorech už teď víte všechno. Ještě jsme vám však neprozradili vše potřebné o laminovacích fóliích a cenách těchto mašinek. Ať se líbí, odpovědi na tyto otázky si můžete přečíst právě teď.
Jaká je průměrná cena kvalitního laminátoru?
Jak si vybrat vhodnou laminovací fólii?
Kolik stojí laminovací fólie?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek