Nejlepší pásové brusky 2024 – recenze, test, srovnání

Hledáte ruční pásovou brusku, ale jste ztraceni v široké tržní nabídce? V tom případě je tento článek designován přímo pro vás.

Jak vybrat pásovou brusku?

V pomyslném prvním bloku se zaměříme na vybranou pětici oblíbených modelů, ve zkratce si je představíme a shrneme jejich výhody nevýhody. Následně se přesuneme k několika užitečným bodům, které při koupi ručních pásových brusek hrají důležitou roli.

Nejlepší pásové brusky

Názov Hodnotenie Detail
Stanley FMEW204K   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Makita 9911   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Ryobi R18BS-0   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Caterpillar DX48   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Extol 8894300   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Pásové brusky – recenze

Na základě odborných testů, uživatelských recenzí, prodeje a oblíbenosti u zákazníků jsme si pro vás vybrali pět modelů, které podrobíme krátké recenzi. Ta by vám měla pomoci ve výběru a také vám usnadní porovnávání jednotlivých druhů.

Co je pásová bruska

Pásová bruska je elektrické ruční nářadí, díky kterému může uživatel plošně brousit nerovné povrchy. Nejčastěji se používá na broušení dřeva, ale také plastu nebo kovu. Tento dílenský obráběcí přístroj má brusný pás s různou šířkou i zrnitostí, který je napnutý mezi dvěma válci. Jeden válec je hnací a druhý napínací. Hnací válec může být spojen s motorem přímo nebo přes klínový řemen. Napínací válec se zas používá k napínání brusného pásu.

S pásovou bruskou bez problémů obrousíte velké rovné plochy a proto disponuje největším brusným úběrem ze všech na trhu odstupným brusek. Brusný úběr je podstatným parametrem, protože toto číslo udává, jak rychle, s jakou silou, s jakým výkonem a o kolik je bruska schopna obrousit vybraný úsek.

Moderní brusky mají i elektronickou regulaci otáček. Ta je podstatná při opracovávání materiálů, které jsou citlivější na vyšší teplotu. Jelikož při broušení přirozeně vzniká teplo, pásové brusky s regulací otáček jsou k zpracovávanému materiálu šetrnější.

Druhy brusek

Na trhu se setkáte s několika typy brusek. K nejběžněji používaným patří ruční pásové brusky na dřevo, stolní pásové brusky na dřevo, pásové brusky na kov, pásové brusky na nože či vibrační brusky. V nabídce jsou i excentrické, oscilační, kotoučové nebo dvoukotoučové brusky. Stejně se prodávají mini brusky, brusky na řetězy či brusky na sádrokarton. Výběr je široký, ale my se zaměříme zejména na ruční pásové brusky na dřevo.

Ruční pásová bruska

Tuto brusku využijete na základní zpracování materiálu a hrubší práci. Brusný papír se může pohybovat rychlostí až 400 metrů za minutu, čímž se ruční pásová bruska stává nejúčinnějším nástrojem pro broušení velkých ploch. S jiným typem brusky by vám stejná práce trvala mnohem déle a navíc byste s konečným výsledkem nemuseli být spokojeni.

Stolová pásová bruska

Stolová nebo jinak řečeno stacionární pásová bruska je ve výbavě většiny truhlářských dílen. Oproti ruční brusce má výhodu v tom, že obráběný obrácený materiál se drží v obou rukou, čímž se broušení stává přesnější, preciznější a pro uživatele je méně únavné. Profesionální truhlářské dílny disponují klasickou stacionární bruskou, no stolovou brusku si můžete vytvořit i z některých ručních pásových brusek. Ruční brusku stačí otočit brusným pásem směrem nahoru a pomocí speciálních kovových svorek ji připevnit o stůl. Bruska je pak fixně připevněna na jednom místě a obráběný materiál se k ní přikládá obráceně.

Stolová pásová bruska

Vibrační bruska

Vibrační bruska se podobně jako ta pásová používá k obrábění materiálu. Ačkoli vibrační bruska dokáže také odebírat velké množství materiálu, ve srovnání s pásovou je to však omezené množství. Rozdíl mezi vibrační a pásovou bruskou vyplývá už z jejich pojmenování. Při pásové brusce se na broušení používá nekonečný brusný pás a vibrační bruska má brusný papír, který se pohybuje v malých kruhových oběžných drahách. Pokud tedy chcete opracovávat velké plochy a ve velkém množství, výhodnější je pro vás pásová bruska.

Jednoruční versus obouruční pásová bruska

Pásové brusky jsou jednoruční i obouruční. Vybírejte podle toho, co vám více vyhovuje a na co chcete brusku nejčastěji využívat. Jednoruční typ pásové brusky se hodí pro renovační práce, v rámci kterých chcete opracovat starý nábytek nebo složitější tvary. Jednoruční bruska se vyznačuje lepší manipulací a dokážete se s ní dostat i do méně dostupných míst. Obouruční pásová bruska je rozměrově větší, čím se projeví její limity při přesnější práci. Obouruční typ pásové brusky proto využijete především při opracovávání velkých a rovných kusů materiálu, jakými jsou například desky, trámy nebo fošny a podobně.

Použití pásových brusek

Pásové brusky mají široké využití, ačkoli většina je používá na obrábění dřeva. Tam však jejich využití nekončí. Skvěle se hodí při hrubších pracích a při obrábění velkých dřevěných nebo plastových ploch. Brousit s nimi můžete například dveře, střešní latě, dřevěné desky nebo trámy. Využijete je i při odstraňování starých barev či laků a také při zarovnávání vyvýšených dřevěných spojů.

Známe i pásové brusky na kov, plast nebo nože. S bruskami na kov můžete například odstraňovat rez. V kombinaci s vhodným brusným pásem s bruskou dokážete opracovat dokonce i beton nebo břidlici. Pásová bruska na nože je zas speciálně určena pro lehké broušení nožů, nůžek, seker nebo sekáčů.

Kdo využije pásovou brusku

Pásová bruska je vhodná pro kohokoliv, kdo pracuje s dřevem. Pokud potřebujete v domě, bytě či na chalupě přebrousit dveře, zárubně nebo parkety, i ta nejlevnější bruska dokáže udělat více než obyčejný smirkový papír. Broušení pásovou bruskou vám ušetří hodiny práce přesto, že se s ní nedostanete do rohů a záhybů nebo s ní neopracujete oblé hrany. Svou práci však provede dobře a zbytek opracujete ručně, případně použijete excentrickou brusku.

Jak vybrat ruční pásovou brusku

Hobby pásová bruska vám bude se spokojeností sloužit, pokud občasně potřebujete opracovat dřevo nebo jiný materiál. Pokud to s dřevem myslíte o něco vážněji, vyplatí se vám připlatit si za kvalitnější brusku. Ta vám nabídne silný výkon, široký brusný pás s lehkou výměnou, kterou provedete jednoduchým stlačením páky, či funkční odsávání prachu a pilin. Kvalitní pásové brusky, které se svými parametry a funkcemi přibližují k profesionálním, si můžete pořídit za akceptovatelnou částku. Samozřejmě, profi brusky na dřevo stojí tisíce korun a jsou výsadou různých výrobních hal či závodů, které se zabývají obráběním dřeva, kovu a dalších materiálů.

Jak vybrat ruční pásovou brusku

I když se na trhu nacházejí brusky (např. kotoučové), které brousí hladčeji, tak i přesto se ruční pásové brusky těší velké oblibě a jsou velmi šikovným pomocníkem při širokém spektru řemeslných činností. Proč? Protože díky širokému brusnému pásu a jeho rychlosti pohybu umožňují efektivní opracování velkých ploch. Čím se řídit při výběru a jaké parametry sledovat si právě vysvětlíme.

Příkon a nastavování rychlosti

Asi nejdůležitějším údajem je příkon motoru. Ten si musíte vybírat podle toho, zda broušení máte jako hobby nebo brusku potřebujete na profesionálnější účely. V prvním případě si klidně vystačíte s příkonem 600-700 W. V případě profesionálnějšího využívání je potřebný až dvojnásobný příkon – ideálně 1200 W.

Dále je důležité, abyste si zkontrolovali možnost regulování rychlosti, resp. otáček a zda ho vůbec vybraný model nabízí. Otáčky se obvykle regulují elektronicky v určitém rozsahu daného typu. Brusky tak víte nastavit na nižší rychlost a používat je i na jiné materiály než jen na dřevo. Nižší rychlost vám umožní lépe nakládání a broušení citlivých partií náchylných na poškození.

Nejlepší ruční pásová bruska

Ovladatelnost

Bruska by měla být dobře vyladěná, aby se při práci nenakláněla do stran, protože pak by za sebou zanechávala nepěkné hlubší rýhy. Nesmí ubíhat po materiálu a zároveň musí mít kontakt s podkladem. Zda má dobrou ovladatelnost se ukáže ve chvíli, kdy ji při plných otáčkách uchopíte jednou rukou za zadní rukojeť. Dobré vyladění brusky je důležité zejména při velkoplošném broušení. Pokud bruska po tomto jednoduchém testu sleduje pohyb vaší ruky do stran, vězte, že jste natrefili na správný přístroj, který vás nezklame ani v záběru. Je ideální, pokud těžiště rukojetí procházejí středem brusného pásu, toto si zkontrolujte zejména u modelů s širším tělem. S ovladatelností brusky úzce souvisí i těžiště, které by mělo být ve středu brusné desky. Pokud se jí při práci zvedá hrot, zadní část vám vybrousí nepěkné prohlubně.

Zahřívání

Při tření se brusné plátno zahřívá, a proto platí, že čím déle brousíte, tím bude plátno více horké. Nepříjemná situace může nastat, pokud se s bruskou pokoušíte odstranit starý barevný nátěr, lazuru nebo lak. Při bruskách s grafitovou deskou se zahřívání výrazně snižuje, proto je v tomto směru nápomocná. U některých modelů brusek může pomoci odsávání prachu, protože během odsávání vzduch protéká štěrbinou a brusný pás se tak dokáže ochladit. V tom horším případě, pokud bruska nemá ani jeden ze zmíněných parametrů, musíte snížit tempo broušení nebo si během práce dělat pravidelné přestávky.

Sací výkon

Při broušení přirozeně vzniká množství prachu a pilin, proto je dostatečný sací výkon podstatným parametrem. Kvalitní bruska dokáže do připojené kapsy nebo kazety zachytit více než 90% prachu a pilin. K některým bruskám můžete místo kapsy připojit vysavač. Ani ten však není zárukou toho, že se vám na ploše nebude hromadit vznikající prach. Slabý sací výkon a odvod brusného prachu sníží efektivitu broušení, ale odrazí se to i na kvalitě vyhlazení povrchu. Slabé odsávání prachu a pilin vám bude překážet hlavně při stupňujícím zrnitosti.

Pásová bruska na parkety s odsávaním

Šířka brusného pásu a váha brusky

Šířka brusného pásu se nejčastěji pohybuje v intervalu 60 až 100 milimetrů, ale najdete také širší pásy. Dále je třeba sledovat jeho obvod, který se pohybuje přibližně od 400 do 620 milimetrů.

Podle hoblovaného materiálu si také vybíráte zrnitost pásu. Ty nejhrubší mají označení P20, ty nejjemnější zase P400. Pro běžné "kutilské" práce je dostatečná šířka 75 milimetrů a váha přibližně 2 až 2,5 kg.

Materiál brusného pásu

Při brusném pásu třeba sledovat nejen jeho šířku a zrnitost, ale i materiál, ze kterého je vyroben. Pro práci se dřevem bude stačit klasický levnější korund, avšak pro odolné kovy je vhodný pás se zrny syntetických diamantů.

Při práci s bruskami se nejčastěji používá těchto pět tipů brusných papírů:

  • skelný papír (křemenný) – má žlutou barvu a snadno se rozpadá, proto se při práci s dřevem využívá jen zřídka.
  • papír s drceným granátem – má hnědočervenou barvu, povrch zanechává hladší, avšak dřevo nebrousí tak rychle jako jiné povrchy.
  • elektrokorund (papír s oxidem hlinitým) – je trvanlivější než granát, avšak povrch zanechává drsnější. Nejčastěji se používá v elektrických bruskách.
  • papír s karbidem křemíku – má tmavě šedou až černou barvu, na dřevo se využívá jen minimálně. Pokud se použije, tak na úpravu vysoce kvalitních povrchů. Využití nachází hlavně při uhlazování povrchu kovů a při broušení namokro.
  • keramický brusný papír – jde o nejvíce trvanlivý brusný papír, se kterým odstraníte velké množství materiálu. Často se využívá na brusných pásech v pásových bruskách a někdy i při ručním tvarování dřeva. Tento typ papíru zanechává velmi hrubý povrch.

Elektronika

Za praktickou funkci se považuje, pokud je bruska vybavena elektronikou, která se postará o plynulý rozběh motoru i udržení otáček v záběru. Takto vybavená bruska tlumí počáteční ráz při spuštění a uživatelům poskytuje stabilní výkon při broušení materiálů, přes které procházejí vlákna dřeva různými směry. Může se to týkat například parket, které jsou uloženy ve vzoru, případně hrubého neopracovaného masivu, na kterém byste chtěli broušením vytvořit atraktivně vypadající hrany.

Montáž

Kotvení a svěrky na stacionární montáž rozšiřují možnosti použití brusky. Ne každá bruska je takto vybavena. Pokud bruska kotvení a svěrky má, v mnoha případech dokáže nahradit talířovou nebo vřetenovou brusku. Hodí se zejména při tvarování a zabrušování dřevěných dílců při malých nábytkářských projektech. K některým bruskám se dodávají i dorazy. Díky nim je broušení jednodušší a pohodlnější. Kromě možností montáže je při bruskách důležité, abyste měli dobrý přístup k ovládacím prvkům. Vaše práce tak bude intuitivní.

Brusné papíry k pásové brusce

Páčky na napínání

Hobby modely pásových brusek mají obvykle plastové páčky na napínání brusného pásu. Ty se zvyknou po delším používání pokazit a v nejnevhodnější chvíli selžou. U profesionálních modelů se setkáte výhradě s kovem, který má mnohem delší životnost. Chcete-li brusku na občasné broušení v domácnosti a nepotřebujete si připlácet za model pro profesionály, alespoň si před koupí ověřte dostupnost plastových páček ve formě náhradního dílu. Pamatujte si, že páčka musí ustát silný tah.

Upevňovací systém

Současné pásové brusky mají jednoduchý upevňovací systém. Často jsou vybaveny jednou pákou, pomocí které se brusný pás uvolní a stáhne a vy pak můžete nasadit nový. Při výměně pásu byste brusku měli otočit tak, aby válce směřovaly nahoru. Vedle páky se nachází nastavitelný mechanismus, který může být mechanický nebo elektronický a jeho úkolem je napínání a centrování brusného pásu.

Stacionární režim

Stacionární režim dovoluje ruční brusku přeměnit na stolovou. Pásovou brusku stačí otočit brusným pásem směrem nahoru a kovovými svorkami ji pevně připevnit ke stolu. Bruska je pak fixně uchycena k jednomu místu a uživateli k ní stačí přikládat materiál ke zpracování. Nezapomínejte, že materiál v tomto případě třeba přikládat obráceně. Díky tomu, že materiál lze přikládat svrchu oběma rukama, broušení je mnohem přesnější. Zátěž na vaše ruce je při práci menší a bruska je zas stabilnější. Před koupí brusky si proto všímejte, zda vámi vybraný model takovou možnost má, případně zda je možné dokoupit si potřebné věci, aby se z ruční pásové brusky mohla stát stolová bruska.

Vibrace

Vibrace brusky souvisejí hlavně s nedokonalým tvarováním válce a ovlivňují únavu uživatele při práci. V kombinaci s nedokonalým či ztíženým připojováním brusných pásů se ruce rychle unaví, v důsledku čehož pak ztrácejí potřebný cit. To vede ke zpomalení při práci nebo k nekvalitněji odvedené práci. Proto se snažte vybrat takovou brusku, jejíž vibrace přenášené do rukojetí jsou co nejmenší. Jelikož intenzitu vibrací nevíte zjistit před použitím, vyplatí se sledovat a číst recenze od uživatelů, kteří brusku již vlastní.

Zpětná vazba

Zpětná vazba závisí od práce, kterou chcete s bruskou vykonávat. Při truhlářských a renovačních pracích je vhodná měkká zpětná vazba, kdy se kvalita práce určuje dobrou ovladatelností brusky. Při silnějších tesařských pracích zas oceníte agresivnější zpětnou vazbu, kdy vás bruska výrazně táhne po pásu vpřed.

Hobby pásová bruska – napínání brusného pásu

Brusná deska

Pozornost byste měli věnovat i brusné desce. Není dobré, když se deska prohýbá, ačkoli podélně prohnutá deska záběr velmi neovlivní. Prohnutí brusné desky může ovlivnit brusný pás, který se předčasně opotřebí. Důvodem je, že tlak se při práci na desce nerozloží rovnoměrně, ale bodově se znásobí na těch místech, která jsou vyvýšené. Týká se to hlavně začátku a konce desky, v některých případech střední části desky.

Hůř dostupná místa

Levné brusky se většinou nedostanou k okrajům nebo do rohů. Někteří přední výrobci však nabízejí praktické vylepšení, díky kterým brusku bez problémů použijete i na hůře dostupných místech. Před výběrem vhodné brusky si proto promyslete, kde a jak ji budete používat a zda je pro vás dostupnost horší dosažitelných míst podstatná.

Hlučnost

Hlučnost brusky ovlivňuje uživatelský komfort během práce. Připravte se na to, že pásová bruska může dosahovat hlučnost až 100 decibelů. Zvýšený hluk pomohou tlumit ochranná sluchátka, které by měly být ve vaší výbavě. Pokud je nemáte, najdete je v mnoha obchodech za přijatelné pořizovací ceny. Nasazujte si je před každým zahájením práce, abyste ochránili svůj sluch před nepřiměřeným hlukem. Dlouhodobé vystavování se nadměrnému hluku může později způsobit problémy se sluchem.

Přívodní kabel

Přívodní kabel lze taktéž není až tak podstatný parametr, ale i ten ovlivní komfort při práci s bruskou. Kvalitní bruska má dostatečně dlouhý přívodní kabel, abyste nemuseli používat prodlužovačku. Je vhodné, pokud má měkký gumový kabel s délkou minimálně 2 až 4 metry.

Cena pásových brusek

Pásové brusky na dřevo najdete v obchodech v širokém cenovém rozpětí. Přestože cena by při rozhodování se, kterou brusku si koupíte, neměla být na prvním místě, mnozí se rozhodují podle ní. Rodinný finanční rozpočet občas nepustí, přesto třeba vedle ceny sledovat důležité parametry a funkce, které jsme zmínili výše.

K levným patří mini brusky, které si koupíte za přibližně 500 Kč. Klasické pásové brusky, které jsou určeny pro hobby uživatele, začínají na částce 1000 Kč a pohybují se do 5000 Kč. Pásové brusky v této cenové kategorii se těší velké oblibě, protože nejhlavnější práci v domácnosti odvedou dokonale a uživatelům přitom ušetří čas i minimalizují námahu při opracovávání materiálu.

Kvalitní brusky vhodné pro profesionálnější řemeslná využití si koupíte od 5000 Kč a výše. Jejich cena se pohybuje až do několika desítek tisíc a se stoupající cenou přibývá i výkon a přídavné funkce, které usnadňují manipulaci s bruskou.

Elektrická pásová hobby bruska

Dražší poloprofesionální modely pásových brusek najdete v obchodech od 12 500 do 60 000 Kč. Nejdražší jsou pak širokopásové stolní brusky pro profesionální průmyslové použijte, za které zaplatíte od 250-tisíc do 100-tisíc Kč. Ty se skvěle uplatní ve velkých výrobních halách.

Chcete-li při koupi ušetřit, zkuste sledovat výprodeje pásových brusek, případně se poohlédnout v bazarech a záložnách. Při koupi brusky z druhé ruky si předem zkontrolujte stav přístroje a jeho funkčnost, abyste po příchodu domů nelitovali zbytečně vyhozené peníze. Nedostatky používané pásové brusky se vám nemusí podařit odhalit během krátkého testu. Doporučujeme vám proto dát přednost novým bruskám z prověřených obchodů.

Oblíbené značky pásových brusek

Značka je poměrně častým parametrem, na kterém záleží při koupi brusky. Pokud vám to rozpočet dovolí, vždy je lepší sáhnout po osvědčené značce, která má dobré jméno v celém světě. Koupě takové brusky je zárukou dlouhé životnosti, bezproblémového chodu či dobré ergonomie. Navíc si můžete být jisti několikaletou zárukou, dostupným pozáručním servisem i snadno dostupnými náhradními díly.

K oblíbeným a uznávaným značkám patří pásové brusky Makita, Bosch, DeWalt, Haim nebo Ferm. Velké oblibě se také těší pásové brusky Extol, Parkside, Narex nebo Güde. Stačí zadat do vyhledávače výraz "pásové brusky heureka" a zjistíte, že uvedené značky jsou v rámci tohoto segmentu nejprodávanějšími i nejvíce kladně hodnocenými.

Pásové brusky Makita patří k top produktům ve své třídě. Tento japonský výrobce elektrického ručního nářadí působí na trhu od roku 1915 a za tuto dobu si dokázal vybudovat skvělé renomé. Kromě pásových brusek vyrábí i úhlové brusky, karbobrusky a další nářadí. Brusky Makita se od konkurence liší hlavně svým designem, díky čemuž se s nimi funkčně a pohodlně pracuje.

Pásové brusky Bosch vynikají promyšlenou ergonomií a jednoduchým ovládáním. Tento německý výrobce působí na trhu od roku 1886, přestože původně se zaměřoval na výrobu motorů. V současnosti je značka v povědomí uživatelů zejména jako synonymum kvalitního ručního nářadí. Kromě pásových brusek vyrábí i vrtačky, šroubováky a další pomůcky, které ocení nejeden kutil. Brusky Bosch jsou kvalitní přístroje, které si uživatelé dokáží obstarat za přijatelné ceny. Ocení je hobby kutilové i dílny nebo menší profesionální provozy.

Na trhu se setkáte i s levnými pásovými bruskami, které občas nabízejí různé obchodní řetězce. Takové brusky se však v testu kvality obvykle umístí na spodních příčkách. Proto raději vsaďte na ověřenou značku, která vás nezklame a pásová bruska podá adekvátní výkon, se kterým budete spokojeni.

Rady a tipy pro práci s bruskou

Na závěr přinášíme pár užitečných rad a tipů pro ty, kteří s bruskou nemají zkušenosti. Pokud brusku držíte poprvé v ruce, může se vám zdát práce s ní náročná. Není to však nic složité, stačí se držet návodu, který jste obdrželi s přístrojem, a ověřených tipů od uživatelů, kteří s bruskami pracují.

  • Před prvním použitím brusky otestujte její schopnosti. Je vhodné, pokud brusku nejprve vyzkoušíte na malém úseku. Získáte tím potřebný cvik v používání a následně se vám s ní bude lépe manipulovat. Pásovou brusku můžete vyzkoušet na různých materiálech, přitom si přizpůsobte techniku ​​práce, která vám bude nejvíce vyhovovat.
  • Při nasazování brusného pásu musí sedět šipky. To znamená, že brusný pás nasazujte tak, aby směr šipek nacházející se na vnitřní straně pásu byl ve shodě se směrem šipek na krytu brusky.
  • Šířka brusného pásu musí být stejná jako šířka válce, jen tehdy máte záruku, že pásová bruska bude pracovat hladce. Brusku pevně chyťte do obou rukou, zapněte ji a na materiál, který chcete opracovat, položte až když brusný pás naplno běží.
  • Pásovou bruskou byste měli brousit pravidelnými pohyby dopředu a dozadu. Takto se zbavíte i škrábanců, které jsou na obrušování podkladu. Díky pravidelným pohybům bruskou budou škrábance obroušeny stejným směrem.
  • Na brusku se nesnažte tlačit, stačí ji pouze vést a udávat jí směr broušení. Tělo brusky je vyvážené tak, aby materiál obrušovala vlastní vahou, tlačení na ni je proto zbytečné.
  • Pro dosažení hladší plochy je vhodné brousit měkké dřevo ve směru vláken. Pokud jste ani takovým stylem broušení nedosáhli požadovaný výsledek, můžete na dobroušení použít vibrační nebo excentrickou brusku.
  • Při broušení kovu v žádném případě nepoužívejte textilní sběrný vak, protože by mohlo dojít k nehodě. Jiskry, které při broušení vznikají, by textil mohly zapálit a vy byste tak namísto užitku nadělali více škody.
  • Pokud jedete vyměňovat brusný pás, vždy nejprve odpojte brusku z elektrické sítě. Výměna pásu je jednoduchá, stačí pomocí páky uvolnit napětí mezi předním a zadním válcem a stáhnout brusný pás. Nasaďte nový pás, na válečcích ho vycentrujte, přitáhněte páku a brusku zapojte do elektrické zásuvky. Nyní jste připraveni na opětovné broušení.
  • Občas se může stát, že brusný pás se zalepí starým nátěrem, lakem nebo tmelem. Vyčištění je poměrně jednoduché, stačí vám na to drátěný kartáč, kterým projdete po pásu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pásová bruska je výborným pomocníkem pro hobby mistry, ale i pro profesionály, kteří pravidelně potřebují rychle obrousit velké plochy s vysokým úběrovým výkonem. Prozradili jsme vám, jak si brusku vybrat, na závěr vám poskytneme ještě doplňující informace související s častými otázkami zájemců o tento typ nářadí.

Na co všechno mohu pásovou brusku použít?

Pásová bruska je vhodným pomocníkem zejména při hrubších pracích souvisejících s obráběním dřeva, plastu, ale i kovu. Použít ji můžete na odstraňování barvy a laku, broušení dveří, trámů či střešních latí, ale např. i na zarovnávání vyvýšených dřevěných spojů.

Jak brusku správně používat?

Broušené části byste měli opracovat vždy v několika fázích – nejprve začněte od hrubší zrnitosti a postupně používejte stále jemnější brusný nástroj. Pokud chcete používat brusku na broušení dřeva, je rozhodující směr broušení. Brusku třeba vést ve směru kresby dřeva, nikdy nebruste napříč vláknem. Nezapomeňte při práci používat ochranné brýle a masku proti prachu.

Jakou značku pásové brusky vybrat?

Výrobce/značka do velké míry ovlivňuje kvalitu nářadí. Pokud si vyberete ověřenou značku, můžete se spolehnout na dostupnost náhradních dílů i snadno dostupný servis. Mezi nejznámější značky z tohoto segmentu patří Makita a Bosch, oblíbené jsou však i Einhell, Metabo, Black & Decker, Hecht, Extol, Güde, DeWalt nebo Narex.

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 03.11.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek