Nejlepší pásové brusky 2020 – recenze, test, srovnání

Hledáte ruční pásovou brusku, ale jste ztraceni v široké tržní nabídce? V tom případě je tento článek designován přímo pro vás.

Nejlepší ruční pásová bruska

V pomyslném prvním bloku se zaměříme na vybranou pětici oblíbených modelů, ve zkratce si je představíme a shrneme jejich výhody nevýhody. Následně se přesuneme k několika užitečným bodům, které při koupi ručních pásových brusek hrají důležitou roli.

Nejlepší pásové brusky

Názov Hodnotenie Detail
Makita 9911   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Makita 9403J   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Asist AE3B101DN   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Extol 8894300   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Powerplus POWE40040   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Pásové brusky – recenze

Na základě odborných testů, uživatelských recenzí, prodeje a oblíbenosti u zákazníků jsme si pro vás vybrali pět modelů, které podrobíme krátké recenzi. Ta by vám měla pomoci ve výběru a také vám usnadní porovnávání jednotlivých druhů.

Jak vybrat ruční pásovou brusku

I když se na trhu nacházejí brusky (např. kotoučové), které brousí hladčeji, tak i přesto se ruční pásové brusky těší velké oblibě a jsou velmi šikovným pomocníkem při širokém spektru řemeslných činností. Proč? Protože díky širokému brusnému pásu a jeho rychlosti pohybu umožňují efektivní opracování velkých ploch. Čím se řídit při výběru a jaké parametry sledovat si právě vysvětlíme.

Jak vybrat ruční pásovou brusku

Příkon a nastavování rychlosti

Asi nejdůležitějším údajem je příkon motoru. Ten si musíte vybírat podle toho, zda broušení máte jako hobby nebo brusku potřebujete na profesionálnější účely. V prvním případě si klidně vystačíte s příkonem 600-700 W. V případě profesionálnějšího využívání je potřebný až dvojnásobný příkon – ideálně 1200 W.

Dále je důležité, abyste si zkontrolovali možnost regulování rychlosti, resp. otáček a zda ho vůbec vybraný model nabízí. Otáčky se obvykle regulují elektronicky v určitém rozsahu daného typu. Brusky tak víte nastavit na nižší rychlost a používat je i na jiné materiály než jen na dřevo. Nižší rychlost vám umožní lépe nakládání a broušení citlivých partií náchylných na poškození.

Parametry brusného pásu a váha brusky

Šířka brusného pásu se nejčastěji pohybuje v intervalu 60 až 100 milimetrů, ale najdete také širší pásy. Dále sledujeme jeho obvod, který se pohybuje přibližně od 400 po 620 milimetrů.

Podle obrušování materiálu si také vybíráte zrnitost pásu. Ty nejhrubší mají označení P20, ty nejjemnější zase P400. Pro běžné "kutilské" práce je dostatečná šířka 75 milimetrů a váha přibližně 2 až 2,5 kg.

Pásová bruska

Odsávání prachu

Při broušení vznikají pochopitelně množství prachu a pilin a proto je dobré, když je tento odpad odsáván. Zde máme dvě varianty – k brusce můžeme připojit sáček, kde se piliny budou shromažďovat, nebo existují takové modely, kde lze připojit klasický vysavač. Broušení je hygieničtější a přehlednější.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pásová bruska je výborným pomocníkem pro hobby mistry, ale i pro profesionály, kteří pravidelně potřebují rychle obrousit velké plochy s vysokým úběrovým výkonem. Prozradili jsme vám, jak si brusku vybrat, na závěr vám poskytneme ještě doplňující informace související s častými otázkami zájemců o tento typ nářadí.

Na co všechno mohu pásovou brusku použít?

Pásová bruska je vhodným pomocníkem zejména při hrubších pracích souvisejících s obráběním dřeva, plastu, ale i kovu. Použít ji můžete na odstraňování barvy a laku, broušení dveří, trámů či střešních latí, ale např. i na zarovnávání vyvýšených dřevěných spojů.

Jak brusku správně používat?

Broušené části byste měli opracovat vždy v několika fázích – nejprve začněte od hrubší zrnitosti a postupně používejte stále jemnější brusný nástroj. Pokud chcete používat brusku na broušení dřeva, je rozhodující směr broušení. Brusku třeba vést ve směru kresby dřeva, nikdy nebruste napříč vláknem. Nezapomeňte při práci používat ochranné brýle a masku proti prachu.

Jakou značku pásové brusky vybrat?

Výrobce/značka do velké míry ovlivňuje kvalitu nářadí. Pokud si vyberete ověřenou značku, můžete se spolehnout na dostupnost náhradních dílů i snadno dostupný servis. Mezi nejznámější značky z tohoto segmentu patří Makita a Bosch, oblíbené jsou však i Einhell, Metabo, Black & Decker, Hecht, Extol, Güde, DeWalt nebo Narex.

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 03.11.2020
Datum poslední aktualizace: 03.11.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář