Nejlepší rádia 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Přestože rádia nezažívají v současnosti takový boom jako kdysi, stále se mezi milovníky hudby, a nejen jimi, těší velké oblibě. Kdysi bylo rádio součástí každé domácnosti, jako doplňkovou funkci ho najdete i ve většině telefonů. Či se chcete smát, plakat, jen tak si zatancovat nebo relaxovat, v rádiu najdete správnou hudbu, která bude odrazem vaší nálady. Proč si tedy nepořídit rádio, které vám individuální výběr hudby umožní?

Retro rádio v obývacím pokoji

Zážitek z poslechu hudby není jen věcí individuálního výběru, ale i kvality příjmu a čistého zvuku. Poradíme vám, jak si vybrat to právě rádio právě pro vás.

Nejlepší rádia

Názov Hodnotenie Detail
Makita DMR115   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sencor SRD 2100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
JVC RA-E981B   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Auna Harvard   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Technaxx (TX-153)   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Proč potřebujete rádio?

Kromě možnosti poslechu běžných rozhlasových stanic téměř kdekoliv nabízejí dnešní rádia i další výhody. V závislosti na vámi zvoleném modelu můžete díky připojení k Wi-Fi poslouchat stovky internetových rádií, připojit přes USB port flash disk a poslouchat hudbu z něj či streamovat hudbu prostřednictvím internetových aplikací jako např. Spotify. Několik rádií také umožňují přehrávání hudby z externích zdrojů prostřednictvím Bluetooth.

Místo použití

Jako první si třeba ujasnit, na co chcete a kde chcete rádio používat. Samozřejmě, prvotní je asi poslech hudby, avšak možná jej chcete používat i jako budík, mělo by sloužit jako hodiny či měřit teplotu v místnosti. Pokud žijete aktivně, pravděpodobně si ho budete brát s sebou na cesty a oceníte jeho menší velikost, odolnost vůči vodě, prachu a dostatečnou pevnost, aby vydrželo i nějaký ten náraz. Pokud ho budete používat pouze v domácnosti, větší radost vám udělá rozměrnější model s přehledným displejem.

Retro rádio s tlačítkovým ovládáním

Ovládání rádia

V podstatě máte 2 možnosti – tlačítkové a dotykové ovládání. Tlačítka a knoflíky jsou tradičnějším řešením, takové ovládání je jednoduché, dotykovým ovládáním disponují pouze rádia s displejem, na kterém se každá změna nastavení zobrazí. Dotykové ovládání bývá intuitivní a je velmi pohodlné. Množství rádií, ať už tlačítkových nebo dotykových, se dá ovládat i pomocí dálkového ovládání.

Akumulátorové napájení, nebo prostřednictvím sítě?

Rádio může být napájeno 2 způsoby, buď prostřednictvím sítě, anebo prostřednictvím akumulátoru, resp. baterií. V některých případech jsou tyto 2 možnosti zkombinovány a rádio nabízí oba způsoby napájení. Napájení prostřednictvím sítě je tradičním řešením u robustnějších modelů s různými funkcemi. Pokud nad takovým rádiem uvažujete, myslete na dostupnost elektrické zásuvky. Druhou možností je napájení pomocí akumulátoru nebo na baterie, takové rádio je vhodnou volbou na cesty či na chatu. Budete však potřebovat přísun baterií, případně rádio občas nabíjet ze sítě.

Ovládání rádia pomocí tlačítek

Na designu záleží

A to nejen v případě, že bude rádio ozdobou vašeho obývacího pokoje. Vzhledem k velkému výběru byste si měli ujasnit, jak chcete, aby vaše rádio vypadalo. Máte rádi retro? Dáváte přednost futuristickému designu? Chcete rádio v podobě nějakého zvířete či pohádkové postavičky? S designem úzce souvisí i materiál, ze kterého je rádio vyrobeno. Nejčastěji se používá plast, ale nezřídka najdete také modely, kde převládá dřevo, kov či sklo.

Typy rádií

Pokud už máte jasno v tom, k jakému účelu rádio potřebujete, jaké má mít napájení a design, můžete přejít k dalšímu kroku, konkrétně k výběru typu rádia.

Podle technologie vysílání se dělí na:

  • Analogové – na tomto typu rádia si svou oblíbenou stanici navolíte podle frekvence v rozsahu 87,5 – 108,0 MHz. Dosah každé frekvence je omezen, proto se liší v každém regionu. Na displeji se vám ukáže název stanice a doplňkové textové informace.
  • Digitální (DAB+) – v tomto případě si jednotlivé stanice neladíte podle frekvencí, ale podle sítí (digitálních rozhlasových multiplexů). Každý multiplex má přidělené frekvence a obsahuje několik stanic. To znamená, že na jedné frekvenci může vedle sebe vysílat několik různých rozhlasových programů. DAB má lepší příjem, čili funguje i v případě nepříliš ideálních podmínek. Vyznačuje se také lepší kvalitou zvuku (příjem bez šumu), odolností proti rušení signálu. Na displeji přijímače se přitom zobrazují další informace související s vysíláním, např. název kanálu, programu, skladby, vizuál alba, info o počasí apod.
  • Internetové rádio – jde o ideální řešení v případě nekvalitního pokrytí FM signálem. Potřebujete k němu připojení na internet, vybírat si můžete z tisíců online stanic podle žánru, jazyka či místa vysílání. Do předvoleb rádia si můžete uložit cca 30 svých oblíbených stanic. Výhodou takového rádia je také možnost příjmu podcastů, tedy nahraných rozhlasových pořadů, které již byly vysílány.

Rádia můžeme rozdělit i podle místa určení a použití:

  • Radiobudík – je to zařízení se zabudovaným budíkem, na kterém si můžete nastavit konkrétní čas buzení a opakovaný alarm. Přístroj vás vzbudí zapnutím rádia nebo zvoleným tónem.
  • Radiomagnetofon – toto zařízení se dá dále dělit podle toho, zda obsahuje kazetovou mechaniku, nebo pouze přehrávač CD a rádio. V tomto případě tedy můžete poslouchat hudbu nejen z rádia, ale také z CD či kazety, prostřednictvím Bluetooth ze svého telefonu nebo i z flash disku.
  • Radiopřijímač – hlavní funkcí tohoto zařízení je rádio. Obvykle disponuje různými doplňkovými programy jako automatické ladění, promítání hodin na stěnu, Bluetooth technologie, USB port...

Moderní radiopřijímač

  • Rádio určené na staveniště – jde o velké a robustní zařízení, které se vyznačuje vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Obvykle umožňuje síťové i akumulátorové napájení a má větší výkon, aby ho bylo dobře slyšet při hluku na stavbě.
  • Rádio do koupelny – pro lidi, kteří rádi poslouchají rádio i ve sprše, je určeno voděodolné rádio, které často disponuje přísavkami kvůli lepšímu připevnění ve vlhkém prostředí. Obvykle nabízí příjem jen základních stanic a poměrně malý výkon.
  • Rádio do kuchyně – takové zařízení umožňuje postavení nebo zavěšení pod kuchyňskou linku. Často bývá vybavené technologií Bluetooth, čili si můžete přehrávat hudbu z mobilu či MP3 přehrávače. Některé mají USB vstup, takže se na nich dá přehrávat hudba z flash disku.
  • Autorádio – zařízení určené pro příjem vysílání a přehrávání hudby v automobilech. Novější modely umožňují přehrávání hudby z externích zařízení, mají variabilní posvícení pro lepší viditelnost a jednodušší ovládání, obvykle podporují ovládání z volantu.

Rozhraní rádia

Rádio, ať už digitální, analogové nebo internetové, může disponovat více funkcemi, které z něj dělají multifunkčnejšieho společníka. Čím vším může rádio oplývat?

Tuner:

  • FM – jde o nejrozšířenější analogové vysílání, umožňuje příjem FM rádia, resp. velmi krátkých vln (VKV). Jelikož na nich vysílá většina českých radiostanic, chytíte s takovým rádiem téměř všechny stanice. Pokud jsou vybaveny systémem RDS, zobrazí se vám na displeji informace o stanici a právě přehrávané skladbě.
  • DAB tuner – moderní digitální vysílání, které poskytuje možnost naladění několika stanic s kvalitnějším zvukem. Spotřeba energie je v tomto případě nízká, mobilní příjem výborný, programová nabídka široká a k dispozísii jsou i doprovodné multimediální data, které se zobrazují na displeji (album, interpret apod.).
  • LW – long wave (dlouhé vlny) se používají na rozhlasové vysílání a mají největší dopad.
  • Podpora internetových rádií – rádio lze připojit na internet a poslouchat online vysílání stanic z celého světa.

Radiomagnetofon na baterie

Funkce:

  • Budík – touto funkcí disponují především radiobudíky. Můžete si nastavit konkrétní čas buzení (rozdělení na pracovní týden a víkendy) i zvuk buzení (zvolený tón nebo rozhlasová stanice). Nastavit lze také funkce snooze, tedy opakované buzení. Pokud si chcete ještě chvíli pospat, alarm jen zastavíte a zanedlouho se budík spustí opět. Když ho budete chtít vypnout, musíte vypnout celý alarm.
  • Sleep – v případě, že usínáte při rádiu, tuto funkci oceníte. Nastavíte si díky ní čas, kdy se má rádio vypnout.
  • CD přehrávač – funkce, která je typická pro radiomagnetofony. Nabízí možnost přehrávání CD nosičů, a to buď v originálním WMW formátu, nebo v MP3.
  • USB a slot na paměťové karty – pokud chcete poslouchat hudbu i z externích zdrojů, mělo by vaše rádio oplývat USB portem či slotem na paměťové karty. Písně můžete díky tomu na rádiu poslouchat z SD karty nebo flash disku.
  • Bluetooth – rádio s Bluetooth připojením umožňuje poslech hudby z vašeho telefonu/počítače/tabletu.
  • Wi-Fi/LAN – pomocí nich připojíte rádio na internet nebo k počítači. Takové připojení umožňuje přehrávání obsahu z domácí sítě přes protokoly DLNA, UPnP, ale také poslech internetových rádií.
  • Multiroom – prostřednictvím této technologie lze seskupit více zařízení v domácnosti a vybírat z nich hudbu. Skladbu třeba pustit na hlavním zařízení (Master), poslouchat ji však můžete na libovolném zařízení připojeném ve skupině. Prostřednictvím aplikace můžete pomocí smartphonu či tabletu pak přeladit stanici, změnit hlasitost či zvolit jiný zdroj hudby.
  • Displej – má-li rádio displej, můžete na něm sledovat nejen čas a datum, ale také název rozhlasové stanice, přehrávané skladby (název, interpreta, album) či informace o připojení k Wi-Fi. Displej může být černobílý nebo barevný, některé jsou i s grafikou.
  • Nastavení předvoleb - díky této možnosti si můžete oblíbené rozhlasové stanice uložit do paměti přístroje jako předvolbu a pak už mezi nimi jen přepínat.
  • Projektor hodin – jedná se o zabudovaný miniprojektor, který na stěnu nebo strop promítá aktuální čas. Obvykle jím disponují radiobudíky, ale najdete ho i u některých rádií.
  • Teleskopická anténa – vysunovací anténa, která zlepšuje příjem signálu a také kvalitu zvuku. Může se nacházet v těle rádia nebo být sklopena na jeho boční straně.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pro poslech hudby a rozhlasových stanic je rádio skvělou volbou. Parametry, které si všímat při výběru, už znáte. Ohledně výběru máte stále řadu otázek. Na ty nejčastější vám odpovíme.

Jsou retro rádia stejně kvalitní?

Retro je jen záležitostí designu, s kvalitou rádia nesouvisí. Takové rádia jsou stejně kvalitní jako ty s klasickým designem.

Kde koupit rádio?

Můžete si ho koupit v kamenném obchodě, ale i na internetu, což je podle nás lepší volba. Při nákupu přes internet si můžete porovnat různé funkce, design, hmotnost... Tedy vše, co od rádia očekáváte. Kvalitní rádia najdete např. v e-shopech Alza, Mall či Conrad.

Jakou značku rádia zvolit?

To závisí na tom, jaké rádio hledáte. Např. nejlepší stavební rádia nabízejí značky Makita, DeWalt a Bosch, oblíbené radiobudíky najdete v nabídce výrobců Sencor, Sony, JBL či Philips.

Vaše hodnocení:
(88%)
Datum publikování: 10.01.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek