Nejlepší držáky na TV 2024 – recenze, test, srovnání

Televizory jsou součástí téměř každé domácnosti. Mnoho lidí pod ně používá stolky, avšak existuje i účelnější řešení, jak a kde televizor umístit. K pohodlnému variantu, který ušetří místo v obývacím pokoji či jiné místnosti, patří držák TV na zeď.

Jak vybrat držák na TV?

Díky držáku na stěnu vypadá vaše pokoj stylově a designově odlišně. Na trhu však existuje nespočet držáků, a proto vám poradíme s výběrem toho správného. Před koupí třeba sledovat několik podstatných parametrů, jakými jsou například nosnost držáku, VESA standard, kvalita zpracování konstrukce a další, na které se podíváme blíže.

Nejlepší držáky na TV

Názov Hodnotenie Detail
Stell SOS 1710   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
AlzaErgo M310B   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
MAX sklopný držák pro TV   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Vogel's TVM 3643   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Thomson WAB846   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Držáky na TV – recenze

Při výběru správného držáku byste měli sledovat uživatelské recenze i odborné testy, které vám napoví o kvalitě držáku a praktických zkušenostech s jeho používáním. Abyste se v záplavě držáků neztratily, vybírali jsme pro vás pět modelů, které jsou uživateli kladně hodnoceny a o jejich kvalitách svědčí i jejich prodejnost. Který z nich se vám nejvíce zamlouvá?

Jak vybrat držák na TV

Před koupí držáku na televizor je nutné zamyslet se nad tím, kam chcete TV umístit. Od toho se bude odvíjet, jaký typ držáku zvolíte. Na výběr máte fixní, sklopné, kloubové, výškově nastavitelné či stropní držáky. K typům držáků se dostaneme později. V první řadě sledujete při výběru následující parametry.

Standard VESA

VESA standard je klíčovým parametrem, na který byste se měli zaměřit hned v úvodu vašeho výběru. VESA označuje normu vzdálenosti děr na zadní straně televizoru, které slouží k uchycení zařízení k držáku. Tyto díry jsou na každém televizoru umístěny jinak a odvíjejí se od úhlopříčky TV i hmotnosti zařízení.

Jakým VESA standardem disponuje váš televizor, zjistíte jednoduše v návodu dodávanému k televizoru. Některé TV mají hodnotu uvedenou přímo na zadní straně. Pokud v návodu požadovaný údaj nenajdete a televizor nemá hodnoty uvedené ani na zadní straně, snadno si je změříte pomocí metru. Jeden držák obvykle podporuje několik VESA standardů, proto není nutná výměna držáku při změně televizoru. Pokud váš současný televizor nesplňuje žádnou z norem VESA, ani v tomto případě nemusíte zoufat, protože na trhu existuje i držák, který má volitelnou nebo nastavitelnou šířku a výšku montážních lišt držáku.

Instalace držáku na televizor

Každý výrobce držáku uvádí, jakým VESA standardem daný držák disponuje. Tento údaj se uvádí například v takovéto podobě 75 x 75 – 600 x 400 mm. Znamená to, že do držáku uchytíte jakýkoliv televizor v uvedeném rozmezí a vhodný je tedy například i pro televizory s VESA normou 400 x 400 mm. Zpravidla platí, čím je televizor větší, tím je větší i VESA norma. Pro TV s úhlopříčkou 42 palců je VESA norma 200 x 200 mm a televizor s velikostí 46 palců disponuje VESA normou 400 x 400 mm.

Při sledování údajů si dávejte pozor na pořadí hodnot. První číslo je vždy vodorovná vzdálenost a druhé svislá. VESA standard 600 x 400 mm není stejný jako 400 x 600 mm. Při těchto hodnotách se proto nedejte zmýlit. VESA standard sjednocuje všechny držáky pod jednu univerzální hodnotu, čímž je výběr vhodného produktu mnohem jednodušší.

Nosnost držáku

K dalším důležitým parametrům patří nosnost držáku. Každý držák má určitou nosnost a pokud na něj zavěsíte televizor s vyšší hmotností, může jej strhnout dolů. Při výběru je vhodnější sáhnout po držáku s vyšší nosností. Přestože držák s nosností 25 kilogramů bez problémů udrží TV této hmotnosti, doporučujeme vybrat držák s nosností 30 kilogramů. Máte tak jistotu, že držáku a ani televizoru se nic nestane a nebude ohrožen ani v případě, že vaše zvědavé dítě vyzkouší jeho spolehlivost.

Zanedbat byste neměli ani samotnou instalaci držáku, protože při nesprávném připevnění ke stěně stejně hrozí jeho stržení dolů. Na montáž byste si proto měli vybrat vhodnou stěnu, která má dostatečnou tloušťku a použít kvalitní montážní materiál. Ten je však naštěstí u většiny výrobců součástí balení.

Typ držáku na stěnu

Jak jsme již naznačili, na trhu existuje několik typů držáků a každý z nich je určen pro specifický účel. Nejčastěji se můžete strtenúť s fixním (pevným), sklopným (výklopným) a kloubovým (otočným) držákem. Na jednotlivé typy se v následujících řádcích podíváme blíže.

Fixní držák

K běžným a levným variantám patří fixní držák na TV, který se obvykle pyšní vysokou nosností. Jeho výhodou je malá vzdálenost od stěny, což ušetří místo, ale na druhé straně nebudete mít přístup k zadní části televizoru. Pokud tedy váš televizor obsahuje na zadní straně konektory, které potřebujete často používat, tento držák je pro vás nevhodný.

Fixní TV držák na zeď

Jak již tušíte, tento držák není polohovatelný, proto je přístup k zadní části televizoru značně omezen. Televizor nemůžete naklápět ani otáčet do stran. K zadní straně se dostanete jedině tak, že povolíte šrouby, složíte zařízení dolů a pak jej znovu připevníte zpět na držák.

Vzdálenost od stěny můžete zvětšit pomocí takzvaných distančních kroužků, ale počítejte s tím, že takové řešení nabízí pouze minimální počet výrobců. Fixní držák proto oceníte tehdy, pokud máte potřebné konektory po stranách TV, případně s ním neplánujete manipulovat. Jelikož fixní držák zabírá nejméně místa, potěší i ty, kteří bojují s malým prostorem v bytě.

Sklopný držák

K zlaté střední cestě při výběru držáků patří sklopný držák. Zabírá jen o něco více prostoru než fixní držák, ale jeho výhodou je polohovatelnost směrem nahoru i dolů. Většina sklopných držáků nabízí úhel náklonu o 15 stupňů, ale sporadicky se můžete setkat také s větším úhlem.

Sklopný nástěnný držák na TV je pro vás vhodnou volbou, pokud chcete televizor naklápět. Tyto držáky mají větší vzdálenost od stěny, ale cenově jsou srovnatelné s fixními držáky. Za výklopný držák si připlatíte jen několik málo korun navíc.

Kloubový držák

Ještě větší flexibilitu poskytne kloubový držák. Pomocí něj můžete polohovat televizor do všech stran i naklánět obrazovku podle vašich potřeb tak, aby se vám na televizor co nejlépe a nejpohodlněji pohlíželo. Otočný držák je díky své flexibilitě možné umístit i do rohu místnosti, ale k jeho nevýhodám patří zábor většího místa.

V rámci kloubních (otočných) držáků existují další dva podtypy, k ním patří otočný držák na TV s výsuvným ramenem nebo bez něj. Držák bez výsuvného ramene umožňuje mírný náklon i mírně otáčení do stran, které závisí na velikosti televizoru. S výsuvným ramenem si dopřejete všechny náhledové úhly a díky němu je možné televizor od stěny oddálit a následně natočit do stran až o 90-stupňový úhel.

Kloubový TV držák na zeď

Kloubový držák na TV může mít jedno nebo dvě ramena, ale počítejte při něm s nižší nosností. Tyto držáky jsou proto vhodné pro menší a lehčí televizory. K jejich nesporným výhodám patří to, že máte snadný přístup ke všem konektorům na zadní straně televizoru. Nemusíte tak televizor z držáku pokaždé sundat dolů, ale stačí ho jen správně natočit. Samozřejmě, při kloubních držácích si budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, protože se vyznačují vyšší pořizovací cenou.

Další typy držáků

Pokud jste si nevybrali z výše uvedených držáků na TV, existují i ​​výškově nastavitelné držáky a stropní držáky.

Výškově nastavitelný držák nabízí nejvíce možností ze všech uvedených typů držáků. Má vlastnosti kloubního držáku, ale navíc se stará i o nastavení nejvhodnější výšky. Manipulace s výškově nastavitelným držákem je jednoduchá a není k ní potřeba žádné nářadí.

Pokud nechcete televizor uchytit na stěnu nebo to není možné z prostorových důvodů, zachránit vás může stropní držák. Ten vám poskytne kompletní polohovatelnost, to znamená, že si ho můžete libovolně naklonit a nastavit si i jakoukoliv výšku či otáčení.

Materiál držáků

Většina držáků se vyrábí z kovu, aby byla zajištěna dostatečná stabilita, pevnost, odolnost i nosnot držáku. Výrobci nejčastěji sahají po ocelových konstrukcích, které se vyznačují robustností a skvělými nosnými vlastnostmi. Držáky se dodávají v černých barvách a elegantně zapadnou do každého interiéru. Navíc při správně zvolené velikosti držáku vám tato pomůcka netrčí zpoza televizoru a nepůsobí tak esteticky rušivě. Co se týče materiálu, při výběru nemusíte mít obavy, protože držáky bez problémů udrží takovou váhu, jakou uvádějí výrobci v parametrech.

Velikost televizoru

Velikost televizoru by při výběru držáku neměla být na prvním místě. Jak jsme uvedli, nejpodstatnějšími parametry je VESA norma a hmotnost televizoru. Samozřejmě, při výběru dbejte na to, aby se televizor velikostně do držáku vešel, ale pro příliš malý televizor nevybírejte zbytečně velký držák. Ten pak působí neesteticky, protože televizor zpod držáku vyčnívá.

Montáž TV držáku na televizor

Funkce držáků

Před koupí správného držáku je vhodné ještě se trochu vrátit zpět k typům držáků, protože každý z nich má jinou funkci. Řekneme si o rozdílech funkcí jednotlivých typů, díky kterým vám bude výběr jasnější.

Samotný typ držáku může obsahovat různé funkce, které přispívají k lepšímu úhlu pozorování či používání zařízení. Jaký typ si na základě funkcí zvolíte vy?

  • Funkce naklonění – umožní pohodlné nastavení sklonu televizoru, čímž přímo vylepší sledování obrazovky. Díky této funkci můžete televizor umístit výše na stěnu, čímž se zvýší volné místo pod ním, ale zejména si zvýšíte komfort sledování.
  • Funkce otočení – umožní otočit držák s televizorem do vámi požadované polohy, čímž vám poskytne širší spektrum umístění držáku. Díky kombinaci s náklonem při umísťování nemusíte omezovat na rovnou stěnu (plochu), ale držák s TV můžete dát do rohu místnosti.
  • Výškově nastavitelná funkce – s touto funkcí si pohodlně nastavíte výšku zařízení, které je uchyceno k držáku. Při této funkci je podstatná hmotnost televizoru, kterou si zjistěte před samotným nákupem držáku.
  • Systém vedení kabeláže – některé držáky mají integrovaný systém pro vedení kabeláže, který umožňuje komfortní uložení kabelů přímo na držák. Kabely vám tak netrčí a nepůsobí nepěkně, navíc vám zbytečně nezabírají místo.
  • PIVOT – tato funkce otočí samotné zařízení na výšku, usnadní to práci s televizorem a zlepší i pohled na obrazovku podle vaší aktuální potřeby. Nebudete muset otáčet hlavu, protože PIVOT se postará o otočení televizoru.

Jak správně namontovat držák

Montáž držáku na TV by neměla být obzvláště složitá, stačí se řídit pokyny výrobce, které jsou uvedeny v přiloženém návodu. Montáž se může lišit v závislosti na typu držáku. Někteří výrobci poskytují v balení vše potřebné montážní příslušenství, proto nemusíte dokupovat nic navíc.

Fixní držák se zpravidla upevňuje takto. Konstrukci držáku přimontujete na stěnu. Do VESA systému na televizoru připevníte šrouby na svislé nosníky a pomocnou nich pak zavěsíte TV na konstrukci. Z boku se zvyknou dávat fixační šrouby, které zajistí ještě větší stabilitu. Mnoho pevných držáků má zabudovanou vodováhu, která usnadňuje instalaci držáku na stěnu.

Při polohovatelných držácích se na stěnu zavěsí instalační šablona a na ni se následně připevní držák. Ten se ještě předtím přimontuje pomocí VESA otvorů k televizoru. Jelikož se výrobci řídí VESA standardy, problémem by nemělo být zavěšení jakéhokoliv televizoru.

Výhody držáků na zeď

Nástěnný držák na TV má několik výhod. Proč byste měli přemýšlet nad jeho koupí?

  • Ušetří místo v obývacím pokoji či jiném pokoji,
  • nemusíte přemýšlet nad koupí TV stolku,
  • pokud takový stolek již máte, můžete ho využít jinak, například na něj umístit HiFi soustavu,
  • zajistí vám pohodlnou manipulaci s televizorem,
  • televizor si můžete různě naklánět a zvolit si nejlepší pozorovací úhel,
  • televizor umístěn na stěnu působí stylově a oživí design vaší pokoje.

Ceny držáků na TV a oblíbené značky

Ceny držáků na TV nejsou závratné a kvalitní držáky získáte i pod 1 200 Kč. Samozřejmě, záleží od vašich preferencí, zda dáváte přednost značkovému držáku nebo vsadíte na méně známou značku. Ani neznámá značka však nemusí zákonitě nabízet špatný držák. Kvalita se odvíjí od použitých materiálů, provedení konstrukce, univerzálnosti držáku, VESA standardu či jeho nosnosti.

Nejlevnější držák na televizor si koupíte za přibližných 120 Kč. V této cenové kategorii najdete držáky od neznámých výrobců, přičemž držáky jsou většinou fixní a určené pro televizory s menší váhou. Levné držáky na TV od kvalitních a uživateli ověřených výrobců získáte za přibližných 250 Kč. I v tomto případě jde zejména o fixní držáky a za ty, které můžete sklápět nebo otáčet, si samozřejmě nějakou tu korunu navíc připlatíte.

K oblíbeným držákům na TV patří produkty od značek Max, Auna, NB, Thomson, Hama, Gembrid, Solight, Connect IT, Stell či další. Nejvíce se daří držákem v cenové kategorii od 500 do 1 200 Kč, přičemž zde najdete fixní, sklopné i otočné držáky.

Cena za kvalitní a značkový držák na televizor se může vyšplhat až nad několik tisíců korun. V tomto případě se však jedná o volně stojící držáky na TV, které jsou opatřeny kolečky pro pohodlné a bezproblémové přemisťování. Takové stojany na TV najdou své využití hlavně v komerčních prostorách a pro domácnosti nejsou vzhledem k jejich velmi vysokou cenu doporučeno.

K oblíbeným patří stejně držáky od výrobců, kteří přímo vyrábějí televizory. Držák na TV Philips seženete od přibližných 320 Kč a v tomto případě jde o fixní držák. Chcete-li výklopný nebo polohovatelný držák této značky, zaplatíte za něj kolem 750 Kč. Ve výrobě držáků na TV nezaostává ani další přední výrobce, kterým je Samsung. Výklopný nebo polohovatelný držák na stěnu určený pro televizory či monitory získáte za přibližných 3 700 Kč.

Mnoho různých a kvalitních držáků na televizory má ve své nabídce i Stell. Výrobce nabízí fixní, polohovatelné, výsuvné i smart či slim držáky, které oceníte, pokud ve své domácnosti zápasíte s nedostatkem místa. Cena držáků této značky se pohybuje od přibližných 300 do 2 500 Kč.

Kromě výše zmíněných můžete také sáhnout po držácích na televizor, které jsou určeny pro LG nebo Panasonic. Protože však většina výrobců nabízí univerzální držáky, které jsou vhodné pro různé značky televizorů, nemusíte se při výběru orientovat podle toho, jaký televizor vlastníte, ale spíše se zaměřte na parametry, které jsme uvedli v návodu, jak správně vybrat držák na TV.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Ještě stále váháte nad koupí nástěnného držáku na televizor a přemýšlíte, zda byste tuto designovou pomůcku využili? Zkuste se podívat na odpovědi na nejčastěji kladené otázky od spotřebitelů.

Musím koupit držák podle značky televizoru?

Většina držáků na trhu je univerzální, proto není nutné kupovat držák stejné značky. Při koupi si jen třeba zkontrolovat nosnost držáku a VESA standard.

Některé televizory mají místo rovné plochy zaoblenou. Mohu i na ně použít držák?

Rovněž v tomto případě platí, že před samotnou koupí si musíte zkontrolovat nosnost držáku a VESA uchycení televizoru. Pokud se tyto parametry shodují, není problémem zavěsit na držák ani televizor se zaobleným designem.

Mám sáhnout po držáku od značkového výrobce?

Držák od značkového výrobce je zárukou kvality, ale pokud máte průvan v peněžence a chcete co nejvíce ušetřit, můžete sáhnout i po držáku od neznámého výrobce. Před koupí si však rozhodně pořádně zkontrolujte kvalitu a zpracování konstrukce držáku. Vyhnete se tak nepříjemnostem, které by časem mohly nastat.

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 18.09.2020
Datum poslední aktualizace: 12.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek