Nejlepší filtrační konvice 2024 – recenze, test, srovnání

Filtrační konvice na vodu se vám mohou zdát jako zbytečnost – vždyť voda z vodovodu by měla být dokonale čistá. Bohužel, ne vždy je to tak a některým lidem vadí i její nepřirozená chlorová pachuť.

Jak se vybrat filtrační konvici

Poradíme vám, jak kvalitu vody zlepšit pomocí filtračních konvic, jakých látek vás tito pomocníci dokáží zbavit a jak si filtrační konvici vybrat. Představíme vám také nejoblíbenější z nich.

Nejlepší filtrační konvice

Názov Hodnotenie Detail
BWT Vida   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Brita Marella XL   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Brita Style   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Philips AWP2970/10   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Aquaphor Provance   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Filtrační konvice – recenze

Brita, Laica, BWT? Náš test ukázal, která z filtračních konvic na vodu je nejlepší. O své zkušenosti s filtračními konvicemi jsme se podělili v recenzích.

Proč filtrovat?

Pitnou vodu můžete filtrovat z 3 důvodů:

  • Ochráníte své zdraví – voda z vodovodu není dokonale čistá na celém území České republiky a může obsahovat pevné nebo rozpuštěné škodliviny. Filtrační konvice vám pomůže zbavit se jich. Navíc, některé z nich mají filtr vybaven tzv. mineralizérem, který vodu obohacuje o hořčík. Jde o minerál, nezbytný pro správnou funkci nervové soustavy i více procesů v lidském organismu.
  • Prodloužíte životnost spotřebičů – kvalitní filtrační konvice dokáže z vody odstranit i množství vodního kamene. Ten se pak neusazuje na dně rychlovarné konvice či spirálách kávovarů a jiných spotřebičů, které využívají vodu z vodovodu.
  • Zlepšíte chuť nápojů a jídel – filtrační konvice dokáží vodu zbavit pachutí po chloru či jiných organických nečistotách. Kromě toho ji však i změkčí. Takto upravená voda výrazně zlepší chuť připravené kávy, čaje, jiných nápojů či dokonce jídel. Filtrování vody je samozřejmostí např. v kavárnách s kvalitní kávou.

Filtrování vody z vodovodu má pozitivní vliv i na životní prostředí. Díky její kvalitě a chuti nebudete více muset kupovat vodu v PET lahvích.

Základem je filtrační patrona

Filtrační konvice pracuje na principu průtoku vody přes filtrační patronu. Ta je umístěna v oddělené menší nádržce uvnitř konvice. Čas filtrace (dokud voda proteče přes filtr) závisí na typu filtru i na objemu přefiltrované vody. Při běžných konvicích s celkovým objemem cca 2,5 l se pohybuje okolo 2 – 3 min.

Filtrační patrona dokáže vodu zbavit pevných nečistot, těžkých kovů (olovo, rtuť, měď), zápachu po chloru či sirovodíku nebo železe. Dokáže také z vody odfiltrovat chemické látky, ropné látky, pesticidy či částice mikroplastu.

Filtrační patrona filtrační konvice

Konvice na filtrování vody však nejsou všemocné a nedokáží proměnit užitkovou vodu na pitnou. Neměli byste je proto používat na vodu, která není vhodná k pití.

Mezi jejich další nevýhody patří, že mohou do vody uvolňovat malé množství hliníku. Také snižují její pH a zbavují ji užitečných minerálů (proto někteří výrobci využívají již zmíněný mineralizér). Najdou se dokonce lidé, kterým takto upravená voda nechutná. Chcete-li vodu podávat kojencům, filtrace nebude stačit a měli byste ji tak či tak převařit.

Většina filtračních patron v konvicích se skládá z více druhů filtrů:

  • Mechanický filtr na vstupu – jde v podstatě o velmi jemné sítko, které odstraní z vody pevné nečistoty, jako např. usazeniny z potrubí apod.
  • Iontový měnič – je vyroben ze speciální pryskyřice, která snižuje uhličitanovou tvrdost vody (tedy i riziko tvorby vodního kamene), přičemž ve vodě zachovává určité množství hořčíku a vápníku. Redukuje také obsah těžkých kovů.
  • Aktivní uhlí – je organického původu a vyrábí se nejčastěji zuhelnatěním kokosových skořápek. Aktivní uhlí je známé pro svou schopnost absorbovat pachy, vodu tedy dokáže zbavit nepříjemné pachuti, kterou způsobuje např. chlór či sirovodík. Kromě toho zachytí i organické nečistoty či pesticidy.
  • Mineralizér – obohacuje vodu o minerály hořčíku. Není však součástí každého filtru.
  • Mechanický filtr na výstupu – zajišťuje poslední filtraci usazených nečistot, které by se mohly uvolnit z filtru.

Čím větší objem, tím lépe?

Nejdůležitějším parametrem filtračních konvic je objem. Výrobci však zvyknou specifikovat dva druhy:

  • Celkový objem – jde o objem celé konvice.
  • Objem přefiltrované vody – označuje se také jako využitelný objem a představuje max. množství vody, které můžete z konvice získat najednou. Bývá cca dvoutřetinový oproti celkovému objemu.

Při výběru je rozhodující i objem konvice

Objem konvice byste měli vybírat podle využití. Nejčastěji jsou konvice o objemu 1 – 1,5 l přefiltrované vody. Taková konvice vám stačí na pití čerstvé vody, vaření čaje či kávy. Pokud máte často návštěvy a připravujete více kávy, případně často vaříte polévky, sáhněte po objemnější filtrační konvici. Některé mají celkový objem 3,5 l a objem přefiltrované vody téměř 2,5 l.

Velký objem však má i druhou stránku – pokud 3,5 l konvici naplníte vodou, bude vážit přes 3,5 kg. Manipulace s ní bude tedy dost obtížná. Objemné konvice mají i velké rozměry, jsou široké často až 15 cm. Šířka běžných 2,5 l konvic je přitom něco kolem 10,5 cm, takže je můžete uskladnit na vnitřní straně dveří chladničky. Příliš objemné konvice se však do běžných chladniček nevejdou, budete proto muset rozloučit s chlazenou filtrovanou vodou, případně si vodu přelít do lahve a chladit v ní.

Design není vše

Někteří výrobci si dávají záležet na vzhledu filtračních konvic, design by měl však být především praktický. Všímejte si proto, z jakého materiálu je konvice vyrobena. Přestože je většina z nich z plastů, ne každý plast je vhodný pro styk s potravinami. Neměly by obsahovat BPA látky nebo jiné škodliviny, což však není u levných konvic méně známých značek vždy zaručeno.

Konvice by měla mít i protiskluzovou úpravu dna, případně gumové nožičky. Samotný plast je totiž na některých površích kluzký. Důležitý je i tvar filtrační konvice – ty s příliš zaobleným dnem nemusí být stabilní, jakmile je naplníte vodou. Díky vysokému těžišti je můžete nechtěně shodit.

Design konvice není při výběru rozhodující

Samostatnou kapitolou je plnění konvice. U některých modelů musíte nejprve odebrat víčko, jiné jsou vybaveny nalévací klapkou. Ta může být ovladatelná buď pomocí palce na ruce, kterou držíte konvici, nebo se otevře automaticky pod tlakem proudu vody. Tento systém však nemusí být zcela spolehlivý a při nalévání vám může vytéci určité množství vody mimo konvice.

Ne každá konvice je vhodná do myčky nádobí. I z některých, které vhodné jsou, musíte před mytím odstranit některé součásti (víčko, indikátor opotřebení filtru apod.).

Životnost filtru pohlídá indikátor

Filtrační patrony ve filtračních konvicích mají omezenou životnost. Ta závisí na typu filtru a výrobci ji specifikují v litrech přefiltrované vody nebo v časovém období. Standardem je 100 – 150 l nebo 4 – 6 týdnů.

Některé konvice jsou vybaveny indikátorem opotřebení filtru. Ten však často neměří objem přefiltrované vody – nejjednodušší má podobu mechanického počítadla, na kterém si nastavíte datum výměny filtru. Elektronický indikátor může mít podobu vícebarevného LED, případně displeje, který zobrazuje proužky symbolizující počet týdnů do konce životnosti filtru. V případě, že konvici nepoužíváte často, budou však takové indikátory založené na odpočítávání času poměrně nepřesné.

Životnost filtru filtrační konvice

Mnohé modely filtračních konvic jsou kompatibilní pouze s jedním typem filtru, do některých však pasuje více druhů. Jejich výhoda tedy spočívá v lepší dostupnosti náhradních filtrů.

Cena filtrů je závislá na jejich typu, konvice známých značek (např. Brita) mají filtry dražší. Cena však závisí i na počtu ks v balení, vyplatí se vám tedy kupovat co největší balení. Filtry přibalují výrobci i ke konvicím, nákupem balení s více filtry můžete také ušetřit nějakou tu korunu. Filtry do konví zvučnejších značek jsou dostupné v desítkách e-shopů, obchodů s domácími potřebami a dokonce i v hypermarketech. Při levných konvicích to nemusí být samozřejmostí.

Oblíbené značky filtračních konvic

Asi nejznámější filtrační konvice vyrábí německá značka Brita. V nabídce mají konvice s různým objemem a využívají kvalitní filtry Maxtra+, které jsou dobře dostupné,

Kromě nich najdete v e-shopech i konvice značek BWT, Aquaphor či Laica. Některé filtrační konvice Laica jsou vybaveny i přídavným GermStop filtrem, který vodu zbaví mikroorganismů a chemikálií.

Alternativy k filtračním konvicím

Kromě klasické filtrační konvice najdete na trhu i filtrační karafy. Na rozdíl od konvic nejsou tak praktické a nalévání z nich není tak pohodlné, vynikají však elegantním designem.

Další alternativou jsou filtrační lahve, které jsou uzavíratelné a můžete je vzít s sebou do práce, do školy či na turistiku. Jejich nevýhodou je poměrně malý objem (cca do 1 l).

Pokud hledáte rychlejší řešení filtrace pro větší množství vody, můžete sáhnout po tzv. pultovém filtru. Jde v podstatě o malou vodní nádrž, která má poměrně velký průtok vody. Alternativou je také malý filtr přímo na kohoutku vodovodní baterie nebo vodní filtr pod dřez.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro filtrační konvici na vodu? Od její koupě vás nebudeme odrazovat. Toto zařízení má totiž řadu výhod – nejen co se vašeho zdraví týká, ale i životnosti spotřebičů. Ještě před koupí filtrační konvice byste si měli položit několik otázek.

Jaké minerály se filtrováním z vody odstraňují?

Filtrováním vodu zbavíte minerálů, které negativně ovlivňují její tvrdost a tvorbu vodního kamene. Pokud se obáváte, že z vody tímto způsobem odstraníte i důležité minerály, nemusíte mít obavu. Na důležité minerály filtrování nemá vliv.

Je filtrovaná voda vhodná pro děti?

Ano, filtrovaná voda bez obsahu těžkých kovů je pro dítě vskutku vhodná. Filtrovanou vodu můžete použít i na přípravu kojenecké stravy, musíte ji však převařit.

Proč čaj a káva chutnají lépe s filtrovanou vodou?

Čím vyšší je poměr vodního kamene ve vodě, tím nižší je schopnost vody rozpouštět. Proto se v nepřefiltrované vodě nemůže projevit aroma kávy a čaje naplno. Díky nízkému obsahu vodního kamene v přefiltrované vodě je to možné, proto chutná čaj a káva o něco více.

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 31.03.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek