Nejlepší koloběžky 2022 – recenze, test, srovnání

Abychom vám pomohli s výběrem koloběžky, posbírali jsme několik testů, recenze a hodnocení a vytvořili jsme srovnávací tabulku toho nejlepšího, co je v této chvíli na trhu k dispozici. Vybrali jsme jen kvalitní a časem ověřené modely, se kterými budete určitě spokojeni.

Kolečka na koloběžce

Tuto tabulku budeme pravidelně aktualizovat, například na základě vašich podnětů a hodnocení. Připravili jsme pro vás také návod, jak si koloběžku vybrat správně.

Nejlepší dětské koloběžky

(Koloběžky pro děti od 5 do 15 let)

Názov Hodnotenie Detail
SPArtan Jumbo   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
inSPORTline MascarpoZobrazit produkt
Olpran A5   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Master Ride   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Street Surfing Urban XPR   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší koloběžky pro dospělé

(Koloběžky s vyšší nosností)

Názov Hodnotenie Detail
Kostka TOUR Fun   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Master 26-20 GTI   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Spartan Stunt   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Spokey Taranis   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Yedoo Mula RunRun   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší elektrické koloběžky

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sencor Scooter One   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ninebot MAX G30   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Hikerboy Urban Comfort 10"   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hooride H1   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Dětské koloběžky – recenze

Jízda na koloběžce je zábava nejen pro děti, ale i pro dospělé. Být venku, bavit se s kamarády, užívat si slunce. Jak si však vybrat správně? Dětskou koloběžku se třemi kolečky, klasickou, s velkými koly? Vyzkoušet několik modelů by bylo časově náročné, navíc by to moho dítě a také vás od jízdy na koloběžce odradit. Abychom vám s výběrem co nejvíce pomohli, připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů. Doufáme, že vám pomohou vybrat si tu nejvhodnější koloběžku. O své (svých dětí) zkušenosti s koloběžkou se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Jak vybrat koloběžku?

Bez odpovědí na otázku, kdo a kde bude koloběžkou jezdit, se před výběrem koloběžky neobejdete. Je totiž důležité vědět, zda hledáte koloběžku do města, na krátké nebo dlouhé trasy či s ní chcete skákat v skateparku. Protože koloběžky dělí podle věku na dva typy – pro děti a dospělé, je důležité vědět i to, kdo bude koloběžku používat.

Po odpovědi na tyto dvě otázky můžete přejít k parametrům, které by měla splňovat. Důležitá je například nosnost, délka a šířka nášlapu či výška řídítek.

Typy koloběžek podle věku

Odpověď na otázku, pro koho je koloběžka určena, je rovněž odpovědí na to, jaký typ koloběžky potřebujete. Na výběr máte z koloběžek pro děti a pro dospělé.

Koloběžka pro děti

děti od 2 let se mohou převážet na koloběžce. Jsou přirozeně menší než dospělácké, často bývají výrazně barevné, aby dítě zaujaly. Pro menší děti jsou určeny koloběžky se třemi kolečky.

Koloběžky pro děti

Koloběžka pro dospělé

Pro dospělé se koloběžky vyrábějí s klasickými i nafukovacími koly, některé modely mají přední kolo větší. Kola s užším pláštěm jsou vhodné na rovné cesty a delší tratě, hodí se například do města, ty se širším pláštěm jsou vhodnější do terénu. Do města je perfektním dopravním prostředkem skládací koloběžka, kterou si můžete jednoduše složit do malého kufříku. Na krátké přesouvání a provádění různých triků se hodí freestyle koloběžka.

Rozdělení koloběžek podle určení

V případě, že už víte, kde všude budete koloběžku využívat, můžete se zaměřit na koloběžky podle typu využití.

Městská koloběžka

Koloběžky s předním kolem 16" a zadním 12" s brzdou na řídítkách nebo na zadním kole jsou do města ideální. Dají se však využít i na kratší výlety. Snadno s nimi zdoláte i obrubníky či se vyhnete dírám. Pokud však dáváte přednost modelům se stejnou velikostí kol, vybrat si můžete z malých koloběžek s brzdou vzadu.

Turistická koloběžka

Na delší trasy se hodí koloběžky s větším průměrem kol – vpředu by měly mít minimálně 20" a vzadu 16". Pro jízdu v terénu a turistiku jsou vhodné větší nafukovací kola. Díky delšímu rámu jsou stabilnější, snadno se s nimi prochází po terénu a můžete si na ně dokonce připevnit nosič na tašku.

Sportovní koloběžka

Sportovní koloběžka

Do této kategorie se řadí freestyle koloběžky, které mají malá kolečka a pevný rám, který odolá skokům i nárazům. Hodí se na ježdění ve skateparku, na U-rampu i na dělání různých triků v ulicích města. Sportovní koloběžky jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mají aerodynamičtější tvar a většinou mají dvě brzdy.

Parametry výběru koloběžky

Vzhledem k tomu, kolik máte při koloběžkách možností, byste se měli při výběru podívat na několik parametrů. Pokud budete mít představu, na co se přesně zaměřit, bude se vám koloběžka vybírat mnohem snadněji.

Konstrukce a materiál rámu

Koloběžky mohou být hliníkové, ocelové nebo karbonové. Při dětských se setkáme i s dřevěnými pro nejmenší děti. Hliníkové se vyznačují nejnižší hmotností a jsou velmi oblíbenými. Karbonové jsou jedny z nejkvalitnějších, ale bohužel i nejdražších koloběžek. Konstrukčně se mohou lišit, ale vždy si ověřte i doporučenou nosnost.

Elektrická koloběžka

Běžně mají koloběžky pro dospělé nosnost 150 kg. Nižší nosnost je určena pro děti a není vhodná pro dospělé. Pokud se setkáte s koloběžkou s nosností 100 kg a přestože se vám zdá, že při vaší hmotnosti je vhodná, opak je pravdou. Nosnost je komplexní údaj, který zohledňuje dynamické zatížení.

Velikost a typ kol

Nízké mini koloběžky mají kolečka z různých druhů gumy a plastu, nejčastěji se setkáte s odolnými polyuretanovými kolečky. Větší už mají nafukovací kola s podstatně větším průměrem. Kvalitní ložiska určitě přispívají k celkovému komfortu jízdy. Čím větší kola, tím jsou rychlejší, koloběžka se však hůře ovládá.

Výška nášlapu

Při každém odrazu koloběžky jdete do podřepu na jedné noze, proto je logické, že čím více dřepů, tím vás více bolí noha, na které stojíte. Proto si při výběru dobře rozmyslete, jaká by měla být výška nášlapu, platí totiž, že čím vyšší je nášlap, tím hlubší dřepy budete muset dělat. Pro běžné použití i turistické vyžití vám postačí koloběžka s výškou stupátka okolo 5 cm.

Koloběžka pro dospělé

Délka a šířka nášlapu

Nášlap s délkou 40 cm vám na běžné ježdění zcela postačí. Myslete totiž na to, že čím delší nášlap, tím větší pravděpodobnost drhnutí/škrtání. Při výběru si vyzkoušejte, jestli se vám na nášlap vejdou šikmo obě nohy, oceníte to, když se budete chtít spustit z kopce a dopřát odpočinek oběma nohám.

Šířka nášlapu je důležitá kvůli dobrému stání na koloběžce. V případě, že by byl příliš široký, mohlo by vás to svádět k tomu, abyste na koloběžce nestáli uprostřed. Zároveň v tomto případě hrozí, že si "nakopnete" kotník. Na pohodlnou jízdu stačí šířka stupátka okolo 10 cm.

Výška řídítek

Horní hranu řídítek byste měli mít přibližně ve výšce kyčelního kloubu, když stojíte na zemi. Na koloběžkách pro dospělé si každý uživatel nastavuje výšku řidítek sám, většinou se výška řidítek pohybuje v rozmezí od 90 do 130 cm. Na koloběžce byste se sice měli trochu hrbit, ale nastavit řídítka si můžete podle toho, jak vám to vyhovuje

Freestyle koloběžka

U dětí se podle velikosti dítěte doporučuje výška řidítek od 50 cm výše. Řídítka koloběžky by měly být na úrovni kyčlí.

Typ brzdy

Existují tři typy brzd, které se liší stavbou, funkčností a cenou. Pro městské koloběžky jsou určeny nášlapné zadní brzdy. Pro vyšší váhové kategorie jsou vhodné čelisťové brzdy. Jejich výhodou je snadná údržba a cena. Pro sportovce a sportovní aktivity jsou zas vhodné kotoučové brzdy.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr koloběžky začíná správnou volbou typu koloběžky, následně zohledněním několika parametrů (nosnost, výška řídítek, materiál rámu či typ brzdy). Parametry jsou při výběru důležité, ne vždy vám však prozradí vše, co vás zajímá. Chceme vám při výběru pomoci co nejvíce, proto jsme se rozhodli na nejčastější otázky ohledně koloběžek odpovědět. Zajímá vás ještě něco? Napište nám do komentářů.

Podle čeho si zvolit velikost koleček?

Platí, že čím jsou kolečka větší, tím jsou rychlejší a zároveň se koloběžka hůř ovládá. Pro začátečníky a pro děti jsou proto vhodné malá kolečka. S nimi se snadněji manévruje, proto jsou typické i pro freestylové koloběžky. Při silničních a sjezdových koloběžkách, kde se předpokládá vyšší rychlost jízdy, najdete spíše velká kola.

Jaká nosnost je dostatečná?

Nosnost je komplexní údaj, který zohledňuje dynamické zatížení. Proto je třeba vždy počítat s rezervou. Pokud máte 95 kg, koloběžka s nosností 100 kg pro vás pravděpodobně vhodná nebude. Na silnicích a ve městech, kde nehrozí přílišné nerovnosti, díry atd., vám postačí koloběžky s menší nosností. Na jízdu v náročnějších terénech jsou vhodnější koloběžky s větší nosností kvůli případným nerovnostem terénu.

Jaké jsou nevýhody koloběžek?

V první řadě je koloběžka méně stabilní než např. kolo. Třeba proto dbát na bezpečnou jízdu, zejména co se dětí týká. Při koloběžce se i víc hrbíte, což neprospívá zdraví páteře.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 13.01.2020
Datum poslední aktualizace: 04.04.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Životnost vašeho chytrého telefonu, notebooku, smarthodinek i jiné elektroniky závisí na mnoha faktorech, ke kterým se řadí i... Přečíst článek

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Pokud pracujete z domova nebo hrajete online hry, není nic víc frustrujícího než nespolehlivý internetový signál. Za pomalým... Přečíst článek

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Mobilní telefony patří dnes k nejvýznamnějším technickým výdobytkům, bez kterých si mnozí neumějí představit den. Jsou nejen... Přečíst článek

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 – Rolls-Royce mezi mobilními klimatizacemi

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 – Rolls-Royce mezi mobilními klimatizacemi

Chcete se v létě příjemně zchladit přímo u sebe doma, aniž byste museli čelit stavebním úpravám a vysokým investicím? Pak vás... Přečíst článek