Nejlepší plynové sporáky 2021 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Plynový sporák je spotřebičem, který se z moderních kuchyní pomalu, ale jistě vytrácí. Každý kuchař vám zároveň řekne, že plynové hořáky při vaření nenahradí nic. Kombinace plynové varné desky s plynovou troubou je známou klasikou, která je s námi už nějaké to desetiletí. Výběr na trhu je v tomto segmentu dostatečně široký, což někdy může výběr zkomplikovat.
Abychom vám pomohli, v tomto článku se podíváme na nejlepší plynové sporáky. Proč si vlastně vybrat tento druh sporáku a jaké jsou jeho výhody? Popíšeme si i to v čem jsou jejich slabší stránky.
Nejlepší plynové sporáky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Gorenje K5352WF ✔ DOBRÉ RECENZE | ![]() | Zobrazit produkt |
Mora Premium P 162 AS Inoxlook ✔ NÁŠ TIP | ![]() | Zobrazit produkt |
Mora P 151 BW ✔ LIDOVÁ VOLBA | ![]() | Zobrazit produkt |
Mora Premium P 161 AW ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | ![]() | Zobrazit produkt |
Amica SPA 6110 TLX ✔ PRO NÁROČNÉ | ![]() | Zobrazit produkt |
Plynový sporák pro pravé kuchaře
Celoplynový sporák je spotřebičem, který je převážně určen pro nadšence vaření. Každý kuchař vám řekne, že plynové hořáky jsou pro skutečné gastronomické umění nenahraditelné a nezmění to ani příchod moderních spotřebičů.
Plynové sporáky mají rozhodně jednu z obrovských deviz, kterou nenahradí žádný elektrický sporák nebo indukce. Plynové varné desky totiž umožňují přesnou a jednoduchou regulaci teploty. Intenzitu plamene můžete jednoduše regulovat otočnými regulátory. Při vaření tak máte okamžitou odezvu na to, co se v hrnci či na pánvi odehrává. Zároveň eliminujete energetické ztráty (teplo).
Vaření je rychlé, pohodlné a jednoduché. Jejich pořizovací cena ani náhodou nedosahuje takové ceny, jako v případě elektrických či kombinovaných sporáků. Aby to však nebylo jen o pozitivech, největší slabinou je plynová trouba. Regulace teploty je při pečení náročnější. Pečení není rovnoměrné, neboť teplo neproudí z více směrů, ale obvykle pouze ze spodní části trouby. Mnohé odrazuje i fakt, že je nutná přípojka na plyn a přivedení plynové trubky až do kuchyně. Rovněž je nutná profesionální instalace, aby nedošlo k nebezpečnému úniku plynu.
Hlavní výhody
- Rychlé a komfortní vaření
- Jednoduché regulace teploty
- Nízké pořizovací ceny
- Bez zbytečné ztráty energie (tepla)
Hlavní nevýhody
- Nutnost plynové přípojky
- Riziko úniku plynu
- Manipulace s otevřeným ohněm
- Složitá regulace teploty při pečení
Tři základní typy sporáků
- Plynové sporáky
- Elektrické sporáky
- Kombinované sporáky
V zásadě je členíme podle toho, co je jejich zdrojem energie. Klasický plynový sporák, jehož palivem je zemní plyn. Jde o celoplynový zařízení s plynovou varnou deskou a plynovou troubou.
Druhou možností jsou elektrické sporáky, ke kterým není potřebný přívod plynu. Potřebují však napájení s napětím 320 – 400 V. Mohou být vybaveny litinovou, sklo-keramickou nebo stále více oblíbenou indukční varnou deskou. Obě jeho části, varná deska i trouba, jsou poháněny elektrickou energií.
Poslednou třetí variantou je kombinovaný sporák. Zde je jasné, že je hybridem elektrického a plynového sporáku. Plynová varná deska je přesně tím, co mnozí vyhledávají, zároveň však plynovou troubu rádi vymění za elektrickou, která je mnohem jednodušší na ovládání a pozvedne i kvalitu pečení, čímž vyvažuje nedostatky té plynové.
Velikost plynového sporáku
Při výběru jde o parametr, který si všímáte už pouhým okem. Klasické jsou plynové sporáky s rozměry 50 – 60 cm. U menších modelů můžete narazit na šířku okolo 40 cm. Velikost následně může ovlivňovat i počet hořáků. Při počtu hořáků šest a více už můžete počítat s šířkou přibližně 90 cm. Standardní výška je zhruba 85 cm. Hloubka se ve standardních případech pohybuje kolem 50 – 60 cm, podobně jako šířka.
Design sporáku
Při výběru hraje snad jeden z nejhlavnějších úkolů. Zde je vaším nejlepším poradcem váš vkus. Plynový sporák je komplexním spotřebičem, který spojuje varnou plochu i troubu. V nabídce dnes naleznete kromě standardních bílých sporáků o moderně působící barevné modely v černé, stříbrné barvě nebo oblíbený nerez.
Plynová pojistka
Jde o speciální senzor, kterým bývají nejmodernější plynové sporáky vybavené. Jde o velmi důležitý bezpečnostní prvek. V případě, že plamen hořáku náhodně zhasne, senzor vyhodnotí nebezpečí a pojistka zastaví přívod plynu do celého sporáku.
Elektrické zapalování
Jde o jednoduchou integrovanou funkci v knoflíku, který slouží pro snadné zapalování plynové varné desky. Stačí, když stisknete přívod plynu příslušného hořáku a zároveň stisknete knoflík, který vydá elektrický impuls (jiskru), kterým se oheň snadno zapálí.
Energetická třída
Řadí spotřebič do kategorie, podle energetické náročnosti na provoz zařízení. Jde o označení, které je nařízením Evropské unie. Plynové sporáky se vyrábějí ve třídách B a šetrnější. Stupnice od nejšetrnějšího spotřebiče je A+++ až po nejméně šetrný spotřebič s označením D.
Další výbava
- Osvětlení – týká se plynové trouby. Osvětlení zajistí, že máte vizuální kontakt s pokrmem, aniž byste museli otevírat dvířka trouby.
- Úložný prostor – jde o zásuvku na odložení plechů nebo jiného kuchyňského nádobí.
- Ovládání – v případě plynového sporáku jde o mechanické ovládání hořáků otočnými regulátory a elektrickým zapalováním, které nahradí oheň jiskrou v momentě zapalování hořáků.
- Třídílné sklo – zajistí, že sklo trouby eliminuje horký vzduch v jejím nitru během pečení.
- Příklop – příklop varné plochy, který kryje plynové hořáky během doby, kdy se sporák nepoužívá. Nejčastěji jde o plechový kryt, ale najdou se i skleněné varianty.
- Příslušenství – někteří výrobci nabízejí svým zákazníkům v ceně například rošt nebo plechy či pekáče. Jako bonus to rozhodně potěší.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Sporáky na plyn upřednostňují nejen profesionální kuchaři, ale i kuchařští nadšenci. Umožňuje jim preciznější a přesnější kontrolu teploty, protože mohou kontrolovat intenzitu plamene na hořácích. Co se pečení týče, tam už se teplota reguluje mnohem obtížněji, proto se pečení v plynové troubě mnoho lidí vyhýbá. Ohledně plynových sporáků máte řadu otázek. Ty nejčastěji jsme se rozhodli zodpovědět.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody plynových sporáků?
Má každý plynový sporák elektronické zapalování?
Za kolik koupím plynový sporák?
Datum poslední aktualizace: 06.01.2021
Přidat komentář