Nejlepší stolní počítače 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší stolní počítače
- Základní dělení stolních počítačů podle účelu
- Počítač do domácnosti
- Kancelářské počítače
- Profesionální počítače
- Herní počítače
- Speciální dělení stolních počítačů podle konstrukce
- Procesor CPU
- Které procesory jsou nejlepší?
- Základní deska
- Operační paměť RAM
- Grafická karta
- Pevný disk – HDD/SSD
- Zdroj
- Chlazení počítače
- Operační systém – software
- Konektivita
- Cena stolního počítače
- Příslušenství ke stolnímu počítači
- Repasované PC – praktická volba
- Údržba a servis PC
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- HP Pavilion Gaming TG01-0038NC
- Apple iMac MRT42CZ/A
- Umax U-One 24AL Plus
- Lenovo IdeaCentre A540
- Acer Aspire C27-962
Že stolní počítače už šli do důchodu? Kdo je o tom přesvědčen, bude možná překvapen, no počítačové sestavy jsou stále žádaným zbožím. Právě v případě firem, pro které je typická práce s počítačem, jsou nejvíce využívány počítačové sestavy. Neexistuje nejlepší počítač na světě, ale stolní počítače stále jsou a také budou pro mnohé volbou číslo jedna. Jak vybrat počítač do domácnosti? Které parametry jsou nejdůležitější? Poradíme vám a také jsme pro vás připravili test konkrétních stolních počítačů.
A proč se stolní počítače na trhu stále drží? Jejich výhodou je možnost upgradů a vylepšení. Pokud máte dostatečně výkonný procesor, ale grafická karta už je za zenitem, není problém grafiku vyměnit, zvětšit hard disk nebo paměť RAM. Kromě toho jsou však vhodné na běžné účely pro domácnost, kancelářskou práci, herní účely a také náročnou profesionální činnost (grafici, architekti, střihači, filmaři...). Nejdůležitější je při výběru především volba správných komponentů a vědomost o tom, co přesně daný komponent zajišťuje.
Potřebné je myslet na to, k jakému účelu má počítačová sestava sloužit. Budete ho využívat na kancelářské, profesionální nebo herní účely? Musíte mít vědomost o tom, jaký procesor, základní desku, operační paměť nebo velikost pevného disku budete potřebovat. Jiné nároky na výkon počítače má někdo, kdo surfuje hodiny po internetu a jiné grafik, který využívá na práci extrémně graficky náročné programy. Zde je váš průvodce výběrem stolního počítače.
Nejlepší stolní počítače
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Corpa Gamer PCCORPA147 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Mac Studio M2 MAX ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Lynx Challenger 10462976 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
HAL3000 Master Gamer ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
HP 24-cr0900nc 8F4Y4EA ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt |
Základní dělení stolních počítačů podle účelu
V rámci tohoto dělení budeme počítače rozdělovat do kategorií podle účelu jejich používání. Jak jsme již výše zmínili, výběr počítače je třeba podmínit účelu a požadavkům, které na stolní počítač máte. Jiné nároky budete klást na herní PC sestavy, na stolní počítač do domácnosti, kanceláře a jiné zase pro profesionální účely. Jaké je tedy základní dělení stolních počítačů?
Počítač do domácnosti
V případě, že se do domácnosti žádá stolní počítač, jde o základní počítačové sestavy. Pokud tedy máte standardní nároky, které souvisejí s prohlížením internetu, prohlížením fotek, sledováním filmů, videí a nepotřebujete hodně výkonu na hraní graficky náročných her, jde o poměrně levné PC sestavy. Není třeba řešit žádné PC sestavy na míru a bez problémů si vystačíte se základním výkonem. Stolní počítač do domácnosti má být především volnočasovou aktivitou pro členy domácnosti a zároveň komunikační či příležitostně pracovní nástroj.
Kancelářské počítače
V rámci kategorie kancelářských počítačů budeme opět mluvit o méně náročných zařízeních, k jejichž práci není potřeba žádný extrémní výkon. Podstatné je, aby byly tiché, úsporné a nepřehřívaly se, protože je předpoklad, že budou zapnuté dlouhé hodiny. Zaměřit se je třeba především na aktuální operační systém (v případě firmy – firemní verze) a procesor s adekvátním výkonem. Kancelářské počítače jsou prioritně používané pro korespondenční účely, psaní či případné surfování na internetu.
Profesionální počítače
Kategorie profesionálních počítačů je s ohledem na některé komponenty velmi náročná. Výkon takového počítače v mnohém závisí na tom, na jaký konkrétní – profesní účel má být určen. Nejčastěji je nutné myslet na výkonný procesor a kvalitní grafickou kartu, jakož i operační paměť RAM. Takové počítače na práci nejčastěji využívají grafici, střihači videí, kteří zatěžují počítač renderováním různých graficky náročných projektů.
Herní počítače
Hráči her, milovníci počítačových her nebo dokonce hráči, pro které je hraní her živobytím, vědí, že herní PC sestavy vyžadují vysoký výkon. Zároveň jde na trhu s počítači o nejdražší druhy počítačů. Důležité je, aby vše komponenty měly co nejvyšší výkon a zároveň dokázali být vzájemně kompatibilní. Herní počítače, často pracují v zátěži i celé dny bez vypnutí, a proto je třeba řešit i efektivní chlazení, protože produkují velké množství tepla. Běžné je u nich dokonce chlazení vodou. Množství hráčů si také potrpí na design herní sestavy a skříně. Typické jsou specifické tvary herních skříní, barvy nebo estetické LED podsvícení. Herní počítače jsou stavěny na maximální výkon.
Speciální dělení stolních počítačů podle konstrukce
V tomto případě je základní podmínkou dělení konstrukční řešení počítače. Přestože jde o méně běžné kategorizování, v některých případech není na škodu vědět, že kromě tradičního řešení stolního počítače, které jádro je ve skříni, může jít také o stále populárnější konstrukci All-in-one nebo Mini PC.
Tradiční konstrukce, které se jinak říká desktop je přesně tím řešením, které je nejběžnější. Jde o počítačovou skříň, která se nejčastěji umisťuje pod stůl nebo je jeho součástí. Případně se umisťuje přímo na stůl. Její nevýhodou jsou určitě větší rozměry a tedy fakt, že zabere více místa. Zároveň je však počítačová sestava tohoto druhu nejméně náročná na údržbu.
Druhým konstrukčním řešením je stolní počítač All-in-one PC. Toto řešení je prostorově nejefektivnější, protože jde o jeden monitor, který obsahuje vše, co je třeba a uživatel používá maximálně externí klávesnici, myš či audio soustavu. S ohledem na poměr výkonu a ceny, v případě desktopů však táhnou all-in-one za kratší konec. Pokud nepočítáme ty nejdražší modely. Toto řešení není příliš orientované na hráče ani na zcela běžné používání, ale spíše na segment profesionálů, kteří přesně vědí, proč takové řešení vyžadují.
Jedním z řešení jsou i Mini PC. Jde o menší desktopy, které lze snadněji přenášet. Je třeba si však otevřeně říci, že v takovém případě je lepší volbou notebook. No Mini PC jsou cenově dostupné, mají však nižší výkon a ve většině případů se využívají pro připojení k televizoru nebo jiným multimédiím.
Procesor CPU
Právě tento komponent určuje v největší míře výkon počítače. Procesor by se dal označit za jakýsi motor celého počítače. Je důležité vědět, že čím máte výkonnější a modernější procesor, tím méně omezení vás při jeho užívání čeká. Poradí si s náročnějšími aplikacemi a pracuje mnohem rychleji. Podstatné je při procesoru všímat si jeho frekvenci a počet jader procesoru.
Frekvence procesoru je tím hlavním faktorem, který ovlivňuje jeho výkon. Představte si, že v čím větší frekvenci procesor pracuje, tím vyšší výkon dává. Frekvence se udává v GHz. Druhým podstatným údajem je zmíněný počet jader. Přirozeně, čím více jader PC sestava má, tím může být výkonnější. Pro běžné používání či na kancelářskou práci postačí procesor se dvěma jádry, ale běžné jsou dnes i čtyři, šest a více jádrové CPU sestavy. Především, co se týče hráčských počítačů.
Které procesory jsou nejlepší?
To je otázka, na kterou by vám zřejmě každý IT odborník odpověděl jinak. Pomoci si však můžete tzv. Benchmark testem, které podrobují testům mnohé procesory a přiřazují jim skóre. Čím vyšší skóre, tím vyšší výkon. Mezi nejrozšířenější výrobce procesorů patří bez pochyby společnost Intel. Ta své procesory kategorizuje podle účelu požívání rovněž přirozeně podle jejich výkonu.
Nejslabší a cenově nejdostupnější procesory od Intelu jsou Celeron a Pentium, které poslouží na kancelářskou práci, surfování po internetu a sledování filmů. Intel Core i3 rovněž patří k těm základnějším. Nejoblíbenější je řada procesorů Intel Core i5. Zvládnou náročnější hry i aplikace. V oblasti špičky se nachází procesor Intel Core i7 a nejnovější i Intel Core i9 – který je vysloveně určen pro práci s grafickými programy a 3D vizualizace či pro hráče počítačových her.
Druhým výrobcem, který se prezentuje úspěšným vývojem procesorů, je firma AMD. Ta se snaží někdy více – někdy méně úspěšně konkurovat právě společnosti Intel. Známé jsou například procesory AMD Athlon, které jsou výkonově slabší, ale pro běžné účely dostačující. Mezi lepší patří procesory AMD A série a ke špičce se řadí procesory AMD FX a AMD Ryzen, které jsou vůbec nejvýkonnější procesory od výrobce AMD.
Základní deska
Ta tvoří úplný základ počítače a bez ní žádné z komponentů dohromady nedáte. Pokud kupujete hotový poskládaný počítač, který je výrobcem dimenzován, nic takového řešit nemusíte, protože výrobce přesně ví, zda jednotlivé komponenty budou na dané základní desce pracovat. Pokud byste však počítač skládali, musíte se dobře uvědomit, především, pokud od počítače vyžadujete vysoký výkon, že ne každá základní deska dokáže spolupracovat s každou grafikou, operační pamětí nebo dokonce procesorem. Základní desky mají předdefinované chipsety, které určují, co je pro ně kompatibilní.
Operační paměť RAM
Pro chod operačního systému a samotného softwaru je nezbytné, aby počítač disponoval operační pamětí. Do této operační paměti – RAM ukládá počítač dočasně všechna data a úkony, které jsou na něm prováděny. Pro nenáročné používání počítače pro domácí či kancelářské účely je dostatečná RAM 2 GB nebo 4 GB. Pokud však máte spuštěných více aplikací či programů najednou, do toho ještě surfujete po internetu a streamujete hudbu, bude to chtít RAM alespoň 8 GB, která je dnes poměrně běžná.
Samozřejmě, na trhu jsou i RAM, které jsou určeny pro náročnější programy pro profesionální nebo herní účely. Výhodou operační paměti je, že je u většiny moderních počítačů lze operační paměť rozšířit. V herních počítačích je běžná operační paměť 16, 32 nebo až 64 GB. Potřebné je dávat pozor na kompatibilitu operační paměti se základní deskou. Používané jsou paměti DDR3 RAM a výkonnější DDR4 RAM.
Grafická karta
Bez ní by to věru nešlo. Řadí se k nejdůležitějším komponentům, konec konců, jako většina komponentů v počítači, protože jeden bez druhého by nedokázali téměř nic. Grafika počítače slouží k vizualizaci procesů. Levné PC sestavy ve většině případů disponují integrovanou grafickou kartou, která zvládá základní úkony a méně náročné aplikace a programy. Lepší je však mít grafickou kartu samostatně a případně zajistit její upgrade.
Pro hraní her a spuštění náročnějších programů je však nutné, aby byl počítač vybaven samostatnou grafickou kartou, která není integrovaná na základní desce. Kvalitní a výkonná grafická karta je často nejdražším komponentem v počítači. Potřebné je při konkrétní grafice sledovat její kompatibilitu a všímat si doporučený výkon procesoru a zdroje. Pokud chcete vědět, které grafické karty jsou nejlepší, řídit se můžete opět, jako v případě procesorů, Bechmarkem. Čím větší skóre, tím lepší grafická karta. V současnosti jsou nejznámějšími výrobci grafických karet Ati Radeon, Intel, GeForce, Quadro nebo VIA.
Nejlepší grafické karty 2024 – recenze, test, srovnání
Většina moderních CPU má integrované grafické jádro, přičemž některé mají dostatečný výkon i pro hraní starších her. Nákupu grafické karty se však nevyhnete, jakmile budete chtít hrát novější hry, případně pracovat s grafikou či videem. Pokud se v segmentu grafických karet dobře neorientujete, poradíme vám, jakou grafickou kartu si vybrat a představíme i pár oblíbených... Přečíst článek
Pevný disk – HDD/SSD
Jde o samotné úložiště, které slouží pro trvalé ukládání všech dat. Právě na pevném disku se ukládají dokumenty, soubory, programy, aplikace nebo hry. Čím více souborů na pevném disku budete mít, tím více kapacity budete potřebovat. Pevný disk HDD může mít v případě stolních počítačů od 250 GB až po 2 TB a více.
Zmíníme však také SSD disky, které jsou v podstatě nástupcem klasického pevného disku – HDD. Hlavní rozdíl je v rychlosti jejich čtení. Zatímco HDD funguje na mechanickém principu, kde se pohybují součástky, SSD disk eliminuje nutnost pohybu mechanických součástek, čímž eliminuje riziko poškození, rovněž je méně hlučný a především, disponuje vyšší přenosovou rychlostí. Kombinace HDD a SSD je nejlepší možností. SSD disk je však oproti HDD dražší alternativou. Nejběžnější jsou SSD disky od 120 po 512 GB. Následně jsou již ceny poměrně vysoké, ale záleží to i od vašich požadavků a náročnosti vaší peněženky.
Zdroj
Tento komponent rozhodně nelze podceňovat. Od zdroje totiž závisí to, aby počítač dokázal utáhnout všechny komponenty. Jeho výkon musí odpovídat příkonu jednotlivých komponentů. Jinak může počítač vyhazovat chybu. Hotové počítačové sestavy od renomovaných výrobců mají tento prvek vyřešen, ale při skládání PC sestavy byste na tento faktor měli dávat pozor. Jinak dokonce hrozí poškození některých komponentů. Velkou pomůckou mohou být doporučení výrobce grafické karty. Při tomto komponentě výrobce často udává, jaká je potřebná účinnost zdroje. Do zdroje rozhodně doporučujeme investovat. Nekvalitní zdroj v případě výkonnějších počítačů, může napáchat nemalé škody.
Chlazení počítače
Stolní počítače mají svůj typický akustický projev. Některé výraznější, jiné méně. Do velké míry ovlivňuje hlučnost počítače i chlazení, resp. chladící soustava. Mnohé z komponentů se přirozeně při své aktivitě zahřívají a jejich přehřívání by mohlo mít fatální následky pro celou počítačovou sestavu. Pro běžné chlazení se využívá box chladiče – vzduchové chlazení (ventilátor), který se stará o standardní chlazení, především procesoru, ale i ostatních komponentů.
Pokud byste měli náročnější požadavky a chtěli vašemu stolnímu počítači zajistit efektivnější chlazení, použít můžete věžovité chlazení. Musíte však myslet na to, že takovému chlazení musejí být přizpůsobeny i rozměry skříně. Při herních počítačích hraje chlazení komponentů velmi důležitou roli. Především pro procesor, zdroj a grafickou kartu, které jsou v neustálé zátěži. V tom případě je ve hře vzduchové chlazení s přídavným chlazením, ale takové řešení je hlučnější. Nejlepší poměr komfortu a výkonu chlazení nabízí vodní chlazení, které je na instalaci náročnější, ale někdy nutné. To je však už řeč o profesionálních nebo herních stolních počítačích.
Operační systém – software
Kromě hardwaru sehrává podstatnou roli i software. Bez něj by spojení těchto komponentů nedávalo žádný smysl. Operační systém se stará o to, že využijete právě potenciál a výkon jednotlivých komponentů. Tvoří jakýsi pomyslný mozek celé PC sestavy. Díky němu můžete počítači přikazovat, co má dělat.
Zástupci na trhu softwarů jsou dobře známí. Největším fenoménem je přirozeně Windows, který je nejvíce instalovaným softwarem na světě. Za ním následuje operační systém od americké společnosti Apple MacOS. V počítačích si své místo a množství fanoušků našel operační systém Linux. Ten mají v oblibě především programátoři. A k překvapení, své místo si v některých počítačích, především ve verzích All-in-one našel už i Android.
Konektivita
V rámci konektivity zmíníme i optickou mechaniku pro CD, DVD nebo Blu-Ray. Ačkoli tyto multimédia postupně jdou do zapomnění, nikdy nevíte, kdy budete optickou mechaniku potřebovat.
Pochopitelně, chybět nesmí v rámci rozhraní USB (3.0) porty, ideálně několik na přední straně i zadní straně počítačové sestavy. Postupně se u počítačových sestav standardem stává i bezdrátové připojení přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Rovněž by však nemělo chybět Ethernet (LAN) připojení.
Podstatné jsou i obrazové výstupy. Některé skříně stále využívají starší VGA konektor, ale mnohem více využíván je již HDMI kabel. Z hlediska zvukové kompatibility by neměl chybět 3,5 mm jack. Vhod může přijít i čtečka paměťových karet, která se však dá dokoupit i externě.
Cena stolního počítače
V první řadě se na cenu stolního počítače třeba vidět skrz vaše požadavky a následně jde o zvolené komponenty, které tvoří komplexní parametry celé PC sestavy. V jiném cenovém pásmu se budou pohybovat kancelářské a počítače do domácnosti. Základní PC sestavy bez příslušenství koupíte od 6 000 Kč. Lepší a výkonnější počítače, které by někdo radil mezi herní lze koupit od 12 500 Kč výše. Profesionální soustavy začínají někde na částce 17 500 Kč.
Hráči počítačových her však dobře vědí, že kvalitní herní počítač, který zvládne většinu her a programů stojí klidně i přes 42 000 Kč. Lidé, kteří se pustí do skládání profesionálního počítače, protože si to jejich práce vyžaduje se mohou jednoduše přehoupnout i přes hranici 50 000 Kč. Připočítat ještě třeba i cenu příslušenství.
Příslušenství ke stolnímu počítači
- Monitor
- Počítačová myš (drátová/bezdrátová)
- Klávesnice (drátová/bezdrátová)
- Reproduktory
- Další (webkamera, sluchátka, mikrofon...)
Repasované PC – praktická volba
Pokud někdo ještě o této možnosti neslyšel, možná vás právě teď osloví. Repasované počítače jsou počítače, lidově řečeno, z druhé ruky. Nepředstavujte si však, že by byl repasovaný počítač používán, zničen a následně je na prodej. Společnosti, které se zabývají prodejem repasovaných počítačů obvykle odkoupí nové počítače přímo od renomovaných výrobců, ale za mnohem výhodnější ceny.
Repasovaný počítač může být levnější z několika důvodů. Nejčastější důvodem je, že PC sestavy byly vráceny z důvodu neuspokojení potřeb daného zákazníka. Následně však už nemůže být takový počítač prodáván jako nový. Rovněž se mohlo stát, že některý z komponentů byl poškozen. Následně byl vyměněn, ale opět počítač nemůže být nadále v nabídce jako nový, a tak se z něj stává repasovaný PC.
Je třeba si uvědomit, že repasovaný počítač se stejným výkonem jako počítač nový, vás může vyjít mnohem levněji. Rozdíl je někdy často ve stovkách korun. Na repasované počítače je vždy tradiční záruka 2 roky na jednotlivé komponenty a zdroj. Nic tak jeho koupí neriskujete.
Údržba a servis PC
Základním úkonem, který by měl majitel počítačové sestavy pravidelně dělat, je čištění usazeného prachu uvnitř skříně. Prach totiž brání proudění vzduchu a zvyšuje se tím tak riziko přehřívání. Pokud však nechcete přijít o záruku, musíte dát čištění provést firmě, která se na takové úkony specializuje. Případně můžete použít stlačený vzduch k odstranění prachu z větracích otvorů. V rámci údržby vám PC servis rovněž zkontroluje stav teplovodivé pasty na procesoru, která se časem odlupuje a stává se neúčinnou. Tehdy je třeba ji vyměnit.
Pokud by došlo k poškození a počítač by vykazoval mechanickou chybu, případně by došlo k zřetelnému poškození, důležitá je záruka a pozáruční servis. Někteří výrobci mají pro zákazníky možnost prodloužení záruky.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Zdá se vám výběr stolního počítače náročný? Ano, nejde o jednoduchou volbu a vzhledem k ceně stolních počítačů ani o levnou. S výběrem by vám mohly napomoci odpovědi na často kladené otázky ohledně stolních počítačů.
Mohu do stolního počítače nainstalovat 2 grafické karty?
Jaké rozlišení by měla mít obrazovka?
Jaké rozmezí musí mít frekvence procesoru?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek