Nejlepší domácí pekárny 2024 – recenze, test, srovnání

Domácí pekárna vám připraví vláčný a výborně propečený chlebíček s křupavou kůrkou. Vybírat byste si ji měli podle počtu členů rodiny - max. hmotnost upečeného bochníku je totiž různá, přihlížet samozřejmě třeba i na dostatečně vysoký příkon. Ideální spotřebič vám nabízí hned několik funkcí. Při výběru pekárny byste se proto měli zajímat o její funkce a variabilitu využití. Může vám totiž pomoci s dalšími gastronomickými úkoly - od vaření džemů přes přípravu kynutého těsta na koláče až po pečení korpusů, sladkého pečiva, baget, sekané...

Domáci chléb

Ne každá pekárna však dokáže upéct bezlepkový chleba a bagety. Pokud takové pečivo plánujete připravovat, vyberte si takový model, který těmito funkcemi disponuje. My se vám pokusíme s výběrem troška pomoci. Sestavili jsme pro vás žebříček těch nejlepších spotřebičů v této kategorii. Zprůměrovali jsme dostupné výsledky testů z domácích i zahraničních zdrojů, zohlednily recenze a vaše zkušenosti. Výsledkem je následující tabulka:

Nejlepší domácí pekárny

Názov Hodnotenie Detail
Sana SBM Basic   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tefal PF 611838   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Concept PC5510   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Tefal PF220838   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Guzzanti GZ 635   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Domácí pekárny – recenze

Přemýšlíte nad koupí domácí pekárny? Kromě parametrů sledujte při výběru i recenze jednotlivých modelů. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, vyzkoušeli jsme pár oblíbených modelů a o své zkušenosti se podělili v recenzích.

Jak vybrat domácí pekárnu

Voňavý, křupavý a čerstvý domácí chléb, kdykoliv si vzpomenete. Také vás láká tato představa? Nemusíte každé ráno utíkat do pekárny, vaši touhu po vždy čerstvém chlebu do puntíku splní domácí pekárna. Víte, co všechno nabízí, jak si vybrat tu nejlepší, které parametry si všímat? Poradíme vám!

Nedůvěřujete chlebu, který dostat běžně v potravinách? Pokud chcete vědět, co vkládáte do úst, toužíte péct chléb z poctivých surovin a mít ho na stole za relativně krátký čas, domácí pekárna je určena přesně pro vás. Stačí do ní vložit potřebné suroviny, nastavit program a více se o nic netřeba starat. Chléb, který si upečete doma je zdravější a levnější. Navíc, pokud trpíte intolerancí na lepek, upéct si můžete i chléb bezlepkový.

Z čeho péct?

Pokud si pečení chleba doma představujete tak jako v pekárně, zklameme vás. Nebo spíše potěšíme? Připravit domácí pečivo, vánočku či chléb v domácí pekárně zvládne i začátečník.

Zdravý chléb

Koupit si můžete hotovou směs na celozrnný, pohankový, bylinková, cibulový či sladký banánový chléb. Věřte, že po čase začnete doma experimentovat a recepty přizpůsobovat přesně tomu, co má vaše rodina nejraději.

Pomocník při bezlepkové dietě

Bezlepkové pečivo je v obchodech nejen výrazně dražší než to klasické, často je i chuťově nevýrazné. Pečení chleba a pečiva z bezlepkových surovin si sice bude vyžadovat jistý trénink a chuť experimentovat, ve výsledku však budete nadšeni. Většina pekáren dnes disponuje programem pro bezlepkové pečivo, nebo lze použít některý z "rychlých" programů.

Promyslete si, zda ji potřebujete

Před samotnou koupí domácí pekárny si položte zásadní otázku, zda ji potřebujete a reálné využijete, nebo ji jen chcete a po čase zapadne ve vaší kuchyni prachem. Pokud jíte pekárenské výrobky jen občas, nechte si poradit nejen prodejcům, ale zvažte také názory lidí, kteří domácí pekárnu využívají.

Funkce domácí pekárny

A nejen na pečení chleba. Budete překvapeni, ale tento kuchyňský spotřebič toho zvládne mnohem více.

Důležité parametry

Pokud jste skálopevně přesvědčeni o tom, že vaše domácnost pekárna ocení a využije, věnujte pozornost parametrům, které jsou důležité. Víte, co je důležité si všímat?

  • Velikost chleba: O tvaru a velikosti chleba rozhoduje vanička na pečení. V menších upečete chléb velikosti kostky, větší mají tvar kvádru. V domácí pekárně upečete chléb s hmotnosti 500 až 1 800 g.
  • Materiál: Pokud chcete péct kvalitní chléb, kupte si pekárnu z kvalitního materiálu. Službu vám udělají i levnější typy, myslete však na to, že plast sublimuje a ideální volbou není ani hliník. Investujte do nerezu, který je nezničitelný a především neškodný, nebo pekárny s keramickou formou, která se snadno udržuje a chléb se nezvykne přilepit.
  • Programy: Není důležitý počet ale jejich rozmanitost. Některé typy domácích pekárně slouží výlučně k pečení chleba, v jiných lze péct pečivo, pizza či dokonce domácí džem a jogurt. Většina pekárně má i program na přípravu bezlepkových směsí, najdou se i pekárny s programem automatického dávkování surovin, udržením teploty či nastavením propečení kůrky.
  • Spotřeba: Pokud vás zajímá spotřeba, neřiďte se příkonem. Pekárna nejde po celou dobu přípravy chleba na plný výkon. Nejvíce samozřejmě spotřebuje během pečení, ale je to stále 5x méně, než v případě trouby.
  • Rozměry: Pokud se chystáte péct chléb pravidelně, pekař by měla mít v kuchyni stabilní místo. Vyberte si tedy takovou, která se hodí do vaší kuchyně nejen designem ale i rozměrům. Hmotnost domácí pekárny je od 5 do 8 kg.
  • Počet hnětačů: v případě tohoto parametru se názory spotřebitelů různí. V zásadě platí, že počet není důležitý, protože jednohákové i dvouhákový si s těstem pořadí stejně, rozdíl je jen ve výšce chleba a v tom, kolik "děr" v chlebu budete mít. Hnětače se totiž musí z cesta vybrat po upečení.
  • Odložený start: zatímco vy spíte, ve vaší kuchyni se peče chléb. Ano, skutečně se můžete probouzet na vůni čerstvého pečiva či chleba. Většina domácích pekáren má funkci odloženého startu. Vyberte si zároveň takovou, která nedělá velký hluk.

Speciální funkce domácí pekárny

Při výběru určitě zohledněte i speciální funkce jednotlivých pekáren. Několik z nich při používání jistě oceníte.

  • Displej – Informace o stavu přípravy chleba.
  • Zvukový signál – Informace o dokončení jednotlivých kroků přípravy chleba.
  • Velikost bochníku – Přizpůsobí velikost vašim potřebám.
  • Propečení kůrky – Různé propečená kůrka, od světlé po tmavou.
  • Sklopné hnětací háky – Nezanechávají díry v hotovém chlebu.
  • Udržování teploty po dopečení – Chléb je teplý i hodinu po dopečení.
  • Paměť při výpadku elektřiny – Po obnovení elektřiny automaticky pokračuje v programu.
  • Příslušenství – Na bagety, housky, sladké pečivo.
  • Průhledné víko – Pro sledování průběhu hnětení, kynutí a pečení.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Upéct si domácí chlebíček nikdy nebylo jednodušší. Pomocí domácí pekárny to zvládne vskutku každý. Při jejím výběru rozhodují nejen technické vlastnosti a parametry, ale i praktické využití. Před koupí domácí pekárny si odpovězte na několik důležitých otázek:

Jakou kapacitu domácí pekárny potřebuji?

Objem pekárny se pohybuje v rozmezí 800 až 1 600 gramů. Vybírat třeba podle toho, pro kolik osob plánujete péct. Pokud je vás v domácnosti více, zvolte si raději větší objem. Některé modely umožňují volbu velikosti bochníku, dá se v nich tedy připravit i menší bochník.

Z jakého materiálu by měla být vyrobena nádoba na pečení?

Nejčastěji se nádoba na pečení vyrábí z teflonu, který je cenově výhodný a nenáročný na údržbu. Jeho nevýhodou je, že se může snadno poškrábat. Další možností je nerez, který je sice odolný, ale má horší nepřilnavé vlastnosti. Nejlepší volbou je keramika, která je vysoce odolná a jednoduše se čistí.

Jednoháková nebo dvouháková pekárna? Která je lepší?

Závisí to na tom, jaký chléb plánujete péct. Jednoháková vám postačí na upečení menších bochníků chleba. Pekárna s 2 háky zvládne připravit větší bochníky, ale také koláče nebo rohlíky.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Domácí pekárna recepty: celozrnný, bramborový chléb, vánočka, bagety

Domácí pekárna recepty: celozrnný, bramborový chléb, vánočka, bagety

Domácí pekárna neslouží jen na přípravu chleba. Vaše možnosti se sice odvíjejí od jejích funkcí, novější modely však zpravidla disponují různými samostatnými programy na hnětení, kynutí, pečení sladkého/slaného pečiva, přípravu jogurtů, marmelád či pizzy. V našem článku se dozvíte, na... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 24.07.2016
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek