Nejlepší autosedačky 2024 – recenze, test, srovnání

Výběr autosedačky je věc, kterou byste neměli podcenit. Jde o bezpečnost vašeho dítěte a v tomto směru je třeba důkladně zvážit, jakým směrem se při výběru ubírat. Nejdůležitějšími kritérii je bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte. Při výběru musíte zohlednit věk a váhu dítěte. Vždy je dobré zohlednit všechny faktory a tak se vrhnout do výběru. Samozřejmě, berte v úvahu typ vašeho auta a doporučený typ autosedačky výrobcem auta.

Dětská autosedačka do auta - jak vybrat

Abychom vám s výběrem pomohli, přinášíme vám nestranný žebříček top modelů dětských autosedaček. Sesbírali jsme světové i domácí testy, recenze a hodnocení. Všechny informace jsme spojili a výsledek máte nyní k dispozici. Věříme, že vám tímto ušetříme kopec času a pomůžeme vybrat kvalitní dětskou autosedačku.

Nejlepší autosedačky 0 – 13

Názov Hodnotenie Detail
Cybex Aton B2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Cybex Aton 5   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
JOIE Gemm Pebble   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Kinderkraft Mink   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Maxi-Cosi Pebble 360   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší autosedačky 9 – 36

Názov Hodnotenie Detail
Kinderkraft Comfort Up   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Britax Römer Advansafix M   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Petite&Mars Prime II   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Compass Angugu   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Maxi-Cosi Titan i-Size   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší autosedačky proti směru jízdy

Názov Hodnotenie Detail
Lionelo Bastiaan   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Cybex Cloud T i-Size   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Joie Spin 360°   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Britax Römer Dualfix 5Z   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Kinderkraft MyWay Isofix 2020   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Jak vybrat autosedačku

Při výběru autosedaček je důležitých několik parametrů, na které byste si měli posvítit. Majitelé aut, kteří jsou zaroveň rodiči, by se při narození dítěte měli po správné autosedačce poohlédnout. Autosedačku pak třeba podle výšky a váhy dítěte po jistém čase měnit. K hlavním parametrům výběru tedy patří věková a váhová kategorie dítěte, polohování autosedačky či nastavitelnost pásů.

Výška a hmotnost dítěte

Autosedačky se dělí do několika hmotnostních skupin, které jsou přibližně odstupňovány podle věku dítěte. Autosedačku je vhodné vybírat podle věku, hmotnosti a výšky dítěte. První kategorií jsou tzv. vajíčka pro kojence. Instalují se v autě nejčastěji v protisměru jízdy. Druhá skupina zahrnuje děti do 18 kg a věku 3 let. Další skupina je určena pro děti do 36 kg a věku od 3 let výše. V tomto případě musíte brát v úvahu i výšku dítěte, aby hlava nepřevyšovala opěrku.

Dítě v dětské autosedačce

Pro děti, které se už blíží k věku 12 let, případně jsou vyšší či silnější postavy, jsou určeny podsedáky. Některé autosedačky mohou splňovat požadavky pro více kategorií. Autosedačky buď disponují vlastními popruhy (nižší kategorie), nebo je nemají a využívají standardní bezpečnostní pásy vozidla.

Typy autosedaček

Vybrat si můžete z autosedaček umístěných v protisměru jízdy či z těch, které jsou umístěny ve směru jízdy. Podle hmotnosti dítěte se v rámci Evropské bezpečnostní normy (ECE R44/04) autosedačky dělí do 5 kategorií.

Autosedačky umístěny v protisměru jízdy

Jde o autosedačky určené pro miminka do 10 kg, nebo dokud dítě hlavou nepřeroste opěrku autosedačky. V autě musí být umístěny v protisměru jízdy. Jelikož dítě v autě většinu času prospí, je takové otočení výhodou, aby ho nerušilo nic z okolí. Navíc se takové autosedačky velmi snadno přenášejí, aniž se dítě probudilo.

Autosedačka umístěna v protisměru jízdy

Poloha v protisměru jízdy je bezpečnější a více chrání hlavu, krk i páteř miminka. Za autosedačku vyšší kategorie se ji doporučuje vyměnit až tehdy, když dítě dokáže bez opory sedět minimálně půl hodiny.

Vanička jako autosedačka

Na převážení dítěte v autě můžete použít i cestovní hlubokou vaničku, která se upevňuje dvěma bezpečnostními pásy na zadní sedadla auta. Dítě v tomto případě cestuje v poloze bokem a vleže, připoutané je tříbodovými bezpečnostními popruhy. Přenosná hluboká vanička zabírá v závislosti na uložení bezpečnostních pásů v autě dvě až tři místa. Vhodné jsou především pro novorozence a děti do jednoho roku.

Autosedačky umístěné ve směru jízdy

Jde o autosedačky vyšší kategorie, které jsou určeny pro děti od 9 kg výše. Neobsahují rukojeť na přenášení, protože jsou určeny k tomu, aby byly umístěny v autě nepřetržitě. Některé mají integrované bezpečnostní pásy, ty pro starší děti se připoutávají bezpečnostními pásy auta.

Kombinované autosedačky

Takové autosedačky můžete používat v obou směrech jízdy. Dítě nejprve sedí v protisměru (do 13 kg), následně lze sedačku otočit do směru jízdy (do 18 kg). Kombinované sedačky bývají těžší a chybí jim rukojeť na přenášení. Pokud nad takovou sedačkou uvažujete, nejprve si ji vyzkoušejte v autě, zda vám bude v obou pozicích vyhovovat.

Kategorie 0 a 0+ (Autosedačky 0 – 10 – 13 kg)

Kategorie 0 je určena pro děti ve věku do jednoho roku a do hmotnosti 10 kg. Kategorie 0+ je určena do 13 kg. Do této kategorie se řadí vajíčka pro kojence, které ještě nedokáží sedět.

Autosedačka pro malé děti

Připevňují se pouze v protisměru jízdy bezpečnostními pásy v autě. V případě deaktivovaného airbagu spolujezdce je možné vajíčko v kateg 0+ umístit i na přední sedadlo.

Kategorie 0/0 + / 1 (Autosedačky 0 v 18 kg)

Univerzální kategorie 0/1 je určena pro děti ve věku od 0 do 4 let s maximální hmotností 18 kg. Do 13 kg ji můžete použít v protisměru jízdy, pak ji třeba otočit ve směru jízdy. K sedadlu auta je autosedačka připevněna buď klasickým bezpečnostním pásem, nebo příčným pásem a dítě je k autosedačce připoutané integrovanými bezpečnostními pásy.

Kategorie 1 (Autosedačky 9 – 18 kg)

V autosedačkách kategorie 1, které jsou určeny dětem ve věku od 9 měsíců do 4 let s hmotností mezi 9 až 18 kg, sedí dítě ve směru jízdy, v případě, že je ještě malé, je u nich možnost umístění v protisměru. V sedačce je připoutané integrovaným pětibodovým bezpečnostním pásem, jehož výše se často dá přizpůsobit růstu dětského pasažéra, autosedačka je k sedadlu auta připevněné bezpečnostním pásem auta, případně systémem ISOFIX. Autosedačky z této kategorie musí být vybavena bezpečnostním pásem v oblasti rozkroku.

Vhodné je vybrat si model s polohováním zad. Jelikož malé děti často spí, oceníte, že se autosedačka bude dát naklonit.

Kategorie 1/2 (Autosedačky 9 – 25 kg)

Tato kategorie je určena pro děti od přibližně 1 do 6 let s hmotností 9 až 25 kg. Jde o autosedačky složené ze dvou částí (zadní opěrky a podsedáku) umístěné ve směru jízdy na zadním sedadle auta.

Autosedačka pro větší děti

Autosedačky z této kategorie mívají nastavitelnou opěrku hlavy a zad, jakož i opěrkou na ruce. Disponují svými bezpečnostními pásy (pro malé děti), když dítě vyroste, pásy můžete odstranit a připoutávat dítě bezpečnostním pásem ve vozidle.

Kategorie 2/3 (Autosedačky 15 – 36 kg)

Sedačky z této kategorie jsou variabilní. Většinou jsou široké, vysoké a nastavitelné – přizpůsobují se dítěti během jeho růstového vývoje. Nastavovat lze také zádová opěrka a úhel na vedení bezpečnostního pásu auta. Nejčastěji se dítě v sedačce připoutává bezpečnostními pásy auta.

Kategorie 3 (Podsedák do auta)

Podsedáky, které jsou určeny pro děti ve věku přibližně 5 až 12 let s hmotností od 22 do 36 kg, se montují na zadní sedadlo auto ve směru jízdy. Dítě je připoutáno bezpečnostními pásy v autě. Na sedadlo auta musí být podsedák připevněn tak, aby se při na nárazu neuvolnil. V této kategorii je důležité výškové nastavení, protože pás se nikdy nesmí nacházet v blízkosti krku. Při výběru upřednostněte tvrdé plastové podsedáky, které jsou bezpečnější.

Polohování autosedačky

Při výběru autosedačky pro novorozence a věku do 18 měsíců se určitě zaměřte i na polohovatelnost autosedačky, abyste měli možnost naklonit autosedačku více naležato, aby dítěti ve spánku nepadala hlavička na bok.

Nastavitelnost pásů

Pásy musí mít možnost nastavení, výškově a centrálně se dát utáhnout. Podle modelu může mít autosedačka systém 3-bodového nebo 5-bodového upnutí pásu.

Dětská autosedačka

ISOFIX

Je to systém univerzálních úchytů ve vozidle a na vybraných autosedačkách pro jednoduchou, rychlou a bezpečnou instalaci autosedačky do auta. Daný systém nevyžaduje připevnění autosedačky pomocí bezpečnostních pásů auta, zajišťuje se totiž pomocí 3 upevňovacích míst v zadní části autosedačky, které se zacvaknou do isofixových zařízení instalovaného v autě. Vytvoří pevné spojení mezi sedačkou a autem. Informace o systému ISOFIX najdete v návodu vozidla.

Bezpečnost

Při koupi sedačky je určitě prvořadá bezpečnost, kterou prověřují dynamické testy. Je třeba si pečlivě přečíst štítek, na kterém najdete potřebné informace. Podle předpisu EHK OSN č. 44 musí být každé zádržné zařízení pro děti, které se používá ve vozidle v provozu na pozemních komunikacích, homologované a označené homologační značkou. Výrobní štítek musí obsahovat název výrobce, hmotnostní kategorii, zemi původu, číslo úředního povolení a to, zda splňuje evropskou bezpečnostní normu.

Další důležité informace

Při koupi si ověřte celkovou náročnost manipulace se sedačkou. Přečtěte su instrukce výrobce k instalaci, abyste ji do auta umístili pořádně. Zajímejte se i o cenu autosedačky, která závisí na hmotnostní kategorii, přídavných prvcích, kvality materiálů i značce. Příliš levné sedačky obvykle nemají opěrky, vyztužené polštářky a centrální regulaci pásu.

Autosedačka pro děti

Potah autosedačky je také důležitým faktorem. Lepší je bavlněný potah, protože umělé materiály nesají pot a dítě se v nich i více potí. Většinou se potahy dají sundat a vyprat. Plusem je vyměnitelný letní potah ve výbavě. Váš výběr by měl být orientován na ověřené kvalitní výrobce na našem trhu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Bezpečnost dítěte je za každých okolností na prvním místě. Týká se to i výběru autosedačky. Parametry výběru a základní typy autosedaček znáte, dotazů však máte stále dost. To je dobře, kdo se hodně ptá, dozví se vše, co potřebuje. Na nejčastější otázky jsme se rozhodli odpovědět. Pokud chcete vědět ještě něco, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Jaký typ instalace je nejvhodnější?

Autosedačky pro nejmenší se dají připnout buď pomocí bezpečnostních pásů, nebo za pomoci ISOFIX uchycení. Obě metody jsou vhodné a funkční, avšak pouze v případě, že autosedačku nainstalujete správně. Vždy se řiďte přiloženým návodem.

Kdy třeba přejít z jedné kategorie sedačky na vyšší?

Každá sedačka by měla být navržena tak, aby dítěti zajistila komfort a bezpečnost. Na vyšší kategorii přejděte, když uši dítěte přesahují horní konec sedačky.

Je umístění sedačky zády ke směru jízdy bezpečnější?

Co se týče kojenců a batolat, určitě ano. Autosedačka otočena zády ke směru jízdy snižuje náraz na ohrožené oblasti hlavy a krku. Dětskou hlavičku chrání.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Kdy přejít z vajíčka na autosedačku? Správné sezení ve vajíčku, upevnění autosedačky v autě

Kdy přejít z vajíčka na autosedačku? Správné sezení ve vajíčku, upevnění autosedačky v autě

Jednou z nejčastějších otázek v souvislosti s výběrem správné autosedačky, která si zaslouží zvláštní pozornost je, kdy je čas na výměnu autosedačky pro dítě a jak často je vlastně třeba výměnu autosedačky realizovat. Dítě se vyvíjí a roste už od okamžiku, kdy si ho přivezete z porodnice a když... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 08.05.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek