Kdy přejít z vajíčka na autosedačku? Správné sezení ve vajíčku, upevnění autosedačky v autě

Jednou z nejčastějších otázek v souvislosti s výběrem správné autosedačky, která si zaslouží zvláštní pozornost je, kdy je čas na výměnu autosedačky pro dítě a jak často je vlastně třeba výměnu autosedačky realizovat. Dítě se vyvíjí a roste už od okamžiku, kdy si ho přivezete z porodnice a když s děťátkem jezdíte autem, autosedačka je jednoduše povinnou výbavou. Co když dítě z autosedačky vyroste? Je čas na nutnou výměnu.

Kdy je čas na výměnu autosedačky?

To, že autosedačka je povinným bezpečnostním prvkem pro dítě v případě, že s dítětem cestujete autem, už zřejmě víte. Podstatné však je, kromě toho, že znáte jednotlivé kategorie, ze kterých můžete vybírat, i to, kdy už daná autosedačka pro vaše dítě není vhodná.

Kromě toho, že je nutné, aby autosedačky splňovaly bezpečnostní normu ECE R44/04 nebo měli nejnovější označení i-Size, neměli bychom zapomínat ani na to, že rozdělení autosedaček do kategorií není vždy zcela směrodatné. Rovněž platí určité logické zásady, které vám napoví, kdy je čas na výměnu autosedačky. Postupně vám objasníme jednotlivé dilemata, které rodiče v případě autosedaček, jejich výběru a výměny doprovázejí.

Nejlepší autosedačky 0 – 13

Názov Hodnotenie Detail
Maxi-Cosi Cabriofix 2019   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Cybex Gold Aton 5 2020   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
JOIE i-Gemm 2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší autosedačky 9 – 36

Názov Hodnotenie Detail
Kinderkraft Comfort Up 2019   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Petite&Mars Galaxyfix Pro Grey   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Cybex Pallas M-Fix   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejlepší autosedačky proti směru jízdy

Názov Hodnotenie Detail
Joie Stages 2019   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Maxi-Cosi AxissFix Plus 2020   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Joie i-Venture   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Z vajíčka do autosedačky – v jakém věku?

Dilema, kterou zná mnoho rodičů, pokud s děťátkem cestují často a hodně. Kdy přejít z vajíčka na autosedačku, resp. kdy vyměnit vajíčko za autosedačku. Podle nové normy i-Size se uvádí, že první autosedačka, která je v drtivé většině právě zmíněné vajíčko (konstrukce), by mělo vydržet minimálně do 15. měsíce věku dítěte. Důvod je ten, že dítě do tohoto věku je v této "skořápce" nejlépe chráněné a v případě autonehody jsou chráněny životně důležité orgány, hlava i páteř. Pokud tedy přijde na nejhorší, šance na záchranu života děťátka je násobně vyšší.

Přesedlat z vajíčka na autosedačku je tedy ideální po zhruba dovršení 1,5 roku děťátka, když už dokáže stabilně sedět, tehdy je už zřejmé, že svalstvo dítěte je dostatečně vyvinuté.

Sezení ve směru jízdy – odkdy?

Odkdy může dítě sedět ve směru jízdy? Rodiče si vždy kladou otázku, kterým směrem by měla být autosedačka otočená, nebo kde by vlastně měla být zafixována. Někteří rodiče preferují mít dítě v autosedačce na sedadle spolujezdce, což je rozhodně skvělá volba. V takovém případě je však třeba vždy deaktivovat airbag spolujezdce.

Dítě navíc na místě spolujezdce může řidiče rozptylovat, což nepřispívá ke koncentraci řidiče na jízdu samotnou. Stále je však místo spolujezdce nejlepší volbou, pokud to není možné, odborníci doporučují místo na zadních sedačkách vpravo.

Autosedačka ve směru jízdy

Sezení ve směru jízdy je vhodné pro děti, které již do klasických skořápek kvůli jejich parametrům nedáte a zároveň mají dostatečně vyvinuté svalstvo. V každém případě vždy sáhněte po autosedačce s Isofixem a především dbejte na hmotnostní limity, jakož i pohodlí dítěte. Mnohé autosedačky mají výškově nastavitelné opěradla. Nikdy by se totiž nemělo stát, aby byla hlavička vyšší než opěradlo.

Co se týče cestování zády ke směru jízdy, jak jsme zmiňovali v odstavci výše, takové otočení autosedačky je pro děti do 1,5 roku ideální, u kojenců či batolat výrazně snižuje riziko poranění v oblasti hlavy, krku i páteře.

Rozdělení autosedaček:

Nejlepší autosedačky 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší autosedačky 2020 – recenze, test, srovnání

Výběr autosedačky je věc, kterou byste neměli podcenit. Jde o bezpečnost vašeho dítěte a v tomto směru je třeba důkladně zvážit, jakým směrem se při výběru ubírat. Nejdůležitějšími kritérii je bezpečnost a pohodlí vašeho dítěte. Při výběru musíte zohlednit věk a váhu dítěte. Vždy je dobré zohlednit všechny faktory a tak se vrhnout do výběru. Samozřejmě, berte v úvahu typ vašeho auta a... Přečíst článek

Kdy přichází čas na podsedák?

Tento typ sezení je již vhodný pro děti od věku zhruba 5 let. Dokud dítě nedosáhne výšku 150 cm, ale zároveň už pro něj autosedačka není vhodná, podsedák je skvělá alternativa. V případě podsedáků by váha dítěte neměla přesahovat 36 kg. Umístěny jsou běžně ve směru jízdy a splňují i ​​nejnovější i-Size normy.

Podsedák s opěrkou zad by měly používat děti s výškou do 130 cm. Ze zajistí lepší ochranu páteře a také je možné lépe uchytit bezpečnostní pás.

Autosedačka bez Isofix pro větší děti? Ne!

Setkat se lze i s úvahou, že od určitého věku už není nutná sedačka s Isofixem. Od ledna 2018 však platí přechodné období, kdy všichni výrobci přecházejí na výrobu autosedaček s Isofixem. Pokud tedy budete kupovat autosedačku, rozhodne se zaměřte na to, aby byla homologována pro použití systému Isofix. Staré autosedačky bez tohoto systému už najdete opravdu zřídka. Isofix je rozhodně bezpečnější způsob montáže autosedačky jak klasické upnutí bezpečnostním pásem. Pokud je i dítě větší, no používáte autosedačku, neznamená to, že Isofix již není nutný.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 16.09.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář