Nejlepší výrobníky sody 2024 – recenze, test, srovnání

Výrobníky sody byli na výsluní v 90. letech minulého století. Tehdy šlo o klasické sifony, které měly minimum funkcí a ani jejich vzhled nebyl příliš vábivý. Posledních pár let nabírají výrobníky perlivé vody opět svou popularitu. Nyní se však pyšní propracovaným designem, možností intenzity sycení i dalšími doplňkovými funkcemi.

Jak vybrat výrobník sody?

Díky výrobníku sody si můžete dopřát sklenici perlivé vody, domácí limonádu nebo vinný střik kdykoliv, když na ně dostanete chuť. Stačí vám k tomu čistá kohoutková voda a náplň potravinářského CO2 plynu v bombičce. O výrobu perlivé vody se pak postará přístroj, který zpravidla stačí uvést do chodu jediným stiskem příslušného tlačítka. Čerstvou domácí perlivou vodu tak můžete popíjet za několik sekund. Příprava takové vody je mnohem šetrnější k životnímu prostředí než kupování plastových lahví s perlivou vodou.

Nejlepší výrobníky sody

Názov Hodnotenie Detail
SodaStream ART   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Liss Nerezová sifonová láhev Soda 2 l   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Philips výrobník sody   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
SodaStream Gaia Black   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tescoma MyDrink   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Výrobníky sody – recenze

Na trhu najdeme několik výrobců, kteří mají ve své nabídce výrobníky sody. Ke králům však již léta patří společnost SodaStream, ta má ve svém portfoliu mnoho výrobníků, které se liší designem, funkcemi, ovládáním i dodávaným příslušenstvím. Podívali jsme se na výrobníky sody této společnosti, které patří mezi uživateli k oblíbeným a kladně hodnoceným. Jak obstály jednotlivé modely se dočtete v krátkých recenzích níže.

Jak funguje výrobník sody?

Přestože výrobníky sody prošly vývojem, jejich princip fungování zůstal po léta nezměněn. Výroba sody spočívá v tom, že do uzavřené nádoby s vodou, která může být plastová nebo skleněná, se vhání potravinářský oxid uhličitý (CO2). To se děje pomocí bombičky se stlačeným plynem, kterou lze po minutí obsahu znovu naplnit. Jedna bombička obvykle vystačí na výrobu až 80 litrů perlivé vody. V minulosti byly bombičky jednorázové, nyní však nemusíte pokaždé kupovat nové, ale původní si dáte naplnit, případně prázdnou bombičku vyměníte za plnou. Retro modely (klasické sifonové lahve) neměli možnost dávkování oxidu uhličitého, museli jste se proto spokojit s jednou intenzitou sycení. Současné přístroje ale umožňují tuto intenzitu ovládat, a proto si můžete vychutnat jemně, středně i silně perlivou vodu.

Výroba sody v jednoduchých krocích

Jak jsme naznačili v úvodu, výroba sody se současnými přístroji je velmi jednoduchá a intuitivní. Postup výroby probíhá následovně.

  1. Do výrobníku sody vložíte bombičku naplněnou CO2 plynem
  2. Vodou z kohoutku naplníte speciální láhev, kterou jste dostali k přístroji
  3. Láhev uchytíte k přístroji (některé se jen nasunou a zacvaknou, jiné se šroubují)
  4. Zvolíte si intenzitu sytosti vody (při automatických modelech stisknutím jednoho tlačítka, při mechanických počtem stlačení nebo délkou držení tlačítka)
  5. Po dokončení výroby sody si ji můžete dochutit sirupy, šťávou z ovoce atd. (nebo pít jen čistou perlivou vodu)

SodaStream výměna bombičky s CO2 plynem

Správné použití výrobníků sody

Ačkoli je ovládání výrobníků sody jednoduché, je třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, protože manipulujete s lahví, která je pod tlakem. Před výrobou sody si proto vždy pro jistotu zkontrolujte, zda oxid uhličitý z láhve neuniká a zda je výrobník sody v bezvadném stavu. Láhev, v níž dochází k sycení, by neměla být poškozena a pokud máte ve výrobníku skleněnou láhev, tu by měla chránit kovová nádoba, do které se uzavře. Proto je vhodné používat výrobníky s přetlakovým bezpečnostním ventilem. Ten v případně nadměrného sycení automaticky vypustí přebytečný oxid uhličitý, čímž se zabrání případné explozi láhve.

Typy výrobníků sody

Při výběru vhodného výrobníku sody byste měli zvážit několik parametrů. Úvodem je třeba zodpovědět, jaké množství perlivé vody chcete vyrábět a jak často budete přístroj používat. Z toho vyplyne, jaký typ výrobníku je pro vás vhodnější. Výrobníky se v základě dělí na domácí a komerční. Komerční jsou ideální do kaváren, restaurací, různých gastro provozů, barů a podobně. Domácí zas využijete na občasnou (každodenní) výrobu sody v menších dávkách.

Komerční versus domácí výrobníky

Komerční výrobníky sody jsou drahé přístroje velkých rozměrů, které jsou svou konstrukcí připraveny na velkou zátěž. Umí být v provozu několik hodin denně a nevadí jim, když se vyrábí jedna soda za druhou. Jsou mnohem rychlejší než domácí výrobníky a dokáží najednou vyrobit až 5 litrů sycené vody. Mají objemnější bombičku na oxid uhličitý, aby nedocházelo k jejich rychlému vyprázdnění.

Sifon – výrobník sody

Domácí přístroje na výrobu perlivé vody mají menší rozměry, velikostně je můžeme přirovnat například k varné konvici. Díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům se snadno přenášejí a můžete je s sebou vzít na chatu nebo kamkoli cestujete. Domácí modely dokáží najednou vyrobit maximálně 1 litr sycené vody. Pokud potřebujete větší množství sody, ať už kvůli návštěvě nebo rodinné oslavě, nasytit musíte více várek za sebou. Tyto výrobníky zvládnou jednu láhev za několik sekund, proto na chutný perlivý nápoj nemusíte dlouho čekat.

Mechanické versus automatické výrobníky

Domácí výrobníky sody se dále dělí na mechanické a automatické. Mechanické modely nepotřebují přívod energie, a tak je nemusíte zapojovat do elektrické sítě a nepotřebujete k jejich provozu ani žádné baterie. Fungují na ruční pohon a sycení se provádí stisknutím tlačítka na to určeného. Intenzitu sycení pak určuje počet stisknutí tlačítka nebo délka držení tlačítka (liší se v závislosti na modelu). V tomto případě se více stisknutí rovná vyšší perlivosti.

Automatické modely potřebují pro své fungování zapojení do elektrické zásuvky. Nejsou tedy vhodné pro přenášení, avšak výroba sody je s nimi jednodušší. Stačí jen navolit intenzitu perlivosti (zpravidla jsou na výběr tři úrovně: jemně, středně a silně perlivá) a stisknout tlačítko. Sycení následně proběhne automaticky. Automatické výrobníky sody jsou o něco dražší než mechanické.

Jak vybrat vhodný výrobník sody

Mnozí spotřebitelé před koupí dívají zejména na cenu. No vhodnější je vybrat kvalitní přístroj, který vám bude bez problémů sloužit roky. Při výběru je třeba sledovat, zda se láhev do výrobníku šroubuje nebo jen zasouvá, jeho funkce, design, typ a objem láhve, dodávané příslušenství a další. V následujících řádcích se na parametry podíváme blíže.

Bílý mechanický výrobník sody

Materiál a design

Výrobníky sody jsou z plastu nebo z nerezové oceli. Ty plastové nabízejí mnoho barev, setkat se můžete s klasickou černou a bílou, ale najdete i modré, zelené, červené či růžové. Nerezové modely jsou dražší, působí však luxusně a samozřejmě jsou i odolnější. Jelikož bude výrobník sody umístěn na kuchyňské lince, je vhodné vybrat si takový design, který ladí k vašemu vybavení. Neodmyslitelnou součástí každého výrobníku je i láhev, na ni se podíváme v následujících odstavcích.

Systém uchycení láhve

Na trhu můžete najít výrobníky se šroubovací lahví. Jde o levnější přístroje, u kterých je nutné láhev zasunout pod výrobník a následně dobře zašroubovat. Existují i ​​modely, do kterých se láhev pouze zasune a potom zacvakne. Známe také samostatně fungující láhve, které však nejsou v současnosti rozšířené, protože takovým principem funguje retro model, takzvaný sifon. Šroubování láhve není těžké ani časově náročné, ale při častém používání může spotřebitele obtěžovat.

Typ a objem láhve

Láhev je součástí každého výrobníku sody. Nejčastěji se setkáte s plastovými, ale luxusnější modely dodávají k přístrojům skleněné. Plastové se vyrábějí v různých designových i barevných provedeních. Snadněji se přenášejí, proto si je můžete bez problémů vzít s sebou na výlet nebo na sportoviště. Na druhé straně se plast hůře čistí a mnozí uživatelé tvrdí, že voda z plastových lahví má pachuť. Skleněné lahve jsou plně recyklovatelné, mají vyšší váhu a jsou křehčí (náchylnost na rozbití). Mnohem jednodušeji je však vyčistíte a v mnoha případech je můžete mýt i v myčce nádobí. Jak jsme již nastínili, při skleněných lahvích zákazníci vyzdvihují hlavně lepší chuť sody.

Jelikož se v láhvi vyrábí perlivá voda, jedna je pokaždé součástí balení. Je však myslet i na případ, že se vám láhev poškodí, případně rozbije (pokud jde o skleněnou). Před koupí konkrétního přístroje byste si tedy měli zjistit, zda je možné dokoupit si další láhve a jaká je jejich pořizovací cena.

Láhev k výrobníku sody

Stejně důležitým parametrem je objem láhve. Při domácích výrobnících se pohybuje od 0,5 až po 1 litr. Pokud je ve vaší domácnosti více členů, případně k vám často chodí návštěvy, vhodné je vybrat přístroj s větší lahví. Pokud však bydlíte sami a na sodu dostanete chuť jen občas, postačí i láhev o objemu 0,5 litru.

Typ a objem bombičky

Při výrobě sody hraje nejdůležitější roli oxid uhličitý (CO2), který se nachází v bombičkách. Retro modely výrobníků sody v podobě klasických sifonových lahví fungují na jednorázové kovové bombičky. Ty dokáží nasytit jeden litr vody a bombičku je nutné po jednom použití vyhodit. V současnosti se však nejčastěji setkáváme s vyměnitelnými bombičkami, které jsou více ekologičtější. Takové bombičky dokážou vyrobit až 80 litrů perlivé vody, přičemž je můžete znovu doplnit. Spotřebovanou bombičku si u autorizovaného prodejce dáte naplnit nebo ji vyměníte za novou. Při velkých výrobnících sody se můžete setkat s bombičkou, která dokáže vyrobit až 135 litrů vody. Pro běžné domácí použití postačují bombičky o objemu 80 litrů. Před koupí přístroje si zjistěte, jaká je cena nových náplní, abyste pak nebyli nemile překvapeni.

Funkce přístroje

Při rozhodování, jaký typ výrobníku sody zvolit, byste měli zvážit i jeho funkce. Ty se liší od modelu k modelu. Podíváme se na nejběžnější funkce, které by měl výrobník sody obsahovat, aby vám ještě více usnadnil a zpříjemnil výrobu perlivé vody.

Intenzita sycení

Staré retro sifony nabízeli jen jednu intenzitu sycení, u moderních si však sytost můžete nastavit a na výběr máte ze tří stupňů. Rozhodnout se tak můžete, zda chcete nápoj jemně, středně nebo silně sycený. Při mechanických strojích ovládáte stupeň sytosti počtem stisknutí tlačítka, případně držením tlačítka. Platí, že čím déle tlačítko držíte, tím dostanete perlivejšiu vodu. Při automatických stisknete pouze příslušné tlačítko a o ostatní se postará přístroj.

Retro výrobník sody

Přetlakový ventil

Přetlakový ventil je bezpečnostní pojistka. Funguje tak, že když v láhvi dojde k nahromadění velkého množství plynu, ventil ho vypustí. Je to tedy jakýsi hlídač oxidu uhličitého, který zabrání tomu, aby se nádoba pod tlakem poškodila. Přetlakový ventil vypustí přebytečný plyn do okolí.

Uzávěr s těsněním

Kvalitní výrobník sody by měl mít ve své výbavě i speciální těsnění. Takový uzávěr na lahvi zabrání tomu, aby z ní unikal oxid uhličitý. Tento prvek zajistí, že ve vaší perlivé vodě zůstanou déle bubliny a nevyprchají z ní tak rychle. Voda si zachová svou perlivost a bez obav si ji můžete vzít s sebou například na výlet, do práce nebo na sportoviště.

Příslušenství a sirupy

Většina výrobců dodává k výrobníkům sody jen základní příslušenství. To sestává ze samotného přístroje, jedné láhve a naplněné bombičky. Na trhu se však můžete setkat i s limitovanými edicemi. Při koupi takových edic získáte navíc další láhve, většinou menšího objemu než je hlavní láhev, případně i sklenice a při sportovních verzích ručníky. Pokud si koupíte přístroj se základním vybavením, ale časem si k němu budete chtít dokoupit další láhve, zjistěte si předem jejich cenu.

Sirup na přípravu sody

Vedle čisté perlivé vody si můžete s výrobníkem sody vychutnat i osvěžující limonádu. K tomu slouží sirupy, které si dokoupíte samostatně. K osvědčeným značkám, především k SodaStream, je možné dokupovat originální sirupy. Na výběr máte z množství tradičních i netradičních příchutí. V nabídce najdete ovocné sirupy, sirupy s cukrem i bez cukru, sirupy s příchutí coly, Tonicu, energetického nápoje nebo zeleného čaje. Sirupy se prodávají v baleních od 350 do 750 ml. Nejlevnější seženete za cca 30 Kč. Sirupy jsou v nabídce samostatně i ve zvýhodněných baleních.

Cena a oblíbení výrobci

Levný výrobník sody koupíte za částku přibližných 1 000 Kč. Konstrukčně jde o jednoduché přístroje, které mají ve výbavě jen jednu láhev a neumožňují nastavení intenzity sycení. Takové výrobníky nabízejí spíše méně známé značky, které nejsou dostatečně prověřeny spotřebiteli.

Modely střední třídy začínají na částce 1 200 Kč, zde můžete počítat s výbavou i funkcemi navíc. V této cenové kategorii je samozřejmostí nastavení intenzity sycení, přičemž máte na výběr ze tří stupňů (jemně, středně a silně perlivá voda).

Výrobníky sody nejvyšší třídy přesahují hranici 2 500 Kč. V tomto případě získáte kvalitní přístroj vyrobený z ušlechtilých materiálů, který navíc svým designovým provedením lahodí oku a potěší nejednu hospodyňku v domácnosti. Nejdražší jsou komerční (profesionální) výrobníky sody, jejichž cena se může vyšplhat na částku nad 25 000 Kč.

Pokud toužíte po kvalitním výrobníku sody, ale zároveň do něj nechcete hodně investovat, zkuste sledovat akce jednotlivých obchodů a výrobců. Případně se můžete poohlédnout po internetových bazarech.

K výrobcům, kteří dominují v kategorii výrobníků sody, už léta patří společnost SodaStream. Nejlevnější SodaStream koupíte od cca 1 500 Kč a jedná se o model SodaStream JET White. K dalším osvědčeným a spotřebiteli prověřeným značkám výrobníků sody patří značky Lime Bar, Orion, Tescoma nebo Syphon.

Benefity výrobníků sody

Výrobník sody je jednoduché zařazení, které se ovládá snadno a intuitivně. Jde o šikovného a praktického pomocníka v domácnosti, díky kterému si připravíte vždy čerstvou perlivou vodu nebo limonádu a to prakticky během několika vteřin. Většina výrobníků nabízí nastavení intenzity sycení, proto máte nápoj přesně takový, na jaký máte chuť. K hlavním výhodám používání výrobníků sody patří tyto:

  • levnější alternativa ke kupovaným vodám,
  • pohodlná a rychlá příprava (perlivou vodu máte vyrobenou během několika sekund),
  • šetření životního prostředí (nevzniká odpad z množství plastových lahví),
  • čerstvá perlivá voda kdykoliv (nemusíte jít do obchodu a nosit těžké lahve),
  • regulace nasycení vody (nápoj si pokaždé připravíte takový, na jaký máte chuť),
  • možnost výroby limonády (pomocí sirupů si vodu ochutíte podle vašich představ).

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výrobník sody je jednoduché a praktické zařízení, které nevyžaduje speciální péči. Abyste měli rozhodování, zda si takový přístroj koupit nebo ne, o něco lehčí, přinášíme vám i odpovědi na pár nejčastěji kladených otázek.

Jak dlouho trvá příprava sody?

Perlivou vodu vyrobenou pomocí výrobníku sody můžete pít za několik sekund. Příprava je tedy velmi rychlá.

Je možné perlivou vodu dochutit?

Sycenou vodu z výrobníku sody si můžete jakkoli dochutit. Na výběr máte z množství sirupů, případně můžete použít šťávu z čerstvého ovoce nebo pro větší osvěžení kostky ledu. Pozor, vodu dochucujte až tehdy, když je hotová. Do výrobníku dávejte vždy jen čistou vodu.

Může se láhev na vodu čistit v myčce nádobí?

Tuto informaci si třeba zjistit v příbalovém letáku konkrétního přístroje, případně v jeho návodu k obsluze. Většinu plastových lahví, které jsou k výrobníkům dodávány, se totiž nedoporučuje mýt v myčce nádobí. Naopak při skleněných lahvích nemusíte mít obavu a můžete ji umístit do myčky. I při tomto typu láhve si však informaci raději předem prověřte.

Kde doplnit nebo vyměnit bombičku?

Osvědčení výrobci nabízejí výměnu spotřebované bombičky za novou, případně naplnění původní. Přes internet si jednoduše zjistíte, kde se nachází nejbližší specializovaná prodejna.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 14.08.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek