Nejlepší hokejky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Správný výběr hokejky je předpokladem toho, že se vám bude dobře hrát. Navíc si zlepšíte svou herní techniku, prodloužíte životnost hokejky a tím ušetříte i peníze. Kvalitní hokejka by měla být součástí výbavy každého nadšeného hráče. Jak se však v množství hokejek vyznat? Prozradíme vám, co před koupí sledovat a na jaké parametry se zaměřit.

Jak vybrat hokejku?

Postupně projdeme od materiálu hokejky a provedení přes všechny důležité kritéria, které je třeba při výběru zohlednit. Aby se vám snadněji vybíralo, připravili jsme pro vás i pět tipů na cenově dostupné hokejky, které jsme otestovali v našem mini testu. V závěru článku jsme nezapomněli odpovědět ani na nejčastěji kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší hokejky pro děti

Názov Hodnotenie Detail
Fischer W250 Yth   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Winnwell RXW1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Oroks IH500   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Bauer Vapor Prodigy JR   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Lion 6600   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší hokejky pro dospělé

Názov Hodnotenie Detail
CCM Ribcor Trigger 6 Pro   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Fischer W150 Sr   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Winnwell RXW Classic SR   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bauer Supreme 2S Pro SR   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Bauer Vapor Hyp2rlite   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Hokejky – recenze

Výběr hokejky je náročným úkolem zejména pro ty, kteří s hokejem teprve začínají. Vyznat se v mnoha modelech a parametrech dá nezkušeným zabrat. I proto jsme pro vás vybrali pět cenově dostupných hokejek, jejichž cena zpravidla nepřesahuje částku 1 500 Kč. Hokejky jsou vhodné pro mladé hokejisty, začátečníky nebo nadšené amatérské hráče. Kromě toho, že jsme se zaměřili na parametry a funkce jednotlivých modelů, při každé hokejce vzpomínáme i její výhody a nevýhody. Který z modelů vás oslovil nejvíce?

Rozdělení hokejek podle typu materiálu

Na trhu se setkáte s dřevěnými a kompozitovými hokejkami. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Větší profesionálů současnosti sahá po hokejkách z kompozitu, zatímco amatéři si vystačí i s dřevěnými hokejkami, které jsou levnější. Na jednotlivé materiály hokejek se podíváme blíže a uvedeme i jejich plusy a mínusy.

Dřevěné hokejky

Dřevěné hokejky patří k nejstarším typům hokejek, právě na nich vyrostla starší generace, ale i některé ze současných hokejových hvězd. Jelikož jdou moderní technologie vpřed, dřevo se postupně nahrazuje jinými materiály, a proto dřevěné hokejky pomalu kráčejí do minulosti. Nadále je však můžete zakoupit, a to za velmi příznivé ceny. Drtivá většina profesionálních hráčů dřevěné hokejky už nepoužívá, ale najdou se výjimky zejména v řadách starší generace hokejistů. Ti jejich vyhledávají kvůli lepšímu citu.

Při výrobě dřevěných hokejek se nejčastěji používá speciálně upravené lisované dřevo, resp. překližka v kombinaci se sklolaminátovou čepelí. Sklolaminát jsou skleněná vlákna vytvrzené umělou pryskyřicí, čímž dochází k prodloužení životnosti čepele. Dřevěné hokejky mají často vyztuženou rukojeť grafitovými pásky.

Dřevo nabízí hráčům mnohem lepší cit při práci s pukem a také je odolnější vůči sekání od protihráčů. K hlavním výhodám dřevěných hokejek patří jejich nízká pořizovací cena, proto po nich často sahají rekreační a amatérští hokejisté. Oproti kompozitovým hokejkám se ty dřevěné při střelbě tak snadno nezlomí. K nevýhodám patří jejich výkon, který se časem stává nekonzistentní, protože čím déle se dřevěná hokejka používá, tím více její výkonnost klesá. Navíc, dřevěná čepel nasává vlhkost, a tak časem dochází k jejímu změknutí. K dalším mínusům dřevěných hokejek patří jejich váha, protože ve srovnání s kompozitem váží dvojnásobně až trojnásobně více.

Výhody dřevěných hokejek:

  • nízká pořizovací cena
  • jednoduchá úprava dřevěného materiálu
  • vysoká odolnost vůči zlomení
  • lepší cit při práci s pukem

Nevýhody dřevěných hokejek:

  • vyšší hmotnost
  • nízká odolnost vůči vlhkosti
  • po čase nekonzistentní výkon hokejky

Kompozitové hokejky

V současnosti patří kompozitové hokejky k nejvíce používaným. Využívají je nejen profesionální hráči, ale sahají po nich i hokejisté z amatérských lig a hobby hráči, kteří si jdou jen občas zahrát s partou kamarádů na zamrzlý rybník. Kompozitové hokejky najdete v obchodech v různých cenových kategoriích, rekreační hráči většinou volí ty levnější, profesionální si vybírají z drahých modelů.

Kompozitové vs dřevěné hokejky

Kompozitové hokejky se vyrábějí z tkaných karbonových vláken a směsí vlákenného skla, díky tomu mají nízkou váhu, extrémní tuhost, snadnou tvarovatelnost při výrobě, jsou konzistentní a vysoce výkonné. Samozřejmě i mezi kompozitními hokejkami jsou podstatné rozdíly. Kvalitu celkové směsi zjistíte podle stupnice, kde 3K je nejméně kvalitní směs a 18K je výběrová směs. Právě kvalita směsi určuje, jak dlouho si hokejka zachová své původní vlastnosti. Při hokejkách vyrobených z méně kvalitní směsi hokejka časem změkne a nepruží tak jako na začátku. K nevýhodám kompozitových hokejek patří nižší životnost při agresivní hře, například při obsekávaní od protihráče a také vyšší pořizovací cena.

Výhody kompozitních hokejek:

  • bohatý výběr v různých cenových hladinách
  • nízká váha, extrémní tuhost a vysoký výkon
  • odolnost vůči vodě a vlhkosti

Nevýhody kompozitních hokejek:

  • vyšší pořizovací cena
  • menší odolnost při agresivním stylu hry

Jednodílná versus dvoudílná hokejka

Hokejku tvoří dvě části: násada (jinak nazvaná shaft nebo hůl) a čepel. Čepel by měla být vyrobena z pevného materiálu, aby byla hra na ledě přesná. Násada (shaft) hokejky zas pružná, aby se hráčům dobře střílelo na branku. Hokejku si můžete koupit vcelku (jednodílná) nebo samostatně násadu a čepel (dvoudílná).

Jednodílné hokejky jsou vyrobeny z jednoho kusu materiálu, kterým může být dřevo nebo kompozit. Takové hokejky poskytují konzistentní bod ohybu (kick point), protože hokejka nemá spojný bod čepele a hole (shaftu). Jednodílné hokejky mají zpravidla nižší váhu než dvoudílné a to z toho důvodu, že netřeba použít lepidlo ani další materiály na spojování.

Jednodílná dřevěná hokejka

Dvoudílné hokejky se skládají ze dvou částí, proto je nutné samostatně zakoupit hokejovou hůl i čepel. Hůl se často vyrábí ze směsi uhlíkových a skleněných vláken, aby byla dosažená co nejnižší hmotnost. Čepele mohou být kompozitové nebo dřevěné. Výhodou dvoudílných hokejek je vysoký výkon a úspora nákladů, ale takové typy hokejek pomalu mizí z obchodů. Dvoudílné hokejky nejlépe využijete při hokejbalu, kde se čepel zvykne rychle ošoupat, případně zlomit. V tomto případě ji stačí jen vytáhnout a vyměnit za novou. V ledním hokeji se však dvoudílné hokejky používají minimálně.

Je třeba dodat, že hokejové hole se vyrábějí s různým zúžením, např. s kuželovitým nebo standardním. Pokud tedy chcete dvoudílnou hokejku, před koupí se ujistěte, zda jde o stejný typ. Pokud ne, hokejovou hůl a čepel nebude možné spojit.

Jak vybrat hokejku

Rozdělení hokejek podle typu materiálu už znáte. Pokud máte jasno v tom, zda si vyberete dřevěnou nebo kompozitovou, a zda zvolíte raději jednodílnou nebo dvoudílnou, nyní je podstatné zaměřit se na parametry. Jaké jsou důležité parametry při výběru hokejky a co všechno je třeba sledovat před koupí? To vám prozradíme v nasleudjúcich řádcích.

Správná strana držení hokejky

Při výběru hokejky byste měli začít tímto parametrem. Na trhu jsou totiž hokejky zahnuté na levou i pravou stranu. Jak vybrat správně? Problém může nastat zejména u začínajících dětských hráčů. Pamatujte si, že hráč se při držení hokejky a manipulaci s ní musí cítit pohodlně a přirozeně.

Dítěti můžete udělat jednoduchý test, podle kterého zjistíte, která strana bude pro něj vhodná. Položte hokejku na zem a nechte dítě, aby ji zvedlo. Dítě by si ji mělo chytit tak, aby se mu co nejlépe držela. Pokud má při držení levou ruku dole, je levák. A naopak, pokud má při držení pravou ruku dole, je pravák. Pokud dítě strany střídá, na trhu najdete hokejky pro nejmenší, které jsou bez zahnutí, můžete sáhnout po takové a časem se projeví, která strana bude u něj dominantnější.

Při výběru správné strany se nenechte zmýlit. Mnoho lidí si myslí, že člověk, který píše pravou rukou, je pravákem i v hokeji. Toto pravidlo však neplatí a třeba se orientovat podle zmíněného postavení rukou.

Délka hokejky

Správná délka hokejky by se měla vybírat podle výšky hráče. Platí, že pokud hráč stojí na ledě bez bruslí, hokejka mu má sahat pod nos. Pokud je s bruslemi, hokejku bude mít pod bradou. Hokejku můžete vybírat podle referenčních tabulkových údajů na základě vaší výšky, avšak zkušenější hráči si vybírají délku hokejky i podle toho, jaký post budou v týmu zastávat.

Jak vybrat hokejku podle délky?

U některých situacích na ledě může být delší hokejka překážkou, kvůli čemuž bude hráč méně obratný. Na druhé straně umí pomoci v situacích, kdy jste v obraně a díky ní soupeři snadněji vypíchnete puk. Obecně tedy platí, že o pár centimetrů delší hůl vám zaručí lepší dosah na puk při brejcích nebo defenzivách, avšak působí neobratně hlavně při soubojích o puk u mantinelu. Kratší hokejka může být výhodou při přehuštěných soubojích, ale chybějící centimetry pocítíte například při samostatných nájezdech nebo v obraně, když nedosáhnete na puk a soupeř vám s ním ujde. Pamatujte si také to, že s kratší hokejkou nedokážete střílet natolik razantní střely jako s optimální délkou. Na druhé straně, s kratší hokejkou bude práce s pukem pohodlnější.

Pro lepší přehled uvádíme tabulku standardních délek hokejek podle jednotlivých věkových kategorií:

  od konce po patku celková délka
Senior 152 cm 165 cm
Intermediate 145 cm 159 cm
Junior 132 cm 148 cm
Youth 117 cm 128 cm

Pokud se vám standardní délky zdají krátké, nemusíte zoufat, protože hokejky je možné prodloužit pomocí nástavce. Rovněž je možné hokejky jednoduše zkrátit na požadovanou délku. Nekupujte však seniorskou hokejku pro mladšího hráče, protože jednotlivé hokejky se liší nejen svou délkou, ale i tloušťkou a jsou uzpůsobeny pro danou věkovou kategorii. Hráč by si mohl osvojit nesprávné technické návyky. Svou pozornost věnujte i rozměru čepele, které jsou od modelu k modelu značně rozdílné. Mladí hráči používají kratší a tenčí hokejku ve srovnání s dospělými hokejisty.

Tvrdost hokejky

Je důležité vybrat si správnou tvrdost (flex) hole, protože vyjadřuje, kolik síly je potřebné k ohnutí shaftu. Tvrdost hole je možné definovat jako měření její pružnosti nebo pevnosti v působení síly. V praxi se tvrdost označuje konkrétním číslem, které najdete na holi hokejky. Pohybuje se v rozmezí od 25 do 120. Platí, že čím je číslo vyšší, tím má hokejka vyšší tvrdost a naopak.

Při výběru správné tvrdosti hokejky budou vaše střely rychlejší. Pro každého hráče je vhodná jiná tvrdost. Například obránci sahají po normálním až vyšším flexu, protože měkké hokejky jsou při srážkách a střelách od modré čáry náchylnější k prasknutí. Útočníci zas lépe využijí hokejku s nižší tvrdostí, protože více pruží a prohýbá se při střelbě. Pokud nejste technicky zdatný hráč, od měkké hokejky vám budou odskakovat přihrávky. Mladší hokejisté by si měli vybírat měkčí hokejky, protože lépe slouží k rozvoji technických dovedností.

Hokejka s pukem na ledě

Platí, že čím má hokejka vyšší tvrdost, tím je méně ohebná. V minulosti převládaly hráči, kteří používali hokejky s vyšším flexem (75 a více), avšak postupně se dostávají do popředí ty měkčí (65 až 75). Pokud máte hokejku s nižší tvrdostí, při střelbě vyvinete menší sílu pro přenos energie. Nižší flex je proto ideální volbou hráčů menšího vzrůstu. Vysocí a fyzicky zdatnější hokejisté by zas měli sáhnout po hokejce s vyšším flexem. Hokejku s nižším flexem oceníte při střelbě zápěstím a tu s vyšší tvrdostí zas ocení obránci při tvrdých střelách během rozehry a příklepech. Tato doporučení jsou pouze orientační, protože každý hráč má jinak silné ruky. Nejběžněji používaným flexem je hodnota kolem 87.

Pro jednotlivé věkové kategorie se doporučuje volit následující tvrdosti hokejek:

  • Děti (Youth) – vybírejte co nejnižší hodnoty tvrdosti, dítě si díky měkké hokejce rychleji zvykne na přihrávky, střely a práci s pukem. Navíc užší rukojeť hokejky mu lépe padne do ruky. Vybírejte z tvrdostí od 30 do 40, které jsou vhodné pro děti ve věku od 4 do 8 let.
  • Žáci (Junior) – i v tomto případě jsou vhodné hokejky s menší tvrdostí. Ideální flex by měl být v rozmezí od 45 do 55. Hokejka má stále poměrně úzkou rukojeť, která žákům dobře sedí v ruce. Tento flex je vhodný pro žáky od 9 do 12 let.
  • Dorost (Intermediate) – doporučuje se středně tvrdý flex v rozmezí přibližných 60 do 70. Mladí hokejoví hráči si snadněji zvyknou na seniorskou hokejku, kterou dostanou ve vyšším věku. Při těchto hokejkách je již rukojeť širší a mají i delší čepel. Jsou ideální pro odrostlou mládež ve věku od 13 do 16 let.
  • Dospělí (Senior) – při výběru tvrdosti hokejky pro dospělého hráče třeba brát ohled na styl hry, váhu i post v týmu. Vybírá se z flexů mezi 70 až 120. Hokejky určené dospělým mají širokou rukojeť a dlouhou čepel.

Je třeba si zapamatovat, že pokud hokejku zkrátíte, zvýší se její flex, čili hokejka ztvrdne. Naopak, pokud ji prodloužíte nástavcem, sníží se její flex a hokejka změkne. Například při zkrácení hokejky o 5 cm, stoupne její tvrdost o cca 7 "bodů". Každá kompozitová hokejka však po delším čase i tak změkne.

Amatérský a poloprofesionální hráč hokeje by si měl vybrat takovou tvrdost hokejky, která vychází z jeho hmotnosti, síly a dovednosti. Čím má hráč vyšší hmotnost a sílu, tím více hokejku zatěžuje, když se do ní opře. Tímto hráčům se proto doporučuje vyšší tvrdost hokejky. Jinou kapitolou jsou profesionální hokejoví hráči, kteří mají dostatečné technické dovednosti a umí skvěle pracovat s pukem. Hokejku natolik nezatěžují, a tak mohou v rámci flexu trochu experimentovat a vybírat si podle vlastních preferencí a stylu hry.

Na závěr podkapitoly věnované flexu hokejky máme pro vás pár tipů. Není dobré vybrat zbytečně tvrdou hokejku, protože během hry vás mohou začít bolet ruce, čímž se sníží vaše přesnost střel na branku a přihrávání spoluhráčům. Nevybírejte si ani příliš měkkou hokejku, protože pod nátlakem vaší hmotnosti a síly může velmi rychle prasknout. Velmi měkká hůl navíc může způsobit, že při přihrávání vám bude puk zbytečně odskakovat. Neplatí, že tvrdší hokejka má delší životnost ve srovnání s tou měkčí.

Zahnutí čepele

V minulosti hokejisté zahnutí čepele nemuseli řešit, protože až do roku 1960 se používaly hokejky s rovnými čepelemi. Začátečníci zahnutí většinou neřeší, ale profesionálové vědí, jaké zahnutí jim nejvíce vyhovuje. I z tohoto důvodu si profesionální hráči nechávají dělat hokejky přímo na míru. Hokejové čepele tak mohou mít nespočet zahnutí.

Zahnutí čepele hokejky

K univerzálnímu zahnutí patří tzv. Joe Sakic zahnutí a v současnosti je nejpoužívanější. Čepel není extra vyhnutá ani podvrtnutá a takovou hokejku lze používat mezi útočníky i obránci. Práce s pukem i střelba je bezproblémová, přičemž minimální rozdíly pozorovat v detailní úpravě v krčku nebo na zakončení čepele. Jednotlivé značky toto univerzální zahnutí označují podle sebe, u značky Bauer je to P92, CCM používá označení P29, značka Easton zas E3 a například při hokejky od Warrior je to W03.

Samotné zahnutí čepele je definováno třemi faktory, k nimž patří typ ohybu, hloubka ohybu a podvrtnutí čepele. U typu ohybu se můžete setkat s ohybem při patě, uprostřed nebo při špičce. Co se týče hloubky ohybu, tento parametr hovoří o tom, jak moc hluboký nebo mírný je samotný ohyb. Hluboký ohyb zaručuje, že puk bude lépe "sedět" na čepeli a mírnější je opakem, proto může začátečníkům způsobovat problémy při zacházení s pukem.

Podvrtnutí čepele vyjadřuje velikost dotykové plochy, přičemž rozlišujeme uzavřenou, mírnou a otevřenou. Čím je vyšší dotyková plocha, tím snadněji hráč zvedne puk z ledové plochy. Každé podvrtnutí čepele má své plusy i mínusy a ty se odvíjejí hlavně od toho, jakou pozici hráč zastává na ledě.

Obráncem, kteří často střílejí nízko letící a tvrdé střely, ale zároveň potřebují přesně rozehrát hru, se bude hodit čepel s ohybem uprostřed nebo na špičce. V rámci sklonu by si měli vybírat mezi uzavřenou nebo mírně otevřenou čepelí. Při útočnících se počítá s tím, že budou často využívat střelbu zápěstím, proto je pro ně vhodná čepel s ohybem uprostřed, případně na špičce. Co se týče podvrtnutí, ideální je vsadit na otevřené nebo uzavřené podvrtnutí čepele.

Sklon hokejky

Sklon hokejky vůči ledu je parametr, kteří mnozí hokejisté přehlížejí, avšak stejně patří při výběru k důležitým. Většina zahnutí má sklon předem stanovený a když hráč stojí na bruslích, jeho výška určuje tento sklon. Jaký sklon tedy vybrat?

Sklon hokejky, resp. čepele je vyjádřen jako úhel, který svírá čepel spolu s holí (shaftem) s ohledem na ledovou plochu. Spodní část čepele by měla být při bruslení v rovině s ledem, přičemž se bere v úvahu výška hráče i jeho styl bruslení. Pro vysoké hráče nebo pro ty, kteří rádi bruslí ve vzpřímené poloze, se doporučuje vyšší sklon. Nižší sklon zas využijí hokejisté menšího vzrůstu, případně ti, kteří rádi bruslí nakloněni vpřed.

Sklon hokejky

To, zda používáte správný sklon, lze jednoduše zjistit podle opotřebení hokejové pásky. Pokud je páska více sedřená u paty čepele, zkuste si vybrat hokejku s vyšším sklonem. Pokud máte pásku prodranou v oblasti špičky, doporučuje se zvolit nižší sklon.

Bod ohybu (kick point)

Bod ohybu nebo jinak řečeno i kick point je ten bod hokejky, který se při střele nejvíce ohne. Právě při prohnutí vzniká energie, která uvádí puk do pohybu. Správný výběr hokejky s odpovídajícím bodem ohybu pomůže hráči zvýšit rychlost i sílu střely.

Bod ohybu nejvíce souvisí s tvrdostí hokejky, a proto ovlivňuje styl hry. Rozlišujeme tři typy bodu ohybu: nízký, střední a vysoký, přičemž každý z nich je vhodný pro jiného hráče. Je třeba dodat, že při zkrácení nebo prodloužení hokejky nástavcem se automaticky změní i bod ohybu. Neplatí to u hokejky s nízkým bodem ohybu nebo u těch, které mají univerzální kick point. Naopak, při středním bodu ohybu je tato změna velmi častá.

  • Nízký bod ohybu – hokejka s nízkým bodem ohybu je vhodná pro svižné a rychlé střely zápěstím nebo příklepem. Nejčastěji si ho vybírají útočníci, ale nemusí to být pravidlem. Hokejka je v tomto případě napružená a puk vystřelí ve spodní části hokejky. Tento ohyb je ideální pro střely v těsné blízkosti branky. Vhodnými hokejkami s nízkém bodem ohybu jsou například Bauer Vapor, CCM Ribcor nebo Warrior QR.
  • Střední bod ohybu – střední bod ohybu najdete i pod označením duální kick point. Nabízejí ho především univerzální hokejky, které si získávají stále větší popularitu. Při tomto typu je bod ohybu ve středu, ale umí se přizpůsobit úchopu hráče, a proto se posouvá podle potřeby. Využijete jej na přesné střílení z jakékoliv pozice. Jelikož je přenos energie bezchybný, střela bude mít dobrý ráz, je tedy vhodný pro hráče, kteří mají rádi prudké a tvrdé střely s větším nápřahem. Hokejky se středním bodem ohybu jsou perfektní hlavně při střelbě z větších vzdáleností. Doporučujeme se poohlédnout po modelech Bauer Nexus, CCM RBZ nebo Warrior Alpha.
  • Vysoký bod ohybu – bod ohnutí je v horní části a přenos energie funguje podobně jako v případě luku. Tento ohyb je ideální volbou obránců, kteří střílejí nápřahem od modré čáry. Nevýhodou vysokého bodu ohnutí je ztráta momentu překvapení, protože hráč musí napřáhnout, čímž se zpomalí výstřel. Hokejky s vysokým bodem ohybu nejsou proto zcela vhodné pro střely v blízkosti branky. Pokud však rádi střílíte plnou silou na velké vzdálenosti, tento ohyb bude váš oblíbený.

Povrchová úprava (grip)

Většinou najdete v obchodech dva typy povrchové úpravy hokejové hole. První typ je takzvaný gripový a druhý bez gripu. V současnosti už hokejky bez gripu pomalu mizí z trhu. Při gripové úpravě je povrch hokejky potažen protiskluzovým "filmem", který je mírně lepivý, čímž optimalizuje kontrolu hráče nad hokejkou. Některým hráčům však taková povrchová úprava překáží, protože pohyb spodní ruky hokejisty je o něco náročnější. Výhodou gripu je to, že hokejka vám z rukou tak snadno nevyklouzne, a proto ani nehrozí riziko snížení síly výstřelu. Hokejky bez gripu zajišťují hráči snadnější posouvání rukou po holi, avšak jak správně tušíte, na druhé straně je zde vyšší riziko podklouznutí se nebo skluz ruky v nevhodném okamžiku.

Olepování čepele hokejky páskou

Typ gripu je u každého výrobce rozdílný. Může být lepivý nebo texturovaný. Ideální je hokejku si před koupí vyzkoušet a osahat si ji, abyste zjistili, co vám nejvíce vyhovuje. Nelze jednoznačně říci, která úprava gripu je lepší, jde spíše o osobní preference konkrétního hráče. Hokejka se musí držet v rukou pohodlně, proto vsaďte na svůj pocit. Pokud máte hokejku bez gripové úpravy, grip je k ní možné dokoupit i samostatně.

Cena a oblíbené značky hokejek

Cena hokejek je různá v závislosti na značce, použitých materiálů i do toho, zda je určena juniorům nebo seniorům. Před nákupem v obchodě si promyslete, kolik chcete do nové hokejky investovat a popřemýšlejte i nad tím, jak často ji budete využívat a na jaké úrovni budete hrát. Pokud si chcete hokej zahrát jen občas s partou kamarádů, klidně sáhněte po cenově dostupnějších hokejky.

Nejlevnější hokejky si koupíte už od 150 Kč. V tomto případě jde o dřevěné hokejky pro malé děti, při jejichž výrobě nebyly použity moderní technologie. Tyto levné hokejky vám nenabídnou žádné funkce navíc, díky nimž by byla práce s hokejkou pohodlnější. Jsou spíše vhodné k tomu, aby se děti naučily, jak hokejku správně držet, jak s ní manipulovat a podobně. Cena levných hokejek se pohybuje do částky okolo 750 Kč.

Se stoupající cenou samozřejmě přibývají kvalitnější materiály. Dražší hokejka je lehčí, má lepší vlastnosti, cit na puku (ovládání puku), lepší koordinaci střelby a podobně. Dřevěný materiál nahrazují karbonová vlákna, čímž je zajištěna nízká hmotnost hokejky. Ta pak působí v rukách lehce i po hodině intenzivního hraní.

Začátečníci a občasní rekreační hráči mohou sáhnout po hokejce z cenové kategorie do 1 200 Kč. Najdete v ní dřevěné hokejky i nízké rady kompozitních hokejek. Pokud chcete hokeji věnovat častěji, připlaťte si a poohlédněte se po modelech za přibližně 2 500 Kč. Profesionální modely s různými technologickými vylepšeními a nízkou hmotností koupíte od 5 000 do 10 000 Kč. Jak vidno, cena profi hokejky se může vyšplhat na několik tisíc korun. Pokud chcete kvalitní kompozitovou hokejku, ale rádi byste ušetřili, zkuste sledovat výprodeje různých sportovních obchodů.

K oblíbeným značkám hokejek patří zejména Bauer, CCM, Warrior nebo Sherwood, ale popularitě se těší například i Fischer, Easton nebo Winnwell. Kvalitní hokejky od osvědčených výrobců si zakoupíte v každém dobrém sportovním obchodě, ale najdete je například i v známých sítích sportovních obchodů, jakými jsou Sportisimo či Decathlon. Druhý jmenovaný obchod navíc nabízí hokejky vlastní značky Oroks, které si pořídíte za přijatelné ceny.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Před koupí hokejky se spotřebitelům vynořují v mysli různé otázky. My jsme se zaměřili na ty nejčastější, a tak zde najdete odpovědi týkající se například délky a tvrdosti hokejky nebo to, jak zjistit vhodnou stranu hokejky pro dítě.

Jaká je standardní délka hokejky pro seniory?

Hokejka určená seniorským hráčům má v průměru od 163 do 165 cm, pokud se měří její celá délka. Záleží však také na konkrétním výrobci, protože někteří výrobci mají vlastní délkové tabulky. Pokud je hokejka příliš dlouhá, existuje možnost zkrátit ji na požadovanou délku.

Co dělat v případě, že je hůl krátká?

Hokejku je možné prodloužit pomocí nástavce. No na trhu se setkáte i se standardně prodlouženými hokejkami, které jsou určeny vysokým hráčům. K prodlouženým modelům patří například hokejka Bauer Nexus 2N Sr.

Jaká je standardní délka hokejky pro děti?

Hokejka určená nejmenším dětem má délku kolem 128 cm (celá délka), respektive kolem 117 cm při měření hokejky od konce po patku. Juniorské hokejky určené starším žákům mají nejčastěji délku do 148 cm (délka měřená od země).

Vydrží mi tvrdší hokejka déle než měkčí?

Tvrdost hokejky nemá na její životnost vliv. To, zda hůl vydrží větší zátěž, závisí na materiálu použitém při výrobě. Materiál určuje trvanlivost hokejky, resp. zachování vlastností hokejky, k nimž patří zejména pružnost a přenos energie.

Může juniorský hráč používat hokejku určenou seniorům?

Seniorské hokejky mají zpravidla vyšší tvrdost a jiné rozměry v rámci délky i tloušťky. Proto se juniorským hráčům nedoporučují. Mladým hokejistům by se s takovou hokejkou hůř manipulováno a mohly by si osvojit nesprávné návyky při hře.

Může seniorský hráč používat hokejku určenou juniorům?

Občas dospělí hráči sáhnou po hokejkách z kategorie intermediate. Týká se to zejména hráčů nižšího vzrůstu, kterým se s takovými hokejkami hraje lépe. Výběr hokejky je v tomto případě osobní volbou, některým totiž více vyhovuje užší shaft a nižší flex. Používání juniorských hokejek dospělými hráči je však spíše výjimkou.

Jaký je rozdíl mezi levnou a dražší hokejkou?

Zpravidla platí, že čím je hokejka dražší, tím byli na její výrobu použité kvalitnější materiály. Nejpodstatnější rozdíl je tedy v tom, že kvalitní hůl si déle udrží své vlastnosti (např. pružnost, zachování flexu). Na druhé straně, levnější hokejky rychleji změknou v shaftu nebo v oblasti čepele.

Drahá hokejka se mi nezlomí?

Někteří spotřebitelé si mylně myslí, že dražší hokejky více vydrží a nezlomí se. Toto však není pravidlem. Je samozřejmé, že hokejka vyrobena z kvalitnějšího materiálu lépe pruží, ale zlomit ji můžete i po první střele. Výdrž hokejky souvisí i se stylem hry (např. zachycování střel, síla a váha v poměru k správnému výběru flexu a podobně).

Jak zjistím, zda je pro dítě vhodná hokejka na pravou nebo levou stranu?

V hokeji se určuje, zda jste pravák nebo levák podle ruky, kterou držíte dole. Pokud máte pravou ruku dole, jste pravák. Pokud máte levou ruku dolů, jste levák. Nenechte se proto zmýlit správnou stranou a hokejku pro své dítě nevybírejte podle toho, kterou rukou píše. Před koupí položte hokejku v prodejně na zem a nechte dítě, aby ji zvedlo. Mělo by ji chytit tak, aby se mu co nejlépe a nejpohodlněji držela.

Podle čeho vybrat, pokud dítě strany střídá?

Pokud dítě strany uchopení hokejky střídá, sáhněte po hokejce bez zahnutí. Tyto hokejky se vyrábějí pro nejmenší dětské hráče. Časem se u něj projeví, která strana bude dominantnější. Každopádně, dítě se musí při držení hokejky i při střílení puků cítit co nejvíce přirozeně.

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 12.11.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek