Nejlepší čelovky 2024 i na běhání – recenze, test, srovnání

Ačkoliv se zdá nákup čelovky na první pohled banální záležitostí, může vás v obchodě zaskočit nejen bohatá nabídka, ale také různé technické parametry, při kterých se můžete rychle ztratit. Jednoduché malé zařízení s jasnou funkcí svícení vás může překvapit, ale zároveň zklamat v závislosti na konkrétním modelu.

Jak vybrat čelovku

Jaké jsou nejdůležitější kritéria, podle kterých se můžete rozhodnout a jaké rozdíly mezi jednotlivými čelovkami existují? Pokusíme se vám poradit, jak si vybírat a máme pro vás hned i pár tipů na ty nejlepší čelovky na trhu, které dostali kladné hodnocení od uživatelů.

Nejlepší čelovky

Díky bohaté nabídce čelovek, které jsou na trhu, si určitě vyberete. Kromě těchto značek, které mají v nabídce čelovky od základních modelů s nízkou cenou až po profesionální modely, jsou na trhu i velmi kvalitní čelovky jiných výrobců. Od ultralehkých na běh až po ty nejvýkonnější s výborným dosvitem, vysokou svítivostí, extrémní odolností a výdrží.

Názov Hodnotenie Detail
Petzl Actik   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Campgo T9   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Ledlenser MH5   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Fenix HM65R   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Commshop LED   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt

Čelovky – recenze

Čelovka je neocenitelným pomocníkem při večerním běhu či při turistice. Jak si však z tolika modelů vybrat? Pokud se vám nechce "louskat" našeho průvodce výběrem a hledat tu nejlepší čelovku na vlastní pěst, přečtěte si naše recenze. Možná mezi nimi najdete vhodného kandidáta na koupi.

Kde budete čelovku používat?

V první řadě si musíte ujasnit, kde budete čelovku používat. Jste víkendový obdivovatel přírody, sem tam se zatouláte do jeskyně v okolí nebo rádi kempujete a k povinné výbavě do batohu potřebujete i dobře svítidlo? Nebo máte rádi adrenalinový sport, náročnější lezení po horách a potulujete se hluboko v lese? Pro běžné nenáročné situace vám postačí jednodušší model. Pokud však potřebujete 100-procentní svítidlo v náročném terénu nebo pracovním prostředí, váš výběr by se měl zúžit na špičkové čelovky, které mají výborné parametry a užitečné funkce, o kterých ani nevíte, že je budete jednou potřebovat.

Čelovka na hory

Cena čelovek za základní modely je nízká a dostupná pro každého. Pokud si budete vybírat kvalitní profesionální čelovku, tam už počítejte s vyšší částkou, která bude odpovídat vysoké kvalitě.

Parametry, na které byste se měli zaměřit

Pokud máte jasno v tom, při jaké aktivitě budete čelovou lampu používat, malým vodíkem pro výběr je právě účel, na který čelovku potřebujete. Zatímco při běhu je důležitá hmotnost, při cyklistice už záleží na vysokém dosvitu, širokém ohnisku a v neposlední řadě době svícení. Horolezci a milovníci turistiky zase vyžadují čelovku, která má nižší hmotnost, vyšší dobu svícení, široké ohnisko a velmi vysoký dosvit. Určitě má váhu i bezpečný způsob upnutí, ať už přímo na hlavu nebo na přilbu. Vodní a zimní sporty nebo jakékoliv outdoorové aktivity vyžadují, aby vaše čelovka byla odolná vůči vodě, prachu, nárazu, měla vysoký dosvit a vydržela delší dobu svícení. Při cestování a  poznávání přírody jistě oceníte model s nižší hmotností a velkou výdrží doby svícení.

Důležité parametry:

  • světelný výkon, dosvit a vydrž svícení,
  • regulace svitu,
  • způsob napájení,
  • odolnost (vodotěsnost, nárazu vzdornost, odolnost vůči prachu),
  • způsob upnutí a nastavitelnost čelovky na hlavě,
  • celková hmotnost,
  • kvalita zpracování,
  • ověření výrobci (Fenix, Led Lenser, Petzl, Inova, Silva).

Dosvit

Tento parametr udává vzdálenost, do jaké vám čelová lampa dokáže svítit. Při stanovačke vám postačí dosvit několik metrů (70 – 200 lumenů). Pokud se pohybujete v neznámém náročném terénu, je ideálnější čelovka s dosvitem, který pronikne až několik metrů a nedělá mu problém křoví a lesní porost a to v rozmezí 200 – 450 lumenů. Špičkové modely dosahují maximální dosvit až 700 – 900 lumenů, výjimkou není ani vyšší hodnota.

Světelnost čelové lampy se udává v lumenech (lm), tedy množství světla, které vyzařuje tento světelný zdroj. Ačkoliv vyšší číslo lumenů znamená vyšší svítivost, konečný výsledek závisí ještě od rozptylu světla. Například klasická žárovka s výkonem 40 W vydá svítivost asi 400 lumenů. Při 5 W LED žárovce je to stejná hodnota 420 lumenů. 25 W halogenová žárovka má 260 lumenů. Pokud byste chtěli dosáhnout hodnoty, jakou svítí 100 W klasická žárovka, potřebovali byste 1 360 lumenů.  

Zdroj světla

Nejčastějším zdrojem světla čelové lampy bývá LED diody, ale výjimkou nejsou ani halogenové žárovky. Světelnost obou je více než dobrá. Výběr je v tomto případě věcí preferencí. Ovlivňovat může například to, zda máte raději měkké nebo ostré světlo.

Hmotnost

Celková váha bývá údaj, který určitě nepřehlédněte, pokud budete využívat čelovku při běhu, cestování nebo sportovních aktivitách. Hmotnost čelovky bez baterie a s baterií může překvapit, proto si ověřte, jestli údaj o hmotnosti označuje celkovou váhu s akumulátorem nebo bez něj.

Čelovka na běhání

Odolnost

Horolezci, skialpinisti nebo sportovci jistě ocení zvýšenou odolnost čelovky. Ta se udává krytím IP dle norem od IPX4, kdy vám postačí odolnost vůči dešti až po IPX8. Tato odolnost zvládne i ponoření do vody.

Výdrž nebo doba svícení

Hodnota doby svícení se může rapidně snížit v minusových teplotách, proto pokud budete používat čelovku v zimě, mrazu nebo extrémně vlhkém prostředí počítejte se zkrácením výdrže.

Typ napájení

Nejvíce se využívají jako zdroj napájení tužkové nebo mikrotužkové baterie. Výkonnější modely jsou napájeny lithiovými nebo Li-Ion akumulátory s možností nabíjení.

Inteligentní čelové lampy

V současnosti najdete na trhu i inteligentní čelovky, kterým nechybí možnost nabíjení pomocí USB portu, automatické ostření, jakož i senzorové přizpůsobování podle pohledu a nastavení různých světelných režimů pro aktivity.

Čelovka do jeskyně

Ty nejdůležitější technické parametry při čelovky ještě doplňují celkový design, umístění baterie a možnosti nastavení čelovky přímo na hlavě, případně přilbě. Čim komfortnější a jednodušší manipulace s čelovkou přímo na hlavě, tím lépe. Výhodou je i umístění baterie tak, aby byla vyvážená s reflektorem. Velmi oblíbenými jsou čelovky s pouzdrem umístěným v zadní části hlavy, tím je zaručena dobrá rozloženost váhy.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nákup čelovky je poměrně jednoduchá záležitost. Stačí vědět, na co všechno ji budete používat, jaký potřebujete dosvit a výdrž, jakou hmotnost a jaký typ napájení. Ztratili jste se? Možná vám při výběru pomohou odpovědi na často kladené otázky ohledně čelovek.

Jaký světelný tok si mám vybrat?

Světelný tok určuje míru světla, která vychází z čelovky (udává se v lumenech). Čím vyšší je tato hodnota, tím více světla z čelovky vychází. Na běhání, outdoorové sporty a lehkou turistiku doporučujeme 100 až 299 lm, na vysokohorskou turistiku a extrémní sporty 300 až 799 lm.

Čelovka s napájecím akumulátorem nebo s bateriemi? Co je pro mě lepší?

Většina čelovek je napájena klasickými tužkovými a mikrotužkovými bateriemi. Mají dobrou svítivost a vydrží napájet čelovku poměrně dlouho. Pokud potřebujete model s vysokou svítivostí, poohlédněte se po čelovce a napájecím akumulátorem. Nevýhodou je však vyšší hmotnost.

Jaký dosah světla potřebuji?

Opět to závisí na tom, načež budete čelovku používat. Např. na kole se hodí čelovka s dosahem min. 50 m, při turistice se hodí ještě o něco větší dosah. Dosah souvisí se světelným tokem. Čím je vyšší, tím je vyšší i dosah světla.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek