Nejlepší vestavné chladničky 2024 – recenze, test, srovnání

Mnozí lidé se rozhodují pro vestavné spotřebiče zejména z důvodu, aby nenarušily celkovou designovou linii kuchyně. Vestavěné chladničky mají oproti volně stojícím i další výhody, ale i několik nevýhod.

Jak vybrat vestavnou chladničku?

Shrnutí vám přinášíme v článku, ve kterém vám také poradíme, jak si vestavnou chladničku vybrat a představíme nejoblíbenější modely.

Nejlepší vestavné chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LNS5LE18S   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Electrolux LRB3DE18S   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG SKE818D1DS   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Samsung BRB30705EWW/EF   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Beko BCSA 285 K4SN   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nízká hlučnost, vysoká cena

Jelikož u vestavěných chladniček jsou přední dvířka schované za dvířky kuchyňské linky, nemusíte se při jejich nákupu rozhodovat podle designu, ale pouze podle funkcí.

Jejich další výhodou je, že již tak nízkou hlučnost ještě více utlumí jejich umístění ve skříňce. Záleží to na konstrukčním provedení a materiálu skříňky – některé utlumí typické vrčení chladicího kompresoru dostatečně, jiné téměř vůbec.

Vestavné ledničky se vyznačují nízkou hlučností

Nevýhodou vestavných chladniček je, že skříňka musí být vyhotovena přesně na míru. Šířka a hloubka jsou zpravidla podobné a liší se pouze v centimetrech, ale vestavěné chladničky mají různou výšku podle umístění mrazničky a vnitřního objemu.

Složitější je také instalace do vestavěné skříňky, co pro vás může být obtěžující, zvláště pokud budete chtít jednou za čas prostor za ledničkou či výparník (to je ta část na zadní straně chladničky) vysát.

Skříňky musí ve spodní i vrchní části disponovat dostatečně velkou mezerou, také by měly být v určitém odstupu od zadní stěny (rozměry specifikuje výrobce konkrétní chladničky). Kolem výparníku chladničky by měl totiž cirkulovat čerstvý vzduch, aby se dostatečné rychle ochlazoval (při chlazení se zahřívá).

Největší nevýhodou vestavných chladniček je ale jejich vyšší cena. Oproti volně stojícímu modelu s podobnými funkcemi si často připlatíte i dva či tři tisíce.

S mrazákem nahoře, dole i bez

Vestavné ledničky se vyrábějí v různých provedeních – najdete je s mrazničkou ve vrchní i ve spodní části a také bez mrazáku. Jejich kombinovaný objem je max. 350 l, pokud má tedy vaše domácnost více členů, budete se muset uskromnit.

Otevřená vestavěná chladnička

Existují i ​​tzv. mini lednice určené k zabudování do kuchyňské linky pod pracovní desku. Vyrábějí se i s integrovanou mrazničkou, která ještě více ukrajuje z již tak malého objemu (max. 150 l při největších modelech). Počítejte také se slabší účinností mražení, mraznička je často pouze na krátkodobé uchování malého množství potravin.

Při výběru si všímejte i vnitřní uspořádání. Vestavné ledničky jsou obecně dosti úzké, proto můžete mít problém vložit do nich široké pekáče či plechy nebo velké hrnce. Některé modely nemají polohovatelné přihrádky ve dveřích, což vám při ukládání vyšších lahví od nápojů či tekutých dochucovadel může nadělat dost vrásek.

Na druhé straně, šikovným řešením jsou např. zasouvatelné skleněné police, které můžete zkrátit o polovinu a na polici pod nimi uložit nastojato láhve či jiné vysoké předměty.

Standardem je elektronické ovládání

Většina modelů (pokud nepočítáme ty nejlevnější) je vybavena ovládacím panelem, na kterém naleznete tlačítka pro nastavení teploty a ovládání dalších funkcí. Aktuální teplotu zobrazuje LED či LCD displej.

Malá bílá vestavěná chladnička

Dražší vestavěné chladničky jsou vybaveny i tzv. beznámrazovou technologií (výrobci ji označují např. jako no frost) s ventilátorem. Ten zajišťuje také rovnoměrné rozložení teploty a rozptyluje vlhkost. U levnějších modelů vám bude muset stačit automatické rozmrazování s odvodem kondenzované vlhkosti do nádobky v zadní části chladničky.

U modelů nad 15 000 Kč jsou samozřejmostí i funkce jako zásuvka s regulovatelnou vlhkostí, nulová zóna s teplotou blízkou nule na uchování masa či jiných rychle se kazících potravin, rychlé chlazení a rychlé mrazení čerstvých potravin apod.

Další parametry a funkce vestavných chladniček

  • Invertorový kompresor – invertor v tomto případě zajišťuje regulaci otáček kompresoru. Díky tomu může kompresor běžet pomaleji, tišeji a spotřebovávat méně energie, pokud není vyžadován velký chladící výkon. Běžný kompresor dokáže běžet pouze na plný výkon.
  • Dovolenkový režim – po jeho aktivaci se v chladicím prostoru zvýší teplota na 14 °C, ale mrazící část zůstane aktivní na plný výkon. Výrobci doporučují v tomto režimu potraviny z chladící části vyjmout.
  • Alarm otevřených dveří – upozorní vás zvukovým signálem, pokud zapomenete dveře zavřít nadoraz.
  • Alarm vysoké teploty – upozorní vás opticky nebo akusticky na příliš vysokou teplotu v chladničce, ať už v důsledku úniku chladného vzduchu přes otevřené dveře nebo poruchy.
  • Mrazicí třída – označuje se 1 – 4 sněhovými vločkami a specifikuje, jakou teplotu dosahuje mrazák a na jaký účel ji tedy můžete použít. Mrazničky integrované ve vestavěných chladničkách (kromě těch v mini provedení) se zpravidla řadí do třídy **** s teplotou -18 °C a jsou tedy vhodné pro dlouhodobé uchovávání potravin.
  • Mrazicí kapacita – specifikuje, jaké množství čerstvých potravin dokáže mraznička zamrazit na teplotu -16 °C za 24 hodin. Závisí na výkonu a při vestavěných chladniček se pohybuje okolo 3 kg/24 h.
  • Akumulační doba – vyjadřuje čas, po který dokáže mraznička uchovat potraviny zmrazené po výpadku el. proudu. Při vestavěných chladničkách se pohybuje v rozmezí 14 – 22 h.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jakou kapacitu chladničky potřebuje běžná domácnost, na co si dávat pozor při výběru? Nabízí vestavěná chladnička stejné funkce jako volně stojící? To jsou jen některé z otázek, na které je třeba si odpovědět před koupí tohoto spotřebiče. Připravili jsme odpovědi na nejdůležitější otázky ohledně vestavných chladniček.

Poskytují vestavěné kombinované chladničky stejný objem jako klasické modely?

Přestože jsou vestavěné chladničky na pohled menší, ve skutečnosti je jejich objem podobný jako v případě klasických modelů. Objem mrazící části je obvykle do 100 l. Liší se např. nabídka modelů s vyšší variabilitou polic. V případě vestavěných chladniček je menší.

Chladnička s mrazákem nahoře nebo dole? Která je lepší?

To závisí na tom, jaký objem potřebujete a co je vám pohodlnější. V horní části je objem mrazícího prostoru limitován, obvykle jde o cca 60 až 80 l. Přístup k mraženým potravinám je jednodušší. Pokud si zvolíte chladničku s mrazničkou dole, získáte větší objem mrazící části, do cca 120 l, k věcem je však obtížnější přístup.

Vydrží v chladničce s nulovou mrazicí zónou potraviny déle?

V nulové zóně (VitaFresh) se teplota pohybuje okolo 0 °C. Při této teplotě se déle udrží čerstvé jen některé potraviny, resp. zelenina, především ta listová. Na ostatní potraviny to vliv nemá.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 12.12.2019
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek