Nejlepší automatické kávovary 2024 – recenze, test, srovnání

Automatické kávovary (říká se jim také espressovače) vám připraví chutné espresso už po jediném stisknutí tlačítka. Postarají se o celý proces přípravy včetně namletí zrnkové kávy. Mají také několik nevýhod.

Jak vybrat automatický kávovar

V článku vám představíme jejich plusy i mínusy, ohodnotíme nejoblíbenější modely a poradíme vám, jak si automatický kávovar vybrat.

Nejlepší automatické kávovary

Názov Hodnotenie Detail
DeLonghi ECAM 350.55.B   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Philips EP2235/40   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
DeLonghi ECAM 46.860.B   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Krups EA810870   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
DeLonghi ECAM 22.115.B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Automatické kávovary – recenze

Příprava kávy v automatickém kávovaru je jednoduchá, výsledná chuť nápoje je však nadprůměrná. Každý kávičkár by měl mít doma kávovar, pokud jste se rozhodli pro automatický model, naše recenze vám s výběrem pomohou.

Jediné tlačítko, vždy stejná káva

Největší výhodou automatických kávovarů je jednoduchost jejich obsluhy. Vaši oblíbenou kávu vám připraví skutečně již po stisknutí jediného tlačítka.

Většina automatických kávovarů zvládá nejen espresso, ale také nápoje jako cappuccino, latte apod. Mnohé vám také nadávkujou horkou vodu na čaj nebo na zalévanou kávu pro hosty, kterým by espresso nechutnalo.

Příprava kávy v automatickém kávovaru

Automatické kávovary jsou vybaveny integrovanými mlýnky na zrnkovou kávu. U většiny z nich si můžete zvolit tloušťku namletí, čímž ovlivníte chuť výsledného nápoje. Tu můžete také ovlivnit nastavením její intenzity přímo na kávovaru či nastavením množství použité vody.

Přesto nároční milovníci espresa dávají raději přednost tzv. pákovým kávovarem, ve kterých mají celý proces přípravy plně pod kontrolou a mohou tak experimentovat s cílem dosáhnout co nejlepší chuť.

Automatický kávovar vám tedy udělá dobrou službu, pokud jste zvyklí na stejnou chuť kávy a nechcete její samotnou přípravou strávit několik minut každé ráno.

Daní za úplnou automatizaci přípravy kávy je mnohem vyšší cena než u pákových kávovarů.

Nastavte si intenzitu chuti i množství vody

Při automatických kávovarech sice nemáte proces přípravy plně pod kontrolou jako u pákových, na dražších modelech si však můžete nastavit intenzitu chuti kávy, množství vody či její teplotu.

Nejlepší automatický kávovar

Rozsah nastavení bývá zpravidla skokový a pokud rádi experimentujete, možná se vám nebude dařit najít tu správnou chuť.

Pro přípravu kvalitního espressa je důležitý i tlak vody, jaký dokáže vyvinout čerpadlo. Měl by být alespoň 15 barů, přičemž většina automatických kávovarů tento parametr splňuje.

Nádobka na mléko není samozřejmostí

Pro přípravu nápojů s mlékem (cappuccino, latte apod.) jsou automatické kávovary vybaveny tryskou na napěnění mléka. Na těch lepších automatických kávovarech si množství mléčné pěny či úroveň napěnění můžete nastavit v několika krocích.

Dražší modely jsou pro tento účel vybaveny samostatným zásobníkem na mléko (zpravidla s objemem cca 0,5 l) a pěnu vytvoří automaticky jako součást programu přípravy nápoje.

Některé dokáží také dávkovat horkou vodu na čaj či klasickou zalévanou kávu a některé dávkují samostatně i ohřáté mléko či mléčnou pěnu.

Ne všechny automatické kávovary mají nádobku na mléko

Kávu i namelou

Běžnou součástí automatických espresso kávovarů je i zásobník na zrnkovou kávu s integrovaným mlýnkem. Keramické mlýnky jsou tišší a kávu nezahřívají tak jako ocelové, najdete je pouze v kávovarech vyšší třídy. Technologie těch ocelových se postupně zdokonaluje, proto většina výrobců používá právě ty.

Mlýnek by měl mít nastavitelnou tloušťku mletí, ta totiž ovlivňuje extrakci kávy a to, kolik aromatu se z kávových zrn uvolní do vody.

Automatický kávovar s mlýnkem na kávu

Dražší kávovary vám umožní použít jednu či dvě dávky předem namleté ​​kávy, na kterou mají vyhrazený samostatný zásobník. To se hodí, pokud chcete experimentovat a vyzkoušet jiný typ kávy, musíte mít po ruce samostatný mlýnek.

Další parametry a funkce automatických kávovarů

  • Automatické vypnutí – díky této funkci se kávovar vypne po určité době nečinnosti, aby ušetřil energii a nemusel se udržovat nahřátý. Některé modely mají dobu nečinnosti do vypnutí nastavitelnou.
  • Automatické zapnutí – umožní vám nastavit zapnutí kávovaru na přesně určený čas. Díky tomu můžete mít ráno po probuzení kávovar nahřátý, čímž si přípravu kávy zkrátíte.
  • Automatické čištění a odvápňování – fungují na principu automatického proplachování, většina kávovarů je vybavena i systémem čištění mléčné trysky. Pro dokonalé vyčištění kávovaru bude i tak jednou za čas nutný váš zásah.
  • Vodní filtr – změkčuje vodu, díky čemuž zlepšuje chuť kávy a zpomaluje usazování vodního kamene.
  • Nahřívání šálků – jelikož kvalitní espresso patří do nahřáté šálky, mnohé kávovary jsou pro tento účel vybaveny vyhřívací deskou, na kterou můžete šálky uložit dnem vzhůru a nechat je před přípravou kávy nahřát.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro koupi automatického kávovaru? Než začnete vybírat konkrétní značku a model, měli byste si položit několik praktických otázek. Na ty nejčastější jsme odpověděli:

Jaké jsou největší výhody a nevýhody automatického kávovaru?

Největší výhodou je minimální obsluha. Stačí jen nasypat kávu do přístroje a stisknout tlačítko. Automatické kávovary jsou však dražší a mají větší rozměry než např. kávovary na kapsle.

Jaké nápoje se dají v automatickém kávovaru připravit?

To závisí na konkrétním modelu. Samozřejmostí je espresso i další varianty klasické zrnkové kávy, např. ristretto nebo lungo. Většina modelů vám připraví i cappuccino, caffé latte, caffé crema či latté macchiato.

Potřebuji také vestavěnou nádobu na mléko?

V případě, že nejraději pijete cappuccino a latté, zabudovaná karafa na mléko se bude hodit. Příprava mléčné pěny bude jednodušší a čištění nenáročné. Pokud si dopřejete kávu s našlehaným mlékem jen občas, kávovar s parní tryskou bude pro vás vhodnější.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87%)
Datum publikování: 18.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek