Nejlepší chladničky na víno, vinotéky 2024 – recenze, testy, srovnání, zkušenosti

Pokud máte rádi kvalitní víno, určitě víte, že každý druh by se měl skladovat i servírovat při specifické teplotě. Tu můžete zkontrolovat teploměrem na víno. Při skladování v běžné chladničce budete muset čekat, protože víno bude pravděpodobně podchlazené, při skladování ve sklepě může být zase bílé víno příliš teplé. Tento problém ale řeší speciální chladničky na víno, nazývané také vinotéky.

Chladnička na víno – jak vybrat

Podívali jsme se na 5 nejoblíbenějších modelů a kromě jejich recenzí vám přinášíme i návod, jak si chladničku na víno vybrat.

Nejlepší chladničky na víno

Názov Hodnotenie Detail
Philco PW 143 GLV   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Midea MDRW107FGG22   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Guzzanti GZ 27DD   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Klarstein Vinovilla Smart   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Guzzanti GZ 1226   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Víno v nejlepší kondici

Výrobci většinou pro každý druh vína uvádějí doporučenou skladovací i servírovací teplotu. Pro zachování nejlepší kvality by tato teplota neměla mít odchylku větší než 2 °C.

Doporučené rozsahy teplot pro skladování vína jsou následující:

Druh vína

Skladovací teplota

bílé

9 – 14 °C

červené

14 – 18 °C

sekt

5 – 9 °C

Pokud byste chtěli víno skladovat v ledničce, museli byste kvůli němu přestavit teplotu pro celý chlazený prostor. V tom případě by mohla být teplota pro některé skladované potraviny příliš vysoká, proto by se rychle pokazily (ideál je cca 4 °C). Kromě toho, většina ledniček nižší až střední třídy je vybavena mechanickým termostatem, se kterým přesnou teplotu neodhadnete.

Ukládání vína do vinotéky

Lednice na víno jsou vybaveny přesnou regulací teploty, ovládanou tlačítky. Aktuální teplotu zobrazí LED nebo LCD displej a vy tak budete mít skladovací podmínky vína po celou dobu pod kontrolou.

Přední dvířka chladniček na víno jsou většinou prosklené, abyste viděli dovnitř. Sklo je zpravidla zatmavené či jinak upravené, aby dovnitř nepronikly určité složky slunečního záření, které by mohly kvalitu vína negativně ovlivnit a vnitřní prostor ohřívat.

Lednice na víno se vyrábějí s kapacitou na 6 – 200 lahví. Mohou obsahovat 1, 2, 3, nebo v případě některých modelů až 6 teplotních zón s nezávisle nastavitelnou teplotou pro různé druhy vín.

Kromě teploty byste měli pro zachování kvality vína dodržet i správnou vlhkost. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 50 – 70 % a zabránit tak vyschnutí korku, v důsledku čehož by se do láhve dostal kyslík a bakterie, čímž by se víno znehodnotilo.

Pozor na termoelektrické chlazení

Lednice na víno se vyrábějí s 2 typy chladicích systémů:

  • Kompresorové – jde o stejný systém jako u běžných chladničkách. Kompresor je dostatečně výkonný, aby rychle ochladil prostor i na teplotu okolo 5 °C, která je vhodná pro šampaňské, sekt či prosecco. Tím pádem nemusí běžet neustále, tento systém chlazení je tedy relativně úsporný. Někomu může překážet typické vrčení a vibrace kompresoru mohou mít na víno negativní vliv. Výrobci proto tyto chladničky často vybavují antivibračním systémem.

Vestavná vinotéka/chladnička na víno

  • Termoelektrické – chlazení zajišťuje termoelektrický (Peltierův) článek, který musí být vybaven ventilátorem. Tento systém má slabý výkon a proto musí běžet poměrně dlouho, dokud vychladí daný prostor na požadovanou teplotu. Nejvíce se termoelektrické chlazení trápí, když do chladničky vložíte vlažné lahve s vínem – tehdy může vychlazení trvat i celý den. Z uvedených důvodů má tento systém vysokou spotřebu energie (často v en. třídě B až C), která je srovnatelná s chladničkami na potraviny běžné velikosti. Tyto modely jsou tedy vhodné spíše na dočasné uskladnění vína než na dlouhodobou archivaci.

Klarstein MKS 2 vinotéka – recenze, zkušenosti, testy

Klarstein MKS 2 vinotéka – recenze, zkušenosti, testy

Pokud patříte mezi milovníky dobrého vína, určitě chcete, aby byly vaše archivní kousky v co nejlepší kondici. Nemusíte mít na to k dispozici sklep s konstantní teplotou. S uskladněním vína vám pomůže speciální chladnička na víno (vinotéka). V článku vám představíme jednu z nich –... Přečíst článek

Volně stojící i vestavěné

Víno se ve vinotékách (specializovaných chladničkách na víno) ukládá naležato, aby se zachovala vlhkost a tím i těsnost korkové zátky. Police mohou být z nerezové oceli nebo ze dřeva, což je lepší varianta, protože dřevo dokáže držet vlhkost.

Modely s propracovaným designem obvykle disponují i ​​jednou či více zkrácenými policemi. Díky nim můžete v chladničce uskladnit otevřenou láhev vína či karafu v poloze nastojato.

Vestavná chladnička na víno

Lednice na víno najdete ve volně stojícím i vestavěném provedení. Vyrábějí se v nejrůznějších velikostech od těch kompaktních pro 20 lahví vína až po vysoké vitríny sahající do výšky dospělého člověka s kapacitou přes 200 lahví.

Kapacita se vždy udává pro 0,75 l láhve typu Bordeaux. Širších lahví (jako např. na sekt) se vám do chladničky nevejde stejné množství.

Základem je ovládací panel

Na něm najdete tlačítka pro nastavení teploty a dalších funkcí i LED či LCD displej zobrazující aktuální teplotu nebo provozní stavy.

Lepší kompresorové modely jsou vybaveny i ventilátorem, který zajistí rovnoměrnou cirkulaci vzduchu. Ventilátor může být doplněn i o filtr s aktivním uhlím, který dokáže pohltit přebytečné pachy a zachovat tak co nejčistší chuť uskladněného vína.

Vinotéka Guzzanti

Nejlepší modely chladniček na víno jsou vybaveny i tzv. temperováním. Tato funkce umožní při nízké teplotě okolí obrátit chladící cyklus a vyhřát prostor vinotéky pro dosažení optimální teploty pro červené víno.

Další parametry a funkce chladniček na víno

  • Lávové kameny – dokáží zvýšit vlhkost uvnitř chladničky na víno, proto některé modely mají předpřipravený prostor pro jejich uložení.
  • Alarm vysoké teploty – upozorní vás zvukovým signálem na výrazné překročení zvolené teploty, např. vlivem dočasného výpadku el. energie, otevřených dveří či slabé účinnosti chlazení (např. v prostorách s vysokou teplotou).
  • Alarm otevřených dveří – zvukovým signálem vás upozorní na nedostatečně zavřené dveře.
  • Dětská pojistka – zabrání dítěti, aby změnilo nastavení teploty nebo jiné nastavení na lednici na víno.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Chladnička na víno nepatří k běžným spotřebičům. U milovníků vína ji pravděpodobně najdete, avšak v běžné domácnosti se objevuje jen zřídka. Pokud si rádi dopřejete víno, je nákup chladničky na víno rozumnou volbou. Na nejčastější otázky ohledně výběru vinotéky najdete odpovědi na tomto místě.

Jakým způsobem se starat o vinotéku?

Pokud chcete, aby vám chladnička na víno fungovala správně, musíte ji alespoň jednou za půl roku vyčistit. Police, kolejničky a ostatní části třeba vytřít vlhkým hadříkem, který jste namočili do vlažné vody smíchané s 2 lžičky jedlé sody. Vyčistit třeba i dno a vnější části. Teprve po uschnutí můžete chladničku znovu zapojit do elektrické energie, nastavit teplotu a uložit do ní láhve s vínem.

Jaká by měla být teplota vína?

Bílé víno třeba servírovat při teplotě 7 až 11 °C. Sauvignon blanc, Pinot grigio je nejvhodnější servírovat při teplotě 7 °C, Chardonnay a ryzlink při teplotě 8-9 °C, Sauternes a semilon při teplotě 9-10 °C a viogner při teplotě 11 °C. Červené víno byste měli podávat o něco teplejší. Beaujolais a Merlot servírujte při teplotě 12-14 °C, Pinot noir, chianti, burgundské víno, Rioja, Zinfandel, Malbec při teplotě 14 až 16 °C a Cabernet sauvignon, Bordeaxux a shiraz při teplotě 17 až 19 °C.

Je pro mě vhodnější jednozónová nebo dvouzónová chladnička?

Dvouzónová chladnička je pro vás vhodnější, pokud chcete víno nejen skladovat, ale ho mít připraveno i na servírování. Víno se uchovává při určité doporučené teplotě (přibližně 12 °C), avšak teplota jeho servírování se liší. První zónu tak můžete využít na skladování a druhou na vína, které plánujete servírovat.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 11.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek