Nejlepší počítačové myši 2024 – recenze, test, srovnání

Součástí počítačového hardwaru je nepochybně i toto malé zařízení, které vám při práci s počítačem slouží na komfortní a rychlé ovládání. Počítačová myš je důležitou součástí výbavy každého počítače. A jak vybrat počítačovou myš? Kromě účelu, na který budete myš využívat, se najde i několik dalších podstatných parametrů.

Jak vybrat počítačovou myš?

Počítačová myš se nevybírá pouze podle toho, že se má líbit. Ačkoli ano, design je jedním z parametrů, který při výběru lze zohlednit. A v zásadě, pro výběr počítačové myši je třeba zvolit individuální přístup výběru. Tím nejzásadnějším aspektem, který předurčuje, jakou myš budete používat, je její účel. Herní myš, kancelářská, cestovní, drátová či bezdrátová počítačová myš. To je hned několik kategorií, které je třeba při výběru rozlišovat.

Nejlepší počítačové myši

Názov Hodnotenie Detail
Razer Deathadder V2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Logitech Lift Vertical   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Connect IT For Health   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Apple Magic Mouse   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Genius DX-110   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Počítačové myši – recenze

Ano, druhy počítačových myší a technologie – optická, herní, bezdrátová, ergonomická..., jsou jen jeden, avšak důležitý parametr. Když si zvolíte účel, na který chcete myš používat, výběr je poměrně jednoduchý. Abychom vám ho ještě více usnadnili, vyzkoušeli jsme za vás několik oblíbených modelů. Doufáme, že vám budou naše recenze při výběru nápomocné.

Jakou počítačovou myš potřebuji?

Výběr myši podléhá individuálním požadavkům, ale pokud chceme poradit běžnému uživateli, který s počítačem provádí běžné úkony doma či v práci, standardní kancelářská myš bude správnou volbou. V tomto případě je jen na vás, zda vám více vyhovuje drátové nebo bezdrátové řešení a markantní rozdíl vám neudělá ani laserová nebo optická technologie.

Jiná je už situace, pokud chcete z myšky vytěžit více a vyžadujete od ní, aby byla vaším společníkem při hraní nejmodernějších her. Sáhnout v takovém případě bude lépe po laserové myšce s drátovým připojením a programovatelnými tlačítky, které vám hraní usnadní a umožní vám reagovat s co nejnižší odezvou. Hráčská myš je však vhodná i pro běžnou práci s počítačem. Rozeznatelná bude pouze svým designem a ergonomickým tvarováním.

Drátová, nebo bezdrátová myš?

Dalo by se odpovědět jednoduše, co komu vyhovuje. No taková rada by vám při výběru velmi nepomohla. Začneme tradiční klasikou, a to jsou drátové myšky, a tedy počítačové myši, které se do stolního počítače či notebooku zapojují klasicky prostřednictvím USB kabelu. Samozřejmě, kabel je pro mnohé uživatele právě limitující a považují ho za nevýhodu. Drátové myši jsou ideální pro statické stolní počítače a především pro hráče. Profesionální myši s kabelem mají lepší DPI a odezvu, jinými slovy reagují rychleji a právě proto jsou vhodnější pro opravdové hráče.

Drátová myš k počítači

Naproti tomu jsou silnou konkurencí bezdrátové počítačové myši. Ty se ve schopnosti reagovat, a tedy rychlosti a odezvě v mnohém vyrovnávají i drátovým myším, ale jejich výhodou je z hlediska mobility právě absence kabelu. Bezdrátová myš se zapojí do počítače externím USB modulem (přijímačem), se kterým spolupracuje skrz Bluetooth rozhraní. Jde o systém Plug & Play, a tudíž není nutná žádná softwarová instalace. Samotná myš je poháněna baterií nebo bateriemi. Ty mohou být i dobíjecí. Výdrž baterie je individuální, ale dnešní moderní myši si vystačí s kvalitní baterií 10 až 12 měsíců. Takové myšky jsou vhodné na kancelářské práce a rovněž jsou praktické i pro cestování.

Laserová nebo optická?

Zde je rozdíl poměrně jasný. Laserová technologie je modernější, kvalitnější, ale i dražší. Laserové počítačové myši pracují s vyšším rozlišením snímače. Jejich reakce jsou přesnější a rychlejší. Výhodou je i fakt, že laserová myš v zásadě nepotřebuje žádný speciální podklad a pracuje i na skle či hladkém dřevě. Ideální jsou právě pro hráče nebo lidi, kteří při práci vyžadují vysokou přesnost myši (např. grafik). Tyto výhody však nemusí každého přesvědčit, protože je zde na opačné straně nevýhodou vyšší pořizovací cena.

Optická myš je ideální pro tradiční kancelářské práce a pro běžnou práci s počítačem. Uživatele nestaví do žádné nevýhody. Stejně tak jsou tato zařízení mnohem cenově dostupnější. Nevýhodou je však menší přesnost, a tedy i pomalejší odezva oproti laserovým. Rovněž jim není jedno, na jakém povrchu s nimi pracujete. Problém jim dělají především zcela hladké povrchy, protože optický snímač nemá takovou vysokou citlivost.

Herní počítačová myš

Právě herní myš je ze všech tou nejvíce specifickou. "Gameri" – hráči online her v drtivé většině využívají drátové myši s vyšší hodnotu DPI a lepší odezvou. Výjimkou však dnes nejsou ani bezdrátové myši, ale pravidelně třeba kontrolovat baterie, protože to, aby vypovídali uprostřed hry, si žádný hráč určitě nepřeje. Rovněž se herní myši vyznačují jistými designovými dominantami a specifiky. Různé loga či specifické tvary, které mají zaručovat lepší ergonomii i během dlouhých hodin strávených hraním všemožných akčních, MMO či strategických her.

Podsvícená drátová hráčská myš k PC

Jejich velkou výhodou jsou rovněž programovatelná tlačítka na myši. Ty umožňují hráči provádět určité akce a úkony přímo ve hře, aniž by musel mačkat jakékoliv klávesy na klávesnici. Na myši mohou být čtyři, ale může jich být i 16 a více. Velmi významným rysem herních myší může být i podsvícení. Skuteční odborníci na hraní her dokonce myši rozdělují i ​​podle žánru hry. Rozhodně by však mělo jít o myš laserovou, protože má mnohem výkonnější snímač, a tedy bezpodmínečně i lépe reaguje.

Zmíněné DPI a doba odezvy jsou především při akčních (střílečky) hrách velmi podstatné. DPI lze na takových myších často regulovat, a to až ve spektru od 800 do 9 000. Doba odezvy musí být, co nejnižší. Ideální pod 1 ms.

Základní vlastnosti

  • Nízká hodnota odezvy
  • Vyšší hodnota DPI
  • Specifický design (ergonomie)
  • Podsvícení
  • Programovatelná tlačítka

Kancelářská počítačová myš

Označit je můžeme i za klasické myši, které mají své místo v kanceláři, ale i při domácím počítači. Není třeba, aby vynikali nějakým speciálním designem a především se zaměřují na elegantní design, ergonomii a komfort při používání. Vyskytovat se mezi nimi mohou drátové i bezdrátové myši a je jen na vás, kterou z technologií budete preferovat více. Pokud vám má kabel překážet, volba padne na bezdrátové řešení.

Bezdrátová optická myš k PC

Levnější jsou myši optické, a pro kancelář se tyto myši hodí asi nejvíce, investovat do laserové myši nemusí být právě rentabilní. Pokud máte podložku pod myš, optické řešení je adekvátní. Specifikem je technologie Bluetrack. Od optické myši se liší tím, že LED dioda svítí modře a na rozdíl od optické myši, si Bluetrack myš poradí i s podkladem jako sklo či hladké dřevo. S takovými povrchy má optická myš problém.

Zmíněné podsvícení není nutností. Co se týče ovládacích tlačítek, základem jsou pravé, levé tlačítka plus kolečko. No standardem bývají alespoň dvě další programovatelná tlačítka, například na přepínání mezi kartami ve webovém prohlížeči. DPI se pohybuje na úrovni 2 000 případně 2 500.

Základní vlastnosti

  • Do domu i do práce
  • Elegantní design
  • Kvalitní ergonomie
  • Nižší cena oproti herním myším

Cestovní počítačová myš

Myši vhodné na středně dlouhé nebo delší cesty mají typicky menší rozměry, nižší hmotnost a zpravidla jde o bezdrátové řešení, aby vám kabel nezpůsoboval žádné komplikace. Výjimkou nejsou ani ty s USB kabelem, ale kabel je obvykle řešen prostřednictvím samonavíjecího systému. Takové myši nejsou stvořené na celodenní používání, ale během cesty dokáží posloužit a splnit potřebné požadavky.

Bezdrátová cestovní počítačová myš

Právě menší velikost zajišťuje kompaktnost, ale na druhé straně zase doplácejí na horší ergonomii, jelikož taková myš nepadne do ruky. Nedisponují kromě tří základních tlačítek žádnými dalšími programovatelnými tlačítky. Na cestování se vyplatí investovat do laserové myši, protože mnohem lépe funguje na kterémkoliv podkladu i bez podložky. Pokud však budete s sebou nosit podložkou, protestovat nebude ani myš s optickým snímačem.

Základní vlastnosti

  • Kompaktní rozměry (horší ergonomie)
  • Nejčastěji bezdrátové řešení
  • Lepší laserová technologie

Vertikální počítačová myš a trackball

Pravděpodobně jde o nejméně využívané a vyhledávané typy myší, resp. zařízení. Vertikální počítačová myš má svou největší výhodou především v jejím držení a samotném ergonomickém provedení. Mnozí odborníci je považují za perfektní řešení, které pomáhá předcházet ucpávání karpálního tunelu či zánětem šlach. Jsou ideální v případě, že člověk pracuje s počítačem šest a více hodin denně. Specifické je i jejich ovládání – základní tlačítka mačkáte palcem.

Rovněž existuje drátové nebo bezdrátové Bluetooth řešení. Pokud se rozhodnete pro výběr takové myši, lepší volbou je laserová technologie, ale levnější je pochopitelně myš optická. Doba odezvy zda DPI nejsou při výběru takového druhu myši příliš podstatné, DPI se pohybuje ve standardní rovině okolo 2 000. Nevýhodou může být právě jejich velikost a skladnost.

Ergonomická/vertikální myš vs. klasická počítačová myš

Zmíníme i alternativu ke standardní myši. Tou je, tzv. trackball, který je nepřehlédnutelný skrz svůj design. Trackbally se vyznačují velmi vysokou přesností a citlivostí. Co je však hlavním specifickém tohoto typu ovládacího zařízení, to je kulička, kterou otáčíte palcem nebo ukazováčkem a tím určujete pohyb kurzoru po obrazovce. Nehýbete tak celým zápěstím nebo rukou. Využití má trackball hlavně v situacích, kdy se dělá velkou část pracovní doby v grafických nebo architektonických programech a vyžaduje se milimetrová přesnost. Na ovládání si člověk zvyká nějaký čas.

Programovatelná tlačítka nejsou vždy součástí, ale pokud pracujete v pokročilejších programech, najdou se modely, které disponují čtyřmi nebo až osmi programovatelnými tlačítky. Někomu z velké části vyhovuje jejich ergonomie a fakt, že není třeba často hýbat rukou, čímž se šetří šlachy a vazy.

Ergonomie a velikost

Některé rady hovoří o tom, že ergonomie není design. Dovolíme si oponovat, protože právě ergonomické tvary často tvoří právě samotný design celé myši. Souvisejíc s ergonomií je však důležité, aby vám s počítačovou myší pracovalo komfortně a aby padla přesně do ruky. Někdo má raději, pokud je myška větší, jiní zase preferují menší úchop. Během dlouhých hodin strávených prací musíte sami usoudit, jaká volba je nejlepší pro vás a ideální je si myš samozřejmě vyzkoušet.

Bezdrátová počítačová myš

To, že množství myší je ergonomicky tvarovaných, neznamená, že vám do ruky musí okamžitě sednout jako ulité. Rozhodně se však na ergonomii vyplatí myslet. Právě nevhodný tvar myši a následně špatná poloha vaší ruky může způsobit, že do budoucna se pro vás vážným problémem mohou stát záněty šlach či syndrom karpálního tunelu.

DPI a doba odezvy

DPI je údaj o rozlišení, se kterým daná myš pracuje. Jde o schopnost snímání plochy. V tomto parametru dominují právě laserové myši, které mají DPI výše. Čím je rozlišení DPI totiž vyšší, tím přesněji a rychleji dokáže myš reagovat na pohyb a zpracovat tuto informaci. DPI může dosáhnout hodnotu i 9 000. Pro běžnou práci s myší postačuje rozlišení s hodnotou do 1 600 dpi. Herní myši mají zpravidla nastavení DPI krokové, lze tak nastavit hodnotu DPI například ve třech úrovních (např. 800, 1 600, 2400 dpi).

Co se doby odezvy týká, toto je údaj, který bude zajímat speciálně hráče akčních stříleček, kdy je každá sekunda rozhodující. Odezva uvádí v milisekundách a důležitá je například i při práci v grafických programech. Čím je odezva nižší, tím je menší zpoždění obrazu. Standardní hodnota je do 4 ms, ideální doba odezvy je do 2 ms a při herních myších je tato doba i méně než 1 ms.

Programovatelná tlačítka

Většina uživatelů využívá v případě myší tři základní tlačítka a to dvě na zadávání úkolů a třetí (kolečko) na posouvání obrazu směrem nahoru a dolů. Dále však může mít myš další programovatelná tlačítka. Pro kancelářské účely by se mohly hodit myši s nejméně dvěma programovatelnými tlačítky například při sledování prohlížeče přepínané mezi kartami dozadu – dopředu.

Základní tlačítka počítačové myši

Pro hráče je lepší, pokud je programovatelných tlačítek co nejvíce. Množství úkonů ve hře tak mohou realizovat jednodušeji a mají je po ruce. Přídavná tlačítka tedy oceníte nejen při hraní her, ale také při práci v kanceláři.

Podsvícení

A řeč teď není o červeném LED světýlku při optické myši. Podsvícení nemá vliv na funkčnost počítačové myši, jde spíše o designový element, který však vášnivé hráče zvykne velmi potěšit. Podsvícení loga nebo rámu myšky může být jednobarevné, vícebarevné nebo si dokonce můžete barvu podsvícení nastavit podle vaší nálady či chuti. Samotné podsvícení je obvykle možné i deaktivovat.

Cenové rozpětí

Jeden z individuálních parametrů. Jde totiž o to, kolik jste ochotni do počítačové myši investovat. Profesionální hráči dokáží v případě kvalitní herní počítačové myši utratit řádově stovky až tisíce korun. Cenových kategorií je však několik.

Pokud je řeč o klasických optických myších s drátovou nebo i bezdrátovou technologií, budete se hýbat v cenové hladině od 250 do 500 Kč. Nečekejte však žádné speciální funkce ani rychlost či přesnost. Vzhledem ke kvalitě provedení doporučujeme sáhnout po počítačových myších v cenové kategorii od 500 do 1 000 Kč. Zde už seženete solidní modely pro kancelář i hraní.

Počítačová myš Apple

Pokud si na myš potrpíte speciálně, chcete více programovatelných tlačítek, unikátní design a jiné vychytávky, přesunete se do cenové kategorie nad 1 200 Kč a více. Profi hráči, pro které je hraní živobytím, dokáží za hráčskou myš zaplatit okolo 2 500 až 7 500 Kč. Po dražších modelech sáhnou i grafici či lidé, kteří pracují v různých profesionálních programech.

Nejlepší výrobci

Existují výrobci, kteří se specializují výhradně na výrobu počítačové techniky. Jejich produkty jsou ověřené časem, a tedy uživatelé po jejich produktech často sáhnou právě kvůli dobrým zkušenostem. Mezi takové výrobce rozhodně patří značka Logitech, A4Tech, Lenovo, ale i světoznámý Razer. Mezi lepší rozhodně patří i značka Hama, ale spíše dražší modely nebo počítačové myši od výrobce Canyon.

Syndrom karpálního tunelu

Jde o syndrom, který je způsoben přetížením středního nervu vašeho zápěstí. Tento syndrom může vzniknout při zranění zápěstí nebo častém zánětu šlach a vazů v zápěstí. V posledních letech karpální tunel vzniká především jako následek nesprávné ergonomie zápěstí při práci s počítačem. Častěji se projevuje u žen, ale výjimkou nejsou ani muži.

Syndrom karpálního tunelu

Projevuje se brněním zápěstí, ztracením citlivosti, bolestmi prstů a zápěstí v klidu. Nejčastěji se tato bolest objevuje v noci. Léčba je možná za pomoci cviků. Dobře je, když se ruka během spánku fixuje dlahou nebo elastickým obvazem a obecně se šetří. Pokud nepomůže fyzioterapie, na řadě jsou kortikoidové injekce. Pokud ani tato léčba není účinná, jedná možnost je operace – dekomprese karpálního tunelu, kdy se prořízne zápěstní vaz a tím se odstraní vzniklý tlak. Zákrok trvá asi půl hodinu při lokální anestezii.

Ideální je léčbě předejít a to především pravidelnými přestávkami při práci, kdy je vhodné rukám dopřát odpočinek, vytřást je a ruce mýt studenou vodou. Pokud je podezření na riziko vzniku zánětu, rovněž je třeba šetření zápěstí a ledové zábaly.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr počítačové myši není až taková věda. Stačí vědět, na co ji chcete používat, ostatní je už hračka. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě pár informací, které by vás před konečnou koupí mohly zajímat.

Je těžké si zvyknout na vertikální myš?

Přestože se vertikální myš drží zcela odlišně než klasická myš, není těžké si na ni zvyknout. Adaptace na nové uchopení trvá cca pár hodin.

Jaké jsou výhody trackballu oproti standardním myším?

Na jejich použití vám postačí méně místa, protože nepohybujete celým trackballem (jako je tomu v případě klasické myši), ale jen kulovým ovladačem. Trackball můžete používat na jakémkoliv povrchu, nepotřebujete podložku pod myš. Výhodou je také jeho přesnost a ergonomie.

Jak si správně vybrat velikost myši?

Velikost myši výrobci uvádějí od S po XL. Velikost odpovídá velikosti dlaně, konkrétně jde o délku mezi zápěstím a špičkou prostředníčku. Velikost S – méně než 17 cm, velikost M – mezi 17 a 19 cm, velikost L – mezi 19 a 21 cm a velikost XL – více než 21 cm.

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 30.06.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek