Nejlepší vestavné digestoře 2024 – recenze, test, srovnání

Digestoře (odsavače par) jsou takovou přirozenou součástí našich kuchyní, že jejich výběru nezvykneme věnovat hodně pozornosti. I mezi nimi se však najdou vynikající i ty slabší modely, které se liší svými parametry a funkcemi.

Jak vybrat vestavnou digestoř

V článku vám poradíme, kterým parametrům byste při výběru odsavače měly věnovat pozornost, a které jsou nepodstatné. Představíme vám také nejoblíbenější modely.

Nejlepší vestavné digestoře

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LFG716R   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Electrolux KFVB19K   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Concept OPV3890   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein Remy   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Beko HNT 62210 B   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Vestavné odsavače par – recenze

Odsavač par by měl být součástí každé kuchyně, a to bez ohledu, zda se v ní vaří každý den, nebo jen občas. Vestavné odsavače par jsou většinou první volbou majitelů malých kuchyní. Pokud nad takovým modelem také uvažujete, naše recenze vám mohou být při výběru nápomocné.

Nejoblíbenější jsou vestavné odsavače

Standardní komínové odsavače par mají velké rozměry a nepravidelný tvar, díky kterému zabírají poměrně hodně místa, které nedokážete dále efektivně využít.

Vestavné odsavače par oproti nim disponují kompaktními rozměry a jsou skryté buď za dvířky skříňky nad varnou plochou, nebo jsou zavěšeny přímo pod skříňkou.

Vestavný odsavač par

Jejich kompaktní rozměry jsou vykoupeny slabším výkonem, proto se hodí spíše do menších či středně velkých kuchyní. Pokud potřebujete účinnější odsávání, sáhněte po tzv. teleskopických odsavačů, které jsou vybaveny přídavným výsuvným panelem, díky čemuž disponují větší odsávací plochou.

Odtahový, či recirkulační?

Z hlediska funkce můžeme rozdělit digestoře na 3 kategorie:

  • Odtahové – ústí přímo do odtahového potrubí, přes které vytlačují pachy ven z kuchyně. Můžete je tedy použít pouze tam, kde máte takové potrubí k dispozici, případně jej lze nainstalovat dodatečně.
  • Recirkulační – nasátý vzduch s pachy protlačují přes pachový filtr (nejčastěji uhlíkový) a následně ho vyčištěn vracejí do prostoru kuchyně. Tento typ neodstraňuje pachy tak dokonale jako odtahový digestoř, ale můžete jej nainstalovat i na místech, kde není k dispozici odtahové potrubí.
  • Kombinované – s těmito odsávači si můžete nastavit buď recirkulaci, nebo odtah pachů ven přes potrubí podle potřeby.

Výkon odsávání volte podle velikosti kuchyně

Sací výkon je nejdůležitějším parametrem odsavačů par. Udává se v m3/h a specifikuje množství vzduchu, které dokáže odsavač odsát či vyčistit za hodinu provozu.

Odsavač par by měl být schopen vyměnit celý objem vzduchu v kuchyni nejméně 3-krát za hodinu. To je však absolutní minimum, některé odsavače vymění vzduch v místnosti až 10-krát během 1 hodiny.

Čištění odsavače par

Příklad výpočtu sacího výkonu odsavače par:

délka kuchyně: 5 m
šířka kuchyně: 3 m
výška kuchyně: 2,9 m
objem vzduchu v kuchyni: 43,5 m3
minimální sací výkon odsavače: 3 × 43,5 = 130, 5 m3
ideální sací výkon odsavače: 10 × 43,5 = 430,5 m3

Další parametry a funkce odsavačů par

  • Typy filtrů – textilní tukové filtry jsou jednorázové, lepší jsou kovové tukové filtry, které můžete po zanesení jednoduše vyčistit. Životnost tukových filtrů je v závislosti na intenzitě používání cca 2 měsíce. Odsavač par s recirkulací by měl mít i uhlíkový filtr, který aktivně odstraňuje pachy z procházejícího vzduchu. Uhlíkový filtr může mít životnost i půl roku.
  • Šířka – standardní šířka odsavačů par je 60 nebo 90 cm, na trhu najdete i modely s atypickou šířkou 50 či 70 cm. Na šířku myslete při výběru skříňky nad digestoří.
  • Hlučnost – při delším vaření vás nadměrně hlučný odsavač par může obtěžovat. Nejtišší modely dosahují hlučnost 40 dB, nejhlučnější až 75 dB.
  • Automatické spuštění – odsavač s touto funkcí dokáže zaznamenat výskyt většího množství par a automaticky se spustit.
  • Počet rychlostí – dobrý odsavač par by měl mít alespoň 2 rychlosti, aby při menším množství výparů (např. při pomalém dušení masa) neběžel zbytečně na plné obrátky, neplýtval tak elektřinou a neprodukoval zbytečný hluk.
  • Automatické nastavení intenzity odsávání – modely s touto funkcí dokážou změřit množství par a automaticky regulovat otáčky sací turbíny a tím i intenzitu odsávání par. Díky tomu jsou při menším množství par tišší a neobtěžují okolí hlukem.
  • Doběh – díky této funkci může odsávač běžet ještě několik minut po vypnutí a vyměnit tak vzduch v celé kuchyni za zcela čerstvý. S touto funkcí můžete dokončit vaření pokrmu a kuchyni ihned opustit bez obav, že by v ní zůstali pachy po jeho přípravě.
  • Zpětná klapka – využívá se při odsavačů s odtahem do potrubí. Zajišťuje, že v případě silného větru nebude vzduch proudit směrem do kuchyně – vždy jen ven.
  • Osvětlení – pomůže vám dostatečně osvětlit varnou desku či sporák při vaření. Může být realizováno žárovkami, zářivkami či úspornými LED.
  • Dálkové ovládání – díky němu můžete odsavač ovládat i tehdy, když nebudete stát přímo při něm.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Digestoř by neměl chybět v žádné kuchyni. Při výběru odsavače par je třeba si všímat nejen jeho technické parametry a teoretické údaje, ale i praktické využití. Do redakce nám chodí na toto téma různé otázky, na které jsme se rozhodli odpovědět.

Jaký výkon by měl mít digestoř?

Tento údaj si musíte vypočítat podle velikosti vaší kuchyně. V zásadě platí, že čím je účinnost extrakce rychlejší, tím rychleji se vzduch vyčistí. Je však třeba myslet na to, že při vyšší rychlosti dochází i k vyšší produkci hluku.

Jak očistím vestavěný digestoř?

S mastným povrchem digestoře si poradí hadřík namočený v teplé vodě smíchané se saponátem. Nejvhodnější je tkanina z mikrovlákna. Vyhněte se používání rozpouštědel a agresivních čističů, které by mohly poškodit povrch digestoře.

Jak vyměním žárovku v digestoři?

Tento údaj se dozvíte v uživatelské příručce. Mělo by tam být uvedeno i to, jaký typ žárovky třeba použít.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91.6%)
Datum publikování: 16.12.2019
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek