Nejlepší horkovzdušné pistole 2024 – recenze, test, srovnání

Horkovzdušná pistole by neměla chybět ve výbavě žádného majitele rodinného domu. Využijete ji však i v paneláku, při práci na zahradě nebo na grilování.

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Pokud si chcete toto zařízení se skutečně širokým využitím pořídit, pokusíme se vám poradit, jak vybrat co nejlépe.

Nejlepší horkovzdušné pistole

Názov Hodnotenie Detail
Makita HG6530VK   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
DeWALT D26414   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bosch EasyHeat   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Asist AE6H200DN-2   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Einhell TE-HA 2000 E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Horkovzdušné pistole – recenze

Jdete do toho? Už se nemůžete dočkat, jak obnovíte rámy na vašich starých oknech nebo urychlíte schnutí čerstvě natřené lavičky? Abychom vám to usnadnili ještě o trochu víc, připravili jsme si pro vás recenze několika kvalitních, spolehlivých a výkonných zařízení za rozumnou cenu.

Horkovzdušná pistole – použití

Horkovzdušné pistole mají skutečně široké možnosti použití. Klasicky se využívají na odstraňování starých nátěrů ze dveří, rámů oken, ale i jiných ploch. Podobně s nimi můžete uvolnit lepené spoje a tvarovat plast (např. trubky) nebo měkké kovy.

Odstraňování barvy pomocí horkovzdušné pistole

Horkovzdušnou pistolí můžete také vysušit třísky na rozkládání ohně, podpálit dřevěné uhlí v krbu, vypálit plevel mezi dlaždicemi na chodníku, vysušit čerstvý nátěr, rozmrazit okno či mrazničku. Využijete je prostě všude tam, kde potřebujete teplo. Zařízení, na kterých je možné nastavit teplotu nad 600 °C, jsou určeny převážně pro lepení asfaltových pásů či lepenky.

Jak pracovat s horkovzdušnou pistolí

Přesný postup práce závisí na konkrétní činnosti. Rozhodující je zejména správně zvolená teplota. Toto jsou pouze orientační údaje, vyladit to musíte už vy sami.

  • 50 – 90 ° C: sušení nebo rozmrazování materiálů citlivých na teplo, např. mrazničky, sklo nebo dřevo,
  • 150 – 200 ° C: sušení vlhkých nebo čerstvě namalovaných stěn, odpadních a vodovodních trubek, nalakovaných ploch (kromě skutečně měkkého plastu),
  • 200 – 300 ° C: odstraňování starých nátěrů,
  • 300 – 500 ° C: nahřívání a tvarování odolnějších materiálů, např. trubek z tvrdého plastu nebo měkkého kovu,
  • 600 ° C: podpal uhlí v krbu, vypalování plevele, uvolňování lepených spojů, lepení např. asfaltové lepenky,
  • 700 – 1 800 ° C: taková teplota se využívá hlavně při činnostech, jako je lepení střešních asfaltových krytin, rozdíl spočívá hlavně v rychlosti a také v kvalitě následně vzniklých spojů – drží pevněji.

Pokud se chcete zbavit starého nátěru, uchopíte pistoli, namíříte a začnete nahřívat. Druhou rukou za pomoci škrabky souběžně odškrabávate starou rozškvarenú barvu. Při vypalování plevele či zapalování dřevěného uhlí stačí na pistoli nastavit nejvyšší možnou teplotu a můžete jít na to. Při jakékoliv práci s tímto horkým nástrojem nezapomínejte zejména na bezpečnost. Na škodu nejsou ochranné rukavice i brýle. V případě elektrických pistolí si dávejte obrovský pozor na přívodní kabel, při těch plynových zas na přívod plynu.

Druhy horkovzdušných pistolí

V závislosti na "pohonu" dělíme horkovzdušné pistole na elektrické, akumulátorové a plynové. První dva typy se liší zejména cenou, poslední využijete hlavně při činnostech, na které je nutné využít skutečně vysokou teplotu. Typ horkovzdušné pistole si proto vybírejte hlavně podle toho, co přesně s ní hodláte dělat.

Elektrická horkovzdušná pistole

Jde o nejčastěji využíván a cenově dostupný typ horkovzdušných pistolí. Samotné zařízení je pomocí klasického kabelu napojené na elektrickou zásuvku. Čím vyšší má pistole příkon, tím výkonnější bude. Klasické rozmezí je 1 500 až 2 000 W. Výhodou je poměrně levný a jednoduchý provoz. Nemusíte průběžně dobíjet baterii nebo kupovat plynové bomby. Asi největším nedostatkem je přítomnost elektrické kabelu, který můžete při troše nepozornosti propálit.

Elektrická horkovzdušná pistole

Horkovzdušná pistole na baterie

Horkovzdušné pistole s vlastní baterií, tedy s akumulátorem, stojí většinou trošku víc. Jejich výkon závisí na typu baterie, vlastnostmi se však, víceméně, podobají těm elektrickým. Hlavní nevýhodou je nutnost jejich pravidelného nabíjení.

Každá baterie má navíc svoji omezenou životnost, takže čím více budete pistoli používat, tím slabší bude. U kvalitních výrobcích je tento proces obvykle velmi pomalý, při těch levných může být naopak vskutku bleskurychlý. Velkou výhodou těchto zařízení je bezpečnost a jednoduchá manipulace. Při práci nemáte co propálit, neomezuje vás kabel a pistoli můžete pohodlně položit na stůl.

Plynová horkovzdušná pistole

Plynové horkovzdušné pistole, častěji nazývané jako plynové hořáky, patří k velmi výkonným zařízením. Plamen může dosahovat teplotu nad 1 800 °C, proto jde o alternativu vhodnou např. na lepení asfaltové střešní krytiny nebo hydroizolace z lepenky.

Existují dva typy plynových horkovzdušných pistolí. Jedny jsou propojeny na spodní části přímo s plynovou bombičkou. Druhým typem je delší tyč. Na jednom konci je samotný hořák a na druhém hadice, kterou připojíte na větší, propanbutanovou láhev. Tyto pistole jsou využívány hlavně na stavbách, a to kvůli vysoké teplotě a dlouhé výdrži.

Důležité parametry při výběru horkovzdušných pistolí

Jak to již bývá u všech elektrických zařízeních či pracovním nářadí jako takovém, při výběru jsou rozhodující jednotlivé parametry. V následujících řádcích vám popíšeme, co přesně si při koupi horkovzdušných pistolí všímat. Pamatujte, že na občasné použití si vystačíte, v podstatě, s jakýmkoli modelem. Pokud však chcete pistoli využívat na více činností nebo častěji, věnujte pozornost opravdu každé maličkosti.

Odstraňování starého laku z okna pomocí horkovzdušné pistole

Provozní teplota

50 až 650 °C je běžné rozmezí, které si můžete nastavit na většině kvalitnějších elektrických teplovzdušných pistolí. Levnější modely zvyknou "pracovat" až od vyšších teplot, například od cca 400 °C. Tyto teploty jsou dostačující na většinu běžných prací. Samozřejmě, čím větší rozmezí, tím více možností máte. Pokud potřebujete teplejší vzduch, musíte sáhnout po plynových hořácích.

Rychlost nahřívání, regulace a udržování teploty

Rychlost nahřívání je důležitá hlavně pro choleriky. Tento parametr je přímo úměrný výkonu – čím vyšší, tím rychlejší nahřátí. Pistole jsou tradičně na akci připravené během několika sekund, rozdíly jsou opravdu minimální. Se skutečně pomalejším nahříváním se setkáte pouze na extrémně levných modelech.

Kvalitnější horkovzdušné pistole by měly rovněž reagovat dostatečně rychle na změny teploty, a to jak při jejím zvýšení, tak i snížení. Podobně důležité je udržování nastaveného stupně. Je sice pravda, že výrobci běžně neudávají parametr o tom, zda teplota zvykne kolísat, můžete si ho však zjistit mezi uživatelskými recenzemi. Problémem bývá zejména postupné a svévolné zvyšování tepla, což není praktické a ani bezpečné.

Velmi důležitým parametrem je regulace teploty, která může být několikastupňová nebo digitální. Naše doporučení zní: "určitě si vybírejte pistole s regulací".

Regulace pomocí fixně stanovených stupňů

I velmi levné modely horkovzdušných pistolí mají obvykle alespoň dvoustupňovou regulaci teploty. Samozřejmě, není vyloučeno, že narazíte i na takové bez ní. Teplotu si na nich můžete nastavit ve dvou rozmezích, například od 50 do 400 nebo od 90 do 600 °C. Pro běžné domácí použití je toto řešení zcela dostačující.

Práce s horkovzdušnou pistolí

Horkovzdušná pistole s digitálním nastavením

Dražší pistole jsou vybaveny digitálním regulátorem, na kterém teplotu nastavujete postupně, nejčastěji po 10 °C, tedy i přesněji. Tyto modely oceníte hlavně při pracích, při kterých je důležitá preciznost. Vypalování plevele nebo odstraňování starých nátěrů byste však měli zvládnout i bez digitální regulace.

Průtok vzduchu

Průtok vzduchu rozhoduje o tom, jakou silou bude z pistole "chrlit" teplo. Na levnějších pistolích ho nemůžete regulovat, na těch dražších ano. V tomto směru určitě doporučujeme spíše modely s nastavitelným průtokem vzduchu. Pokud budete chtít například pouze pomalu rozmrazit sklo, nemůžete na něj "vypálit" plnou silou. Klasické rozmezí je 200 až 600 litrů vzduchu za minutu.

Váha, rozměry a rukojeť

Tyto parametry jsou důležité hlavně z hlediska pohodlí. Těžké pistole vám mohou totiž práci podstatně ztížit. 0,5 až 0,7 kg, to je váha, kterou můžeme označit za přiměřenou. Těžší horkovzdušné pistole nemusí až tak dobře sedět v ruce a hlavně při delší práci jejich vyšší hmotnost ucítíte na vašem zápěstí. Je to však individuální. Fyzicky zdatnějším jedincům nemusí překážet ani modely s váhou okolo 0,9 kg. Rozměry rovněž neovlivňují přímo výkon pistole. Opět platí, že manipulace s menším zařízením je o něco jednodušší.

Zapalování ohně pomocí horkovzdušné pistole

Povrchová úprava a tvarování rukojeti je v rámci jednoduché obsluhy asi nejdůležitějším parametrem. Ergonomické tvarování zajistí nejen pohodlné, ale také bezpečnější uchopení. Velkým plusem je také protiskluzová povrchová úprava. Při pistolích s čistě plastovou rukojetí budete muset s největší pravděpodobností používat rukavice.

Způsob obsluhy a manipulace

Tento parametr nelze popsat naprosto přesně, mluvíme o detailech, například umístění vypínače pro zapnutí nebo regulaci teploty. Např. pokud se nachází přímo na vnitřní části rukojeti, můžete jej během práce omylem vypnout. Určitě si všimněte i možnost vertikálního užívání pistole. Některé modely mají tvar uzpůsobený na to, aby je bylo možné položit na stůl. Takto můžete oběma rukama ohýbat trubky nebo tvarovat jiný materiál. K zařízením bez takové možnosti si musíte dokoupit samostatný stojan.

Bezpečnostní prvky

Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je ochrana proti přehřátí. Horkovzdušné pistole jsou nejčastěji vybaveny automatickým vypnutím. Pokrokovější funkcí je samostatný režim na chlazení, který však musíte zapnout vy sami – není to automatické. V rámci bezpečnosti si všímejte i délku přívodního kabelu. Příliš krátký vás bude omezovat v pohybu, při dlouhém zas hrozí riziko jeho zamotání nebo přepálení. Zlatá střední cesta, tedy cca 2 m kabel, je proto nejlepší volbou.

Užitečné doplňky k horkovzdušným pistolím

Některé horkovzdušné pistole mají integrovaný stojánek na spodní části rukojeti, pomocí kterého je můžete položit na stůl i ve vertikální poloze. Některé takový vylepšováky nepotřebují, protože jejich tvar umožňuje jejich položení i bez něj. V případě modelů, které není možné postavit, si musíte dokoupit stojan. Na výběr máte stojany kovové, které jsou pevnější a stabilnější, nebo flexibilní silikonové s přísavnou nožičkou.

Práce s horkovzdušnou pistolí

Dalšími praktickými doplňky jsou nástavce. Hlavně při odstraňování starých nátěrů oceníte zploštělou trysku (má stejný tvar jako nástavec na fén). Praktické jsou také speciální zúžené nástavce, které využijete při práci ve stísněných prostorách.

Horkovzdušné pistole – test oblíbených značek

Abychom vám rozhodování usnadnili, rozhodli jsme se pro vás připravit malý přehled oblíbených a spolehlivých výrobců horkovzdušných pistolí. Samozřejmě, na trhu najdete i mnohé jiné značky, které nabízejí kvalitní zboží za přijatelnou cenu, naši pozornost však upoutaly právě tyto.

Horkovzdušné pistole Hecht

Značku Hecht asi není třeba představovat nikomu. Hovoříme o výrobci skutečně kvalitního, bezporuchového a spolehlivého pracovního nářadí. V rámci teplovzdušných pistolí máte na výběr pouze z elektrických modelů s digitální nebo dvoustupňovou regulaci, a to za cca 500 až 1 000 Kč.

Horkovzdušné pistole DeWALT

Značka DeWALT je příznačná kvalitou, ovšem i vyšší cenou. Horkovzdušné pistole v jejich nabídce stojí od 1 000 Kč výše. Většinou jde o kousky s digitální regulací teploty a speciálními nástavci či stojany. Jako jediný z jmenovaných výrobců DeWALT nabízí i akumulátorové horkovzdušné pistole.

Horkovzdušné pistole Extol

V nabídce značky Extol najdete vše možné nářadí od vrtaček, brusek a horkovzdušných pistolí přes cirkulárky až po sekačky, baterie, žárovky a vysokotlaké čističe, a to jak na domácí, tak i pro profesionální použití. Jejich produkty se dají označit jako dobrá kvalita za rozumnou cenu. V rámci teplovzdušných pistolí máte na výběr ze základních, avšak opravdu výkonných elektrických modelů, které stojí od 500 Kč, až po ty s digitální regulací, které však koupíte také za velmi příznivou cenu (cca 1 500 Kč).

Horkovzdušné pistole Bosch

Další výrobce, jehož není třeba představovat. Kvalitní, spolehlivé a výkonné horkovzdušné pistole v jejich nabídce si koupíte za 1 000 až 3 700 Kč. Jde rovněž zásadně o elektrické modely. Ty dražší mají výkon až okolo 2 300 W, navíc jejich dostanete spolu s množstvím tradičních i netradičních nástavců.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak můžete vidět, výběr horkovzdušné pistole není až taková věda. Stačí vědět, na co ji chcete používat, ostatní je už hračka. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik informací, které by vás před konečnou koupí mohly zajímat.

Jaká cena je přiměřená?

Kvalitní kousky s digitální regulací koupíte za cca 1 000 Kč a výše. Pistole s dvěma stupni stojí i méně než 370 Kč. Cena těch s akumulátorem se pohybuje minimálně nad 2 500 Kč. Modely s vyšším výkonem a větší počtem nástavců stojí kolem 1 700 – 3 700 Kč.

Mohu horkovzdušnou pistoli využívat i na jiné než "běžné" činnosti?

Nepochybně ano. Někteří milovníci horkého vzduchu využívají tato zařízení na flambování či rozmrazení masa nebo skla na autě. S teplovzdušnými pistolemi můžete dělat cokoliv, ale vždy jen bezpečně.

Kdy uvažovat nad koupí plynového hořáku?

Plynové hořáky pracují při mnohem vyšší teplotě. Na klasické domácí použití jsou však asi zbytečně velkou investicí. Využijete je hlavně při různých stavebních pracích, jako je pokládání střešní krytiny nebo při stavbě základů a následné montáži hydroizolace.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 29.06.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek