Nejlepší Hi-Fi systémy 2024 – recenze, test, srovnání

Hudba je součástí našich životů, koneckonců tvoří i naši kulturu. Nezáleží na tom, který žánr je váš nejoblíbenější, důležité je, abyste si dokázali vychutnat každý jeden tón a bas. K tomu potřebujete kvalitní audio techniku. Co tak Hi-Fi systém? Přestože na trhu nejsou žádnou novinkou, mikro a mini Hi-Fi systémy jsou stále velmi oblíbené.

Jak vybrat Hi-Fi systém?

Hi-Fi – High Fidelity, to je celé znění této zkratky. Tyto audio systémy jsou určeny k reprodukci, pokud chcete přehrávání zvuku – hudby. Jejich úkolem je poskytnout posluchači co nejlepší akustický zážitek. Kvalitní akustika je velmi důležitá. Především proto, že pouze tehdy dokážete ocenit kvality dané hudby. Vysoké či nízké tóny, basy, treble, celkový výkon, vše má svůj smysl. Zvláště, pokud se do hudby alespoň trochu vyznáte nebo jste vášnivý hudební gurmán a sluch vám dokáže napovědět, na jaké úrovni dána audio technika je.

A tady přichází řeč na HiFi sestavy. Na výběr není jen jeden model a pokud chcete kvalitní audio zařízení do obýváku či do kuchyně nebo na "pokojové" párty, určitě se vyplatí poznat, z čeho můžete vybírat. Existují totiž dva základní typy Hi-Fi věží – mini a mikro systémy, existuje několik výrobců. Rovněž jsou důležité parametry jako výkon, konektivita, druhy reproduktorů, kompaktnost a v neposlední řadě je podstatným parametrem i cena. My vám pomůžeme si vybrat.

Nejlepší Hi-Fi systémy

Názov Hodnotenie Detail
Panasonic SC-PMX92EG   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sony HT-A7000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Philips TAM3205   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
oneConcept V-15 BT   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sencor SMC 4120B   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Hi-Fi systémy – recenze

Hi-Fi systém má stále adekvátní místo v domácnosti každého hudebního nadšence. I přesto, že v současnosti většina lidí poslouchá hudbu přes mp4 přehrávač či přes telefon, stále se najdou tací, kteří si hudbu vyslechnou raději na kvalitním audio zařízení. Výrobců HiFi systémů je docela hodně (např. Sony, Yamaha, Panasonic, Philips, Samsung, LG) a modelů mini a mikro HiFi systémů ještě více, vybrat si ten nejlepší HiFi systém dá proto zabrat. Připravili jsme proto pro vás recenze několika oblíbených modelů. Doufáme, že vám při výběru toho nejlepšího HiFi systému pro vaše potřeby pomohou.

Typy Hi-Fi systémů

Po příchodu HiFi systémů na trh se HiFi systémy na kategorie často nedělili a vybírali jste, jednoduše, HiFi věž, ale dnes jde obvykle o jeden z faktorů, který je při výběru rozhodující. Na trhu jsou dva základní typy mikro Hi-Fi systémy a mini Hi-Fi systémy. Odlišují se nejen velikostí, jak můžete z názvu vyčíst, ale také funkcemi a kvalitou zvuku. Záleží od vašich požadavků a představ. A jaké jsou jejich charakteristiky?

Mini Hi-Fi systémy

Začneme tou větší variantou. Ačkoli slovíčko "mini" nezní příliš robustně, jde o větší a robustnější audio soustavy, které mají obvykle více funkcí, lepší konektivitu a v neposlední řadě to nejpodstatnější, vyšší akustický výkon. Jako Hi-Fi sestava do obývacího pokoje přímo ideální. Navíc, mini Hi-Fi systém oplývá vyšší konektivitou a nedělá mu problém připojit jej například k televizoru či jiným audiovizuálním zařízením. Mini Hi-Fi systém bez větších problémů ozvučí i větší prostory. Velkou roli hraje právě výkon zesilovače. Samozřejmě, v tomto případě, co je větší, je také dražší, takže pořizovací cena je vyšší.

Mini Hi-Fi zařízení v obývacím pokoji

Mikro Hi-Fi systémy

Menší z dvojice. Mikro HiFi soustava je tedy kompaktnější, zabere méně místa a je ideální pro ozvučení menších místností. Klidně si však najdou své uplatnění i v těch větších, ale kvalita akustiky přirozeně nebude na takové úrovni, jako v případě většího variantu. Slabší je tedy výkon a také konektivita a funkcionalita bývá při menších a hlavně levnějších modelech horší. Samozřejmě, najdou se i dražší a lépe vybavené modely. Otázkou je, zda se vám vyplatí do menší verze v takovém případě investovat. Pokud je tedy pro někoho rozhodující výkon, mikro Hi-Fi soustava zřejmě nebude tou správnou volbou.

Výkon zesilovače

Samotný výkon zesilovače není žádná věda. Více wattů vyhrává. V tomto případě mají navrch již zmíněné mini Hi-Fi věže. Kvalita a výkon zesilovače do značné míry určuje i limituje samotnou akustickou kvalitu. Dávejte však pozor, zesilovač ani náhodou není jediný, který má do výkonu co říct. Důležité jsou i reproduktory.

Co se týče zesilovače, při mikro Hi-Fi systémech je výkon zhruba okolo 15 až 30 wattů. Toto je zvuk, který vám pohodlně postačí na ozvučení jedné místnosti. Pokud patříte mezi lidi, kterým je to málo, určitě se zaměřte na výkon zesilovače alespoň na úrovni 50 wattů a více. Jak jsme však zmínili, zesilovač není všechno. Samotný výkonný zesilovač sám o sobě nemusí přinášet i kvalitní zvuk.

Druhy reproduktorů

Parametr, který při výběru audio soustavy sehrává ještě vyšší roli, než samotný zesilovač. Při reproduktorech nejde jen o samotný počet reproduktorů. Důležitou roli hraje kromě výkonu i počet pásem samotné reprosoustavy. Většina Hi-Fi systémů je vybavena dvěma či třemi reproduktory. V případě mini Hi-Fi soustav je výkon vyšší než v případě mikro Hi-Fi věže. Na trhu jsou modely, jejichž výkon začíná na 4 wattech, ale může dosáhnout až 3 500 – 3 700 wattů. Samozřejmě, to už je řeč o dražších a výkonnějších audio soustavách. Reproduktory dělíme na třípásmové, dvoupásmové a širokopásmové, resp. jednopásmové.

Mikro Hi-Fi věž

Třípásmové reproduktory

V pojetí kvality představují třípásmové reproduktory nejvyšší možnou kvalitu v případě Hi-Fi audio systémů. Jeden reproduktor soustřeďuje svůj výkon na vysoké tóny, zatímco druhý reproduktor se stará o střední akustické tóny a o prostorový zvuk a hluboké tóny (nízké) se stará subwoofer (zesilovač). Celkově tak tato reprosoustava sestává ze dvou reproduktorů a jednoho subwooferu. V rámci akustického rozhraní jsou právě třípásmové reproduktory nejlepší i nejdražší druh audia na trhu.

Dvoupásmové reproduktory

Jedno pásmo tohoto audio systému je k tomu, aby zajistilo reprodukci vysokých tónů. Druhé pásmo je obvykle určeno na střední tóny i basy. Kvalita zvuku je na dobré úrovni. Samozřejmě, nízké tóny jsou obvykle zkreslené a plechové. Pokud však nemáte hlasitost na maximum, tento aspekt si příliš nevšimnete. V případě takové Hi-Fi soustavy mohou být reproduktory i tři. Stále se však jeden zaměřuje na vysoké tóny a dva si dělí střední i nízké akustické spektrum. Cena těchto soustavě je však příznivější oproti třípásmovým HiFi věžím.

Jednopásmové reproduktory

V konkurenci obou již představených reproduktorů jde o nejméně kvalitní audio reprodukci. Nazývají se také širokopásmové a princip fungování je založen na tom, že je Hi-Fi systém vybaven pouze jedním reproduktorem, ačkoliv vizuální může jít o dvě skříně. Jde o nejlevnější a nejdostupnější řešení, ovšem s nejmenším výkonem a méně kvalitní akustickou kvalitou. O reprodukci hudby se totiž stará jeden (dva) reproduktor, který pokrývá vysoké, střední i basové tóny. Daní za nízkou pořizovací cenu jednopásmové Hi-Fi systémů je právě nižší kvalita zvuku.

Nejlepší reproduktory 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší reproduktory 2024 – recenze, test, srovnání

Chcete kvalitní zvuk při poslechu hudby nebo sledování dobrého filmu? Určitě ano. A na to potřebujete dobré a kvalitní reproduktory. Vybrat si však není vůbec jednoduché, parametry vám o kvalitě zvuku daného produktu hodně neřeknou. Není důležité, zda má reproduktor výkon 800 W nebo 1 200 W, rozhodující je kvalita. A tu v obchodě s elektrom určitě nedokážete velmi dobře posoudit.... Přečíst článek

Konektivita a funkcionalita

Velmi podstatným parametrem při výběru Hi-Fi soustavy je i funkcionalita a konektivita. To je doména právě mini Hi-Fi systémů, ale do velké míry tento deficit už doběhli i menší mikro Hi-Fi soustavy. V rámci funkcionality a konektivity jde o schopnost přehrávat, různé typy médií a formátů, jako např. CD, DVD, SD karty, USB, Blu-ray a jiné. Rovněž jde o další funkce jako bluetooth, Wi-Fi nebo například i dálkové ovládání, které zvyšuje komfort používání. Dále jsou to funkce jako ekvalizér, Bass Boost a jiné.

Konektivita mini HiFi systémů je lepší než mikro HiFi systémů

CD přehrávač

Většinou jsou CD přehrávačem vybaveny všechny mini i mikro HiFi soustavy. Ačkoliv CD disky už dnes nejsou nejpopulárnějším médiem, stále je třeba schopnost reprodukce tohoto média zachovávat. Koneckonců, množství umělců považuje toto médium za věčnou klasiku a jsou zdrojem kvalitní hudby.

DVD přehrávač

Disk DVD dokáže při přehrávání zvukové stopy nabídnout vyšší kvalitu než jeho CD předchůdce. Prohrajete tak mnohem více zvukových formátů. Dokonce se sejde tato funkce i v případě, že chcete DVD přehrávač používat jako domácí kino. Po připojení k televizi tak nemá problém přehrát zvukovou stopu. Důležité je však znát formátové spektrum (MP3, WAV. DIVX, WMA, MPEG, MKV, XVID...).

Blu-Ray přehrávač

Mezi rozšířené multimédia patří rovněž Blu-ray disk. Ten je schopen přehrávání dalších formátů, které CD nebo DVD přehrát nedokážou. Blu-ray disk má totiž vyšší kapacitu. Pokud má tedy Hi-Fi systém Blu-ray přehrávač, dokáže přehrávat CD i DVD disky. Naopak to však již neplatí. Takových modelů je však méně a jejich cena je vyšší.

Nejlepší Blu-ray přehrávače 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší Blu-ray přehrávače 2024 – recenze, test, srovnání

Dopřát si skvostný filmový zážitek jen tak – přímo doma v obývacím pokoji, nikdy není špatný program na večer nebo během "líných" dní. Oblíbené filmy si můžete vychutnat přímo na vaší televizi. DVD přehrávače pomalu padají do zapomnění a adekvátní náhradou jsou Blu-ray přehrávače, které si stále drží svůj status. Vyplatí se v současné době? Je Blu-ray přehrávač správná volba? Jaké jsou jeho... Přečíst článek

Další vlastnosti a funkce

  • AUX – klasický AUX vstup slouží k připojení jiných externích audio zařízení.
  • USB – minimálně jeden USB vstup by měl mít každý Hi-Fi systém. Jde o univerzální konektor.
  • Slot SD – slot na paměťové karty je v rámci rozšíření konektivity a funkcionality také výhodou. Přestože se využívá méně, na SD kartě můžete mít například stabilně uložené jisté hudební soubory a nemusíte stále vybírat a vkládat USB či externí harddisk.
  • 3,5 mm jack – vhodný konektor pro připojení sluchátek.
  • HDMI – skrz HDMI kabel lze připojit další audio zařízení (reproduktory), ale například i monitor či televizor.
  • Bluetooth – připojení skrze bezdrátové bluetooth je velmi velkou výhodou. Přehrávat můžete obsah přímo z vašeho smartphonu či dokonce notebooku.
  • Wi-Fi – umožňuje spojení s jinými audiovizuálními zařízeními skrz bezdrátovou internetovou síť Wi-Fi. Wi-Fi připojení například umožňuje i streamování online rádií či hudby online i přes váš smartphone. Mikrosysttém s Wi-Fi má rozhodně svůj smysl.
  • FM a AM tuner – ačkoliv je doba digitální, Hi-Fi systém by měl být vybaven i FM a AM tunerem, pro příjem tradičních radiostanic na frekvencích AM a FM. Slouží k tomu zabudovaná anténa. Součástí by měla být i funkce RDS, která zobrazí na displeji názvy rádiových stanic.
  • Bass Boost – tuto funkci obvykle nabízejí mini Hi-Fi systémy se zesilovačem (subwooferem). Bass Boost dokáže totiž ve výrazné míře zvýraznit nízké tóny a vy si tak můžete vychutnat basové tóny úplně naplno. Název funkce může mít různé pojmenování.
  • Ekvalizér – nastavovat můžete custom – vlastní nastavení nebo si volit mezi jistým režimem (rock, rap, classic...). Nastavovat můžete i intenzitu vysokých tónů či basů.
  • Dálkový ovladač – bývá standardem v rámci příslušenství Hi-Fi systémů. Regulovat můžete hlasitost, ladit rádio (pokud má Hi-Fi věže AM a FM tuner), přepínat skladby či dokonce multimédia, které se přehrává (DVD, CD, USB, SD-karta, Bluetooth...). Zařízení můžete ovladačem jednoduše zapnout nebo vypnout.
  • Displej – ten by měl sloužit především pro informování uživatele. Některé modely nabízejí klasické digitální displeje s ukazatelem času či přehrávané hudby. Modernější jsou podsvícené LED displeje a dokonce se najdou už i dotykové displeje, které zobrazují několik informací. Je jen na vás, zda se na velikosti displeje potrpíte.

Design a rozměry

Ačkoliv by se mohl design zdát jako to poslední, co byste při výběru zvažovali, věřte, že to tak není. Hi-Fi věž není tak malá, abyste si ji nevšimli a je součástí interiéru. V interiéru proto musí dobře vypadat a zároveň nesmí příliš překážet.

Při výběru hifi systému je důležitý i design a rozměry

Nejčastějším materiálem je samozřejmě plast doplněný o různé barevné kombinace či různé chromové a hliníkové doplňky. Rovněž se však najdou i Hi-Fi systémy s imitacemi dřeva. Tvary jsou různé. Nejtypičtější jsou bedny ve tvaru krychle nebo kvádru.

S tvarem souvisí i rozměry a hmotnost Hi-Fi systémů. Větší mini HiFi systémy jsou rozměrnější a zaberou, logicky, více místa. Soustředit se musíte na rozměry jako šířku, výšku a hloubku. Pokud hledáte něco menší do bytu, mikro Hi-Fi systém možná bude lepší alternativa. Hmotnost celé audio soustavy zpravidla nepřekračuje hmotnost 10 kg.

Ověřené značky

Na trhu je opravdu z čeho vybírat a přibývá i konkurence. Výrobců je více a více, ale samozřejmě jsou takové, jejichž kvalita je ověřená časem. Pokud očekáváte křišťálově čistý zvuk vysoké kvality, poohlédněte se po Hi-Fi systémech Yamaha, značky Panasonic, Blaupunkt nebo LG. Mezi kvalitní značky lze řadit i Pioneer nebo Hi-Fi systém Sony.

Cenové relace

Jako u každé jiné elektroniky, i zde hraje cena svou roli. Hi-Fi systémy víte koupit i levně, samozřejmě, záleží na tom, jaké máte na zařízení nároky. Pokud vám však jde především o kvalitu zvuku a máte pro to cit, určitě se vyplatí zainvestovat. V opačném případě s koupí nemusíte být takoví spokojeni.

Levné Hi-Fi systémy koupíte od 1 200 Kč. V této cenové kategorii je řeč o jednopásmové reproduktorech a výkon je často poddimenzovaný. Přestože je tedy výkon vysoký, kvalita mu není přímo úměrná. Pro vyšší kvalitu zvuku, 2 500 až 5 000 Kč je hranice, po které byste se měli ohlížet. Zde už najdete i mini Hi-Fi systémy s dvoupásmovými reproduktory a také s lepší funkcionalitou.

Skutečnou top kvalitu však hledejte při Hi-Fi systémech v cenové relaci od 5 000-7 500 Kč výše. Třípásmové reproduktory se zesilovačem a vyšším výkonem se již dají použít na vcelku slušné ozvučení. Pokud tedy máte vyšší nároky na kvalitu zvuku i funkce, připravte se na to, že nějaké peníze musíte rozhodne investovat. Výjimkou nejsou ani modely od 12 500 Kč a více. Tady už jde o skutečnou špičku v rámci segmentu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se, že Hi-Fi systém je to pravé do vaší domácnosti? Parametry a technické vlastnosti jsou však jedna věc, samotný výběr druhá. Před koupí Hi-Fi systému byste si měli odpovědět na několik základních otázek:

Jaké jsou největší výhody mikro a mini Hi-Fi systémů?

V případě mikro Hi-Fi věží hraje v jejich prospěch nižší cena a kompaktní rozměry. Problémem je nižší výkon a horší kvalita zvuku. Mini Hi-Fi systémy poskytují dobrou úroveň zvuku, vysoký výkon a množství doplňkových funkcí. Mají však větší rozměry a cena je vyšší.

Co je funkce Audio Return Channel (ARC)?

Je to zpětný zvukový kanál. Tato funkce eliminuje potřebu použití přídavného zvukového kabelu nebo optického kabelu při připojování zvukového/obrazového přijímače nebo systému prostorového zvuku k televizoru.

Jaký výkon je nejlepší volbou do domácnosti?

Hi-Fi systémy do 50 W jsou vhodné na klidnější poslech hudby v domácnosti. Rozměrově jsou přijatelné, podaný výkon v bytě úplně stačí. Výkon od 50 W do 500 W mají zařízení, jejichž plný potenciál v domácnosti nevyužijete. Hodí se do větších prostor. Takže pokud hledáte hifi systém do domácnosti, postačí vám zařízení s výkonem do 50 W.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 25.05.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek