Nejlepší bazény 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vyberte si bazén, jaký vám vyhovuje. Chcete velký nebo malý? S filtrací nebo bez? Do toho vám nebudeme mudrovat. Poradíme vám však, které bazény jsou kvalitní a které ne, které jsou vyrobeny z kvalitního materiálu a které nevydrží ani jednu sezónu.

Jak vybrat bazén

Samozřejmě, všechny bazény jsme osobně nevyzkoušeli. Sesbírali jsme všechny dostupné informace od vás, z domácích i zahraničních testů a pěkně jsme je roztřídili. Vytvořili jsme výběr nejlepších a nejkvalitnějších bazénů, které jsou momentálně k dispozici. Tabulku pravidelně aktualizujeme i na základě vašich připomínek a dodatečně získaných informací.

Nejlepší nadzemní bazény nafukovací

Názov Hodnotenie Detail
Intex Easy Set   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Planet Pool CF Quick   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Marimex Tampa   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Avenli Nafukovací bazén   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bestway Family Pool   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší nadzemní bazény pevné

Názov Hodnotenie Detail
Bestway Power Steel Frame   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Planet Pool Frame ratan   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Intex Ultra 975 x 488 x 132 cm   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Marimex Florida   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bestway Steel Pro Max   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Bazény – recenze

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo montovaný – bazén vám může dělat radost od jara do podzimu. Nabízíme vám na výběr několik zajímavých modelů, které se těší oblibě mezi spotřebiteli.

Jak vybrat bazén?

Během léta se většina z nás se ráda zchladí v bazénu. Rozhodli jste se, že si jeden pořídíte? Jelikož obvykle jde o dlouhodobou investici, třeba si dobře promyslet, jaký typ se vám hodí, kdo bude bazén využívat i to, co od něj vlastně očekáváte.

Jak vybrat bazén pro děti a dospělé?

Poradíme vám, co všechno je třeba před koupí bazénu zvážit, abyste si vybrali takový, který bude vyhovovat vašim potřebám a možnostem.

Nadzemní, či zapuštěný bazén?

V první řadě je třeba si uvědomit, že bazén výrazným způsobem ovlivní vzhled vaší zahrady. V případě, že se rozhodnete pro nafukovací bazén, budete ho moci kdykoli složit a v případě potřeby uvolnit místo v zahradě. Pokud uvažujete nad pevným nadzemním nebo zapuštěným bazénem, ​​manipulace s ním již nebude možná.

Nadzemní bazén

Nejlevnější alternativou je nafukovací bazén, který po skončení sezóny jednoduše sfouknete a uskladníte. V takovém bazénu se děti vyřádí a jeho koupě nepředstavuje vysokou investici. Není nutná úprava terénu, gumový bazén má však omezenou životnost a snadno se roztrhne.

Nadzemní gumový bazén

O něco odolnější volbou jsou nadzemní bazény, které lze částečně zapustit, proto vyžadují jisté úpravy terénu, v zahradě si je však můžete ponechat celoročně. Potřebné bude vykopání jámy a šachty, místo pro filtraci, tepelné čerpadlo či solární ohřev a ochranu v podobě přístřešku. Chybět by neměla vybetonovaná deska, případně geotextilní podložka, samostatné jištění a přívod elektřiny.

Zapuštěný bazén

Pokud pro vás nehraje cena roli, můžete přemýšlet nad zapuštěným bazénem. Má dlouhou životnost a pokud bude mít zastřešení, můžete se v něm koupat většinu roku. Zapuštěný i polozapuštěný bazén musí mít izolované dno a boční stěny.

Typy bazénů

Rozhodli jste se pro nadzemní bazén? Můžete si vybírat z několika materiálů a typů:

Nafukovací bazén

Jde o klasiku, která je cenově dostupná pro každého. Takový bazén se vyznačuje snadnou montáží a tím, že voda se v něm vyhřeje poměrně rychle. Pokud o něj bude správně pečovat a opatrně s ním manipulovat, vydrží vám i několik let. Gumový bazén se samonosným prstencem stačí začít napouštět po nafouknutí obvodového prstence, stěny se vytvarují samy při napouštění vody.

Děti v nafukovacím bazénu

Montovaný bazén

I tento typ namontujete rychle a z bazénu se můžete těšit několik let. Stěny jsou z pozinkovaného plechu a vydrží cca 10 let, fólie má životnost kolem 5 let, dá se však vyměnit.

Plastový bazén

Ani plastové bazény nejsou drahou záležitostí a vyžadují jen menší stavební úpravy. Jejich výhodou je, že vám v případě kvalitní údržby vydrží i 15 let. Plast však může vyblednout, poškrábat se či se vydout. Tento typ se dá obvykle alespoň částečně zapustit do země.

Plastový bazén

Toužíte po zapuštěném bazénu? Pak si můžete vybírat z těchto modelů:

Akrylátový/laminátový bazén

Životnost tohoto typu se pohybuje kolem 30 let. Skleněná vlákna a pryskyřice jsou totiž odolné. Dbejte na to, aby měl bazén odolnou gelovou úpravu, pokud si totiž vyberete méně kvalitní model, hrozí vytváření prasklin.

Nerezový bazén

Bazén z ušlechtilé oceli je odolný vůči korozi i mrazu, má výbornou antibakteriální schopnost. Je potěšitelné, že v zimě ho nebudete muset vypouštět. Údržba takových bazénů však není levná.

Keramický bazén

Jde o odolný a opravdu trvanlivý typ bazénu. Bazén vyrobený vyrobený z keramického prachu a z částic, které na povrchu vytvářejí 3D efekt, je dražší záležitostí. Pokud do něj investujete, vydrží vám cca 50 let.

Keramický bazén

Železobetonový bazén s fólií

Nejenže je odolný vůči plísním a UV záření, v případě správné instalace a následné péče vám vydrží neomezeně. Údržba je sice jednoduchá, jeho instalace je však časově náročná.

Kam bazén umístit?

Odpověď na tuto otázku vám pomůže se posunout při výběru dále. Od prostorových možností se totiž odvíjí i tvar a velikost bazénu. Bazén můžete umístit do svažitého terénu či ho zapustit do země pouze částečně. Myslet byste měli na několik technických detailů, bez kterých se koupat nebudete.

Potřebovat budete přívod elektrické energie i místo na umístění prvků (pokud se rozhodnete pro zastřešení, kvůli soukromí se rozhodnete pro živý plot apod.). Bazén je nejvhodnější umístit na slunné místo, nejlépe, pokud na něj sluneční paprsky dopadají po celý den. Ušetříte na ohřevu bazénu a budete se moci u bazénu opalovat. V blízkosti bazénu by neměl chybět stinný kout, kde si můžete odpočinout v případě velkých veder.

Zapuštěný bazén v zahradě

Velikost a hloubka bazénu

Tento parametr souvisí s tím, pro koho a pro jaký účel je bazén určen. Chcete ho pro malé dítě, teenagera či pro celou rodinu? Malé děti si vystačí s bazénem do 1 metru, děti do 10 let potřebují na dovádění bazén o průměru alespoň 2,5 m. Bazén větších rozměrů se hodí pro rodiny, dají se při něm pořádat posezení s přáteli.

Standardní je hloubka 1,2 nebo 1,5 m. Vhodnější volbou je větší hloubka, která umožňuje bazén napustit do 1 m pro malé děti a do 1,5 m pro dospělé.

Pokud chcete v bazénu plavat, můžete tak činit i v bazénu hlubokém 1,2 m. Velikost by měla tomuto účelu odpovídat, čím větší, tím bude pro vás plavání pohodlnější. Zvolit si můžete i menší velikost s protiproudem.

Tvar bazénu

Tento parametr závisí na typu bazénu. Obvykle jsou dostupné kulaté, čtvercové a elipsovité bazény. Současné materiály však umožňují výrobu libovolného tvaru. V případě, že hledá funkční bazén pro běžné použití, oválný, obdélníkový či kruhový bazén jsou správnou volbou. Pokud chcete, aby byl bazén designovou dominantou vaší zahrady, můžete si zvolit netradičnější tvar.

Zapuštěný oválný bazén

Čištění bazénu

Aby voda v bazénu zůstala dlouhodobě čistá, třeba bazén pravidelně čistit. Nejjednodušší volbou je aplikování bazénové chemie, která si poradí s nečistotami a vodu udrží průzračnou na dlouhou dobu. Chemie ničí řasy a mikroorganismy.

Zapomínat byste neměli ani na plachtu (pokud nemá bazén zastřešení) – ať už letní (solární) nebo zimní. Po každém koupání třeba bazén zakrýt, plachta zachytí všechnu špínu, která by se mohla nedopatřením do vody dostat. Plachta také zabraňuje tepelným ztrátám během doby, kdy bazén nevyužijete. V zimě se používá silnější neprůsvitná plachta, která zabraňuje množení řas.

Praktickou pomůckou je bazénové sítko, se kterým jednoduše vyberete větší nečistoty, jako např. popadané listy.

Bazénová filtrace

Nečistot se zbavíte i pomocí bazénové filtrace. Vybrat si můžete pískovou nebo kartušovou filtraci.

Kartušová filtrace

Nečistoty, které se dostaly do bazénu, zachycuje pomocí kartušové papírové filtrační vložky. Vložku třeba (v závislosti na využívání bazénu) několikrát týdně vyjmout a vyčistit tlakem vody. Vložka ve filtraci je vyměnitelná, třeba ji nahradit několikrát za sezónu. Kartušová filtrace je vhodná spíše pro menší nadzemní bazény.

Kartušová bazénová filtrace

Písková filtrace

Jde o nejvhodnější volbu, voda prochází přes pískovou filtrační náplň, v níž se nečistoty zachycují, a voda se vrací zpět do bazénu čistá. Pískovou náplň stačí vyměnit jednou za 2 až 3 roky. Při výběru si všímejte to, za jaký čas dokáže přefiltrovat celý objem bazénu. Trvat by to mělo přibližně 6 – 8 hodin, při intenzivním používání bazénu či při vysokých teplotách je vhodnější výkonnější filtrace, která vodu přefiltruje o 2 až 3 hodiny dříve.

Ohřev vody v bazénu

  • Elektrický ohřev – díky snadné instalaci a nízkým vstupním nákladům jde o velmi oblíbený typ ohřevu. Náklady však rostou a z dlouhodobého hlediska nemusí jít o nejvhodnější volbu.
  • Solární ohřev – solární panely ze speciálního polymeru, který je odolný vůči slunečnímu záření, chemii ve vodě, oxidaci a mrazu, se dají jednoduše zapojit. Jelikož jde o ekologické řešení, těší se sluneční ohřev vody v bazénu oblibě.

Solární ohřev bazénu

  • Tepelné výměníky – vyrábějí se z nerezu a jsou speciálně navrženy pro ohřev vody v bazénu. Vodu v nich můžete vyhřívat kotlem, tepelnými či solárními kolektory.
  • Tepelná čerpadla – jde o kombinaci solárního a elektrického ohřevu. Čerpadlo energii čerpá přímo ve vzduchu, funguje tak i za nepříznivého počasí. Elektrická energie pro jeho fungování představuje pouze 20 %.

Zastřešení bazénu – je nutné?

Jde o investici, která s sebou přináší řadu výhod. Zastřešení bazénu vám v konečném důsledku pomůže nejen ušetřit, ale také si díky němu prodloužíte koupací sezónu a zvýšíte bezpečnost. Ať už si zvolíte zastřešení s pojezdovými kolejnicemi nebo bezkolejnicové provedení, tato investicec se vám vyplatí.

  • Prodloužená koupací sezóna – koupání v nevyhřívaném a v nezastřešeném bazénu si můžete dopřát v našich klimatických podmínkách tak 3 – 4 měsíce v roce. Zastřešení vám radost z pobytu v bazénu prodlouží, koupat se bez problémů budete moci od dubna do října. Díky zastřešení totiž nedochází k markantnímu ochlazení vody za zhoršeného počasí.
  • Bezpečnost – v případě, že máte malé děti, představuje bazén potenciální riziko a ohrožení jejich bezpečnosti. Zastřešení s bezpečnostními prvky, které zabraňují malým dětem v manipulaci s ním, představuje zvýšení bezpečnosti dětí i domácích mazlíčků během pobytu u bazénu.
  • Snižování nákladů – ačkoli se zdá investice do kvalitního zastřešení vysoká, vyznačuje se dobrou návratností. Zastřešení pomáhá udržovat teplotu vody vyšší, v průměru až o 8 °C ve srovnání s nezastřešenými bazény. Údržba bazénu a vody bude jednodušší, zastřešení totiž minimalizuje zanesení vody drobnými nečistotami (pyl, prach, popílek).

Zastřešení bazénu

Bazénové příslušenství

Údržbu bazénu a bazénové vody vám může usnadnit několik funkčních prvků jako automatické dávkovače, bezchlorové úpravy či tepelná čerpadla. Čas strávený v bazénu a samotné koupání vám zas mohou zpříjemnit protiproudy, masážní trysky či reflektory. Bazénový teploměr, bazénový vysavač, náhradní bazénové fólie či podložky jsou také dobrou volbou, protože vám zjednoduší údržbu. K nafukovacím bazénům si můžete např. dokoupit opravnou sadu na lepení, kdyby se vám bazén roztrhl. Pro připojení bazénového příslušenství budete potřebovat bazénovou hadici. Přístup k bazénu a vyšší bezpečnost vám zas zaručí schůdky.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro bazén? V létě poskytne vám i vašim ratolestem množství zábavy a bude vám dělat radost. O typech bazénů a parametrech výběru už víte vše podstatné. Přesto máte ohledně bazénů ještě řadu otázek. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě:

Potřebuji na stavbu bazénu stavební povolení?

Ano, ale jen pokud si zvolíte bazén větší než 25 m2. V takovém případě podléhá územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení.

Kdy je nejvhodnější bazén napustit?

Podle toho, zda jej chcete napouštět z vodovodu, nebo z jiného zdroje. Většina obcí má ve svých stanovách vyhlášku o využívání pitné vody, a to zejména v létě, kdy hrozí velké sucho. Na vhodnou dobu na napouštění bazénu z vodovodu se musíte zeptat obce, města či vodárny. Bazén můžete dále napustit z vlastní studny, případně si objednat na napuštění bazénu autocisternu – tehdy vás nic neomezuje.

Jak se mám starat o vodu v bazénu?

Péče o vodu v bazénu spočívá v čištění mechanických nečistot (listí, hmyz, tráva), úpravě pH a dezinfekci vody. S odstraněním mechanických nečistot vám nejlépe pomohou bazénové vysavače a síťky na povrchové nečistoty. Vodu můžete dezinfikovat pomocí chemických přípravků na bázi chlóru, kyslíku či slanou vodou (elektrolýza slané vody). Posledním krokem je úprava pH (správné hodnoty jsou 7,0 – 7,4).

Seznam článků

Mléčná, tvrdá nebo zelená voda v bazénu? Péči o bazén nezanedbávejte

Mléčná, tvrdá nebo zelená voda v bazénu? Péči o bazén nezanedbávejte

V letních vedrech není nic lepšího, než moci se zchladit ve vodě. Pokud máte vlastní bazén na zahradě a můžete jej využívat nepřetržitě, léto si určitě užijete i když neplánujete dovolenou. Představa bazénu je lákavá, ale nelze zapomínat na to, že i ten vyžaduje údržbu. Na to, aby vám... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 02.01.2020
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek