Nejlepší invertorové svářečky 2023 – recenze, test, srovnání

Nejeden šikovný kutil začne časem poohlížet po vhodné svářečce, která by mu pomohla rozšířit paletu jeho dovedností. Na občasné domácí svařování postačí i jednoduchý svařovací agregát s transformátorem, jehož výhodou je především nízká cena.

Svářečka

Díky postupnému zlevňování si však místo v mnoha garážích a domácích dílnách našli tzv. svářecí invertory, které mají oproti klasickým svářečkám množství výhod.

Nejlepší svářečky

Názov Hodnotenie Detail
MIG 170 Multi   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Omicron Gama 166   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Asist AEIW160-DC4   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Proteco 651.11-MMA-140-MINI   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sharks MIG/MAG/MMA 160 IGBT   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Svářečky – recenze

Abyste mohli i vy vaši dílnu vybavit vhodným svařovacím agregátem, připravili jsme pro vás výběr oblíbených svářeček, resp. svařovacích invertorů. Viz jejich vlastnosti, výhody a slabé stránky.

Je lepší obyčejná svářečka nebo svářecí invertor?

Běžný, jednoduchý svařovací agregát je vybaven pouze několika součástkami - především je to speciální transformátor, který sníží síťové napětí (230 nebo 400 V) na napětí bezpečné pro svařování. Dále uvnitř najdete usměrňovač, který promění střídavé napětí na stejnosměrné, se kterým je svařování stabilnější. Zmíněný transformátor je těžký a objemný, jeho hmotnost závisí na výkonu svářečky.

Svařovací invertor oproti němu obsahuje na vstupu elektroniku, která síťové napětí usměrní a přemění na vyšší frekvenci. Na převod na nižší napětí a vyšší proud pak totiž stačí mnohem menší a lehčí transformátor. Díky zásad napětí již na vstupu s ním dokáže elektronika invertoru pracovat a regulovat ho přesněji, aby bylo svařování stabilnější.

Doplňkové funkce invertorů

Svařovací invertory kromě toho, že jsou lehké, mají malé rozměry a vysokou účinnost, vám také zjednoduší práci i svými doplňkovými funkcemi, které při klasických svářečkách nenajdete:

  • hot start – krátkodobé zvýšení napětí pro snadnější zapálení oblouku;
  • anti stick  svářečka detekuje přilepení elektrody k svařence a následně sníží proud, aby se k němu neprivarila;
  • arc force  jde o jakousi elektronickou zpětnou vazbu, která dokáže v malém rozsahu regulovat svařovací proud a udržet tak stabilitu oblouku i při měnících se podmínkách.

Zatěžovatel, resp. max. pracovní doba

Tato vlastnost svářečky udává, jak dlouho je možné nepřetržitě svařovat daným proudem. Udává se v 10minutových cyklech, např. zatěžovatel 100 A/60 % znamená, že svařovat můžete 60 % času, tj 6 minut a po zbývající čas 4 minuty se svářečka musí chladit.

Svářečka do domácnosti

Je tedy zřejmé, že hodnota zatěžovatele nám, na rozdíl od maximálního příkonu a svařovacího proudu napoví, jako je svářečka výkonově dimenzována pro reálny provoz.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Svářečka by neměla chybět v dílně žádného kutila. Pokud jste se rozhodli pro její koupi, pravděpodobně máte ohledně svářeček různé otázky. Na ty nejčastější vám nabízíme odpovědi.

Jaké ochranné pomůcky potřebuji na práci se svářečkou?

Svařovat byste neměli bez ochranných brýlí, svařovací kukly, resp. svařovacího štítu a svářečských rukavic. Doporučujeme vám i svářečskou zástěru, protože vás ochrání před padajícími jiskrami.

Jak se o svářečku starat?

V první řadě je třeba svářečku uschovávat v čistém a suchém prostředí. Cca jednou za čtvrt roku třeba svářečku rozebrat a vyčistit ji od prachu, kovových odštěpků atd.

Kde a jakou značku koupit?

Svářečku si můžete koupit v kamenném, ale i internetovém obchodě. Koupě přes internet je o něco pohodlnější, navíc umožňuje pohodlné srovnání různých modelů. Porozhlédněte se např. v e-shopech Mall či Alza. Oblíbené jsou značky Omicron, Powermat, Solution, ale také Güde nebo Kühtreiber.

Starší modely, které již nejsou v prodeji

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 02.07.2020
Datum poslední aktualizace: 06.12.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek