Nejlepší invertorové svářečky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejeden šikovný kutil začne časem poohlížet po vhodné svářečce, která by mu pomohla rozšířit paletu jeho dovedností. Na občasné domácí svařování postačí i jednoduchý svařovací agregát s transformátorem, jehož výhodou je především nízká cena.

Svářečka

Díky postupnému zlevňování si však místo v mnoha garážích a domácích dílnách našli tzv. svářecí invertory, které mají oproti klasickým svářečkám množství výhod.

Nejlepší svářečky

Názov Hodnotenie Detail
Gűde 10-160A GIS   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Omicron Gama 166   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Fieldmann FDIS 20140-E   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Pantermax MIG230LCD   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Kühtreiber KITin 165 50040   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Svářečky – recenze

Abyste mohli i vy vaši dílnu vybavit vhodným svařovacím agregátem, připravili jsme pro vás výběr oblíbených svářeček, resp. svařovacích invertorů. Viz jejich vlastnosti, výhody a slabé stránky.

Je lepší obyčejná svářečka nebo svářecí invertor?

Běžný, jednoduchý svařovací agregát je vybaven pouze několika součástkami - především je to speciální transformátor, který sníží síťové napětí (230 nebo 400 V) na napětí bezpečné pro svařování. Dále uvnitř najdete usměrňovač, který promění střídavé napětí na stejnosměrné, se kterým je svařování stabilnější. Zmíněný transformátor je těžký a objemný, jeho hmotnost závisí na výkonu svářečky.

Svařovací invertor oproti němu obsahuje na vstupu elektroniku, která síťové napětí usměrní a přemění na vyšší frekvenci. Na převod na nižší napětí a vyšší proud pak totiž stačí mnohem menší a lehčí transformátor. Díky zásad napětí již na vstupu s ním dokáže elektronika invertoru pracovat a regulovat ho přesněji, aby bylo svařování stabilnější.

Doplňkové funkce invertorů

Svařovací invertory kromě toho, že jsou lehké, mají malé rozměry a vysokou účinnost, vám také zjednoduší práci i svými doplňkovými funkcemi, které při klasických svářečkách nenajdete:

  • hot start – krátkodobé zvýšení napětí pro snadnější zapálení oblouku;
  • anti stick  svářečka detekuje přilepení elektrody k svařence a následně sníží proud, aby se k němu neprivarila;
  • arc force  jde o jakousi elektronickou zpětnou vazbu, která dokáže v malém rozsahu regulovat svařovací proud a udržet tak stabilitu oblouku i při měnících se podmínkách.

Zatěžovatel, resp. max. pracovní doba

Tato vlastnost svářečky udává, jak dlouho je možné nepřetržitě svařovat daným proudem. Udává se v 10minutových cyklech, např. zatěžovatel 100 A/60 % znamená, že svařovat můžete 60 % času, tj 6 minut a po zbývající čas 4 minuty se svářečka musí chladit.

Svářečka do domácnosti

Je tedy zřejmé, že hodnota zatěžovatele nám, na rozdíl od maximálního příkonu a svařovacího proudu napoví, jako je svářečka výkonově dimenzována pro reálny provoz.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Svářečka by neměla chybět v dílně žádného kutila. Pokud jste se rozhodli pro její koupi, pravděpodobně máte ohledně svářeček různé otázky. Na ty nejčastější vám nabízíme odpovědi.

Jaké ochranné pomůcky potřebuji na práci se svářečkou?

Svařovat byste neměli bez ochranných brýlí, svařovací kukly, resp. svařovacího štítu a svářečských rukavic. Doporučujeme vám i svářečskou zástěru, protože vás ochrání před padajícími jiskrami.

Jak se o svářečku starat?

V první řadě je třeba svářečku uschovávat v čistém a suchém prostředí. Cca jednou za čtvrt roku třeba svářečku rozebrat a vyčistit ji od prachu, kovových odštěpků atd.

Kde a jakou značku koupit?

Svářečku si můžete koupit v kamenném, ale i internetovém obchodě. Koupě přes internet je o něco pohodlnější, navíc umožňuje pohodlné srovnání různých modelů. Porozhlédněte se např. v e-shopech Mall či Alza. Oblíbené jsou značky Omicron, Powermat, Solution, ale také Güde nebo Kühtreiber.

Starší modely, které již nejsou v prodeji

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 02.07.2020
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek