Nejlepší webkamery 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud se rozhodujete pro možnost zakoupení si webkamery, měli byste mít především jasno, na jaký účel a na jakém zařízení plánujete webkameru využívat. Obecně výběr webkamery nepodléhá nekonečnému množství technických parametrů, které by bylo třeba řešit. Zorientovat se však v základních parametrech a také poznat, jaké funkce webkamera PC nabízí, se určitě sejde.

Jak vybrat webkameru?

Webkamera se využívá především na realizaci komunikace prostřednictvím různých aplikací jako Skype, Zoom, Messenger, ale i mnoho jiných, při kterých uživatel vyžaduje vizuální interakci. V takovém případě se pracovní či soukromá komunikace prostřednictvím video hovoru může stát standardem. V případě, že váš monitor při stolním počítači nebo notebook nemá integrovanou webkameru, rozhodně se vám rady při jejím výběru sejdou.

Než začneme konkrétními parametry, které si při výběru třeba všímat, pojďme si je vyjmenovat. Nejdůležitějším parametrem ze všech je určitě rozlišení, které v zásadě definuje kvalitu obrazu. Zapomínat netřeba ani na rychlost snímání, kvalitní mikrofon a kvalitní webová kamera by měla zvládnout i zaostřování. Dále jsou zde funkce jako zoom či přisvícení za pomoci LED svítidla. U mnoha uživatelů sehrává roli i způsob uchycení webkamery.

Nejlepší webkamery

Názov Hodnotenie Detail
Logitech HD Pro Webcam C920   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Niceboy Stream   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Dell 4K WB7022   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Ausdom Papalook PA930   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Logitech C922 Pro   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Webkamery – recenze

Video hovory se bez dobré webkamery neobejdou. Kamera s vysokým rozlišením, dobrým mikrofonem a optickou stabilizací vám, resp. vašemu konverzačnímu partnerovi zajistí detailní záběry vás a vašeho okolí. Ať už přemýšlíte nad širokoúhlou webkamerou, Wi-Fi nebo USB webkamerou, nejlepší by bylo vyzkoušet více produktů, abyste se věděli v parametrech zorientovat. Jelikož by to bylo časově i finančně náročné, učinili jsme to za vás. Doufáme, že vám naše recenze s výběrem pomohou.

Rozlišení webkamery

Rozlišení webkamery k PC je základním kvalitativním parametrem, který definuje kvalitu obrazu. Platí pravidlo, že čím je rozlišení vyšší, tím je obraz a jeho kvalita vyšší. Samozřejmě, vyšší bývá zpravidla i cena. Záleží tedy na vás, jaké máte požadavky na samotný video hovor. S vyšším rozlišením roste i náročnost na hardware – výkon počítače. Dnes však většina počítačů bez problémů zvládá obraz v kvalitě Full HD.

Kvalitu obrazu ovlivňuje i rychlost připojení k internetu, resp. internetového připojení. Pokud víte, že kvalita internetového signálu je horší, postačí vám i kamera s menším rozlišením, například 640x480. Pokud však toužíte po HD, rozhlížejte se po rozlišení alespoň 1 280x720. Náročnější uživatelé, kteří touží po kvalitním a čistém obraze a obě strany disponují spolehlivým internetovým připojením, rozlišení 1 920x1 024, 1 920x1 080 ve FULL HD bude přesně to, co hledají.

Počet snímků

Rychlost snímání videa nebo FPS je rovněž důležitým parametrem, který souvisí i s rozlišením a kvalitou samotného obrazu. Přirozeně, čím více snímků dokáže webová kamera udělat během jedné sekundy, tím je obraz plynulejší a lépe vykresluje i případné pohyby, které webkamera s minimálním zpožděním zachytí.

Webkamera k PC

Množství webkamer k PC disponuje hodnotou na úrovni 20 – 30 FPS. Rozhodně se nemusíte bát, že by tato hodnota nebyla dostačující. Pro běžné video hovory je tento počet snímků dostatečný. Samozřejmě, protože FPS vypovídá o počtu snímků prohraných během jedné sekundy, obraz při horším internetovém připojení a menším počtu snímků může být trhaný. Pokud máte tedy na kvalitu obrazu větší požadavky, investovat se vyplatí do webkamery s alespoň 60 FPS.

Snímky pořizuje snímač webkamery. Existují dva základní typy snímačů s označením CMOS a CCD. První jmenovaný typ není stavěn na vyšší rozlišení, obvykle jsou jím vybaveny levnější webkamery. Tyto kamery jsou poměrně citlivé na světlo a celková kvalita rozlišení je nižší než i počet snímků. CCD je naopak kvalitnější z této dvojice, má lepší světelnou citlivost, lepší ostření a používá se u dražších webkamer.

Zaostřování

Jako u většiny kamer či fotoaparátů, může webkamera disponovat funkcí ostření. Otázkou je, jakým způsobem je zaostřování obrazu řešeno. Může jít totiž o automatické ostření, tzv. autofocus, což znamená, že kamera zaostřuje automaticky a vy tak máte jistotu, že obraz na kameře je vždy kvalitní a ostrý. Samozřejmě i zde může být automatické ostření více či méně přesné. Druhým způsobem je klasické manuální ostření. Nastavit tak musíte čočku ručně. Většinou jde o otočný regulátor nebo otočný prstenec na čočce kamery. Pokud však měníte často vzdálenost od kamery, kvalita ostrosti se může změnit a vy tak musíte opět zaostřit ručně.

Mikrofon

Zda by měla mít webkamera integrovaný mikrofon? Samozřejmě, je to na vašem uvážení, většina uživatelů využívá mikrofon zabudovaný v notebooku, počítači nebo má headset, který má svůj mikrofon. Člověk však nikdy neví a integrovaný mikrofon ve webkameře se čas od času může hodit. Kamera se tak stává multifunkčním zařízením a zastřešíte ní tak úplně celý video hovor i s audio funkcí. Kvalita integrovaného mikrofonu však často nedosahuje takové kvalitativní požadavky, které uživatel obvykle vyžaduje. Tehdy je lepší volbou zainvestovat do externího mikrofonu.

Webkamera s automatickým zaostřováním

Způsob uchycení

Detail, který však může hrát velmi důležitou roli při výběru webové kamery k počítači. Není totiž úplně jedno, jakým způsobem uchycení zařízení disponuje. Nejčastěji jde o dva způsoby. Prvním je webkamera s klipem, který jednoduše připevníte například na rám monitoru. Případě může jít o stahovací šroub, kterým webkameru připevníte.

Druhou možností je webkamera se stojanem. Tato webkamera disponuje platformou, resp. stojanem, na níž webkamera stojí. Položit ji můžete tedy na stůl, poličku nebo na jiné vhodné místo. Nevýhodou může být, že pokud se chcete dívat do kamery, můžete ztrácet kontakt s monitorem. V případě, že není třeba se během video hovoru dívat do kamery, tuto "nevýhodu" nemusíte brát v úvahu.

Další vlastnosti a funkce

  • Rozhraní – webkamery využívají různé rozhraní. Levné webkamery využívají USB 1.1, které postačuje na adekvátní přenosovou rychlost. Lepší webkamery disponují rozhraním USB 2.0, které je pro lepší přenosovou rychlost nezbytné. Úplně nejlepší webkamery disponují USB 3.0 výstupem. Některé dokonce disponují i ​​bluetooth rozhraním. Bluetooth následně musí být vybaven i váš počítač nebo notebook.
  • Přisvícení – pokud víte, že se při realizaci video hovoru budete nacházet v prostředí s horším osvětlením nebo nebudou světelné podmínky ideální, v takovém případě je vítáno, pokud je kamera vybavena LED diodou/diodami a umožňuje přisvětlení během videokonference.

Černá webkamera se stojanem

  • Potlačení šumu – touto funkcí je vybavena většina webových kamer, u těch levnějších však jejich účinek není takový patrný. Samozřejmě, kamera nebo váš audio set musí být vybavena duálním mikrofonem, který během video hovoru potlačí okolní zvuky a šum.
  • Zoom – bez ztráty ostrosti a kvality obrazu dokáže zoom přiblížit. Jde o optický zoom, ne digitální.
  • Dálkové ovládání – perfektní způsob, jakým lze internetovou kameru ovládat. Nemusíte se kamery ani dotknout nebo otevírat ovládací prvky v softwaru počítače. Ovladačem můžete zaostřovat, zoomovat, případně ji i vypnout. Dokonce zapnout i přisvícení.
  • Výstup na sluchátka – některé kamery jsou vybaveny 3,5 mm jack konektorem pro připojení sluchátek přímo do kamery.

Cena webové kamery

Pořizovací cena kamery není vůbec vysoká. Pochopitelně se cena odvíjí od nároků, které na toto zařízení máte. Cena v jisté míře informuje uživatele právě o celkové kvalitě obrazu i zvuku, který může během video hovoru očekávat.

Pokud nepatříte mezi náročné uživatele a jde vám pouze o příležitostné spojení se s někým na dálku, webkamera do 500 Kč s nižším rozlišením vaše nároky určitě splní. Menší počet snímků však nemůže slibovat právě plynulý obraz.

Druhou možností, zlatou střední cestou jsou webkamery v cenovém rozpětí od 500 do 1 000 Kč. Zde už je možné se bavit o HD kvalitě obrazu 1 280x1 024 nebo 1 280x720 pixelů. Mohou disponovat například funkcí potlačení šumu i manuálním ostřením. Vyšší bude i počet snímků (FPS).

Následně jsou zde FULL HD webkamery na cenové úrovni od 1 100 do 3 750 Kč. Zde vám už kvalita obrazu vrásky dělat nebude. Rozlišení 1 920x1 024 a více je více než dostačující i pro náročnější uživatele. Počet snímků videa je až 60 FPS.

Dražší webkamery nad hranicí 3 750 Kč jsou již výhradně určeny pro profesionální účely. Nejčastěji jde o důležité videokonference. V této kategorii dokonce může být webkamera vybavena bluetooth a rozlišení zpracuje i obraz 4K.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

I taková drobnost, jako výběr webkamery, může někomu dělat vrásky na čele. Prozradili jsme vám, co všechno si všímat při jejím výběru. Na závěr vám odpovíme ještě na pár častých otázek, které vám mohou pomoci při rozhodování a i samotné koupi.

Mohu webkameru použít na PC i na televizor?

Ano, můžete. Pokud používáte televizor i na internetovou komunikaci, můžete uskutečňovat videohovory prostřednictvím webkamery i na tomto zařízení.

Mohu webkameru používat při horším osvětlení?

Webkameru lze používat i v šeru, ovšem utrpí tím kvalita obrazu. Pro kvalitní záznam je totiž dobré osvětlení nezbytnost. Vyřešit se to dá zakoupením modelu s LED diodami nebo nočním režimem.

Co všechno najdu v balení?

To, jaké příslušenství se s webkamerou dodává, by mělo být uvedeno u každého výrobku. Součástí balení bývá instalační CD s manuálem a ovladači. V závislosti na modelu může v balení nacházet i další software nebo sluchátka (pokud jde o set určený pro videokonference).

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 26.06.2020
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek