Nejlepší interaktivní a robotické hračky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Kategorie robotických nebo takzvaných interaktivních hraček v sobě zahrnuje skutečně širokou škálu produktů. Může jít o humanoidní roboty, vyprávějící zvířátka a panenky, interaktivní knížky, programovatelné autíčka či dětskou elektroniku.

Jak vybrat interaktivní/robotickou hračku?

Pokud se chystáte na první velký nákup takovýchto pokrokových hraček, určitě oceníte naše rady a tipy, jak vybrat co nejvhodnější model právě pro vašeho prcka.

Nejlepší interaktivní hračky

Názov Hodnotenie Detail
Little Smoby 12m+   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Topjoy Dance Robert   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bright Starts Ball Get Rollin 6 m+   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Mattel Fisher-Price Mluvící pejsek   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Vtech První notebook   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Albi Kouzelné čtení   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Robotické hračky – recenze

Existují stovky různých robotů, interaktivních zvířátek či edukačních elektronických hraček. Vybrat tu nejlepší a navíc vhodnou právě pro vašeho prcka nemusí být jednoduché. Ve snaze zlepšit vaši orientaci ve světě robotů jsme si pro vás připravili recenze populárních dětských interaktivních hraček.

Co jsou to robotické a interaktivní hračky

Mezi robotické hračky můžeme zařadit v podstatě cokoliv, co se pohybuje, co se dá poskládat, vydává zvuky nebo mluví, jednoduše, všechny hračky, které jsou v interakci s dítětem, resp. reagují na jeho podněty (dotyk, slovní povel, gestikulace, stisknutí tlačítka na dálkovém ovladači).

Každá hračka, ať už je robotická, plyšová nebo dřevěná, ale také i hra jako taková, slouží na rozvoj dítěte. Při hře se zlepšují jeho senzomotorické, kognitivní a smyslové schopnosti, podporuje se jeho kreativita, logické a abstraktní myšlení. Robotické hračky v tomto směru poskytují jakýsi vyšší level zážitku a zkušenosti, proto jde o velmi dobrý způsob, jak zaměstnat dítě.

Typy robotických hraček a podle čeho je vybírat

Věk dítěte je nejdůležitějším parametrem při výběru jakýchkoliv hraček, což platí i při těch interaktivních a robotických. Spodní věková hranice v podstatě neexistuje. Základem je, aby byly bezpečné a disponovaly funkcemi, které jsou přiměřené jako věku dítěte, tak i jeho psychickému a fyzickému vývoji.

Robotický pejsek vhodný pro malé dítě

Tak například, robot – hračka na dálkové ovládání nebo panenka, která odpovídá v angličtině, je pro ročního prcka zbytečností. Naopak, panel, který při dotyku vydává zvuky nebo světélkuje, ocení i takto malé dítě. V následujících řádcích si proto řekneme, jaké typy interaktivních robotických hraček známe, jaký je jejich vliv na vývoj dítěte a také na parametry, podle kterých je vybírat.

Robotické hračky: roboti a interaktivní zvířátka

Humanoidní roboti nebo zvířata, například robotický pes, patří k velmi populárním hračkám, které můžete vašim ratolestem pořídit od věku několika měsíců až po jejich nástup na střední školu. Roboti na dálkové ovládání zlepšují zejména jemnou motoriku, ale i prostorové vnímání, logiku, představivost a komunikační schopnosti.

Dítě musí pomocí velmi jemných a přesných pohybů prstů hračku navést na konkrétní místo nebo pomocí jejích rukou uchopit předmět. Programovatelný roboti pro děti zas představují způsob, kterým mohou pochopit jednoduché základy programování, a to prostřednictvím zadávání příslušných pokynů.

Ovládání robotických hraček

První důležitý parametr je způsob ovládání hraček. U základních modelů se setkáte zejména s tlačítky, které se nacházejí přímo na nich nebo s dálkovým ovladačem. Tlačítka jsou vhodné pro ty nejmenší děti, manipulaci s ovladačem by měli zvládnout prcka od cca 3 – 4 let. Pokrokovější roboti mohou být ovládání slovními pokyny, tedy hlasem, gesty nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Tyto hračky jsou vhodné od věku cca 4 – 5 let, ale i pro starší děti.

Interaktivní plyšová hračka

Funkce robotických hraček

Roboti mohou disponovat celou řadou funkcí. Nejčastěji jde o pohyb do všech směrů, otáčení hlavy, vydávání zvuků či melodií, světélkování, pohyb rukama i nohama a ohýbání v pase. Zvířecí roboty zvyknou také štěkat či mňoukat, vědí vrtět ocasem a ovládají různé "psí kusy". Pokrokovější roboti dokáží uchopit různé věci nebo se pohybovat podle jednoduchých předprogramovaných příkazů. Velmi nápomocný a zároveň bezpečnostní funkcí jsou senzory, které zabraňují naražení do okolních předmětů, ale i samotného dítěte.

Programovatelné hračky

Slovíčko "programování" vzbuzuje u mnohých rodičů dojem, že jde o hračky vhodné pro starší a nadprůměrně inteligentní děti, což však není pravda. Vašim ratolestem je můžete pořídit v skutečně útlém věku a dokonce i tehdy, když jejich budoucnost nevidíte v IT sektoru. Programovatelné hračky u dětí rozvíjejí abstraktní a logické myšlení, schopnost zapamatování a některé modely jsou zaměřeny i na zdokonalování jemné motoriky. Nejčastěji se setkáte s roboty, zvířaty nebo dopravními prostředky.

Jak vybírat programovatelné hračky

Při výběru byste se měli zaměřit hlavně na věk dítěte, se kterým souvisí typ programování. Programování si můžete v tomto případě představit jako jednoduché příkazy, které dítě hračce zadá předem, a to na dálkovém ovladači nebo prostřednictvím aplikace, a ona je následně vykoná. Mezi nejčastěji používané typy programování patří:

  • Blokové programování: Jde o velmi jednoduchý typ programování, který je vhodný pro děti od 4 až 5 let, s vaší pomocí ho však zvládnou i menší prcka. Namísto psaní slov nebo číslic jsou příkazy zadávané pomocí přehledných bloků – tlačítek s obrázky.
  • Pokročilé programování: Je vhodné pro starší děti (od cca 7 let). Příkazy jsou hračce zadávané přes ovladač nebo aplikaci. Většinou jde o kombinaci slov a číselných kódů.

Robotický pes vs. živý pes

Důležitým parametrem je také počet příkazů, které hračka dokáže zpracovat, zapamatovat si je a následně provést. U základních modelů pro úplně maličké děti je to většinou jen pár úkonů, např. robot se pohne dopředu, doprava, otočí se kolem své osy a vrátí zpět do výchozího bodu. Programovatelné hračky pro starší děti si však dokáží zapamatovat i víc než 50 příkazů najednou.

Mluvící a zpívající interaktivní zvířátka

Mluvící či zpívající interaktivní zvířátka patří k velmi populárním typům robotických hraček. Mohou odpovídat nebo reagovat na jiné podněty (tlačítko, ovladač, pohlazení). Obecně jsou vhodné pro děti od narození až do vyššího věku, a to v závislosti na jejich konkrétních funkcí.

Tyto hračky jsou nejčastěji plyšové, výjimečně však narazíte i na jejich plastové verze. Na rozdíl od předešlých typů robotických hraček je jejich předností právě mluvení, pohyb či programování jdou naopak do pozadí. Jejich cílem je zlepšování komunikačních schopností, ale především rozšiřování slovní zásoby, popřípadě i výuka cizích jazyků.

Robotické a interaktivní hračky pro děti do 2 let

Robotické a interaktivní hračky pro děti do 2 let většinou prohrávají pouze různé zvuky a melodie, jejich běžnou součástí jsou také světelné efekty. Naopak, slova a věty nejsou v tomto věku až tak důležité, proto je zbytečné investovat do plyšového medvídka, který bude s vaším dítětem vést hodinové dialogy. Tuto úlohy byste měli navíc zastat zejména vy. Pár slovíček však není nikdy na škodu, hračka však musí jistě disponovat i zvukovými a světelnými efekty, jinak o ni dítě v tomto věku velmi rychle ztratí zájem.

Interaktivní hračka pro nejmenší děti

Interaktivní hračky na rozvoj slovní zásoby a komunikačních schopností

Tyto modely lze pořídit dětem od 2 do XY let. Pokud budete hledat hračku, která má u vašeho dítěte zlepšovat právě tyto schopnosti, zaměřte se na počet slov a vět, které ovládá. Zvířátko, které dokáže říci: "ahoj", "si můj nejlepší kamarád" a "dobrou noc", může být dostačující pro skutečně malé dětičky, ty starší potřebují kamaráda s mnohem širší slovní zásobou.

Interaktivní hračky na výuku cizích jazyků

Nedá se říct přesně, od jakého věku by se dítě mělo učit cizí jazyk. Někteří rodiče jsou zastánci bilingvní výuky již od narození, jiní jsou zase přesvědčeni, že takový přístup může dítěti způsobit různé poruchy učení nebo zpomalit zapamatování rodného jazyka. Pořízení interaktivní hračky, která odpovídá např. v angličtině, proto necháváme na vašem uvážení. Při výběru se zaměřte také na počet slov a také srozumitelnou výslovnost.

Edukační robotické hračky

Jde o různé interaktivní knihy s nahranými zvuky a slovy nebo tzv. zvukové pexesa, při kterých si dítě nezapamätáva obrázky, ale zvuky. Jelikož jde o edukační hračky, jejich hlavním cílem je vzdělávání. Jsou velmi vhodnou volbou pro dětičky v každém věku, hra by však měla probíhat vždy ve společnosti dospělého, který ji může korigovat. Podobně jako u jiných interaktivních hraček, i v tomto případě vybírejte zejména podle věku dítěte. Pokud v tomto směru nejste dostatečně znalí, orientujte se podle informací od výrobce.

Dětská elektronika

Dětská elektronika je poměrně širokou skupinou hraček. V obchodech narazíte na dětské notebooky, fotoaparáty, telefony nebo drony. Jak víme, bez dovedností, jako je ovládání telefonu nebo počítače, se dnes neobejde nikdo, proto není na škodu, pokud na to vaše dítě připravíte již v útlém věku. Dětská elektronika navíc rozvíjí mnohé schopnosti – jemná motorika, soustředění, učení, zapamatování si, abstraktní a logické myšlení, komunikace atd.

Dětská elektronika na rozvoj motoriky

Dron pro děti

Drony jsou vhodné pro starší děti od věku kolem 7 let, přece jen, jde o dražší hračky, které umí při nesprávné manipulaci i ublížit. Přesný věk je však individuální, navíc, pokud budete dítěti asistovat, můžete "dronovat" i dříve. Dětské drony mají nízkou váhu, létají maximální rychlostí cca 10 km/hod., a mají krátký dolet (několik desítek, výjimečně i stovek metrů). Funkce videozáznamu nebo zhotovování fotografií je spíše výjimkou. Při výběru se zaměřte hlavně na výdrž baterie. Levnější modely vydrží létat jen několik minut, ty dražší klidně i hodinu.

Nejlepší drony s kamerou 2024 – recenze, test, zkušenosti

Nejlepší drony s kamerou 2024 – recenze, test, zkušenosti

Dron y se v posledních letech dostaly v pomyslném žebříčku technologických trendů na přední příčky a tím pádem se masivně rozšířila i nabídka prodejců takových zařízení.   Těší se oblibě i zato, že mají mnohé možnosti využití – drony mohou fotit, natáčet videa, můžete s nimi závodit, vylepšovat je nebo se jen tak "bláznit". Podle čeho však dron vybírat? To vám objasníme... Přečíst článek

Dětské fotoaparáty a kamery

Na rozdíl od dronů by měly dětské fotoaparáty a kamery skutečně pořizovat video i zvukový záznam. Kategorie opravdu levných hraček většinou disponuje omezenou pamětí. Hovoříme například o jednorázovém fotoaparátu, na kterém je možné zhotovit jen 20 obrázků.

Dnes už však vašim dětem můžete i za poměrně nízkou cenu koupit digitální zařízení, které fungují na klasickou SD kartu, takže, v podstatě, plnohodnotně nahrazují klasickou audiovizuální techniku. Ptáte se, kde je tedy rozdíl? Tyto modely mají robustnější tělo, které je odolné vůči nárazům, samozřejmostí je velmi jednoduché ovládání, mnohem méně kvalitní optika a nepochybně i cena. Například, "normální" dětský digitální fotoaparát s funkcí natáčení videa koupíte už od 400 Kč.

Dětské notebooky

S dětským notebookem nebo takzvaným "mým prvním laptopem" se mohou hrát děti od několika měsíců. Počítače pro úplně malé dětičky by měl mít přednastavené funkce – například po stisknutí tlačítka se spustí melodie, zasvítí světélko, pohne se obrázek. Modely pro starší děti by měly disponovat jednoduchými počítačovými hrami, sloužit k psaní a čtení, měly by se dát ovládat tlačítky i myší a mít další funkce, jako je možnost změny pozadí na obrazovce či přehrávání hudby. Poměrně běžnou je také výuka cizích jazyků. Dětské laptopy obvykle fungují na klasické baterie, při výběru proto nemusíte řešit žádné komplikované technické záležitosti.

Elektronické hudební nástroje

Všechny hudební nástroje, které mají v sobě zabudované melodie a různé zvuky (tradiční bubínky či triangl mezi ně neradíme), můžeme také označit za interaktivní a robotické hračky. Z hlediska vývoje jde určitě o velmi dobrý způsob hraní se. Jakékoliv hudební nástroje tohoto typu jsou vhodné pro zcela malé, ale i starší děti.

Elektronické klávesy jako interaktívní hračka

Při výběru se dívejte na počet funkcí, zvuků a melodií. Rozhodující je také velikost. Například příliš malé klávesy nemusí být ideální pro nejmenší dětičky. Ty potřebují zejména velké plochy, do kterých mohou jednoduše bouchnout či ťuknout. Velmi příjemnou drobností, a to bez rozdílu věku dítěte, je možnost ztišení hlasitosti.

Skládací robotické zvířátka a stavebnice

Robotické zvířátka nebo různé stavebnice aut, budov či dinosaurů, které musí dítě nejprve poskládat a následně začnou běhat, skákat, svítit či mluvit, představují velmi pokrokovou hru, která rozvíjí skutečně všechny možné schopnosti. Pozor, nepleťte si je se psem na dálkové ovládání nebo humanoidními roboty, které jsme zmiňovali hned na začátku. Tyto hračky v sobě spojují trénink jemné motoriky a logického myšlení, u dítěte navíc vzbuzují zájem o techniku ​​jako takovou.

Jak vybírat skládací robotické zvířátka

V závislosti na věku je nutné sáhnout po hračkách, které disponují vhodným počtem součástek. Ty musí být navíc i přiměřeně velké. Obecně platí, že děti do cca 3 let takovou hru nezvládnou nejlépe, protože vyžaduje poměrně velkou dávku soustředění a zapojení jemné motoriky, která není v tomto věku dostatečně vyvinutá.

Pokud už se rozhodnete pro tento typ hračky a máte skutečně malé dítě, vybírejte vždy kousky s menším počtem velkých součástek. Přibližně od věku 5 let můžete sáhnout i po náročnějších modelech.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při koupi interaktivních a robotických hraček vás mohou zaskočit různé výrazy a také některé parametry. I když jsme si většinu z nich již vysvětlili, zbývá nám ještě několik drobností, o kterých byste před finálním výběrem měli vědět. Proto jsme si pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky v souvislosti s robotickými hračkami.

Co je Hexbug a Aquabot?

S těmito 2 výrazy při výběr robotických hraček potkáte velmi často. Hexbug je označení pro robotického brouka, který disponuje různými funkcemi a reaguje interaktivně na své okolí. Aquaboti jsou zas roboti, kteří "fungují" ve vodě.

Jak pečovat o robotické hračky?

Toto je velmi častá otázka rodičů, odpovědět konkrétně, je však nemožné. Řiďte se zejména pokyny výrobce. Hračky, které nejsou určeny pro hru ve vodě, určitě nenamáčejte a nemyjte ani mokrým hadrem a odkládejte je na místo, kde jsou chráněny před prachem. Minusové nebo naopak extrémně vysoké teploty (například půda nebo sklep) pro tyto kousky také nejsou ideální.

Jsou robotické hračky bezpečné?

Kvalitní robotické hračky, které jsou vhodné pro danou věkovou kategorii, nemohou vašemu dítěti nijak ublížit. Samozřejmě, opatrnost je vždy na místě. Hlavně děti do 5 let by se měli s takovými hračkami hrát vždy jen pod dozorem.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 30.06.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek