Nejlepší střešní boxy 2024 – recenze, test, srovnání

Přestože jsou střešní boxy na auta oblíbené zejména u lyžařů, jde o jednoduché a ne právě nejdražší řešení, jak zvětšit zavazadlový prostor vašeho vozidla.

Jak vybrat střešní box?

V článku vás seznámíme s tím, jak si střešní box na auto vybrat, co všechno na jeho instalaci budete potřebovat a představíme vám i nejoblíbenější modely.

Nejlepší střešní boxy

Názov Hodnotenie Detail
Thule Force XT   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
G3 All-time 480   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Hakr Magic Line 370   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Neumann Whale 227   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Thule Motion XT XL   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Střešní boxy – recenze

Střešní box ocení nejen lyžaři. Jde o pohodlné řešení zvětšení zavazadlového prostoru auta. Střešní box si můžete půjčit, výhodnější je však jeho koupě. Nejde o předraženou záležitost, navíc vám poslouží několik let. Vzhledem k množství značek a modelů (Thule, Hakr, Hapro, Northline) není výběr jednoduchý. Vyzkoušet všechny by bylo finančně i časově náročné. Připravili jsme proto pro vás recenze několika oblíbených modelů. Doufáme, že vám pomohou při rozhodování.

Na lyže, na zavazadla i na kočárek

Ve střešním boxu nemusíte vozit pouze lyže nebo snowboardy. Boxy jsou vhodné i pro přepravu zavazadel a využijete je i při cestě na letní dovolenou či na chatu.

Kvůli aerodynamickému tvaru je většina boxů nízká a dlouhá, takže příliš objemné předměty se do nich nevejdou. V nabídce některých výrobců však najdete i vysoké boxy, které můžete použít např. na přepravu dětských kočárků (samozřejmě ve složeném stavu).

Při výběru si tedy ujasněte, co v nich budete vozit a následně si vyberte rozměry boxu právě podle přepravovaných předmětů. Všimněte si, že většina boxů se směrem dopředu snižuje, proto výrobci zvyknou udávat menší využitelnou délku pro lyže (např. 190 cm box může mít využitelnou délku pouze 175 cm).

Střešní box lze nainstalovat na auto jakéhokoli typu, při krátkých autech typu hatchback (např. Škoda Fabia, VW Golf) však může příliš dlouhý box překážet dveřím kufru, které možná nebudete vědět úplně otevřít. Pokud ho posunete příliš dopředu, může vám překážet ve výhledu směrem nahoru, např. na semafory nebo značky.

Důležitá je i šířka boxu – standardem je přes 60 cm. Do širokého boxu sice naložíte více nákladu, vedle úzkého boxu však budete moci umístit další náklad, např. kola.

Celkovou velikost pak dokresluje objem boxu (standardem je 300 l), většina výrobců udává i kapacitu podle počtu párů lyží nebo snowboardů. Samozřejmě, každé lyže jsou jiné, proto tento údaj berte jako orientační a řiďte se raději rozměry lyží a boxu.

Bez příčníků se nepohnete

K upevnění střešního boxu budete potřebovat střešní nosič, resp. nosiče, označované také jako příčníky. Měli byste tedy vybírat střešní boxy podle auta – tedy podle toho, zda máte na autě tzv. hagusy (podélné nosiče) nebo jiný systém na upevnění příčníků.

Pozor si však dejte i u systému uchycení střešního boxu k příčníkům, ne všechny jsou totiž navzájem kompatibilní.

Střešní box je vhodný pro přepravu lyží i zavazadel

Nejčastější způsoby uchycení střešních boxů:

  • U-svorky: Nejjednodušší systém uchycení, který používají výrobci při nejlevnějších boxech. Výhoda U-svorek spočívá v jejich univerzálnosti, pasují totiž na většinu střešních nosičů. Na koncích jsou vybaveny závity, na které prostě našroubujete matice. Svorky přitáhnete, kolik je třeba tak, aby box seděl na nosiči pevně. Při tenkém nosiči se však může stát, že svorky budou příliš dlouhé a budou vyčnívat dovnitř boxu. V tom případě si musíte dát pozor, abyste zavazadla při nakládání nepoškodily nebo svorky seříznout. Kvůli složité a zdlouhavé montáži sáhněte po tomto systému raději pouze v případě, že budete nechávat střešní box na autě.
  • T-drážka: Jde o systém uchycení pomocí speciální drážky ve střešních příčnících. Do nich vložíte třmen ve tvaru písmene T a ten uvnitř boxu upevníte šroubem. Uchycení pomocí tohoto systému je mnohem jednodušší než u U-svorek, drážku však nenajdete na všech typech střešních příčníků.
  • Fast-Grip: Tento systém uchycení využívá rychloupínací třmeny s pohyblivými čelistmi. Ty se zachytí o boční strany a spodní hrany nosiče, přitáhnete je pomocí šroubů z vnitřní strany boxů. Nevýhodou tohoto systému je, že čelisti nejsou vhodné pro příčníky každé šířky, zvláště na těch širších nemusí držet dobře. V některých případech mohou šrouby omezovat prostor uvnitř boxu. Systém Fast-Grip používá značka Thule a je neocenitelným v případech, kdy chcete střešní box z auta často dávat dolů.

Jaký střešní nosič si k boxu vybrat? Při výběru si dejte pozor zejména na to, aby vám seděla šířka příčníků se šířkou upevňovacích svorek, nebo čelistí (výrobce zvykne max. šířku specifikovat). Standardem jsou rozměry příčníků 90 × 38 mm nebo 95 x 38 mm.

Abyste věděli, jak moc máte upevňovací šrouby utáhnout, výrobci některé z nich vyřizují indikátory utahovacího momentu. Nejčastěji fungují tak, že šroub při dosažení potřebné síly přeskočí nebo "cvakne".

Pokud uvažujete, jak umístit střešní box, máte několik možností. Pokud nebudete na střeše vézt další náklad, měli byste box umístit do středu, v opačném případě můžete box posunout k levé či pravé straně. V každém případě by však měl být umístěn rovně, šikmou stranou vpřed.

Při nakládání boxu si dejte pozor nejen na nosnost samotného boxu, ale také na nosnost střechy. Ta se v některých případech může pohybovat pod 100 kg. Do nosnosti nezapomeňte započítat hmotnost boxu, hmotnost nákladu i samotných příčníků.

Žádné zbytečné "papírování"

Dobrou zprávou je, že střešní box nepodléhá žádnému schvalování ani zápisu do technického průkazu auta ze strany dopravního inspektorátu.

Z legislativního hlediska jde o náklad – nezapomeňte tedy dodržovat všechny předpisy s tím spojené. Důležité je zejména dostatečně pevné uchycení, abyste nikoho na cestě neohrozily, box by také neměl vyčnívat z obrysů karoserie (pokud se jinak nedá, musíte ho vzadu označit speciální tabulkou s červenobílými pruhy).

Střešní boxy se vyrábějí z pevného plastu

Maximální rychlost se střešním boxem není zákonem omezena. Může však být omezena samotným výrobcem, který box zkonstruoval tak, aby vydržel pouze určité zatížení. V případě nedodržení konstrukční rychlosti a ohrožení ostatních účastníků provozu se musíte připravit na možné sankce.

Není plast jako plast

Většina výrobců používá pro výrobu střešních boxů plast. Pevnost boxu však závisí na druhu použitých plastů i od jejich tloušťky. U levnějších boxů jsou plasty tenké, pokud je příliš naložíte, prohýbají se a mohou prasknout. Problémem při tenkých plastech také bývá, že vrchní víko dobře nedoléhá k spodku a můžete mít problém trefit protikus do zámku. Tenké plasty nemusí odolat ani případnému krupobití. Rozumným standardem při pevném střešním boxu je tloušťka 4 mm, ne každý výrobce však tloušťku materiálu specifikuje.

Nepřítelem nekvalitních plastů je i UV záření. Kromě toho, že jeho vlivem může vyblednout barva střešního boxu, plasty mohou degradovat, stát se křehkými a při mechanickém namáhání popraskat. Pozor tedy na příliš levné střešní boxy od neznámých výrobců. Většina známých výrobců na to myslí a upravuje své plasty speciálními povrchovými vrstvami, které je před UV zářením ochrání.

Mnohé modely nosičů jsou dostupné v různých barvách, nejčastější je bílá, černá, šedá, stříbrná či jejich kombinace. Pokud chcete používat střešní box i v létě, myslete na to, že box tmavé barvy se mnohem více vyhřeje. Vysoké teploty neprospívají potravinám, ale např. ani elektronice.

Bezpečnost především

Samozřejmě, střešní box nestačí jednoduše zavřít, na každém místě totiž může číhat člověk, který by si mohl obsah vašeho boxu přisvojit.

Každý kvalitní střešní box by tedy měl být uzamykatelný. Některé modely mají pouze 1 zámek s jediným zamykacím bodem, ideálně však je, pokud má box zamykacích bodů více. Jejich překonávání totiž zabere případnému zloději mnohem více času. Několik zamykacích bodů může být ovládaných samostatnými zámky nebo jediným centrálním zámkem (tzv. centrální zamykání). Jelikož kovové zámky často vlivem vysrážené vlhkosti rezaví, uchylují se výrobci k používání plastových zámků.

Střešní box by měl být uzamykatelný

Abyste měli jistotu, že jste box uzamkli správně, někteří výrobci vybavují zámky speciálními pojistkami, které vám nedovolí vytáhnout klíč, dokud není box uzamčen. Uzamykání boxu je však důležité nejen jako ochrana před zloději, ale také jako ochrana před samovolným otevřením boxu za jízdy.

Levnější střešní boxy mají pouze jednostranné otevírání – otevírají se tedy tak, abyste k nim měli přístup ze strany spolujezdce. Náklad tak budete moci vykládat bezpečně ze strany chodníku nebo krajnice. Oboustranné otevírání je však praktičtější pro nakládání i vykládání nákladu. Otevírání víka v některých boxech zjednodušují podpěry s pružinami.

Vyšší spotřeba? Pouze o trošku

Odpor vzduchu je jedním z klíčových parametrů střešního boxu, ačkoli ho výrobci nespecifikují konkrétními hodnotami.

Proudění vzduchu během jízdy způsobuje hluk okolo každého střešního boxu. Hladina hluku roste se zvyšující se rychlostí, její úroveň však závisí i na tvaru boxu. Dražší boxy, na kterých designu si dal výrobce záležet, tedy bývají tišší. Určitou hlučnost však způsobují i ​​samotné příčníky (občas i větší než střešní box).

S rostoucím odporem vzduchu bohužel mírně roste i spotřeba paliva, protože motor je více zatížen. Ani tento parametr se ve specifikaci boxu nedozvíte, obvykle však jde o nárůst v několika dcl na 100 km.

Při řízení se střešním boxem si dejte pozor i na změnu jízdních vlastností. Těžiště auta se totiž posouvá směrem nahoru tím více, čím více bude box naložený. V ostrých zatáčkách tedy auto nemusí sedět na silnici tak dobře, jako bez boxu.

Aby vydržel co nejdéle

Střešní boxy jsou téměř bezúdržbové. Mýt byste je měli podle instrukcí výrobce, pozor si dejte zejména při vysokotlakých myčkáchsilný tlak by mohl plasty poškodit.

Problémem může být rezivění kovových částí, ty jsou však většinou ošetřeny vhodnou barvou. Pozor si dejte např. při zkracování U-svorek na přichycení boxu, ty byste měli ošetřit zinkovým sprejem nebo barvou. Gumové těsnění mohou vlivem nízkých teplot ztrácet pružnost a časem praskat. Měli byste je tedy z času na čas ošetřit silikonovým sprejem (pokud výrobce nedoporučuje jinak).

Uzamykání střešního boxu kvůli bezpečnosti

Nezapomínejte ani na zámky, které mohou zejména na podzim a v zimě vlivem vlhkosti rezavět, případně zatuhnout vlivem nahromaděných nečistot. Zámek je tedy dobré občas vyčistit a ošetřit vhodným mazivem (postačí klasický sprej WD-40).

Jak uskladnit střešní box? Někteří výrobci je vybavují držáky pro svislé skladování – v takovém případě zaberou ve vaší garáži minimum místa. Pro některé modely však svislé skladování nedoporučují.

Oblíbené značky a ceny střešních boxů

Mezi nejoblíbenější značky střešních boxů patří Thule, Northline, Hakr a Hapro.

Thule je ověřená značka s kvalitním zpracováním a praktickými řešeními, což se však odráží i na vyšší ceně.

Český výrobce Hakr útočí na konkurenci spíše nízkou cenou, i za cenu o něco slabšího materiálového zpracování.

Boxy Northline tvoří určitý kompromis mezi cenou a kvalitní zpracování. Střešní box Hapro od holandského výrobce patří mezi nejdražší na trhu, s odpovídající kvalitou. Střešní box UltraPlast patří také mezi levnější, přesto má však kvalitní provedení, o čemž svědčí i zkušenosti uživatelů v recenzích.

Kromě e-shopu je místem, kde si můžete pořídit střešní box i půjčovna. Půjčení stojí cca 150 Kč na den, přičemž nový box s dostatečnou velikostí pro přepravu lyží seženete již za 3 000 Kč. Investice do něj se vám tedy vrátí již za 20 dní.

Načastejšie otázky a odpovědi (FAQ)

Střešní box je skvělou volbou, pokud rádi lyžujete a dopravujete se na místo svým autem, případně hodně cestujete a potřebujete navýšit zavazadlový prostor. Ačkoli už víte, jak střešní box vybrat, které parametry si všímat, jaké značky jsou považovány za kvalitní, dotazů ohledně střešních boxů máte stále dost. Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět na tomto místě. Nejde, samozřejmě, o konečný seznam. Pokud vás ještě něco o střešních boxech zajímá, napište nám do komentářů pod článkem.

Ovlivňuje střešní box spotřebu auta?

Ano, ovlivňuje. Tím, že se navyšují rozměry a hmotnost, dochází k navýšení spotřeby. Střešní boxy mají zpravidla tento údaj uveden v popisu. Navýšení není ve většině případů nijak výrazné. Podle stylu jízdy se však může zvýšit spotřeba až o 30 %.

Kolik zavazadel se vejde do střešního boxu?

Střešní boxy jsou dostupné v různých tvarech a velikostech. Údaj o množství zavazadel, která se do nich vejde, se proto liší. V nabídce naleznete boxy s objemem 300 l, ale také s objemem 600 l.

Jaká je doporučená rychlost jízdy se střešním nosičem?

Doporučená rychlost při jízdě se střešních boxem je 90 km/h. Vyhláška, která by upravovala maximální povolenou rychlost, však neexistuje. Pokud plánujete jezdit rychleji, myslete na to, že box na střeše auta výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 20.04.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek