Nejlepší míchačky 2024 – recenze, test, srovnání

Míchačka je zařízení, které se sejde při každém domě a na každé zahradě. Využijete ji jako při větších stavebních pracích, tak i při menších opravách či dokonce při vytváření dekorativních chodníčků v bylinkové zahrádce, výrobě odlitků nebo designových květináčů.

Jak vybrat míchačku?

Přemýšlíte nad její koupí? Pokusíme se vám poradit, jak na to.

Nejlepší míchačky

Názov Hodnotenie Detail
Lescha Euromix   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Scheppach MIX 180   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Scheppach MIX 140   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
M.A.T. míchačka 63 l   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Lescha SM185S   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Míchačky – recenze

Vyzkoušet jednou je lepší než 100krát číst. Pokud i vás zajímají podrobnější informace o jednotlivých produktech a potřebujete slyšet i názory ostatních, připravili jsme si pro vás přehledné recenze několika míchaček, ke kterým připojujeme také souhrn zkušeností samotných zákazníků.

Typy míchaček

Abychom vám výběr trochu zjednodušili, míchačky jsme pro vás rozdělili do 3 kategorií. Počítejte však s tím, že prodejci nemusí produkty popisovat přesně takto. Orientuje se tedy spíše podle konkrétních parametrů a způsobu, jakým budete míchačku využívat.

Hobby míchačka

Jde o míchačky s objemem do 120 l, s příkonem 220-230 V a výkonem do cca 550 W – tyto parametry jsou opravdu pouze orientační, mohou se lišit od produktu k produktu. Jsou vhodné pro občasné práce, při kterých potřebujete využít menší množství betonu. Nejsou uzpůsobeny na několikahodinový nepřetržitý provoz a přetěžování obrovským množstvím betonové směsi na jedno "míchání".

Stavební míchačka

Do této kategorie můžeme zařadit míchačky s objemem od 120 do 200 l, výkonem okolo 800 až 1 050 W a napájením na 220-230 V. Patří také k zařízením pro domácí využití, oceníte je však při větších stavebních projektech, například při realizaci celé přístavby. Pracují při vyšších otáčkách a mají delší výdrž.

Objem stavební míchačky

POZOR: Hobby a stavební míchačky prodejci obvykle skutečně neliší. Proto se nedivte, když vám nebudou rozumět.

Profi míchačka

Zde už mluvíme o strojích s mnohem větším objemem, přibližně od 300 l výše. Jsou určeny hlavně pro profíky, tedy na stavby. Pokud se však chystáte svépomocí postavit celý dům, určitě budete potřebovat tento typ míchačky. Jejich cena se pohybuje od cca 20 000 Kč výše, mají výkon nad 1 050 W, tedy i vyšší spotřebu, a na jejich zapojení je nutná třífázová zásuvka (380 V).

Ruční míchačka

Ruční míchačka není míchačkou v pravém slova smyslu, pro úplnost informací ji však zmíníme. Jde o speciální nástavec, který připojíte do vrtačky a beton promíchate "ručně". Můžete ji využít také k přípravě práškových lepidel či omítky. Tento postup je vhodný pouze na skutečně drobné práce, například na menší opravy základů. Na jedenkrát si pomocí ruční míchačky připravíte max. 60 l betonu, což odpovídá objemu jednoho klasického fúriku.

Důležité parametry při výběru míchačky

Míchačky jsou v prapodstatě velmi jednoduché zařízení. Jsou poháněny elektromotorem, ozubený věnec přenáší sílu na buben, který se díky tomu roztočí, a uvnitř bubnu se nacházejí lopatky, které míchají štěrk, písek, cement a vodu. Způsob ovládání a celkové provedení jsou také na většině zařízení úplně stejné. Na co se tedy zaměřit při výběru? Hlavně na to, co bude při práci vyhovovat vám.

Rozměry a hmotnost

Nebudeme vám lhát, rozměry míchačky nemáte jak ovlivnit, jsou vždy přímo úměrné jejího objemu. Tento parametr proto není při výběru až tak podstatný. Na druhé straně byste na něj měli myslet z hlediska vašich prostorových možností, tedy toho, kolik volného úložného prostoru máte k dispozici. Velké míchačky jsou zároveň náročnější na přenos. Klasické rozměry jsou 1,5 metru do šířky, výšky i hloubky. Hobby modely s objemem okolo 60 litrů mohou být i menší.

Závit hobby míchačky

Hmotnost závisí také od jejího objemu a celkových rozměrů. Průměrná váha 120-litrového stroje se pohybuje okolo 50 kg. Skutečně velké míchačky však mohou vážit i více než 150 kilogramů.

Stabilita míchačky

Nestabilní míchačka není dobrá míchačka. Čím výkonnější je daný model, tím robustnější konstrukci musí mít. Jinak by se beton po jejím zapnutí vylil všude, jen ne tam, kde ho chcete mít. Základem je dostatečně pevný a těžký podvozek. Pokud byste si přece jen pořídili kousek s horší stabilitou, tuto nedokonalost můžete vyřešit jeho podložením, umístěním na rovnou a pevnou plochu nebo zatížením.

POZOR: I ta nejstabilnější míchačka musí být při práci umístěna na rovném podkladu. Maximální povolený sklon povrchu je 10 °.

Způsob obsluhy, materiál a bezpečnostní prvky

Drtivá většina míchaček se ovládá úplně stejně. Na vyklopení bubnu slouží otočné kolo na boční straně. To by mělo být vybaveno vlastní převodovkou, díky které nemusíte váhu betonu překlápět pouze vaší silou. Na menších míchačkách může kolo nahrazovat páka. Při přesouvání oceníte dostatečně velké a pevné kolečka, které by měly být pogumované a protiskluzové a rukojeti pro pohodlné uchopení. Tyto "doplňky" naleznete na zcela všech modelech, liší se pouze provedením.

Konstrukce, buben i míchací lopatky musí být vyrobeny z odolných materiálů. Nejčastěji jde o ocel, kov a různé jiné slitiny. Při výběru byste si měli všímat zejména tloušťku, resp. sílu stěn na bubnu. Čím tlustší, tím odolnější a kvalitnější, ale i dražší. Pozor, skutečně levné míchačky s velmi tenkými stěnami toho skutečně nevydrží nejvíce.

Plnění stavební míchačky

V míchačce se dále nachází ozubené kolo (věnec), které přenáší sílu z motoru na buben. Nejkvalitnější věnce jsou vyráběny z pevné oceli, je však pravda, že k jejich poruchám nedochází až tak často. Míchačky nezvyknou mít žádné speciální bezpečnostní prvky, jako je například automatické vypnutí při přetížení. Základem je ochrana před vodou a vlhkostí, která se musí nacházet na motoru (nejčastěji jde o železný kryt), celé elektroinstalaci a ideálně i na ovládacích prvcích.

Jak vybrat míchačku podle objemu bubnu

Objem bubnu je asi nejdůležitějším parametrem. Musíte počítat s tím, že míchačku nelze naplnit až po okraj. Například v bubnu o objemu 120 l připravíte na jedenkrát pouze cca 80 l betonu. Na druhé straně je nerozumné míchat 30 litrů betonu na výrobu květináče v 200 l profi míchačce, která žere mnohem více elektřiny. V následujících řádcích si uvedeme přibližnou spotřebu betonu na některé běžné stavební práce. Na základě těchto údajů si uděláte lepší představu o tom, která z míchaček by pro vás měla být dostačující.

TIP: Při výběru si všimněte i průměr otvoru na bubnu. Minimem při menších míchačkách je cca 270 mm.

Stavební míchačka 60 l

Tyto modely jsou skutečně maličké. Jsou vhodné pro občasné a skutečně drobné práce, například na zmíněnou výrobu betonových květináčů nebo dekorativních, tedy úzkých a nízkých zídek v zahrádce. Pro lepší představu, 60 litrů betonu potřebujete na stavbu 2-metrového, 15 cm širokého zídky či základu s výškou 20 cm, což vychází na asi 2 až 3 naplnění takto malé míchačky.

Stavební míchačka 120 l

120 litrů se vám může zdát jako docela velký objem, možná vás však překvapíme. Na vylití cementového potěru na plochu 2 m², o tloušťce 5 cm potřebujete až 100 litrů betonu. Míchačky s takovým objemem jsou proto vhodné na středně velké stavební projekty, v nouzové situaci vám teoreticky postačí i na vylití celé základové desky. Oceníte je však hlavně při opravách či stavbě menších základů, například na voliéře pro psa nebo skleníku.

Oranžová stavební míchačka střední velikosti

Stavební míchačka 160 l/Stavební míchačka 180 l

Mezi 160 a 180 l bubnem není až tak velký rozdíl, proto tyto dva typy spojíme do jedné kategorie. Tyto míchačky patří k těm větším, stále je však využijete i při běžných pracích kolem domu a na zahradě. Nemluvíme tedy o strojích vhodných jen na stavby. Můžete je používat při vylévání základového pásu či desky, při stavbě trošku větších zídek nebo sloupků (např. stavba zahradního altánku, přístavba o rozměrech cca 5 x 2 m). Jeden příklad na závěr: na stavbu 5 m základu se šířkou i výškou 30 cm potřebujete zhruba 450 litrů betonové směsi.

Stavební míchačka 200 l/Stavební míchačka 250 l

Toto jsou, v podstatě, poslední 2 možnosti pro domácí použití. Na základě předešlých informací máte už jakou-takovou představu o přibližné spotřebě betonu, proto je vám jistě jasné, že je nevyužijete při maličkých projektech. Pokud se však chystáte na novou přístavbu, betonování základů pod velký bazén nebo stavbu prostorné terasy, takto velká míchačka vám padne vhod.

Napětí a příkon

Další, velmi důležitý parametr. Ve vašem domě můžete bez nejmenších pochyb do zástrčky zapojit jakoukoli míchačku s příkonem 220-230 V. Jde o klasický příkon, který využívá drtivá většina domácích spotřebičů. 380 nebo 400 V je již však třífázový proud, který se nenachází všude. Pokud tedy "nevlastníte" třífázovou zásuvku, míchačku s takto vysokým příkonem nespojazdníte.

TIP: Míchačky s příkonem 220-230 V je možné zapojit i na benzínový generátor.

Míchačka 220-230 V

Na klasický příkon funguje většina stavebních míchaček na domácí použití s ​​výkonem od 200 do 1 050 W. Hovoříme zejména o modelech s 60 až 200 l objemu. Míchačky s napětím od 200 do 500 W patří k těm méně výkonným, práce s nimi proto trvá o něco déle a jsou vhodné zejména pro občasné a méně náročné práce. Výkon nad 600 W můžeme označit za zcela dostatečný, otáčky na těchto míchačkách však stále nedosahují stejnou "sílu" jako ty profesionální.

Plnění míchačky

Míchačka 380 V/míchačka 400 V

Tento druh stavebních míchaček patří již do kategorie "profi". Fungují při vyšším napětí (nad 1 050 W), díky čemuž mají mnohem vyšší výkon a otáčky, rychlejší start, poradí si s větší váhou a většinou mohou pracovat i delší dobu bez přestávky.

TIP: Pokud byste zatoužili po takto výkonných strojích, ale v domě nemáte třífázovou elektrickou přípojku, můžete si ji nechat udělat. Takový špás vás vyjde od přibližně 5 000 a více korun, a to v závislosti na mnoha faktorech, které si raději předem ověřte u vašeho dodavatele elektrické energie.

Malý přehled sortimentu a cen od oblíbených prodejců

Na trhu existuje množství míchaček různých značek. My jsme pro vás vybrali několika prodejců, u kterých tato zařízení zákazníci vyhledávají velmi často. Připojujeme přehled jejich sortimentu a samozřejmě i cen. Konkrétní nabídka se může lišit dnes a o týden, proto tyto informace berte pouze jako orientační.

Míchačky Hecht

Značka Hecht je garancí kvality, o čemž svědčí i ceny jejich míchaček. Nejlevnější model se 120 l objemem stojí přibližně 4 200 Kč. Dále si můžete si vybrat z o objemu 140 a 180 l až po ty 200-litrové s výkonem 1 050 W za necelých 9 000 Kč. Dobrá zpráva, všechny míchačky Hecht zapojíte do klasické 230 V zásuvky.

OBI a Hornbach míchačky

V nabídce prodejce Hornbach naleznete míchačky značky Hecht, M.A.T. a Yae. Ceny se pohybují od 3 500 do cca 6 700 Kč. V Hornbachu je dostupná i maličká, jen 63-litrová míchačka, největší model má objem 180 l. Můžete si tu také zakoupit malé i velké přehazovací síta.

Nabídka v OBI je podstatně menší, aktuálně máte na výběr pouze ze 3 modelů, a to s objemem 63, 125 a 160 l. Ve srovnání s předchozím obchodem jsou ceny o něco vyšší. Až na nejmenší model, který stojí kolem 3 500 Kč, zde za míchačku zaplatíte 5 000 až 7 500 Kč.

AL-KO míchačka

AL-KO ve skutečnosti prodává pouze jeden model, konkrétně míchačku Top 1 402 Hr o objemu 132 l, příkonem 230 V a výkonem 600 W. Rozhodli jsme se ji však zmínit, protože o produkty značky AL-KO jeví zákazníci obzvlášť velký zájem. Cena této míchačky je 5 000 až 6 700 Kč, a to v závislosti na konkrétním prodejce.

Tipy na správnou údržbu míchačky

Pamatujte, že ani ta nejkvalitnější a nejdražší míchačka nepřežije bez příslušné péče. Nemusíte ji leštit, nějakou tu pozornost byste jí však měli věnovat po každém použití. Toto jsou hlavní zásady, díky kterým nebudete muset tohoto pomocníka vyměňovat každé 3 roky.

  • Po každém použití byste měli zejména buben míchačky okamžitě opláchnout – ještě předtím, než stihne beton ztuhnout. Nemusíte používat žádné čistící prostředky, silný proud vody je zcela dostačující.
  • Při vyplachování bubnu se soustřeďte především na lopatky, které musí zůstat zcela čisté.
  • Pokud se vám podaří na umytí zapomenout a beton ztuhne, máte dvě možnosti. Můžete použít špachtli a jednotlivé kousky postupně odbýt. Druhý způsob je o něco rychlejší. Do míchačky nasypte štěrk s větší frakcí a nechte ji běžet asi 10 až 15 minut.
  • Míchačka musí být před odložením čistá a suchá, aby nerezavěla.
  • Pohyblivé části míchačky je dobré čas od času namazat.
  • Při skladování otočte buben vždy směrem dolů. Tím zabráníte případnému hromadění vlhkosti, vody nebo nečistot a následnému rezavění.
  • Míchačku skladujte na suchém místě, nízké či vysoké teploty tímto strojům nedělají velké problémy.

TIP: Pokud se chcete ochránit před odstraňováním vosích hnízd z bubnu míchačky, měli byste ho při skladování zakrýt. Osy tento prostor milují!

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kdy je koupě míchačky rozumnou investicí, kolik tyto stroje stojí a mohou se vůbec pokazit? Odpovědi na otázky, které trápí možná i vás, vás nabízíme v následujících řádcích.

Kolik stojí míchačka?

Cena míchaček začíná na 4 000 Kč. Levnější kousky najdete pouze v opravdu dobré akci. Horní strop pro míchačky na domácí použití je přibližně 10 000 Kč. Profi stroje mohou stát i více než 25 000 Kč.

Kdy se vyplatí zainvestovat do míchačky?

Každý majitel rodinného domu a zahrady bude míchačku potřebovat minimálně jednou v životě, to vám víme garantovat. Takovou větší investici byste měli udělat však až tehdy, jestliže toto zařízení využijete alespoň jednou za sezónu. Pokud však máte nějaké koruny navíc, určitě její koupi neprohloupíte i při méně častém používání.

Může se míchačka pokazit?

Tak jako každý jiný stroj, se může pokazit i míchačka. K nejčastějším problémům patří poškození lopatek a protržení klínového řemene. V prvním případě si neporadíte bez specializovaného servisu. Klínový řemen si však víte koupit za pár korun a vyměnit svépomocí.

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 30.06.2020
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek