Nejlepší fotopasti 2024 – recenzie, test, srovnání

Fotopast sleduje pohyb zvěře a ocení ji myslivci, ochranáři, rybáři, farmáři, včelaři, ornitologové, ale i chalupáři a chataři, kteří chtějí chránit svůj majetek. Základem fotopasti je digitální fotoaparát, který se spustí, když se něco nebo někdo v okolí pasti pohne. Váš objekt monitoruje 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Fotopast výběr

Výdrž baterie závisí na její kvalitě. Lithiové baterky vydrží bez výměny i půl roku. Nastavení fotopasti umožňuje udělat snímek v konkrétním čase i bez toho, aby se v její zorném poli někdo pohnul. Informaci o stavu sledovaného objektu dostanete, i když se tam nic neděje.

Nejlepší fotopasti

Názov Hodnotenie Detail
Bentech TC03   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
OXE WiFi Lovec RD3019   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bunaty Mini Full HD   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Evolveo StrongVision PRO A   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bentech 4.0CG LTE   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Fotopasti – recenze

Fotopast můžete použít ke sledování zvířat, ale i na sledování objektů a ochranu před zloději. Prozradíme vám nejen to, podle čeho si fotopast vybrat, ale nabídneme vám na výběr také několik oblíbených modelů. Který z nich vás zaujal?

Jak vám fotopast pomůže?

Nepovolaní návštěvníci se obvykle objeví nečekaně (ať už v lese nebo před vaším domem), proto pokud nechcete na místě stále číhat, fotopast se stane vaším skvělým pomocníkem. Jde o maskovaný digitální fotoaparát s velkým dosahem, který zaznamená každý jeden pohyb.

Fotopast má několik výhod, kromě toho, že vám přiblíží dění v revíru a pomůže zefektivnit lov, může chránit objekty, odhalit zloděje či pytláky, monitorovat chráněné hnízda, ale i počítat zvěř. Fotopast funguje jako stráž, při každém pohybu vás upozorní formou MMS (nastavit si můžete také pravidelné focení v daném čase) a vy budete mít dokonalý přehled o dění zaznamenávaného místa.

Jak vybrat fotopast?

Fotoaparát může zaznamenávat video nebo pořizovat fotografie (informuje o datu a čase či teplotě), podle toho, co si vyberete. Přístroj je uzpůsoben tak, aby odolal povětrnostním vlivům a jeho údržba byla minimální.

Jak funguje fotopast

Fotopast by se dala označit za velmi specifický digitální fotoaparát, který má vysoký stupeň maskování a je napevno připevněn na konkrétní místo. Fotopast má navíc senzor pohybu a fotografii automaticky vyhotoví tehdy, když její optika zaznamená pohyb.

Fotopast má široké využití a může se umístit v lese na sledování zvířat, v domácnosti nebo v okolí firmy na sledování potenciálních zlodějů či vandalů. Senzor pohybu se tedy aktivuje když před fotopastí přejde zvíře nebo člověk. Je třeba ještě podotknout, že fotopast nesmíte snímat veřejná prostranství. V jejich zorném poli by měl být jen váš soukromý pozemek nebo místo ve volné přírodě.

Fotopasti mají voděodolnou a prachuvzdornou konstrukci, což je předurčuje k použití ve venkovním prostředí. Jejich čočky jsou osazeny v těle, které barevně splývá s přírodou či okolím, a proto jsou velmi nenápadné. K přednostem fotopastí patří zmíněný senzor pohybu, dále noční vidění nebo nahrávání v určitém časovém okamžiku.

Na svůj chod nepotřebují přívodní kabel, protože jsou napájeny pomocí vyměnitelných baterií. Záznam z fotoaparátu se ukládá do interní paměti, případně na SD kartu nebo se odesílá do cloudového úložiště. Mnohé moderní fotopasti jsou vybaveny GSM modulem, díky kterému je možné zhotoveno záznamy posílat přímo na mobilní telefon prostřednictvím MMS zpráv nebo na email.

Fotopast lze umístit prakticky kdekoliv i na odlehlé místo. Důležitým aspektem v rámci fungování fotopasti je to, že nesnímá nepřetržitě, ale jen na základě nějakého pohybu. Vy si můžete v nastaveních zvolit, jak moc má být senzor citlivý a také si můžete zvolit, zda chcete vytváření fotografií nebo video záznamů. Reakční čas od zaznamenání pohybu se liší od modelu k modelu, ale může být od 0,1 s až po 2 s. Čím je reakční čas rychlejší, tím lépe pro uživatele, protože fotopast dokáže zachytit i velmi rychle se pohybující objekty.

Koho chcete fotopast sledovat

Před koupí vhodné fotopasti byste se měli rozhodnout, koho jí chcete sledovat. Obecně se fotopasti dělí na ty, které jsou určeny ke sledování zvířat ve volné přírodě a na ty, které se využívají při ochraně majetku a tudíž se jimi sledují případní zloději či vandalové.

Fotopast na sledování zvířat

Kdysi se fotopasti používaly primárně na sledování zvířat, až později se staly populárními i při ochraně soukromého majetku. Fotopast pro sledování zvířat se vyznačuje menším počtem funkcí i menším dosahem. Rozlišení snímače je obvykle nižší a čas, kdy je přístroj schopen vyhotovit snímek, je zas delší.

Fotopast na sledování zvířat

Jde v podstatě o jednoduchý digitální fotoaparát, který je osazen v odolnějším obalu, díky čemuž mu nevadí déšť, vítr, sníh, vlhko, prach či slunce. Barevně je fotopast přizpůsobena okolnímu prostředí, aby nepůsobila rušivě, proto převládají barvy jako zelená, hnědá, šedá a podobně. Fotopast reaguje na pohyb a dokáže fotit i v noci, ačkoliv noční snímky nejsou tak kvalitní jako za denního světla. Fotopasti na zvěř zvyknou využívat viditelný přísvit, který má vlnovou délku 850 nm. Při těchto fotopastích není nutné využívat GSM modul, protože všechny fotky se ukládají na SD kartu. Takové fotopasti si umíte pořídit za přijatelné ceny.

Pokud chcete kvalitnější fotopast na zvěř, vhodnou volbou budou pro vás lovecké fotopasti. Ty jsou uzpůsobeny pro použití i v těch nejdrsnějších podmínkách a samozřejmostí je kvalitní maskáčové provedení, aby bylo zajištěno perfektní ukrytí a zamaskování v lese. Lovecké fotopasti jsou o něco dražší, avšak poskytnou vám skvělé výsledky.

Fotopast na ochranu majetku

Jak jsme již naznačili, fotopasti si stále častěji nacházejí uplatnění i při ochraně soukromého majetku. Jde o pasivní prvek, díky kterému můžete zachytit případného zloděje nebo vandala.

Tyto modely jsou propracovanější, poskytují praktické funkce navíc a mají i vyšší rozlišení snímače, aby bylo možné detailně zachytit osoby pohybující se v okolí vašeho majetku. Fotopast na zloděje dokáže zachytit kvalitní snímek i během noci, má tedy větší dosah, zorný úhel i lepší optiku.

Jejich neviditelný přísvit dosahuje vlnovou délku 940 nm, proto ho lidské oko není schopno zachytit a zloděj tak nemá šanci fotopast najít a následně ji zničit. Některé dražší fotopasti mají také neviditelný blesk pro zvýšení kvality pořízených fotografií. Pokud chcete, aby byla fotopast co nejméně nápadná, můžete sáhnout po mini fotopasti.

Fotopasti určené na ochranu majetku disponují technologií, která vám dokáže okamžitě zasílat pořízené snímky. Mají zabudovaný GSM modul, díky kterému vám fotky přijdou prostřednictvím MMS nebo emailu a navíc se ukládají i v zařízeních na SD kartu. Vy tak máte okamžitě přehled o tom, co se děje a můžete adekvátně zasáhnout.

Fotopast do domu, bytu nebo chalupy lze efektivně využít ve vnitřních i venkovních prostorách. Tyto fotopasti obvykle disponují možností vypnutí poloviny přísvitu, což je důležité při monitorování místnosti v interiéru. Pokud fotopast takovou možnost nemá, fotografie mohou být přeexponované (téměř bílé), což vám znemožní identifikovat osobu.

Fotopasti na ochranu majetku mají několik výhod oproti kamerovým systémům. Jsou méně finanční náročné, nevyžadují obsluhu operátora, nemusí být zapojeny v elektrické síti, protože je napájí baterie, nevyžadují odbornou montáž a jejich umístění je prakticky neomezené (interiér, exteriér – sloup, strom a jinde), navíc je můžete dle potřeby přenášet z místa na místo.

Fotopasti a její druhy

Na trhu se vsoučasnosti vyskytuje několik druhů těchto nenápadných pomocníků. Cena fotopasti je různá. záleží od kvality, pro kterou se rozhodnete, a parametrů, které fotopast zahrnuje. Pokud hledáte fotopasti levně, zadejte fotopast berky a hledejte, co potřebujete. Pokud s fotopastí začínáte a chcete se s ní jen seznámit, nákup na Bazoši je ideální. Naučíte se vše, co fotopast nabízí, a potom zkusíte vyšší level.

Fotopast s SD kartou

Nejpoužívanější je v současnosti fotopast s SD kartou. Fotky, které pořídila si podíváte jen na displeji fotopasti nebo když je z SD karty stáhnete do počítače nebo mobilu. Jinak se k nim nedostanete.

LIVE fotopasti

Tyto fotopasti jsou nejdražší, ale dění v okolí fotopasti můžete díky internetu sledovat živě. Jsou vhodné zejména pro sledování zvěře. S touto fotopast vám nic neunikne.

Fotopast do lesa

Fotopasti MMS/GPRS

Poznávacím znaménkem této fotopasti jeanténa. Ideální je vpřípadě, že potřebujete hlídat objekt a nepředpokládáte tam častý pohyb. Fotopast vám jakýkoliv pohyb sdělí prostřednictvím MMS zprávy nebo emailem. Odesílání MMS zpráv něco stojí, proto si vyberte paušál, v kterém máte neomezené MMSky. Nikdy nevíte, kolik jich za měsíc dostanete, tak si past zbytečně nepredražujte.

Wi-Fi fotopasti

snímky z této fotopasti stáhnete i bez toho, abyste s ní manipulovaly. O tom, kde jste fotopast umístili, se nikdo nedozví.

Vše, co fotopasti dokáží

Fotopasti udělají snímek, ale dokážou natočit i krátké video a ty kvalitnější dokonce v HD kvalitě. Ke kvalitnějším nočním snímkům se bez blesku nedostanete. Pokud se bojíte, že blesk zaplaší zvěř a fotopasti na zloděje si po bliknutí všimne každý nežádoucí návštěvník, nemusíte se obávat. Moderní fotopasti zaznamenávají snímky s použitím blesku neviditelného pro zvěř a lidi, čili dokumentují dění v noci i za snížené viditelnosti, aniž si fotopast někdo všiml.

Jednou z hlavních výhod fotopasti je to, že fungují na baterky, které stačí vyměňovat jednou za několik měsíců. Na svůj chod tak nepotřebují elektrickou energii, dají se proto umístit kamkoliv. Mají masivní a odolnou schránku s nenápadným vzhledem a vodotěsnou úpravou, fungují za jakékoliv viditelnosti a počasí. Pohyb dokáží kvalitnější fotopasti zaznamenat i do vzdálenosti okolo 20 m v zorném úhlu 50 až 180 stupňů.

Malá nenápadná fotopast

Při výběru fotopasti se ptejte na:

 • dobu od zaznamenání pohybu po vyfocení (trvá 0,1 až 2 sekundy);
 • přísvit – 850 nm (je silnější, vnoci vidět červenou diódku, všímavý zloděj ji může rychle odhalit) nebo 940 nm;
 • dosah pohybového senzoru aprísvitku;
 • kvalitu fotek avidea;
 • zabudovanou obrazovku;
 • rozměry;
 • české menu.

Jakým parametrům a funkcím věnovat pozornost

Před koupí vhodné fotopasti byste se měli zaměřit na podstatné parametry a funkce. Co všechno je třeba sledovat? K jednotlivým parametrům i funkcím si řekneme něco blíže, abyste měli při výběru snadnější rozhodování.

Konektivita

Před koupí si ujasněte, zda potřebujete mít snímky z fotopasti okamžitě k dispozici. Pokud sledujete zvěř v přírodě, zřejmě pro vás tato funkce nebude nutností a postačí vám záznam. Pokud máte k fotopasti bezproblémový přístup, zvolte model bez odesílání fotografií. Ušetříte na samotné fotopasti i na datech.

Fotopast bez funkce okamžitého odesílání záznamu uloží fotografie i videa na paměťovou kartu. Tam budou údaje bezpečně uloženy, pokud kartu z fotopasti nevyberete a nevložíte ji do kompatibilního přístroje. Fotky z fotopasti si můžete prohlížet například na mobilu, notebooku nebo počítači, který má čtečku paměťových karet.

Chcete-li stálý kontakt s fotopastí, abyste měli přehled, co se děje, sáhněte raději po odesílacím typu. Způsobů, jakými vám může fotopast zaznamenaná data odesílat, je několik. Drtivá větší využívá GSM modul, který funguje prostřednictvím mobilního signálu. Do těchto fotopastí je nutné vložit SIM kartu a pak si zvolit formu odesílání přes MMS nebo email. Takový model se hodí při hlídání objektu, ale nezapomeňte, že za odesílání MMS zpráv či emailů budete muset platit svému operátorovi.

Další variantou je cloudové úložiště, ze kterého si můžete zachycené snímky prohlížet prakticky kdykoliv a odkudkoliv, stačí mít připojení k internetu. Cloudové úložiště vám poskytne výhodu v tom, že nemusíte přemýšlet nad zálohováním fotografií. I při těchto fotopastích ale musíte mít paměťovou kartu, protože fotky se nejprve uloží na kartu a až potom jsou odesílány.

Na trhu jsou také fotopasti, které podporují Wi-Fi. Jde o speciální modely, které připojíte k routeru a potom fungují podobně jako IP kamery. Nezapomeňte si ale ověřit, jakou síť vámi vybraná fotopast podporuje a jaké je datové pokrytí v lokalitě, kde chcete fotopast umístit. Starší modely využívají EDGE nebo 3G. Novější 4G fotopasti (LTE) jsou rychlejší a zpětně podporují i ​​sítě starších generací.

Rychlost spouště

Jde o podstatný parametr, protože od něho závisí, zda fotopast stihne zaznamenat pohybující se objekt. Ať už vybíráte fotopast na zvěř nebo pro ochranu svého majetku, je vhodné, aby byla rychlost spouště co nejvyšší. Rychlost spouště se u jednotlivých modelů různí, ale nejčastěji se pohybuje od 0,2 do 1,2 sekundy. Abyste byli s výsledkem spokojeni, vybírejte přístroj s rychlostí spouště pod jednu sekundu. Pamatujte si, že zloděj na jednom místě dlouho neobstojí a při divoké zvěře to platí několikanásobně.

Fotopast v přírodě

Vlnová délka diod

Aby mohla fotopast zaznamenávat fotografie i během noci, má integrované speciální diody. Nejčastěji se používají diody s vlnovou délkou 850 nm a 940 nm. Kratší vlnová délka poskytuje výrazně lepší přísvit na delší vzdálenost, avšak pro lidské oko je viditelná a stejně může vyplašit zvěř. Takovou diodu poznáte podle červeného světýlka.

Fotopasti s diodami s vlnovou délkou 850 nm se používají výhradně ke sledování zvěře, díky velkému dosahu můžete zaznamenávat zvěř ze vzdálenosti až 20 metrů. Aby červené světélko fotopasti zvířata nevyplašilo, je vhodné přístroj umístit mimo normálního zorného pole zvířat, ideálně alespoň do dvoumetrové výšky.

Fotopasti s diodami s vlnovou délkou 940 nm jsou vhodnou volbou na ochranu majetku. Tyto přístroje jsou nenápadné, protože vysílané spektrum světla lidské oko nezachytí a nevšimne si ho ani většina zvířat. Takové diody se používají na kratší vzdálenosti a jsou skvělou ochranou před zloději, kteří si díky diskrétnosti fotopast nezaregistrují. Daní za nenápadnost přístroje je horší kvalita snímků na větší vzdálenost. Fotopasti s 940 nm se doporučují na sledování objektů do maximálních 10 metrů.

PIR senzor

Úkolem PIR senzoru je sledovat pohyb v zorném poli. Pokud pohyb detekuje, fotoaparát se aktivuje a vyhotoví fotografii nebo video záznam. V parametrech fotopasti si všímejte vzdálenost, na jakou dokáže senzor pohyb zachytit. Pohyb se zaznamenává na základě tepelné stopy a většina modelů dokáže zachytit člověka na vzdálenost 10 metrů. Pokud fotopast umístíte dva metry nad zemí, zvýšíte si vzdálenost a pohyb bude schopná snímat až do 12 metrů. Lepší a dražší fotopasti mohou dosáhnout až 15 metrů. Před koupí si proto promyslete, zda je pro vás vzdálenost podstatná. Pokud ne, nemusíte si za fotopast zbytečně připlácet.

Zorné pole

Představuje předem určený úhel, ve kterém je PIR senzor schopný zaznamenat pohyb. Každý model fotopasti může mít rozdílný zorný úhel, ale nejčastěji se pohybuje okolo 50 až 60 stupňů. Pro sledování větší vzdálenosti (10 až 15 metrů) vám dostatečnou ostrost snímku zaručí zorný úhel od 43 do 60 stupňů. Pokud chcete snímat na kratší vzdálenosti (vhodné při ochraně majetku před zloději a vandaly), ideální je zorný úhel 100 stupňů. Ten skvěle zachytí pohybující se objekty do 5 metrů (maximálně 8 m).

Rozlišení

Jelikož podstatnou část fotopasti tvoří fotoaparát, měli byste si všímat jeho rozlišení. Platí, že čím je rozlišení větší, tím kvalitnější a detailnější snímky získáte. Samozřejmě, kvalitu výsledné fotografie ovlivňuje i optika a expoziční čas. V nočním režimu nebo při zhoršených světelných podmínkách pracuje fotopast obvykle s časem od 1/4 do 1/125 sekundy. Dlouhý expoziční čas vede k rozmazaným fotografiím, proto počítejte s tím, že noční záběry budou horší.

Nejlevnější modely mají rozlišení 5 Mpx, se stoupající cenou však stoupá i rozlišení a ty nejpropracovanější fotopasti dosahují až 36 Mpx. Ty dokáží zachytit kvalitní fotografie s množstvím detailů, ovšem pro běžné použití nemusíte kupovat fotopast s největším rozlišením. Za optimální rozlišení se považuje 10, 12 nebo 14 Mpx, které je dostačující pro běžné účely. Počítejte s tím, že čím má fotoaparát větší rozlišení, tím snímky zaberou více místa na paměťovém médiu.

Zelená fotopast do exteriéru

Co se týče rozlišení video záznamů, standardem je Full HD se zvukem. Při levných fotopastích se můžete setkat také s nižším rozlišením a zejména s horší kvalitou záznamu. Ne každá fotopast videozáznam nabízí. Proto si promyslete, zda vám postačí statické snímky nebo chcete i obraz se zvukem. Pokud již vybíráte fotopast s video záznamem, kupte takovou, která má zmíněné Full HD rozlišení, aby bylo možné zvířata či osoby na záznamu snadno rozeznat.

Paměť

Některé starší modely fotopasti mají integrovanou paměť, do které lze ukládat určitý počet fotografií. Ty novější však ukládají záznam na SD nebo microSD kartu. Zajímejte se, jakou největší kapacitu paměťové karty lze do přístroje vložit. Standardně se prodávají záznamová média ve velikostech od 8 GB po 128 GB. Počítejte s tím, že čím má vaše fotopast větší rozlišení fotoaparátu, tím budou snímky zabírat více místa na kartě. Vybírejte proto fotopast s dostatečnou pamětí (minimálně 32 GB), vyhnete se tak časté výměně paměťové karty nebo častému mazání uložených fotografií či video záznamů.

Napájení

Fotopasti jsou určeny k umístění především v exteriéru. Často na odlehlých místech v přírodě, kde není přívod elektrické energie. Proto se napojují pomocí několika baterií typu AA. Počet baterií závisí na konkrétním modelu (obvykle 4 až 12 kusů). Namísto alkalických baterií doporučujeme sáhnout po lithiových, které mají lepší výdrž a nevadí jim ani nízké teploty během zimy.

Výdrž baterií závisí na způsobu a četnosti používání fotopasti. Pokud nemáte GSM modul a před fotopastí se jen občasně objeví zvíře nebo člověk, klidně vám baterie vydrží celý rok. V tom druhém případě, kdy je fotopast využívána často a navíc vám odesílá MMS zprávy nebo emaily, baterie vydrží měsíc nebo dva. Pořízení nových baterií naštěstí není finančně náročná záležitost.

Další možností napájení je přikoupení bateriového boxu. V tomto případě budete potřebovat speciální kabel k fotopasti a konektor, ke kterému bateriový box připojíte. Pokud bude vaše fotopast umístěna na slunném místě, můžete zvolit napájení pomocí solárního panelu.

Při využití fotopasti na místě, kde je dostupný zdroj elektrické energie, vsaďte na externí napájení. V tomto případě nemusíte přemýšlet nad životností, dobíjením či výměnou baterií. Takové napájení se dá využít například pro chaty nebo chalupy. Stejně ho můžete využít v domácnosti.

Vzhled

Fotopasti se vyrábějí v přírodních barvách a odstínech, nejčastěji se můžete setkat s šedou, zelenou, kaki, béžovou, hnědou nebo černou. Častou volbou výrobců je i kombinace zmíněných barev, případně maskovací styl. Fotopast musí být co nejméně nápadná, aby ji nezaznamenalo zvíře ani člověk. Konstrukce fotopasti musí být pevná a odolná, aby odolala povětrnostním podmínkám a vrtochům počasí. Ideální je, pokud má takovou konstrukci, kterou je obtížné zničit. Před koupí fotopasti si promyslete, kam ji chcete umístit a podle toho zvolte nejideálnější barvu.

Fotopast v maskovacím stylu

Displej a ovládání

Ovládání by mělo být jednoduché a intuitivní. Dostatečně velký LCD displej zajistí dobrou přehlednost i čitelnost. Je vhodné, pokud je displej barevný a má velikost alespoň 2 palce. Menší displej je špatně čitelný, větší zas na fotopasti zabírá příliš mnoho místa.

Další užitečné funkce

U některých propracovanějších modelů se můžete setkat s přídavnými funkcemi. Které to jsou?

 • Časosběr – můžete si nastavit časový úsek, během kterého bude fotopast automaticky snímat zorné pole. Zvolit můžete i to, zda má přístroj vytvářet fotografie nebo video záznam. Funkce časosběr se hodí pro kratší časové úseky, protože fotopast má omezenou kapacitu paměti i výdrž baterií.
 • Časovač – prostřednictvím této funkce si vyberete, kdy má být fotopast aktivní. Mimo vámi stanovenou dobu nebude fotopast zaznamenávat žádné fotografie ani video.
 • Dálkové ovládání – usnadňuje obsluhu fotopasti, neboť k ní nemusíte chodit a ručně ji nastavovat. Na dálku spustíte snímač a vyhotovíte snímek. Tato funkce se hodí například myslivcům při pozorování zvěře z posedu.
 • Zámek a držák – umožňuje přichytit fotopast například k sloupu nebo stromu bez obavy, že by ji někdo ukradl. Zámek i držák se starají o to, aby byla fotopast v optimální pozici a nebylo možné její snadné složení dolů. Obvykle tyto doplňky nejsou součástí dodávky, a proto je nutné si je dokoupit samostatně.

K dalším přednostem moderních fotopastí patří mobilní aplikace, přes které se dají ovládat, možnost připojení na Wi-Fi síť, USB port či Bluetooth připojení. Všechny tyto funkce zjednodušují práci s fotopastí a zejména přenášení snímků do mobilu nebo počítače.

Nastavení fotopasti

Před prvním použitím je nutné fotopast správně nastavit. Nemusíte se však obávat, protože fotopast si dokážete jednoduše zprovoznit sami. Stačí se řídit pokyny výrobce, které jsou uvedeny v přiloženém návodu.

Do fotopasti vložte požadovaný počet baterií (pokud tam nejsou). Při instalaci otevřete zařízení a pomocí tlačítek, které se nacházejí uvnitř, si přizpůsobte ovládání. Postupujte podle návodu a nastavte si takové parametry, které vám nejvíce vyhovují. Potom zařízení zavřete a umístěte ho tam, kam potřebujete.

Jak nastavit fotopast?

Při nastavení si můžete zvolit například typ nahrávání. Vybírat můžete mezi nahráváním video záznamů nebo statickými fotografiemi. Dále si zvolíte délku a kvalitu nahrávání, resp. velikost a kvalitu fotografie. Nastavte i citlivost a senzor pohybu. Fotopast lze nastavit například tak, aby se spustil záznam pouze v případě, že senzor zaznamená větší objekt.

Cenové kategorie fotopascí

Cena fotopastí se odvíjí od kvality zpracování, rozlišení snímače, dosvitu či přídavných funkcí. Seženete je v širokém cenovém rozpětí od několika stovek korun až po několik tisíc. Čím je fotopast dražší, tím je propracovanější a její výsledné výstupy budou kvalitnější.

Nejlevnější fotopast stojí kolem 1000 Kč. Jde o méně propracovaný model, který vám poskytne základní funkce a nižší rozlišení 5 Mpx. Pokud hledáte jednoduchou fotopast na občasné monitorování zvířat a nezáleží vám na rychlosti spouště, můžete vsadit na takový model.

Levné fotopasti, které sice neohromí kvalitou snímání, ale svůj účel splní, se pohybují v cenách od 1200 do 2000 Kč. Snímač má většinou rozlišení od 8 Mpx do 12 Mpx. Jsou vhodné pro snímání zvěře za lepších světelných podmínek a při menší vzdálenosti. Uživatelům poskytnou základní výbavu a snadné maskování.

Cena kvalitních fotopascí začíná na částce 2500 Kč a pohybuje se do přibližných 8500 Kč. V této cenové kategorii najdete fotopasti s dostatečným rozlišením (12 Mpx a více) a samozřejmostí je i možnost nahrávání videa. To se zaznamenává ve Full HD rozlišení a v mnoha případech i se zvukem. Dosvit fotopasti je okolo 15 až 20 metrů, fotopast má různé přídavné funkce a její maskování je propracovanější, aby byla nenápadná a nevšimla si ji zvěř či zloděj.

Dražší fotopasti jsou ideální volbou nejen pro myslivce, ale i pro ty, kteří chtějí chránit svůj majetek před zloději či vandaly. Sahají po nich pokročilejší uživatelé, neboť kvůli různým přídavným funkcím je obsluha fotopasti o něco náročnější. Tyto fotopasti jsou často vybaveny GSM modulem, proto dokáží uživatelům posílat MMS nebo email. Nejprodávanější fotopast bude patřit do cenové kategorie pohybující se kolem 2500 Kč a výše.

Špičkové profesionální fotopasti si koupíte od 10 000 Kč, přičemž cena se může vyšplhat i o několik tisíc Kč výše. Takové pasti dokáží narušitele vyfotografovat okamžitě a díky dostatečnému osvětlení z nich získáte ostré snímky i během noci. Profesionální fotopasti nabízejí uživatelům řadu užitečných funkcí a výjimkou není ani možnost ovládání fotopasti na dálku. Jak jsme naznačili, tyto fotopasti využijí zejména profesionálové a pro běžné uživatele bychom doporučovali fotopasti ze střední cenové kategorie.

Pokud jste náročný uživatel a jedna fotopast vám nestačí, můžete sáhnout po setech. Sety fotopascí získáte za zvýhodněné ceny. Pokud tedy chcete několik fotopastí, vyplatí se vám koupit set. Pokud byste fotopasti kupovali samostatně, vyšlo by vás to dráž.

Kde koupit fotopast a oblíbené značky

Fotopasti nabízejí mnohé internetové i kamenné obchody. Pořídíte si je ve známých obchodech, jakými jsou například Alza, Datart, Mall a další. Bohatou nabídku fotopascí různých cenových kategorií naleznete i v loveckých obchodech a samozřejmě v obchodech, které se specializují přímo na prodej fotopastí. Tam vám vyškolený personál navíc poradí, jaká fotopast bude pro vás nejvhodnější.

Pokud chcete kvalitní fotopast, ale zároveň byste rádi ušetřili, možností jsou i bazary. Před koupí fotopasti z bazaru si ji nejdříve pořádně zkontrolujte a odzkoušejte, abyste svou koupi později nelitovali.

Zda kupujete fotopast v kamenném nebo internetovém obchodě, případně v bazaru, vybírejte ze značek, které jsou prověřeny uživateli a mají kladné hodnocení. K oblíbeným značkám patří fotopasti Wachman King, Bunaty, Spromise, Bolyguard nebo ScoutGuard. Velké oblibě se těší i Denver, Bentech, Welltar, Ranger či Suntek.

Recenze pro nerozhodné

Víte, že fotopast chcete, ale nevíte, pro kterou se rozhodnout? Vsaďte na recenze a nechte si poradit od zákazníků, kteří s fotopastí už nějaké zkušenosti mají. Recenze prozradí i to, co se v obchodě nedozvíte. Velký výběr a užitečné informace najdete i na Heurece. Podělí se zde s vámi ti nejpovolanější zákazníci. Příjemný nákup.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Fotopast je jedno ze zařízení, které si nevybíráte každý den. Pračku, televizor či rychlovarnou konvici seženete v každém obchodě a pravděpodobně k nim najdete i množství informací. S fotopastmi je to o něco těžší. Na časté otázky spotřebitelů najdete odpovědi na tomto místě.

Kolik megapixelů by měla mít fotopast?

To závisí na tom, jak kvalitní fotografie chcete. Nejlevnější fotopasti mají optiku s 5 Mpix, nejdražší zas kolem 20 Mpix. Ideální variantou je vsadit na zlatou střední cestu, tedy na fotopasti s 10 Mpix optikou.

S fotopastmi nemám žádné zkušenosti, vyplatí se vsadit na levnější model?

Pokud jde o vaši první fotopast a nejste právě technický typ, doporučujeme zvážit některý z levnějších modelů. Kvalita snímků by měla být dostatečná, nastavení jednoduché.

Jakou značku fotopasti koupit?

Pokud chcete kvalitu, vsaďte na ověřené značky. K takovým patří například ScoutGuard, Evolveo, Bentech, Denver, Welltar či Apeman. Oblíbené jsou např. i značky UOvision, Bunaty, Bushnell či Duramaxx.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 03.11.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek