Nejlepší vrtací kladiva 2024 – recenze, test, srovnání

Menší či větší stavební úpravy v bytě nebo domě si nejednou vyžadují i ​​to, aby se člověk trochu zašpinil a něco kolem se zaprášilo. K tomuto účelu může posloužit právě pneumatické vrtací kladivo. Běžná vrtačka si s odolnějším materiálem jako zdivo či železobeton nemusí poradit a mít takové nářadí v dílně pak určitě dává smysl.

Jak vybrat vrtací kladivo?

Na první pohled nemusíte vrtací kladivo od vrtačky s příklepem vůbec rozpoznat. Ve výkonu, síle a v razanci byste však rozdíl pocítili hned. Vrtání do železobetonu, betonu, cihly či jiného zdiva je hlavní doménou, proč se takové zařízení může vyplatit mít doma. I mezi vrtacími kladivy však existují různé modely, které se odlišují. Pneumatická kladiva totiž můžeme dělit na vrtací, bourací (sekací) nebo kombinované kladiva. Rozdíl je tedy v samotném účelu použití.

Nejlepší vrtací kladiva

Názov Hodnotenie Detail
Bosch GBH 2-28 F   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bosch GBH 5-40 DCE   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Makita HR2600   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Proteco 51.03-KV-800   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Asist AE1K150DM   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Vrtací kladiva – recenze

Jaké vrtací kladivo koupit? Na výběr máte množství značek (DeWalt, Einhell, Bosch, Makita...), ale i modelů. Nejvhodnější by bylo různé modely si vyzkoušet a rozhodnout se podle toho, se kterým se vám bude pracovat nejlépe. To by však bylo nejen časově, ale i finančně náročné. Připravili jsme pro vás krátké recenze oblíbených vrtacích kladiv. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Koupit vrtací kladivo nebo půjčit?

Tuto možnost je třeba reálně zvážit. Rozhodně nejde o nářadí, které musí být součástí povinné výbavy v domácí dílně. Podstatné je tedy zvážit to, v jakém objemu – v jaké frekvenci plánujete toto nářadí využívat. Podle toho se rozhodujte, zda se vám vyplatí takové zařízení koupit nebo zapůjčit z konkrétní prodejní sítě – například OBI.

Pokud však chcete využívat toto zařízení dlouhodoběji, z praktického hlediska se vám pronájem nevyplatí. A raději do něj investujte nákupem. Rozhodně však nejde o nejlevnější kousek nářadí, proto se však neulakomte na levné modely a neznámé výrobce z Číny.

Vrtačka vs vrtací kladivo

Vrtačka je pro běžné účely obvykle dostačující nářadí, které zvládne široké spektrum úkonů a vrtání do materiálů jako dřevo, plast nebo kov. Samozřejmě, v závislosti na typu vrtáku. Vrtačka s mechanickým příklepem zvládne i vrtání do pórobetonu nebo lehkého zdiva či měkčího kamene. Pro vrtačku je hlavní hybnou silou právě rotace, a tedy výkon vrtačky nedefinuje pouze samotný příkon, ale i počet otáček za minutu, které vyprodukuje. Ve srovnání s vrtacím kladivem má otáček více.

Použití vrtacího kladiva

Klasické vrtací kladivo s pneumatickým příklepem pro změnu nedisponuje takovými vysokými otáčkami. Klíčová je právě síla příklepu, kterou dokáže vrtací kladivo využívat na pronikání do odolných materiálů jako tvrdý kámen, odolné zdivo nebo například železobeton. Využívá speciální vrtáky či sekáče. Takové vrtací kladivo vrtá pomaleji než klasická vrtačka, právě kvůli nižším otáčkám, ale díky speciálnímu mechanismu si poradí s odolnějšími materiály.

Sekací nebo univerzální pneumatické kladivo

I v tomto segmentu se kladiva řadí ještě do několika kategorií. Zařadit je můžeme právě podle účelu:

  • Vrtací kladiva
  • Sekací kladiva
  • Univerzální kladiva

Tradiční vrtací kladivo, popsané i v kapitole výše, využívá vzduchem poháněný píst (pneumatický), který přenáší celou sílu do vrtáku, právě proto je takové kladivo určené pro vrtání do odolných materiálů. Výhodou je poměrně nízká hmotnost, menší rozměry (podobné vrtačce), nižší cena a také jednodušší převodovka oproti bouracím či kombinovaným kladivům. Nevýhodou pro mistra však může být právě absence sekání, ale můžete jím míchat například barvy.

Sekací pneumatická kladiva jsou již složitější zařízení, které však dokáží zvládat pořádnou zátěž. Jsou určeny na odstraňování obkladaček, dlažby, osekávání zdiva a ty nejvýkonnější na demoliční práce. Princip je ten, že nedělají rotační pohyb jako vrtačka nebo vrtací kladivo, ale vibrují nebo pokud chcete sekají. Ačkoli mají antivibrační systém, přenášejí více vibrací, mají větší rozměry a také vyšší hmotnost. Sejdou se především mistrům, kteří mají záměr provádět rozsáhlejší rekonstrukci nebo demoliční činnost. Vrtání však s takovým kladivem nerealizujete.

Kompromisem jsou kombinovaná kladiva – univerzální. Ty jsou na trhu nejrozšířenější. Ty dokáží vrtat i sekat. Samotný rotační mechanismus – vrtání je tedy možné jednoduše vypnout a využít pouze schopnost vibrací sekat a bourat. Pokud víte, že budete využívat oba úkony a nechce se vám obstarávat dvě zařízení, univerzální vrtací kladivo je skvělou alternativou. Nevýhodou může být vyšší poruchovost, neboť jde o složitější mechanismus převodovky a rovněž jde někdy o poměrně rozměrné a těžké nářadí.

Výkon vrtacího kladiva

Samotný výkon vrtacího pneumatického kladiva definuje příkon takového zařízení. Existují dva druhy pohonu. Klasické elektrické vrtací kladiva nebo aku verze takových kladiv. Je však třeba upozornit na to, že příkon aku vrtacích kladiv je mnohem nižší a v praxi se tak tento druh aku vrtacích kladiv velmi nevyužívá. Nicméně, tam kde není elektrická zásuvka k dispozici, má takové zařízení význam.

Vrtací kladivo Metabo

Energie, kterou nejčastěji takové zařízení využívá, je právě ta elektrická. Od příkonu ve wattech tedy závisí výkon nářadí. Čím je tedy příkon vyšší, tím by mělo být zařízení výkonnější. Levnější vrtací kladiva s pneumatickým příklepem dosahují příkon okolo 600 – 700 W. Takový výkon však rozhodně není ideální pro vrtání to tvrdých materiálů. Taková zařízení se využívají spíše na vrtání a lehčí práce a vyrovná se jim i klasická příklepová vrtačka.

Poloprofesionální zařízení s dostatečným příkonem jsou na úrovni 1 200 W. S takovými zařízeními už možná vrtat do tvrdších materiálů, jako např. železobeton, tvrdé zdiva nebo kámen. Slabší a méně výkonné stroje doporučujeme pořídit pouze pro drobnější práce. Taková zařízení nejsou stavěny na příliš vysokou zátěž a mohou se snadno přehřívat. Výkon však ani zdaleka není jediným ukazatelem, který vám napoví o schopnostech nářadí.

Počet otáček za minutu

Rychlost, s jakou motor pohání samotný rotační mechanismus. I tak by se dal jednoduše charakterizovat tento technický parametr. Při drtivé většině modelů je možné počet otáček plynule regulovat. Překvapivě, počet otáček není u vrtacího kladiva vyšší než u běžné vrtačky. Přesto je však komplexní výkon vyšší. Jak je to možné? V případě vrtacího nebo kombinovaného kladiva je počet otáček od 600 až do 1 500 ot./min. V případě vrtačky se počet otáček za minutu pohybuje i na úrovni 3 000 ot./min. Princip je ten, že vrtací kladiva jsou určeny pro vrtání větších průměrů a proto, čím je průměr vrtáku větší, tím by měl být nižší počet otáček. Základní fakt, který však hraje ve prospěch pneumatického vrtacího kladiva oproti vrtačce, je samotný příklep a jeho síla.

Síla pneumatického příklepu

Velmi důležitou roli hraje v případě pneumatického vrtacího kladiva právě příklep a jeho mechanismus. Úkolem vrtacího kladiva je pronikat do velmi odolných a tvrdých materiálů. Síla příklepu uvádí v joulech (J). Samotný pneumatický příklep funguje za pomoci tlaku vzduchu v kovovém válci – v pístu. Čím více vzduchu dokáže píst stisknout, tím více síly příklep kladiva vyvine. Více joulů znamená, že kladivo pronikne do materiálu rychleji a efektivněji.

Elektrické vrtací kladivo

Běžná hodnota síly příklepu je okolo 1,5 J. Pro náročnější práce však spíše doporučujeme vrtací kladiva, jejichž síla pneumatického příklepu se pohybuje kolem hodnoty alespoň 2,5 – 3 J. Nemluvě o profesionálních vrtacích a sekacích kladivech, jejichž síla příklepu se pohybuje na úrovni 6 – 12 J a více. Takové kladiva si se železobetonem poradí opravdu snadno. Praktickým údajem je rovněž počet úderů za minutu. Ten může být od 3 000 až po 6 000 úderů za minutu. Roli však hraje právě samotná síla příklepu.

Konstrukce a hmotnost

Z konstrukčního hlediska nepatří vrtací kladiva mezi nejmenší zařízení. Tím pádem ani jejich hmotnost není zrovna nejnižší. Samozřejmě, je třeba rozlišovat i účel takového nářadí. Sekací – bourací kladiva jsou mnohem těžší, než klasické vrtací pneumatická kladiva. V případě běžných vrtacích kladiv jde o hmotnost obvykle kolem 3 kg. Je však třeba počítat s tím, že nejsou stavěny na zcela náročnou práci a velké vytížení.

Náročnější zacházení už zvládnou modely, které váží kolem 5 kg. Takové vrtací, sekací nebo univerzální kladiva jsou již znakem masivnější konstrukce a často i kvalitnějších materiálů. Kvalitní kombinovaná pneumatická kladiva určené k bourání a sekání mohou vážit i více než 6 kg.

S konstrukcí souvisí i schopnost eliminovat vibrace, které vznikají silou příklepu. Důležitý je antivibrační systém, jehož efektivita je model od modelu jiná. Záleží také na tom, kde je umístěno těžiště pneumatického kladiva a rovněž je ideální, pokud má kladivo ergonomický úchop, použité jsou pevné slitiny a tvrzené plasty.

Rychloupínání

Stále méně často natrefíte na klasické sklíčidlo. U dražších a kvalitnějších kladiv se využívají různé systémy rychloupínání, které umožňují zrealizovat rychlou a pohotovou výměnu nástrojů ve sklíčidle bez použití speciálních nástavců. Existují dva velmi často používané systémy upínání.

Vrtací kladivo s rychloupínáním

SDS-Plus je systém upínání, které je zkonstruováno pro vysokou zátěž pneumatického příklepu. Využívají ho především menší sekací kladiva a nejčastěji jde o vrtací kladivo. Upínací stopka má dva protilehlé kanálky a ty velmi dobře zvyšují efektivitu vrtání a brání přetáčivosti vrtáku. Umožňují upevnit vrták s průměrem přibližně od 4 mm do 32 mm. Takové vrtáky většinou víte koupit v sadě.

Druhým systémem upínání je SDS-Max, které využívají pneumatická kladiva s vysokým výkonem a silným příklepem. Jsou stavěny pro maximální zátěž. SDS-Max je mechanismus, který umožňuje využívání pro stejné účely, ale s mnohonásobně větším zatížením. Dokáží využívat vrtáky s průměrem od 12 mm až do 52 mm. Stejně jako SDS-Plus má i tento mechanismus protilehlé žlábky, no jsou tři. Umožňují dobré upevnění vrtáku a ještě brání prokluzování. Hmotnost těchto kladiv je obvykle větší 6 a více kg.

Další funkce a příslušenství

V případě vrtacího, demoličními nebo univerzálního kladiva již příliš mnoho funkcí a doplňků nečekejte. Velmi potěší indikátor opotřebení uhlíků v elektromotoru. Indikátor vám dá za pomoci kontrolky nebo zvukového signálu včas vědět, že už je čas na výměnu. Pokud máte univerzální kladivo s upínacím systémem SDS-Max, za pomoci speciálního adaptéru lze používat i vrtáky s rychloupínacím systémem SDS-Plus. V rámci funkcionality by to měla být především regulace počtu otáček nebo příklepů.

Mezi příslušenství jistě potěší kufřík, ačkoli v případě velkých bouracích kladiv to nemusí být vždy samozřejmost. Další praktickou věcí může být, pokud je součástí balení například sada vrtáků, přídavná rukojeť, mazací aditivum nebo případně výměnné sklíčidlo. Pokud jde o aku variantu, nesmí chybět nabíječka a náhradní akumulátor.

Cenové relace

Kolik stojí kvalitní vrtací kladivo? Samozřejmě, vrtací či sekací kladiva nejsou povinnou výbavou v dílně každého mistra. Obvykle po tomto nářadí saháme až když je to vysloveně nutné. Obvykle jde o nářadí, které využívají řemeslníci a firmy. Cenové rozpětí je široké a každý si zřejmě najde svou cenovou hladinu.

Pokud sáhnete po nářadí v hodnotě do 5 000 Kč, koupíte obvykle méně výkonné zařízení s menší silou příklepu, které však pro domácí použití může posloužit a nic víc vám ani netřeba. Hranice, kdy si budete vybírat z profi nebo poloprofi zařízení začíná na částce od 5 000 do 12 000 Kč. Zde už je řeč o těžších a výkonnějších zařízeních, co si všimnete na samotné konstrukci. Počítat proto třeba i s vyšší hmotností.

Příkon pneumatického vrtacího kladiva

Pokud jedete vysloveně po kvalitě a chcete rovněž příslušenství, kvalitní materiály a možná univerzálně pneumatické kladivo, investujete více než 12 000 Kč. Tyto profesionální nářadí disponují velkou silou příklepu, výkonem více než 1 000 W a vyšší hmotností přes 5 kg. Jejich výhodou je nejednou i fakt, že jsou odolnější a uhlíky elektromotoru jsou trvanlivější.

Ověřené značky

Vybrat si z výrobců na trhu by nemělo být vůbec těžké. Na trhu netřeba přehlížet značky, které v rámci daného segmentu dominují nejen čísly v prodeji, ale především kvalitou svých produktů. Hodně vám napoví i reference zákazníků a renomé konkrétní značky. Při drahých modelech si všímejte i záruku, možnost servisování nebo cenu náhradních dílů.

Pokud byste chtěli kvalitu za rozumnou cenu a přece jen se nechcete zcela vyházet z peněz, výrobci jako Black & Decker, Einhell nebo Extol jsou vcelku rozumnou volbou. Kvalitu garantovanou a ověřenou zkušenostmi zákazníků však hledejte u značek jako Bosch, Makita, Hitachi nebo Metabo. Špatně nepochodíte ani v případě značky Hecht nebo DeWalt.

Údržba a práce s vrtacím kladivem

Vrtací kladivo s pneumatickým příklepem je určeno na těžkou práci. Rozhodně tedy není, bez urážky, pro "slečinky". Je třeba vědět, jak s takovým nářadím pracovat. Nejenže následně dbáte o vlastní bezpečnost, ale zabezpečíte i delší životnost samotného zařízení. Držte se tedy určitých zásad.

  • V první řadě vždy využívejte takový typ vrtáku, který je pro daný model určený a stejně tak nevrtejte do materiálů, které zařízení budou limitovat s ohledem na jeho výkon a konstrukci.
  • Abyste měli jistotu, že vrtáte přesně, před samotným hlubokým vrtem si místo vyznačte a udělejte malou jamku jemným záběrem, abyste dokázali vrtat přesně.
  • Otáčky regulujte vždy podle typu materiálu. Čím je materiál tvrdší, tím méně otáček používejte, aby se vám vrták nezlomil a elektromotor neshoří.
  • Zkontrolujte vždy upevnění mechanismu vrtáku.
  • Vždy vrtejte kolmo na stěnu, nikdy ne šikmo, aby se vrták nevzpříčil. Při práci se sekáčem nevytvářejte na sekáč příliš velký tlak a nechte pracovat příklep.
  • Při vrtání příliš netlačte. Vrtací kladivo není vrtačka a nemá takový počet otáček. Efektivita práce je s ohledem na rychlost nižší, ale dokáže proniknout do velmi tvrdého materiálu.
  • Při práci používejte ochranné prostředky – brýle, respirátor či případně špunty do uší, protože jde o poměrně hlučné zařízení.
  • Z hlediska údržby je třeba všímat si výkon zařízení v případě, že není vybaveno indikátorem opotřebení uhlíků. Nářadí po práci vždy důkladně očistěte.

TIP: Stopku vrtáku před vrtáním očistěte a vždy mírně namažte mazacím tukem (aditivem) a potom vložte do upínacího mechanismu.

Jaké vrtáky používat?

Výběr vrtáku není nijak komplikovaný, pokud víte, co jdete vlastně dělat. Výběr vrtáku netřeba podceňovat a především je třeba respektovat, jaké vrtáky vaše zařízení dokáže využívat. Kvalitní vrtáky něco stojí a žádné levné napodobeniny "pravé oceli" nejsou dobrou volbou. Vrtáky se od sebe liší způsobem upínání a rovněž účelem. Známe čtyři základní typy vrtáků: dvojbrité, štvorbrité, průrazové a duté vrtací korunky.

Dvojbrité vrtáky mají už podle názvu dva břity a jde o nejvyužívanější typ vrtáků v případě vrtacích kladiv. Poradí si s betonem, cihlou i kamenem. Průnik je rychlý a mají schopnost dobře odvádět materiál z otvoru. Naproti tomu štvorbrité vrtáky mají čtyři kanálky a vrtání je ještě snazší, rychlejší a přesnější. Poradí si i se železobetonem a mají i větší průměr.

Jinou skupinou jsou průrazové vrtáky, které využívají vrtací, bourací a kombinované kladiva výhradně s systémem upínání SDS-Max. Vrtáky mají větší průměr a slouží k velmi odolné materiály. Podobně jsou na tom i vrtací korunky, jejichž průměr je však i 100 mm. Zmíníme i sekáče, protože s nimi pracují především bourací kladiva. Osekávání omítky, kachliček nebo dlažby je přesně jejich úkolem.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Uvažujete nad vrtacím kladivem, stále vám však v hlavě víří řada otázek? Odpovědi na časté otázky, které trápí možná i vás, najdete v následujících řádcích.

Jaké jsou největší výhody vrtacího kladiva?

K výhodám se řadí poměrně nízká hmotnost, která umožňuje delší použití kladiva bez pocitu únavy. Dále je to možnost použít přístroj jako klasickou vrtačku, antivibrační systém a také přijatelná cena. Některé modely mají i antivibrační systém.

Kde vrtací kladivo koupit?

Vrtací kladivo si můžete koupit v kamenné prodejně i na internetu. Druhá možnost je lepší volbou, protože mnoho e-shopů nabízí možnost porovnání výrobků. Vyzkoušejte např. Alza, Mall či Conrad.

Elektrické, nebo aku vrtací kladivo? Které je pro mě lepší?

Každé z nich má své výhody. Elektrické vrtací kladivo můžete používat okamžitě po připojení do sítě, protože nemá baterii, má nižší hmotnost, je výkonnější. S takovým kladivem můžete pracovat déle bez přerušení a má delší životnost. Aku vrtací kladivo se vám vyplatí, pokud plánujete pracovat na různých místech, kde nebude připojení k síti. Jeho největší výhodou je přenositelnost.

Starší modely, které se již neprodávají

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 20.07.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek