Nejlepší Blu-ray přehrávače 2024 – recenze, test, srovnání

Dopřát si skvostný filmový zážitek jen tak – přímo doma v obývacím pokoji, nikdy není špatný program na večer nebo během "líných" dní. Oblíbené filmy si můžete vychutnat přímo na vaší televizi. DVD přehrávače pomalu padají do zapomnění a adekvátní náhradou jsou Blu-ray přehrávače, které si stále drží svůj status. Vyplatí se v současné době? Je Blu-ray přehrávač správná volba? Jaké jsou jeho výhody oproti DVD přehrávači?

Jak vybrat Blu-ray přehrávač

Elektronika a mnohé spotřebiče se neustále vyvíjejí a výrobci se předhánějí v tom, jakou novou a lepší technologii dokáží přinést. Když desky nahradily walkmany s kazetami, ty nahradily CD přehrávače a později DVD rekordéry, zdálo se, že malé lesklé a kulaté médium se stane na dlouhou dobu jediným tradičním médiem, které bude uchovávat zvuky a obraz. Netrvalo to však tak dlouho a DVD disky nahradily velkokapacitní Blu-ray disky a s nimi přišly i nejlepší Blu-ray přehrávače.

Nejlepší Blu-ray přehrávače

Názov Hodnotenie Detail
LG BP250   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Panasonic DP-UB9000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Panasonic DP-UB150EG   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sony BDP-S1700B   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sony UBP-X800   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Blu-ray přehrávače – recenze

Blu-ray přehrávač je pro milovníky filmů přímo povinností. Samsung, Philips, Sony, LG – Blu-ray přehrávače nabízí množství výrobců. Ať už hledáte Blu-ray přehrávač s Wi-Fi, 4K na PC, doufáme, že díky naším recenzím najdete to, co hledáte. O své osobní zkušenosti s následujícími i dalšími modely se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Jak Blu-ray funguje?

Jak jsme již naznačili, Blu-ray disky jsou nástupcem klasických DVD disků. Blu-ray disk má několikanásobně vyšší kapacitu a dokáže proto poskytovat mnohem vyšší kvalitu. Samotné Blu-ray se na trh dostalo kolem roku 2005. Blu-ray se liší technologií, kterou se data zaznamenávají. Jde o optický druh média. Za pomoci optického (modrého) laseru se na disk dostanou samotné data. Nejde tedy o přímo mechanické vypalování stop, jak tomu bylo v případě CD či DVD.

Blu-ray disk má stejné rozměry jako klasické DVD. Poznáte ho podle samotného loga Blu-ray. Blu-ray přehrávače však mají obrovskou výhodu, protože na rozdíl od DVD přehrávačů, které Blu-ray disky nedokáží přehrát, naopak Blu-ray přehrávač klasické DVD přehraje bez problémů.

DVD přehrávač nebo Blu-ray?

Pokud máte dilema, zda není investice do DVD přehrávače rozumnější, v tom případě by se dalo říci, že někde zastavil čas. DVD přehrávač se Blu-ray technologii ani náhodou nevyrovná. A už vůbec ne kvalitou. Ultra HD Blu-ray kvalita obrazu hovoří opět ve prospěch Blu-ray. Nejen schopnost Blu-ray přehrávače přehrávat obě média – DVD i Blu-ray disky je výhodu. V zásadě máte v případě Blu-ray zařízení 2v1.

Blu-ray přehrávač je výhodnější než DVD přehrávač

Mimo jiné rozhoduje zmiňovaná kvalita obrazu. Kvalita obrazu, zvuk, barvy, stíny a samotné rozlišení posílají DVD přehrávače dávno do důchodu. Blu-ray nabízejí výborný a ostrý obraz. Navíc, paměťové médium, jakým je Blu-ray disk, je mnohem méně náchylné na poškození než klasické DVD. Pochopitelně, oproti DVD přehrávačům je Blu-ray technologie dražší. Zde je však zásadním rozdílem právě odlišná kvalita, kterou zařízení nabízejí.

Výhody Blu-ray přehrávače

  • Kvalitní obraz
  • Kvalitní zvuk
  • Jednoduchá obsluha
  • ULTRA HD, FULL HD, 4K kvalita, 3D
  • Více podporovaných multimediálních formátů
  • Množství funkcí (titulky, internet...)
  • Přehrává i DVD disky

Nevýhody Blu-ray přehrávače

  • Vyšší pořizovací cena
  • Horší dostupnost některých titulů
  • Musíte vlastnit ULTRA HD nebo 4K televizor

Vyplatí se dnes vlastnit DVD/Blu-ray přehrávač?

Tato otázka je na místě, ale odpověď je o něco složitější. Především dnes, když máme k dispozici televizory s přístupem na internet, když si můžeme filmy stáhnout na USB nebo externí disk, připojit k počítači a dívat se do sytosti. Různé streamovací služby mají štědré nabídky ve svých filmových knihovnách. Blu-ray však ještě má svou budoucnost. Důkazem toho, že Blu-ray éra ještě není úplně na konci je i fakt, že cena těchto produktů nijak rapidně neklesá.

DVD přehrávače pomalu, ale jistě slouží k přehrávání archivních záběrů, protože filmy na DVD dnes už nekupuje téměř nikdo. Blu-ray disky byly zpočátku málo rozšířené a televizory nedokázali přehrávat jejich obsah v takové kvalitě, jako by si zákazník přál. Dnes, když jsou moderní plazmy a LCD televizory schopné přehrávat Full HD, Ultra HD či dokonce 4K kvalitu, Blu-ray disk není žádný problém.

Blue-ray přehrávač přehraje i klasické DVD disky

A proč se tedy vyplatí doma Blu-ray přehrávač mít? Proto, co jsme zmiňovali už i výše. Jedním z důvodů je fakt, že dokáže přehrávat DVD disky. DVD přehrávač to v případě Blu-ray disků nedokáže. Pokud tedy máte vlastní záběry na DVD, Blu-ray přehrávač je dokáže přehrát. Dále je určitě silnou stránkou Blu-ray přehrávače kvalita obrazu a zvuku. Ta je u Blu-ray nepřekonatelná a nabízí nejvyšší kvalitu obrazu. Rozlišení, kontrast, barvy či vykreslování obrazu. Pokud váš televizor dokáže přehrát vysoké rozlišení, musí mít minimálně Full HD kvalitu obrazu, v takovém případě si budete moci vychutnat požadovanou kvalitu.

Vysoká je i kvalita zvuku – jde o tzv. bezztrátovou kompresi zvuku. Méně šumění, lepší výšky i basy a frekvenční rozsah. A další zásadní důvod, proč mít doma Blu-ray přehrávač a využívat jeho funkce? Časy, kdy si sběratelé dělali sbírku desek, CD či DVD knihovnu, jsou již historií. Mít však fyzicky doma sbírku toho nejlepšího v nejlepší kvalitě určitě není na škodu a možná je to i trvanlivý způsob, jak hledat vše v podobě virtuálních dat na internetu.

HD, Full HD, Ultra HD, 4K, 3D

Blu-ray disky s sebou přinášejí tu nejvyšší možnou kvalitu obrazu. Nejen běžné HD či Full HD. Ale dokonce formáty jako Ultra HD či 4K. Samozřejmě, je třeba dbát na to, aby podobnou kvalitu, jakou dokáže nabídnout Blu-ray, dokázal přehrát i váš televizor.

Do mnoha Blu-ray přehrávačů se už dostává i schopnost nabídnout přehrávání trojrozměrného obrazu – 3D. Není v případě Blu-ray samozřejmostí, ale pomalu se dostává do více obýváků. Pochopitelně, opět platí, aby takovou funkci podporoval i váš televizor.

Blu-ray přehrávač přehraje nejvyšší možnou kvalitu obrazu

Díky funkci Upscaling dokáže Blu-ray přehrávat dostat nejvyšší možnou kvalitu i z klasických DVD disků. Jde o převod obrazu do ultra vysokého rozlišení. Blu-ray přehrávač dokáže nabídnout nejvyšší možnou kvalitu, jakou dokáže přehrát váš televizor. Pokud nejste majitelem ULTRA HD nebo 4K televizoru, potenciál Blu-ray disků a Blu-ray přehrávače nevyužíváte naplno.

Kvalita zvuku je vyšší

Nejen obraz, ale i zvuk samotný. Díky Blu-ray přehrávači dostanete i z tohoto parametru to nejlepší, co film na Blu-ray nosiči či DVD disku nabízí. Nabízí například funkce prostorového zvuku v kvalitě Dolby Vision. Blu-ray dokáže dekódovat nejmodernější audio kodeky, které nabízejí větší kvalitu zvuku. Konkrétně dokáže Blu-ray přehrávač zpracovat i prostorový zvuk 7.1, což znamená, že zvuk má více kanálů, a tedy Blu-ray je schopno jej vykreslit lépe. Pochopitelně pro co nejlepší prostorový zvuk je třeba mít i dostatečný počet reproduktorů. Žádný šum, více kanálů, širší frekvenční rozsah a žádná ztráta komprese zvuku.

Konektivita

V rámci konektivity mějte na mysli nejen samotné konektory, které slouží k připojení Blu-Ray přehrávače k ​​televizoru, ale rovněž na externí vstupy pro další multimédia. Zapojení Blu-ray přehrávačů jen zřídka probíhá přes starý známý SCART konektor, jak tomu bylo v případě DVD přehrávačů. Blu-ray přehrávače jsou k televizoru připojeny HDMI kabelem, který dokáže přenášet zvuk, obraz a dokáže přijímat také systémové povely. Některá zařízení mají HDMI vstupů víc.

Blu-ray přehrávač s USB vstupem

USB, čím více tím lépe. Ideálně s rozhraním USB 3.0. Doporučujeme, aby měl Blu-ray minimálně jeden. Blu-ray přehrávače většinou disponují i ​​podporou OTG. Což znamená, že kromě USB klíče nebo kamery či fotoaparátu můžete připojit i externí harddisk, který má vlastní software. V rámci konektivity se vyplatí zmínit i SD slot, což se může hodit pro přehrávání obsahu přímo z karty fotoaparátu nebo telefonu, aniž byste museli zapojovat fotoaparát nebo kameru.

Multimediální formáty

Formát daného multimediálního souboru hraje velmi důležitou roli při následném přehrávání obrazu i zvuku. Kodek souboru totiž často předurčuje kvalitu obrazu i zvuku. Mnohé formáty souborů totiž kompresí způsobí, že se sníží i kvalita obrazu a zvuku, což má za následek horší rozlišení, barvy, kontrast a také se může objevit šum či zkreslený zvuk.

Čím více dokáže Blu-ray formátů přehrát, tím lépe, protože máte zaručeno, že dokáže z jejich kvality vytěžit maximum. Může jít o formáty jako DivX, Xvid, AVI, mp4, MKV, WMW a mnoho dalších. Stejně i při zvuku může jít o klasické waw, mp3, AAC, Flac a množství jiných formátů. Někdy může nastat problém s kompatibilitou souboru buď to v kodeku obrazu, nebo zvuku.

Internet a další vlastnosti

Součástí Blu-ray přehrávače je rovněž množství specifických inteligentních – smart funkcí. Ty přispívají k tomu, že Blu-ray přehrávač se stává mnohem multifunkčnějším zařízením, než jeho předchůdci. Samozřejmě, množství těchto funkcí již dnes probrali samotné SMART televizory, ale v případě, že máte starší televizor, určitě přivítáte, pokud je možné Blu-ray připojit například k internetu.

Přístup k internetu je jednou z největších výhod přehrávače Blu-ray. Díky přístupu k internetu máte k dispozici množství internetových aplikací, které nabízejí přehrávání video obsahu, internetových rádií apod. Záleží od samotného výrobce, jaké funkce jeho internetový multimediální systém nabízí.

Praktickou funkcí, která se v případě zahraničních filmových titulů bez CZ dabingu, je určitě možnost přehrávání titulků ve formě známého srt formátu nebo formátu txt.

Výběr Blu-ray přehrávače možná někdo podrobí i vizuálním sympatiím, a proto může rozhodovat i design. Dnes však máte na výběr množství modelů, které se dokonale sladí s televizorem a dokáží vytvořit harmonický celek.

Jako v každém segmentu, i zde se najdou výrobci, kteří jsou v této kategorii jako doma a Blu-ray přehrávač Samsung či Sony jsou určitě ověřenou kvalitou. Také Blu-ray přehrávače Pioneer nebo Panasonic patří na trhu mezi to lepší.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Bez filmů si neumíte představit život, proto jste se rozhodli pro koupi Blu-ray přehrávače? Udělali jste dobře. S tímto strojem se můžete dívat na filmy ve vysoké kvalitě, co se obrazu i zvuku týká. Ohledně výběru máte stále řadu otázek. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě. Pokud vás ještě něco zajímá, napište nám do komentářů pod článkem.

Dá se každý Blu-ray přehrávač propojit s počítačem?

Ne, není to samozřejmost. Každý výrobce nabídne jiné menu. V případě, že chcete přehrávač synchronizovat s počítačem, je třeba si předem ověřit, zda vámi vybraný model tuto možnost nabízí.

Mohu si pomocí Blu-ray přehrávače přehrávat i hudbu a obrázky?

Blu-ray přehrávače jsou schopny přehrávat hudbu i obrázky. Nemusí však podporovat všechny formáty. Nejběžnější (mp3 při hudbě a JPG u fotografií) by měli zvládnout i ty nejlevnější přehrávače.

Jaký má Blu-ray zvuk?

V zkratce? Výborný. Nabízí totiž osmikanálový zvuk 7.1 s podporou vylepšených formátů Dolby Digital Plus a DTS-HD High Resolution Audio. Pokud chcete využít zvukový potenciál Blu-ray disku naplno, budete potřebovat receiver, soundbar nebo kvalitní reproduktorovou soustavu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 04.05.2020
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek