Nejlepší monitory 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Testování je u nás na denním pořádku. Sesbírali jsme externí výsledky domácích i zahraničních nestranných testů monitorů, prošly jsme stovky diskusí, hodnocení, komentářů a sestavili jsme pro vás žebříček toho nejlepšího.

Jak vybrat monitor

Ve srovnávací tabulce najdete jen to nejlepší, co je momentálně na trhu. Žebříček pravidelně upravujeme a udržujeme ho aktualizován. Připravili jsme pro vás také návod, jak si monitor vybrat.

Nejlepší Monitory 23" až 24"

Názov Hodnotenie Detail
24" Samsung C24RG50   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
23,8" HP 24f   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
23,8" BENQ GW2480   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
24" Philips 243V7QJABF   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší Herní monitory

Názov Hodnotenie Detail
27" Dell S2721HGF   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
23,8'' MSI Optix G241   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
32" Samsung Odyssey G7   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
27" AOC 27G2U   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší širokoúhlé monitory

Názov Hodnotenie Detail
34" LG 34GL750   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
34" Samsung C34H890   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
34" Philips 345E2AE   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
34" MSI MPG Artymis 343CQR   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Monitory – recenze

Pro lidi, kteří pracují s počítačem denně, je monitor k PC nezbytností. Ano, pracovat se dá i na notebooku, ale to není tak pohodlné. LCD či LED monitor? 4K monitor s úhlopříčkou 22, 27 nebo 32 palců? Vybrat si Samsung, Philips nebo Acer? Vzhledem k nabídce není překvapením, že výběr monitoru není jednoduchou záležitostí. Podívali jsme se na několik oblíbených modelů, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili. Doufáme, že vám pomohou se v problematice zorientovat a vybrat si ten nejvhodnější monitor pro vaše potřeby.

Jak vybrat monitor

Určitě budete souhlasit, že orientovat se v záplavě různých monitorů, které nabízejí e-shopy je někdy přímo nadlidský úkol. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný pro váš účel tak, aby vám poskytoval dostatečně kvalitní obraz pro vaši práci, koníčky či zábavu.

Vybírejte podle použití

Jedním z hlavních kritérií výběru je určení si, na co budete monitor používat. Od toho se následně odvíjejí parametry a doplňkové funkce monitoru.

 • Kancelářská práce a běžné použití: Pro tyto činnosti vám postačí monitor s technologií TN, která je dobrým kompromisem mezi kvalitou barev a cenou. Ideální poměr stran je 16:10 a rozlišení 1 920 x 1 200, protože monitor není až tak "natažený do stran" a poskytuje větší prostor ve svislém směru než širokoúhlý monitor s poměrem 16: 9.
 • Filmový fanoušek: Pokud chcete na monitoru sledovat filmy a video, měl by mít co největší úhlopříčku a dobré pozorovací úhly kvůli sledování z gauče či postele. Zároveň by měl mít dobré podání barev a vysoký kontrast (aby černá barva nebyla šedou). Rozlišení je vhodné Full HD 1 920 x 1 080 bodů s poměrem stran 16:9, aby byl obraz bez černých pruhů. Moderním trendem jsou i monitory 21:9, které zobrazí bez pruhů filmy v tzv. kinoformáte (anglicky nazývaném i Cinemascope). Těmto kritériím vyhovují monitory s technologii VA, případně i IPS či PLS. Pokud jste fanouškem televize, zvažte nákup monitoru s TV tunerem.
 • Hráč: Pro hráče je podstatná doba odezvy, aby při rychlých akčních hrách nebyl obraz rozmazaný. Méně důležité jsou pozorovací úhly (hráč sedí většinou přímo před monitorem) a věrnost podání barev. Mezi hráči jsou proto oblíbené tzv. hráčské monitory s TN technologií. Pokud chcete 3D zobrazení s pomocí speciálních brýlí, monitor ho musí podporovat.
 • Fotograf, grafik, střihač videa: Nejdůležitější je v tomto případě věrnost podání barev, čemuž vyhoví monitor s technologií IPS nebo PLS. Měl by dokázat zobrazit 10-bitovou barevnou hloubku, na rozdíl od běžných, které zobrazují 8-bitové barvy. Měl by být vybaven Display port konektorem, protože HDMI ani DVI rozhraní nedokáží takové množství barev přenést.

Parametry monitorů

Když už máte vybrán účel, pro který monitor potřebujete, začněte si všímat následující parametry.

 • Úhlopříčka a rozlišení: Vybírejte zejména podle vaší vzdálenosti od obrazovky a místa na pracovním stole. Na běžnou práci se hodí 21" – 24" monitory, na sledování filmů, hraní her či grafiku pak sáhněte po větší úhlopříčce. Nezapomínejte, že čím větší úhlopříčka, tím větší jsou jednotlivé obrazové body, proto by mělo zároveň s ní růst i rozlišení. Full HD rozlišení 1 920 x 1 080 bodů je dnes takový dobrý standard a je vhodné do úhlopříčky cca 27".
 • Technologie obrazovky: Má vliv na podání barev, pozorovací úhly a dobu odezvy. TN technologie je rychlá, ale zároveň vykresluje hůře barvy a při pohledu zprava či zleva obraz ztrácí kontrast. IPS technologie má zase skvělé pozorovací úhly i podání barev, horší je to však s černou barvou a dobou odezvy. PLS obrazovka nabídne oproti IPS vylepšený kontrast. Technologie VAskvělé podání černé, vysoký kontrast a bezkonkurenční pozorovací úhly, ovšem pomalejší dobu odezvy a ne až tak dokonalé barvy jako IPS. OLED obrazovky nabídnou neuvěřitelně živé a syté barvy s menší spotřebou energie, v monitorech se však zatím neprosadily.
 • Obnovovací frekvence: Tento parametr, který byl podstatný při starších CRT monitorech, dnes už nehraje příliš důležitou roli, protože obraz se nevykresluje shora dolů, ale mění se barvy jednotlivých obrazových bodů zvlášť. Většina monitorů má obnovovací frekvenci 60 Hz, což postačí na jakékoliv použití. Hráčské monitory s podporou 3D zobrazení však potřebují obnovovací frekvenci vyšší – 120 nebo 144 Hz.

PC monitor

 • Doba odezvy: Udává, za jaký čas dokáží jednotlivé body obrazu změnit barvu, tj. jaké rychlé je překreslování obrazu. Pokud chcete hrát akční hry, vyberte si dobu odezvy do 5 ms. Pro ostatní činnosti tento parametr není příliš důležitý. V tomto směru hrají prim monitory s TN technologií.
 • Kontrast: Vyšší kontrast znamená větší rozdíl mezi bílou a černou barvou – to znamená, že černá bude skutečně černá a ne tmavě šedá. Výrobci udávají dva typy – statický a dynamický. Právě ten první je důležitý a pohybuje se kolem 1 000:1 při dobrých monitorech až po cca 3 000:1 u monitorů pro sledování filmů či zpracování fotografií a videa. Dynamický kontrast je jen jakýmsi trikem výrobců, protože pro jeho dosažení monitor automaticky zjasňuje nebo ztmavuje celý obraz.
 • Jas: Tento parametr udává, jak silně bude monitor zářit při zobrazení bílé barvy. Slabý jas se projeví zejména při silném denním osvětlení tmavším obrazem a horším barevným podáním. Udává se v cd/m2 a pohybuje se od 200 cd/m2 při nejlevnějších monitorech až po cca 500 cd/m2 při špičkových modelech. Pro delší práci s počítačem byste měli sáhnout po hodnotě alespoň 300 cd/m2.
 • Matná a lesklá obrazovka: Lesklá obrazovka vám poskytne o něco sytější barvy, její nevýhodou jsou však odlesky světel, ať už je to sluneční světlo nebo lampa umístěná před monitorem. Pro práci v kanceláři, kde je často silné umělé osvětlení a seriózní práci s grafikou či fotografiemi volte jednoznačně monitor s matnou obrazovkou.

Výbava a doplňkové funkce monitorů

Kromě základních parametrů jsou při výběru důležité také doplňkové funkce a výbava. Měli byste si ověřit, jaké konektory monitor má, či to, zda se dá připevnit na stěnu.

 • Konektory: Základem by měl být DVI konektor, což je digitální rozhraní pro přenos obrazu z počítače. Jiná zařízení jako např. video přehrávače, Blu-ray rekordéry apod. se většinou připojují přes HDMI rozhraní, které je s DVI kompatibilní, proto pokud jím monitor není vybaven, můžete použít redukci. Starší počítače nebo přístroje připojíte přes analogové VGA rozhraní (nazývané také D-SUB). Naopak nejnovějším trendem je připojení přes rozhraní Display port, které dokáže přenést nejkvalitnější obraz a kromě toho dokáže některá zařízení jako např. notebooky také napájet.
 • VESA uchycení: Monitor má vzadu otvory pro šrouby pro přichycení do stojanu (ať už nástěnného pevného nebo kloubního) podle tzv. VESA standardu. Standardů je několik, pokud tedy chcete monitor uchytit na stěnu, případně do speciálního držáku na více monitorů, prověřte si, že držák i monitor podporují stejný VESA standard.
 • Pivot: Funkce, která umožní otočit monitor o 90°, tj. na výšku. Je dobrým pomocníkem při čtení dokumentů a kancelářské práci.

Jakou značku monitoru zvolit

Pro kvalitnější obraz, sáhněte po monitorech NEC, Iiyama, DELL či HP. Tyto značky nabízejí také modely pro poloprofesionální použití. Kvalitou se na nich však pomalu začínají dotahovat některé modely značek Benq, ASUS či Philips. Bohatý výběr nabízí i LG a Samsung. Jistou volbou pro profesionální grafiky, fotografy či střihače videa jsou profesionální monitory EIZO.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Monitor k PC je obvykle investicí na delší dobu. Kvalitní monitor totiž vydrží několik let. Je potřebný na kancelářskou práci, při sledování filmů, hraní her či při stříhání videí. I přesto, že už znáte parametry výběru, máte ohledně monitorů řadu otázek. Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět. Pokud jste se z textu nedozvěděli vše, co jste potřebovali, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Jaká je nejvhodnější úprava displeje? Matná, lesklá nebo antireflexní?

Každá z povrchových úprav monitoru má své výhody i nevýhody. Lesklé displeje připomínají sklo, barvy a ostrost displeje vystupují do popředí. Při nevhodném umístění monitoru se chová jako zrcadlo a čitelnost bude nízká. Matné displeje se silnou antireflexní vrstvou odrazem brání. Živost barev a v některých případech mírně i ostrost jsou potlačeny. Antireflexní monitor je mezikrokem mezi lesklým a matným monitorem. Dochází na něm k mírnému zrcadlovému odrazu, avšak monitor nevytváří velké světelné kaňky difúzí. Obraz je sytější než u matných monitorů.

Je zakřivení displeje vhodné na práci?

Zakřivením jsou rohy obrazovky blíže k očím uživatele. Stejně jako v případě zakřivených TV, i zde by měl obraz více vtahovat a působit reálněji. Hraní her nebo sledování filmů na zakřiveném monitoru je příjemnější a pohodlnější. Při klasické činnosti (psaní, čtení) však může působit rušivě.

Jak velký monitor si mám vybrat?

Záleží to od toho, na co přesně ho budete používat. Obecně je vhodnou volbou velikost 19 až 24 palců. Taková velikost vám postačí na práci s textem (můžete mít otevřené 2 okna vedle sebe). Hráčský monitor by měl mít min. 27", monitor pro grafiky alespoň 24".

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 10.01.2020
Datum poslední aktualizace: 04.01.2022
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář