Nejlepší žebřiny 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Kdo by si nepamatoval na staré dobré žebřiny ve školní tělocvičně? I vás musela učitelka tělocviku upozorňovat, abyste nelezly až nahoru? My se vás pokusíme přesvědčit o opaku, protože právě žebřiny zažívají svůj velký comeback. Toto retro cvičební náčiní se v domácnostech objevuje stále častěji, přičemž splňuje roli multifunkčního sportovního zařízení.

Jak vybrat žebřiny?

Proto vám prozradíme, proč uvažovat nad jeho koupí, jak ho vybírat a jak na něm správně cvičit.

Nejlepší žebřiny

Názov Hodnotenie Detail
Fitham LUX 240 x 80 cm   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
BenchK 412   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
inSPORTline Steadyline 250 x 80 cm   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Kindersport 220 x 80   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Physionics 74167 195 x 80 cm   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Žebřiny – recenze

Věříme, že vám náš návod na výběr žebřin do domácnosti pomůže najít ten nejlepší kousek na světě. Kromě něj jsme se pro vás rozhodli sepsat i podrobné recenze, ve kterých jsme si posvítili na několik konkrétních produktů.

Proč uvažovat nad koupí žebřin do bytu

Proč vlastně kupovat žebřiny do bytu? Protože jde o neskutečně multifunkční sportovní náčiní, které můžete využít za účelem provádění kompenzačních, silových, protahovacích, rehabilitačních i zdravotních cviků. Na žebřinách přitom mohou cvičit děti, dospělí i lidé v pokročilém věku. Jejich výhodou je také to, že náročnost tréninku si můžete přizpůsobit zcela na míru. Žebřiny zároveň nestojí majlant jako jiné multifunkční hrazdy či sportovní stojany a nezabírají ani mnoho místa. To jsou ve zkratce důvody, proč byste nad jejich koupi měli určitě alespoň uvažovat.

INFO: Mnozí fyzioterapeuti pokládají právě cvičení na žebřinách za velmi účinnou podpůrnou terapii během rekonvalescence, například po úrazu končetiny, která byla léčena déle než 1 měsíc, v důsledku čehož došlo k značnému ochabnutí jejího svalstva.

Žebřiny jsou výborné i pro pacienty, kteří trpí problémy s páteří. Můžete na nich provádět variabilní cviky, přičemž pracujete pouze s vlastní váhou těla. Náročnost cvičení je tedy přímo úměrná vašim fyziologickým možnostem, díky čemuž existuje pouze minimální riziko přetížení. Pravidelné cvičení na žebřinách, při kterém dochází ke správnému natažení zkrácených a posílení oslabených svalů na páteři, je podle odborníků vhodné zejména na korigování vývinu skoliózy a regresi lordózy i kyfózy.

Typy žebřin na cvičení

Žebřiny se dají rozdělit podle několika kritérií. My jsme si zvolili dělení na základě použitých materiálů a příslušenství. Ani jedna z následujících kategorií není lepší nebo horší. Jednotlivé vlastnosti žebřin však mohou být pro někoho vyhovující a pro někoho zas ne. Tak jako při jiném sportovním náčiní, byste se měli i v tomto případě orientovat hlavně podle vašich osobních požadavků.

Dřevěné žebřiny na cvičení

Dřevěné žebřiny na cvičení jsou stará dobrá klasika, kterou si každý pamatuje ještě ze školních dob. I dnes patří k velmi časté a oblíbené volbě zákazníků. Dřevo je příjemný materiál, což oceníte z praktického i estetického hlediska. Dřevěné příčky na žebřinách zvyknou být pouze vybroušené a naolejované, avšak ne lakované. Takové řešení je zároveň nejlepší, protože nalakované příčky mohou být kluzké. Lak se navíc při častém používání časem poškodí a odpadne, což zhorší jejich kvalitativní vlastnosti.

Cvičení na dřevěných žebřinách

Cena dřevěných žebřin se, v závislosti na jejich rozměrů a kvalitě, pohybuje v rozmezí od 2 500 do 7 500 Kč. No, a když už jsme u té kvality, tak se přesuneme k nejdůležitějšímu parametru, kterým je druh dřeviny a také to, zda jde o masivní dřevo nebo lepenou překližku. Masivní dřevo je dražší, pevnější, odolnější, kvalitnější a má delší životnost. Překližka je opravdu levná, má nižší nosnost, je méně odolná, náchylná na poškození i deformaci a má podstatně kratší životnost. Z hlediska materiálů se nejčastěji setkáte s žebřiny bukovými, borovými a smrkovými.

  • Smrkové žebřiny: Jde o nejlevnější, avšak ne nejlepší volbu. Smrkové dřevo je velmi měkké, tyto žebřiny jsou proto většinou určeny pouze pro děti (mají nižší nosnost). Smrk navíc časem zvykne měnit barvu, potřebuje pravidelnou údržbu, je náchylný na vlhkost a změny teplot.
  • Borové žebřiny: Borovicové dřevo je zlatou střední cestou. Je tvrdší než smrk, ale i přesto jde stále o měkký typ dřeviny, který nemusí vydržet extrémně vysokou zátěž. Výhodou borovice je její nízká cena.
  • Bukové žebřiny: Buk patří do skupiny tvrdších dřevin, proto jde o nejlepší volbu. Má delší životnost, dřevo je odolnější a také jeho údržba je méně náročná.

INFO: Poměrně často natrefíte na žebřiny, které jsou vyrobeny z více druhů dřeva.

Kovové žebřiny na cvičení

Do kategorie kovových žebřin patří kousky vyrobené z různých druhů kovu. Nejčastěji se setkáte s ocelí nebo obyčejným železem. Dražší modely mohou mít v kovovém rámu, resp. v bočnicích, osazené příčky z nerezové oceli, která je lehká, odolná a jednoduchá na údržbu.

Kovové žebřiny mají obecně vysokou nosnost a dobrou stabilitu. Všimněte si však údaj o průměru (profilu) trubek na bočnicích i příčkách. Kovové, ale příliš tenké trubky mohou mít totiž v konečném důsledku horší vlastnosti než smrkové příčky. Cena kovových žebřin začíná na cca 2 500 a končí na 15 000 Kč. Samozřejmě, není vyloučeno, že narazíte i na podstatně levnější kousky.

Kombinované žebřiny

Kombinované žebřiny mohou mít kovové bočnice, v nichž jsou osazeny dřevěné příčky nebo dřevěné bočnice a kovové příčky. Jde o velmi dobré řešení, protože kombinace kovu a dřeva stojí za velmi dobrými vlastnostmi tohoto náčiní – má vysokou nosnost, je odolné, jednoduché na údržbu a není příliš těžké. Cena kombinovaných žebřin může být opravdu různá. Některé, zejména menší modely koupíte i za méně než 2 500 Kč, ty rozměrnější a kvalitnější i za více než 12 000 Kč.

Žebřiny pro děti

Žebřiny pro děti mohou být vyrobeny ze dřeva, kovu nebo kombinace těchto materiálů. Pod tímto pojmem se však ukrývají zejména modely, na kterých se kromě samotné žebřiny nachází i lezecká síť a různé další doplňky, například lanový žebřík, kruhy či houpačka. Cena takových žebřin je v porovnání s těmi klasickými podstatně vyšší. Pohybuje se od 7 500 Kč výše.

Kovové žebřiny pro děti

Druhou kategorií dětských žebřin jsou obyčejné kousky ze dřeva nebo kovu, které jsou nižší, užší a mají menší nosnost, takže po nich mohou lézt opravdu pouze děti. Pokud chcete toto sportovní náčiní pořídit vysloveně pro mrňouse, jde o velmi rozumnou volbu. Obyčejné dětské žebřiny jsou totiž levnější.

Žebřiny s hrazdou

Drtivá většina lidí, kteří si pořídí žebřiny, je využívá i na upevnění hrazdy. Pokud to máte v plánu i vy, doporučujeme, abyste se porozhlédli rovnou po žebřinách s hrazdou. Takto ušetříte pár korun, navíc nebudete muset hledat hrazdu, která je kompatibilní s vašimi žebřiny. Při koupi se zaměřte na tyto parametry:

  • Hrazda může být na žebřinách přišroubována napevno nebo ji můžete kdykoliv odpojit a opět nasadit.
  • Napevno integrovaná hrazda je řešení, které je bezpečnější, neboť neexistuje šance, aby se během cvičení uvolnila nebo hýbala. Nevýhodou je, že pokud chcete dělat například shyby až na poslední příčce, hrazda vám může překážet.
  • Odnímatelnou hrazdu oceníte tehdy, když chcete žebřiny využívat od první až po poslední příčku nebo po nich budou lézt i děti. Počítejte s tím, že taková hrazda může mít menší problémy se stabilitou.
  • Kovové hrazdy mají tvar klasické hrazdy, se kterou se setkáte například na multifunkčních posilovacích stojanech. Většinou mají vyšší nosnost a polohu tyče na nich můžete korigovat.
  • Dřevěné hrazdy jsou robustnější. Obvykle na nich najdete 2 až 4 příčky, které slouží k uchopení – zavěšení. Nimi nemůžete hýbat, takže si musíte vystačit s přednastaveným rozložením.
  • Všimněte si také to, na které části žebřin můžete hrazdu zavěsit, a to v případě pevné i odnímatelné hrazdy. Na některých modelech ji můžete upevnit pouze na zcela poslední, na jiných na kteroukoli příčku. Druhé řešení je vhodné i pro děti, které nemohou cvičit ve výšce okolo 2 metrů.
  • Posledním důležitým parametrem je nosnost hrazdy. Kovové modely většinou unesou max. 150 kg, dřevěné o něco méně, cca 120 kg.

Kompatibilita hrazdy na žebřiny

Pokud si chcete hrazdu na žebřiny koupit samostatně, musíte se dívat na její kompatibilitu s daným modelem. Snadněji seženete kovové modely, které dostanete i v běžných sportovních obchodech. Nabízí je například inSPORTline, eFitness či GymBeam. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 600 do 3 700 Kč. Dřevěné hrazdy na žebřiny jsou dostupné pouze ve specializovaných obchodech. Dřevěné hrazdy stojí okolo 1 700 Kč.

TIP: Nemusí to platit vždy, většinou jsou však s žebřinami kompatibilní všechny závěsné hrazdy.

Žebřiny s příslušenstvím

Za žebřiny s příslušenstvím zaplatíte více, zároveň však máte jistotu, že budou s daným příslušenstvím kompatibilní a unesou jeho hmotnost. Nejčastěji se setkáte se závěsnými lavicemi, již zmíněnými hrazdami a různými doplňky pro děti – houpačky, žebříky, kruhy atd. Samozřejmě, sportovní náčiní, které lze upevnit na žebřiny, si můžete dokoupit i samostatně. Při výběru si však určitě nezapomeňte všimnout kompatibilitu s daným modelem. Rozhodujícími parametry jsou nosnost, výška i šířka žebřin a rozestupy mezi příčkami.

Dřevěné žebřiny na cvičení

Umístění žebřin na cvičení

Žebřiny jsou docela rozměrnou cvičební pomůckou, na jejich umístění proto myslete už před nákupem. V následujících řádcích se vám pokusíme poradit, jaké modely se hodí nejvíce do dětského pokoje, obývacího pokoje, domácí tělocvičny či na zahradu a také to, která z místností ve vašem příbytku je na umístění žebřin nejvhodnější.

Žebřiny do pokoje

Žebřiny do pokoje umístí všichni, kteří v bytě či domě nemají samostatnou místnost na cvičení. V první řadě myslete na to, že v jejich okolí musíte ponechat dostatek prostoru. Kolik přesně, to zjistíte docela jednoduše. Nejvíce místa před žebřiny budete potřebovat při zvedání nohou při zavěšení, proto si sedněte na zem, natáhněte nohy a změřte je. Např. pokud vaše nohy měří 70 cm, před žebřiny byste měli ponechat alespoň 85 cm volného prostoru.

TIP: Pokud nemáte po ruce metr, můžete se orientovat podle této pomůcky: průměrná délka nohou je 70 až 80 cm, přičemž nohy představují cca 62% z vaší celkové výšky.

Pokud chcete na žebřinách provádět i mnohem náročnější cvičení, při kterých do vodorovné polohy dostanete celé tělo, budete potřebovat mnohem více místa. Totéž platí i v případě, kdy budete k žebřinám připojovat další příslušenství, například lavičku na shyby. Za obecně vhodné pokoje můžeme označit obývák, ložnici, chodbu nebo pracovnu. Špatným řešením nemusí být ani dostatečně prostorná kuchyň, do které se však hodí spíše kovové žebřiny. V kuchyni se totiž srážejí páry, což může dřevo poškodit.

TIP: Pokud chcete žebřiny umístit do menšího pokoje, doporučujeme sáhnout po kompaktnějším modelu, který není širší než 60 cm a jeho hloubka nepřesahuje 16 cm.

Žebřiny do dětského pokoje

Pokud chcete umístit žebřiny přímo do dětského pokoje, myslete také na prostor. Děti jsou živé a nepozorné, proto v jejich okolí musíte ponechat mnohem více volného místa. V tomto případě se nedá vypočítat přesně, protože je jen velmi obtížné odhadnout, do jakých krkolomných poloh se děti dokáží poskládat a natáhnout. Zlaté pravidlo však zní, že v okolí žebřin, a to minimálně ve vzdálenosti 1 metru, by se neměly nacházet žádné poličky, skříňky, koše s hračkami, hrany postele, zárubně a ani okna, jednoduše nic, na co může dítě spadnout, do čeho může narazit nebo se o to udeřit, nebo cokoliv, co může spadnout na dítě.

POZOR: Žebřiny určitě neumisťujte přímo za postel. Je sice měkká, její hrany však ne.

Žebřiny do tělocvičny

Pokud máte svou vlastní tělocvičnu, jste šťastným člověkem, a pokud je dostatečně prostorná, ve výběru žebřin se nemusíte omezovat téměř vůbec. Výhodou takového umístění je i více možností, jak můžete žebřiny využít. Pokud si k nim dokoupíte lavičku na shyby, kruhy nebo lana, proměníte je na velmi multifunkční sportovní zařízení.

Cvičení na žebřinách pro dospělé

Opatrní buďte pouze v tom případě, když se vaše soukromá tělocvična nachází v suterénu, popřípadě na půdě. Do prostor, které jsou nadměrně vlhké, suché, chladné nebo v nich zvykne výrazně kolísat teplota, byste si měli pořídit kovové žebřiny. Dřevo totiž takové podmínky nemusí přežít v nejlepším zdraví.

Outdoor žebřiny

Outdoor žebřiny, tedy modely, které můžete umístit do exteriéru, jsou v zásadě vyráběny z kovu. Aby však byly skutečně odolné vůči dešti, slunci, větru, mrazu a dalším vnějším vlivům, musí jít o legovanou ocel, popřípadě jiný nekorodující kov. Outdoor žebřiny jsou dostupné ve 2 verzích. Buď si můžete pořídit model, který je nutné ukotvit do zdi, nebo sáhnout po žebřinách, které lze zapustit přímo do země.

  • V prvním případě máte poměrně omezené možnosti. Žebřiny lze upevnit na fasádu domu, popřípadě do altánku, garáže či kůlny. Nezapomeňte na nosnost dané stěny a také na to, že ani nerezavějící ocel by neměla být vystavena nadměrnému kontaktu s vodou (např. přímo pod okapem).
  • Žebřiny, které zapustíte do země, musíte zabetonovat, což vám přidá dost roboty. Na druhé straně nejste omezeni konkrétním místem. V obou případech je určitě lepší, když se bude nad žebřiny nacházet alespoň nějaká stříška. Pod ní totiž můžete cvičit i během deště.

POZOR: Uvědomte si, že žebřiny v exteriéru můžete využívat pouze během jisté části roku. Toto řešení proto nemusí vyhovovat každému.

Domácí žebřiny – nejdůležitější parametry

Když si vyberete vhodný typ žebřin a budete mít jasno i v tom, kde přesně je umístíte, můžete přejít k další důležité části výběru, tedy ke konkrétním parametrům. Mezi ty, které byste si měli všímat jako první, patří nosnost, rozměry, hmotnost a typ konstrukce. Nezapomeňte ani na kvalitu, tvar, materiál a umístění příček, způsob montáže, cenu a vhodné příslušenství.

Nosnost

Nosnost žebřin se odvíjí zejména od použitého materiálu. Kovové modely pro domácí použití většinou unesou maximálně něco okolo 150 kg, ty profesionální však i více než 200. Dřevěné a kombinované žebřiny zvyknou mít nosnost od 120 do 150 kg. To, co je dostačující pro vás, závisí na vaší hmotnosti. Obecně platí, že jakékoliv sportovní náčiní by mělo mít nosnost alespoň o 20 kg vyšší, než je vaše váha.

Outdoorové dřevěné žebřiny

Pokud se chystáte na žebřiny upevnit i příslušenství (dětská houpačka či žebřík, lavička, hrazda atd.), nezapomeňte si všimnout údaj o maximální povolené hmotnosti příslušenství. Např. na kvalitní žebřiny s nosností nad 150 kg, můžete většinou připevnit náčiní s max. váhou 80 kg.

Hmotnost

Základní modely váží 18 až 20 kg, ty s hrazdou nebo jiným příslušenstvím většinou 25 až 60 kg. Kovové žebřiny bývají těžší, což však není pravidlem, protože ani takové masivní dřevo není nejlehčí. Na hmotnost žebřin myslete hlavně kvůli nosnosti stěny, na kterou je upevníte. Pokud se ve vašem příbytku nacházejí panely, Porotherm či iporky, popřípadě sádrokartonové stěny, budete potřebovat skutečně lehoučké žebřiny. Klasická cihla toho zvládne o něco více.

Rozměry a instalační výška

Průměrná výška žebřin se pohybuje okolo 230 cm. Výjimkou jsou pouze modely pro děti, které mohou být podstatně nižší. Šířka žebřin je většinou 65 – 80 cm. Dostupné jsou i produkty se specifickými rozměry, například 218 x 80, 220 x 80, 240 x 90 či 250 x 50 cm.

Při nákupu si nezapomeňte všimnout údaj o instalační výšce. Ten hovoří o minimální, popřípadě i maximální výšce stropu v dané místnosti. U modelů do zdi se tradičně setkáte s instalační výškou od 240 cm výše (strop se musí nacházet minimálně ve výšce 240 cm). Když se rozhodnete pro žebřiny, které se montují mezi podlahu a strop, musíte si všimnout i maximální instalační výšku, která je většinou do 280 cm.

Hloubka žebřin

Hloubka žebřin hovoří o tom, jak daleko od stěny se nacházejí po namontování. V podstatě jde o jakousi pomyslnou tloušťku bočnic. Klasická hloubka se pohybuje okolo 20 – 25 cm. Kompaktnější modely zvyknou mít menší hloubku, od 10 do 16 cm. Pokud máte doma dostatek prostoru a nemusíte přemýšlet nad každým centimetrem čtvercovým, doporučujeme sáhnout po žebřinách s větší hloubkou. Za příčkami vám zůstane totiž více místa, proto je uchopíte pohodlněji. Navíc vám nehrozí, že si o stěnu zraníte klouby. Logicky, do menších bytů jsou lepším řešením žebřiny s menší hloubkou.

Příčky

Příčky patří k nejdůležitější části žebřin. Při výběru byste se měli zaměřit na materiál, jejich tvar, umístění, rozteč a způsob kotvení. Při psaní těchto řádků jsme prostudovali množství různých popisů žebřin. Bohužel, všechny zmíněné údaje uvádí skutečně jen málokdo. Proto, pokud si chcete být jisti jejich kvalitou, doporučujeme, abyste se na tyto parametry zeptali osobně.

Materiál příček

Dřevěné příčky mohou být vyrobeny ze smrkového, borovicového, dubového nebo jasanového dřeva. První 2 zmiňované dřeviny jsou nejhorší volbou, protože jsou velmi "křehké" a náchylné na zlomení. Bukové příčky jsou na tom o něco lépe, nejlepší volbou je však jasan, který je ze všech zmíněných dřevin nejodolnější. Dřevěné příčky jsou příjemné na dotek, nekloužou, při špatné povrchové úpravě vám z nich však může do ruky vejít tříska.

Dřevěné žebřiny s příslušenstvím

Kovové příčky jsou nepochybně odolnější, v podstatě se dají popsat jako nezničitelné. Při dotyku se však nevyhnete studenému pocitu, navíc se mohou docela nepříjemně klouzat v dlaních. Výhodou je velmi snadná údržba. Důležitá je také jejich povrchová úprava. Obyčejný lak se časem ošoupe, což žebřinám ubere na estetice i funkčnosti. Lepším řešením je proto speciálně vypalovaný práškový lak komaxit.

TIP: Za nejlepší volbu jsou považovány nerezové příčky. Dejte si však pozor na jejich průměr. Pokud jsou totiž vyrobeny například z hliníku a jsou zároveň velmi tenké, pod váhou se mohou deformovat.

Tvar a průměr příček

Na drtivé většině žebřin se nacházejí kulaté příčky. Na jednoduché cvičení nebo pro děti jsou zcela dostačující, pokud se však chcete věnovat náročnějšímu tréninku, doporučujeme sáhnout po oválných příčkách, které můžete lépe uchopit do dlaní. Průměr příček jsme zmínili již několikrát. Za dostačující minimum se dá považovat horizontální průměr 30 – 40 a vertikální průměr 50 mm. Tenčí příčky budou mít automaticky nižší nosnost a budou náchylnější k poškození.

Počet a rozmístění příček

Na žebřinách většinou najdete 8, 10 nebo 12 příček. Jejich počet závisí hlavně od výšky žebřiny a jejich rozmístění. Určitě je dobré, pokud si můžete ke danému modelu příčky dokoupit. Dalším důležitým parametrem jsou rozestupy nebo tzv. rozteč. Žebřiny s hustým uspořádáním příček mají rozteč okolo 15, 18 až 21 cm. Takové řešení je vhodné zejména pro děti, které budou po žebřinách převážně lézt.

Rozestupy mezi příčkami na žebřinách, které chcete využívat na cvičení, mohou být různé, přičemž jde o velmi individuální parametr. Při jistých druzích cviků totiž potřebujete příčky hned vedle sebe, při jiných klidně i ve vzdálenosti 30 cm. Nejlepším řešením jsou proto žebřiny s nastavitelnou roztečí.

Kotvení příček

Příčky mohou být do bočnice upevněny 2 způsoby. Prvním je pouze malý otvor, do kterého se příčka osadí a následně přišroubuje šroubem. S tímto řešením se setkáte hlavně při levnějších žebřinách, přičemž je jedno, zda jsou dřevěné nebo kovové. Nevýhodou takového kotvení je menší stabilita. Šrouby se navíc mohou časem nebo pod váhou uvolnit, což může skončit i tragicky.

Děti cvičící na dřevěných žebřinách s příslušenstvím

Na kvalitních žebřinách jsou příčky upevněny v otvorech, které procházejí celou bočnicí – příčka z ní trčí z vnější strany. Ani v tomto případě se nevyhnete použití šroubů, kdyby však i došlo k jejich uvolnění, nic hrozného se nestane.

Montáž žebřiny: žebřiny na stěnu versus žebřiny mezi strop a podlahu

Žebřiny se upevňují 2 způsoby, a to na svislou stěnu nebo mezi podlahu a strop. Levnější kovové žebřiny na stěnu mají na bočnicích plíšky, které do nich pouze přišroubujete a následně upevníte do zdi. Lepším řešením jsou přivařeny kovové L-ká, které přispívají k lepší stabilitě a vyšší nosnosti žebřin. Úplně nejlepší jsou však kovové profily, které jsou součástí bočnic (nejsou k nim přivařeny). Jde o jeden celek, který se nemá jako poškodit či uvolnit.

POZOR: Pokud plánujete na žebřiny upevnit hrazdu, měla by jednoznačně disponovat alespoň přivařenými kovovými profily ve tvaru písmene "L".

Dřevěné žebřiny se o stěnu většinou přichycují pomocí klasických L-kových profilů, které do bočnice i do zdi pouze přišroubujete. Podobně jako v předešlém případě jde o méně bezpečnou verzi. Bohužel, s jiným řešením se u dřevěných žebřin nesetkáte. Druhým řešením jsou žebřiny, které mají na spodní i vrchní straně výsuvné nožky. Ty pomocí šroubů upevníte o podlahu a strop. Tyto modely lze umístit kdekoliv, tedy klidně i do středu místnosti. Jejich výhodou je, že nemusíte sledovat na nosnost a materiál stěny. Problémem může být vaše podlaha a strop – žebřiny musíte uchytit do pevného bodu, například do trámu na stropě, jinak by z něj mohli "vypadnout".

Příslušenství k žebřinám

Pokud si koupíte žebřiny bez příslušenství, časem si budete chtít určitě nějaké dokoupit. Možná vás to překvapí, ale možností máte víc než dost.

  • Závěsná lavice na žebřiny: Jde o klasickou lavici, na které můžete procvičovat sed-leh a jeho různé obměny. Levné závěsné lavice s nižší hmotností jsou většinou vyrobeny ze dřeva. Na kovové žebřiny můžete upevnit i lavice z kovu s měkkou zádovou opěrkou.
  • Gymnastické kruhy: Jde o zmenšeninu klasických gymnastických kruhů, se kterými se setkáte v tělocvičnách. Na kruzích můžete procvičovat stovky cviků, například kliky (push-ups), shyby (pull-ups), dips kliky či muscle-up.
  • Inverzní boty: Hrubé manžety vyrobené z pevného, ​​ale měkkého materiálu, které zavěsíte na horní příčku žebřiny a upevníte kolem kotníků. Inverzní boty slouží k procvičování cviků v obrácené poloze – hlavou dolů (např. sklapovačky).
  • Gumové pásy (expander): Fitness pomůcka s širokými možnostmi využití. Můžete s ní posilovat různé části těla, zejména ruce a nohy, slouží i na protahování svalstva a zdravotní cvičení na páteř (SM system).
  • Multitrainer: Jde o soupravu několika pásů a gum, které fungují na principu posilování s vlastní váhou těla.
  • Balanční podložka: Je výborná na trénink koordinace a procvičení stabilizačních svalů.
  • Žíněnka: Doporučujeme ji používat hlavně při cvicích, které provádíte dole hlavou nebo ve výšce. Žíněnky jsou výborné i pro děti.
  • Dětské příslušenství: Jeho nabídka je opravdu pestrá. Dětem můžete k žebřinám dokoupit lanové žebříky, houpačky různých tvarů, lana nebo sítě na lezení.

Cena domácích žebřin

Ceny domácích žebřin se pohybují od 2 500 do 15 000 Kč. Ptáte se, v čem spočívá takový propastný rozdíl? Nikde jinde než v kvalitě, použitých materiálech a doplňcích. Žebřiny v cenové kategorii od 2 500 do 3 700 Kč jsou většinou vyrobeny z lepené překližky, mají nižší nosnost, do zdi se kotví pouze pomocí přišroubovaného L profilu, bočnice i příčky mají malý průměr, příčky nelze dokupovat ani nastavit jejich rozestupy a jejich součástí není žádné příslušenství.

Cviky na žebřinách

Druhou kategorií jsou žebřiny s cenou od 3 700 do 7 500 Kč. To už mluvíme o zcela kvalitních produktech, které jsou na domácí použití jako stvořené. Většinou jsou dostatečně pevné, nosnost je také dostačující, kotvení bezpečné, příčky se dají nastavit i dokoupit a na žebřin můžete upevnit alespoň lehčí příslušenství. Nejdražší modely s cenou nad 7 500 kč se dají nazvat jako profesionální žebřiny, které ulahodí i nejnáročnějším sportovcům. Zpravidla jde o žebřiny kovové, které snesou připevnění těžkého příslušenství, jejich součástí je hrazda, jsou vyrobeny z odolných materiálů s kvalitní povrchovou úpravou a mají bezpečně upevněny, nastavitelné příčky, které je možné i dokupovat.

Jak cvičit na žebřinách

Než se dostaneme k několika tipům na zajímavé cvičení na žebřinách, vás seznámíme s bezpečnostními zásadami, které byste měli při této aktivitě dodržovat. Základem je používání kvalitních žebřin s přiměřenou nosností, které jsou správné ukotvené ve stěně nebo stropě a podlaze. Ostatní je už jen na vás.

  • Obuv: Na žebřiny si vezměte kvalitní obuv, která je zpevněná hlavně v oblasti kotníků. Noha vám v ní musí dobře sedět, zároveň však musíte mít dostatečný cit v chodidlech.
  • Oblečení: Ideálním řešením je funkční oblečení, které přiléhá k tělu. Zvonové kalhoty na jógu či volné trička nejsou vhodné, protože se mohou velmi snadno omotat o žebřiny.
  • Prostor: O tom, že při cvičení na žebřinách musíte kolem sebe ponechat dostatek prostoru, jsme už mluvili. Jde však o jedno z nejdůležitějších bezpečnostních pravidel, proto vám ho připomínáme ještě jednou. V blízkosti žebřin by neměl nacházet žádný nábytek, skleněné předměty, včetně oken, pootevřené dveře, ostré hrany ani věci, které můžete shodit nebo na vás mohou spadnout.
  • Cviky: Náročnost cviků vždy přizpůsobte vašim možnostem a zkušenostem. Opatrní buďte zejména při cvicích ve výšce a také těch, které jsou prováděny "hlavou dolů".

Cviky na žebřinách pro dospělé

Když už jsme vám vysvětlili, proč vlastnit a jak vybrat žebřiny, bylo by od nás nefér neprozradit alespoň několik základních cviků, které na nich můžete procvičovat. Vybrali jsme pro vás takové, které jsou zaměřeny na jednotlivé partie na celém těle. Cviky na žebřinách jsou však v současnosti obrovským hitem, proto určitě nebudete mít nouzi o inspiraci.

Přednožování ve visu na žebřinách

Tento cvik je velmi efektivní, navíc jej můžete variovat různými způsoby – nohy pokrčené v kolenou jsou vhodné pro méně zdatné sportovce, natažené nohy vám dají zabrat o něco více. Přednožování ve visu je zaměřeno na trénink spodní části břišních svalů, bederního svalu, hřebenového a přímého svalu na stehnech a rozhýbání ohýbačů kyčelního kloubu.

Jak na to:

  • Postavte se zády k žebřinám
  • Vzpažte ruce a uchopte příčku na žebřinách – ruce mějte na šířku ramen
  • Nohy zvedejte pomalu a plynule do bodu, kdy budou vaše stehna ve vodorovné poloze
  • Nohama nikdy nešvihejte, musíte je zvednout silou
  • Tělo musí být zpevněné, nesmíte se kývat do stran
  • Pokud jste dostatečně fyzicky zdatní, nohy můžete táhnout ještě výše
  • Při variaci s pokrčenýma nohama si můžete o sebe zaklesnout kotníky
  • Nezapomeňte na správný počet opakování
  • Pokud vám váha vašich vlastních nohou nebude postačovat, použijte kotníkové závaží
  • Důležité je i správné a plynulé dýchání – nádech při zvedání a výdech při spouštění nohou

Kliky na žebřinách

Kliky na žebřinách můžete dělat 2 způsoby. Prvním je, že se rukama chytíte příčky a nohy necháte položené na zemi. Druhá verze vypadá tak, že do příček "zaseknete" vaše nohy a ruce opřete o podložku před žebřinami.

Kliky na žebřinách

Obě verze tohoto cviku jsou velmi efektivní na procvičení:

  • Hrudního svalstva
  • Zádového svalstva
  • Břišního svalstva
  • Sedacího svalstva
  • Svalů na ramenou
  • Bicepsů a tricepsů
  • Předních pilovitých svalů
  • Svalů na nohách

Výstupy, výpady a výpony na žebřinách

Všechny 3 cviky dají zabrat vašemu zadku a nohám. Jestli chcete cvičení zaměřit právě na tyto partie, doporučujeme sestavu vyskládat tak, že výstupy, výpady a výpony budou následovat hned po sobě. V začátcích tréninku je však dobré, pokud necháte nohám a zadku trochu vydechnout.

Výpony

  • Postavte se na spodní příčku tváří k žebřinám
  • Rukama se chyťte příčky před nebo mírně nad vaším hrudníkem a začněte opakovat pohyb, při kterém se postavíte na špičky
  • Pozor, ruce slouží pouze k přidržování, celou váhu těla zdvíháte jen a jen nohama
  • Tento cvik můžete dělat obojnožne nebo na jedné a pak na druhé noze
  • Výpony posílí hlavně lýtkové svalstvo

Výstupy

  • Postavte se čelem k žebřinám
  • Chodidlo jedné nohy položte na příčku, která se nachází ve výšce vašeho kolena
  • Rukama se chyťte příčky nad hlavou
  • Vytiskněte se směrem nahoru tak, abyste měli obě nohy natažené
  • Pozor, vytlačujte se pouze nohama, ruce slouží opět jen na přidržování
  • Zvolte si přiměřený počet opakování a nohy následně vystřídejte

Výpady

  • Otočte se zády k žebřinám
  • Chodidlo jedné nohy zaklesněte o příčku tak, abyste měli koleno v téměř 90 ° úhlu
  • Druhou nohou udělejte dřep směrem dopředu
  • Nohy po příslušném počtu opakování vyměňte a cvik opakujte

Cvičení na žebřinách pro děti

I děti, a to již od věku 6 měsíců, mohou na žebřinách cvičit, nejen lézt nahoru-dolů. Je však dobré, když jim tuto aktivitu co nejvíce zatraktivněte a zároveň přizpůsobíte jejich věku i schopnostem. Zde je několik tipů na sportovní aktivity, které jsou pro vaše děti jako stvořené. Můžete je samozřejmě obměňovat, vždy však pouze tak, aby nebyly pro dítě příliš náročné nebo nebezpečné.

Sportovní aktivity na žebřinách pro děti od 7 měsíců

  1. Visení na příčkách
  • Začněte visením tváří otočenou k žebřinám
  • Dítě se pevně chytí příčky, která se nachází jen mírně nad jeho hlavou
  • Vy ho po celou dobu přidržujete v oblasti hrudi
  • K visení naopak, tedy zády k žebřinám, přistupte až poté, co vaše dítě zvládne první level
  1. Natahování o žebřiny
  • Tento cvik je vhodný pro děti, které umí samostatně sedět. Je výborný na protažení svalstva na nohách i páteři a posilování rukou.
  • Prcka posaďte na žíněnku tváří směrem k žebřinám
  • Motivujte ho, aby se ručkami dotklo příčky
  • K tomuto účelu můžete použít i různé odměny, například hračku upevněnou na žebřinách
  • Na zádíčka můžete i mírně zatlačit, nikdy však ne násilím

Sportovní aktivity na žebřinách pro děti od 8 měsíců

Většina dětí se v tomto věku začíná učit chodit nebo svou chůzi zdokonaluje. Namísto zastaralého a ne nejzdravějšího chodítka můžete použít právě žebřiny.

  • Dítě posaďte čelem k žebřinám
  • Nechte ho, aby se chytilo příček a postupně šplhalo nahoru – dokud se postaví na nohy
  • Pokud by váš mrňous chtěl na žebřiny opravdu vylézt, můžete mu to dovolit, avšak pouze za neustálého jištění z vaší strany

Sportovní aktivity na žebřinách pro děti od 2 let

V tomto věku už může vaše dítě na žebřinách provádět poměrně hodně aktivit. Určitě však nezapomínejte na bezpečnost. Dítě nesmí na žebřinách nikdy cvičit samo, měli byste ho neustále jistit a nepřeceňovat jeho schopnosti, které jsou velmi individuální.

  • Visení na žebřinách s visícími nohama: Tento cvik může dítě vykonávat tváří i zády k žebřinám. Je výborný na posílení rukou a protažení celého těla. Cílem by mělo být postupné prodlužování času visení.
  • Dřepy na žebřinách: Dítě se postaví na spodní příčku žebřiny, rukama uchopí příčku, která se nachází ve výšce jeho hrudi, v této poloze udělá dřep a následně se rukama přitáhne zpět do stoje. Toto cvičení je výborné pro trénink koordinace, stability a posilování celého těla.
  • Přednožování na žebřinách: Cvik, který jsme si popsali výše, mohou provádět i takto malé děti. Nohy drží ohnuté v kolenou, přičemž nemusí viset zcela zpevněné. 2 až 3 opakování bez pauzy jsou více než dost. Přednožování na žebřinách je výborné na posilování břišního svalstva.
  • Zanožování: Jde o obměnu předešlého cviku. Dítě dělá totéž, rozdíl spočívá pouze v tom, že je k žebřinám otočené tváří a nohy zanožujeme.
  • Prohýbání: Dítě se postaví na spodní příčku, k žebřinám je otočené zády a rukama uchopí příčku nad hlavou. Následně se co nejvíce prohne směrem dopředu. Takto si protáhne svaly na zádech a posílí ruce i nohy.
  • Ručkování směrem dolů: Dítě se postaví před žebřiny na vzdálenost předpažení rukou. Uchopí příčku, která je rovně před ním a postupně ručkuje směrem dolů. Takové ručkování je výborné na protahování svalstva na celém těle.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kde koupit, jak pečovat a kdo každý může cvičit na žebřinách? Na nejčastější otázky zákazníků vám odpovíme v následujících odstavcích.

Kde koupit žebřiny?

Kvalitní žebřiny v různých cenových relacích nabízí inSPORTline. Na levnější kousky jsme natrefili i prodejců eFitness, Decathlon, nejlevnejsisport.

Od jakého a do jakého věku je vhodné cvičení na žebřinách?

Spodní hranice je cca 5-6 měsíců. Aby mohlo dítě cvičit na žebřinách, musí umět samo držet hlavičku a mít jakžtakž vyvinuté svalstvo. Horní věková hranice však neexistuje. Na žebřinách mohou cvičit všichni, kdo se na to cítí.

Jak pečovat o žebřiny?

Péče o kovové žebřiny spočívá v pravidelném utírání prachu a kontrole jejich jednotlivých částí. Dřevěné žebřiny je dobré čas od času ošetřit speciálním přípravkem na dřevěné sportovní náčiní, který nesmí zanechávat mastný film na jejich povrchu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 03.11.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek