Nejlepší mini pračky 2024 – recenze, test, srovnání

Možná jste už při delších pobytech na chatě či při kempování uvažovali o tom, že prát oblečení v pračce by bylo přece jen snazší než v rukou. I na takové situace existují řešení v podobě mini praček (někdy se nazývají také kempingové).

Jak vybrat mini pračku

Nejde sice o plnohodnotnou náhradu běžných praček, praní většího množství prádla však výrazně zjednoduší. My vám poradíme, jak si mini pračku vybrat a představíme pár oblíbených modelů.

Nejlepší mini pračky

Názov Hodnotenie Detail
Adler AD 8051   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Uniprodo   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Romo R190.1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
oneConcept Ecowash-Pico   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Camry CR 8052   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Na chatu i do garsonky

Mini pračka má, na rozdíl od běžných praček, menší rozměry, slabší prací účinnost, méně funkcí, ale i nižší cenu (koupíte je už od 2 000 Kč).

Běžnou pračku tedy plnohodnotně nenahradí, jsou však vynikajícími pomocníky na chaty, kempování, do karavanů, ale i do malých koupelen garsonek, apartmánů či internátních pokojů. Mini pračka může být také vynikajícím doplňkem k velké pračce např. pro alergiky, kteří potřebují své oblečení prát odděleně od oblečení ostatních členů domácnosti.

Vzhledem k nízke ceně jsou mini pračky často pořizovány z levnějších materálů. Výrobci používají plasty namísto ocelových plechů, co dělá mini pračky méně odolnými a křehčími jako modely z kategorie běžných praček.

Pouze jako shora plněné

Běžné pračky najdete v různých provedeních – jako zepředu plněné, shora plněné, vestavěné apod. Při mini pračkách se však obvykle setkáte pouze se shora plněným provedením, do kterého se prádlo vkládá po odklopení vrchního víka.

Mini pračka s odstředivkou může provádět praní i odstřeďování ve stejném bubnu, ale najdete i takové, které mají na odstřeďování samostatný buben, resp. komoru (jako u klasických hranatých "ROMO" praček).

Mini pračka se sušičkou je na našem trhu spíše ojedinělý jev, někteří výrobci ji nabízejí jako doplněk ke klasické pračce na praní malých várek oblečení (např. spodního prádla apod.).

Všechny mini pračky jsou shora plněné

Co se týče kapacity prádla, ta se pohybuje v rozsahu 3 – 5 kg, což je o něco méně než u běžných praček (ty na 5 kg pouze začínají). Kapacita pro odstřeďování bývá nižší, kolem 1 kg, což představuje cca 2-3 mokré trička, případně 1 hrubší svetr. Na deky či bundy rovnou zapomeňte, na ně nemá elektromotor mini pračky ani dost výkonu. Kapacitu odstřeďování omezuje i fakt, že mini pračky na něj využívají poměrně malý plastový koš.

Většina z nich je sice vybavena i napouštěcími hadicemi, avšak vodu do nich můžete nalít i přímo svrchu, např. pomocí kbelíku. Mini pračky vodu neohřívají, musíte ji proto ohřát samostatně ještě před naplněním. Vzhledem ke konstrukci z plastů však většina mini praček snese teplotu do 50 – 55 °C, výrobce zvykne max. teplotu specifikovat v návodu k použití.

Vyprázdnění pracího bubnu zjednoduší vypouštěcí hadice. Mini pračky však nebývají vybaveny čerpadly, vypouštěcí hadice tedy ústí ve spodní části, přičemž pračku musíte buď nadzvednout a vypustit vodu do vany, nebo ji vypustit např. do lavoru či kbelíku na vícekrát. Kromě toho, vypouštěcí hadice bývají velmi krátké (většinou kolem 0,5 m).

Pouze provizorní praní?

Samozřejmě, jak už nízká cena napovídá, u mini praček se budete muset smířit s nižší účinností praní. Je to dáno nejen teplotními limity na vodu, ale také konstrukcí pračky. Na rozdíl od běžných praček zde nenajdete funkce jako sprchování prádla, antialergický program či praní v páře. Na silně znečištěné prádlo budete pravděpodobně muset použít větší množství pracího prostředku.

Ideální není ani účinnost odstřeďování, která je také dána konstrukčním provedením. Již zmíněné plastové koše totiž nevydrží vysokou zátěž, proto málokteré mini pračky odstřeďují při takových vysokých otáčkách než ty běžné. Výrobci hodnotu otáček ani nezvyknou uvádět, většinou však jde o 600 – 700 ot./min. (běžné pračky používají 1 000, některé i více).

V případě mini praček je účinnost praní nižší

Přestože některé mini pračky můžete využít i při kempování, většina z nich je napájena z klasické 230 V zásuvky. Příkon mini praček se pohybuje v rozsahu 150 – 500 W, což je cca čtvrtina oproti klasickým pračkám, tento druh praček je tedy mimořádně úsporný.

Někdy však výrobci nespecifikují el. příkon, ale jakýsi prací výkon, resp. odstřeďovací výkon, který se pohybuje ve stovkách W. Tato čísla vám však neposkytnou objektivní obraz o účinnosti praní či odstřeďování.

Na klasické programy zapomeňte

Ovládání mini praček je, na rozdíl od těch standardních, značně zjednodušené. Nenabízejí klasické prací programy pro různé druhy textilií, ačkoliv u některých si můžete zvolit mezi intenzivním a šetrným praním.

Ty ostatní vám nabízejí možnost nastavit časovače na praní (obvykle 0 – 15 min) a na odstřeďování (0 – 5 min). Displej či pokročilé funkce u nich obvykle nenajdete, stejně chybí např. i zvuková signalizace ukončení praní či poruchy.

Další parametry a funkce mini praček

  • Hlučnost – udává se v decibelech (dB), přičemž za tzv. tiché pračky můžeme považovat ty s hlučností do 50 dB při praní a 70 dB při odstřeďování. Bohužel, při mini pračkách hlučnost výrobci nezvyknou specifikovat.
  • Energetická třída – za úspornou můžeme považovat pračku energetické třídy A+, A++ či A+++. Mini pračky však výrobci nezvyknou označovat energetickými štítky ani specifikovat jejich energetickou třídu.
  • Filtr proti žmolkům – zachytí vlákna (žmolky) uvolněné z textilií, které by jinak mohly ucpat vnitřní části pračky nebo odtok do kanalizace. Je běžnou součástí standardních praček, najdete ho i v některých mini pračkách.
  • Dětská pojistka – pračka neumožní otevřít víko, dokud je v provozu. Zabrání tak případnému úrazu nebo vytečení vody.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Mini pračka je vhodnou volbou na chatu, do garsonky, na kempování i do karavanu. Pokud bydlíte v malém bytě nebo rádi kempujete, určitě se vám do ní vyplatí investovat. Při výběru se často nezajímáte jen o parametry, ale např. i o to, jak a kde pračku použít. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky ohledně mini praček. Své další otázky nám můžete psát do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Čím se mini pračky liší od běžných praček?

Jak to již jejich název napovídá, především velikostí a kapacitou na praní. Mini pračky mají přibližně čtvrtinovou velikost oproti běžným pračkám. Díky tomu se dají bez problémů přenášet a použít téměř kdekoliv. Většina mini praček nepotřebuje přímé připojení na zdroj vody.

Jaká je přibližná cena mini pračky?

Mini pračky jsou výrazně levnější než klasické modely. Mini pračku si můžete koupit od cca 2 000 Kč. Nejlevnější mini pračky samozřejmě nabízejí menší kapacitu a hodí se spíše na cestování. Zlatou střední cestou jsou mini pračky v hodnotě od 2 000 do 5 000 Kč. Ty už mají o něco větší kapacitu a jsou nejvhodnější volbou, co se týče poměru cena/výkon. Mini pračky nad 5 000 Kč nabízejí více funkcí, často disponují vypouštěcím čerpadlem.

Jsou dostupné i mini pračky se sušičkou?

Ne, mini pračky se sušičkou nenajdete. Vzhledem k jejich slabšímu výkonu, kapacitě i slabšímu odstřeďování to však není překvapující.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88%)
Datum publikování: 01.05.2020
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek