Nejlepší houpací zvířátka 2024 – recenze, test, srovnání

Dřevěné houpací hračky si mnozí současní rodiče či prarodiče pamatují z vlastního dětství. Přestože jde o hračku starou několik desítek let, dokáže udělat radost a rozzářit očka štěstím i dnešním dětem. Houpací zvířátko je skvělým dárkem pro každé dítě, které chce zažít zábavu a přitom se rozvíjet.

Jak vybrat houpací zvířátko?

Nabídka houpacích hraček již není okleštěná jen na dřevěné koníky nebo kohouty. Vybírat můžete z množství zvířecích nebo pohádkových motivů i různých materiálů. Chcete-li své děťátko překvapit hračkou, která ho zabaví, potěší a bude rozvíjet jeho fyzickou i psychickou stránku, houpací zvířátko je perfektní volbou.

Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jak houpací zvířátko pro dítě vybrat, proč má houpání pozitivní vliv na vývoj, v jakých cenových kategoriích se houpací hračky pohybují, nebo kteří výrobci patří k oblíbeným. V závěru vám odpovíme na často kladené otázky spotřebitelů a nevynecháme ani pět tipů na vhodné houpací zvířátka.

Nejlepší houpací zvířátka

Názov Hodnotenie Detail
Little Tikes houpadlo koník   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Playto medvídek   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Houpací jednorožec   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Houpací kohout   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Kinderkraft houpací koník   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Houpací zvířátka – recenze

Vybrali jsme pro vás pár tipů na houpací zvířátka pro děti. Zaměřili jsme se na základní parametry a výhody i nevýhody konkrétních produktů. V našem mini testu najdete houpací koně z plyše, houpacího jednorožce pro malé holčičky i retro klasiku v podobě dřevěného houpacího kohouta. Který z produktů vás zaujal nejvíce?

Jak vybrat houpací zvířátko pro dítě

Houpací zvířátka patří k populárním hračkám již několik generací. Zatímco v minulosti byly populární zejména dřevní koníky nebo kohouty, dnes je výběr široký. Houpací hračka je skvělým dárkem, který potěší nejednoho prcka. Rodiče to však mají s výběrem o něco náročnější. Na trhu je množství houpacích hraček ze dřeva, plastu i plyše a sortiment se rozšířil o pejsky, kočičky, jednorožce, medvídky, berušky a mnoho dalších zvířecích či pohádkových motivů.

Aby byl váš výběr vhodné houpací hračky jednodušší, sepsali jsme pro vás základní kritéria, kterými byste se před koupí hračky měli řídit. Pokud chcete koupit kvalitní, odolnou a hlavně bezpečnou houpací hračku, měli byste sledovat velikost houpačky, výrobní materiál, stabilitu či bezpečnostní prvky. Pozornost věnujte i houpacího mechanismu, odolnosti hračky před opotřebením se, celkovému designu, pohodlí či dalším přídavným funkcím. Postupně vás provedeme jednotlivými parametry, které je nutné před nákupem zvážit.

Velikost

Houpací zvířátka se vyrábějí ve více velikostech. Každý výrobce v popisu uvádí, od kolika měsíců nebo let je konkrétní výrobek vhodný. Vybírat byste tedy měli podle věku vašeho dítěte a jeho výšky. Někdy však může být namísto věku směrodatná výška sedadla. Každé dítě je totiž jiné a přestože jsou některé děti vrstevníci, jedno dítě může být větší a druhé menší. Proto byste při výběru měli věnovat pozornost i šířce sedáku, hmotnosti dítěte a maximální stanovené nosnosti hračky.

Plyšový houpací koník pro děti

Houpací zvířátka seženete pro děti od 6 měsíců až po 12 let. No mnohem běžnější a dostupnější jsou houpací hračky pro děti od 9 měsíců až do 7 let. Pro nejmenší děti nikdy nevybírejte zvířátko bez opěradla. Malé děťátko potřebuje oporu zad. Dostatečně vysoká opěrka zad mu poskytne bezpečnou a žádoucí oporu při houpání.

Pokud sáhnete po nevhodné velikosti, váš dárek dítě nepotěší. Příliš vysoký a velký houpací koník vyvolá u dítěte nejistotu. Bude mít problém něj vysednout bez vaší pomoci a dokonce se zvířátka může bát. Pokud naopak sáhnete po menší houpací hračce, dítě bude mít během houpání velmi pokrčená kolena, nebude se cítit pohodlně a může se z hračky převrátit.

Pokud vyberete ideální velikost, dítě se dokáže na houpačku posadit samo, bude sedět s rovnými zády a bez problémů dosáhne na rukojeti. Nohy by mělo mít ohnuté v kolenou do 90-stupňového úhlu a pro větší jistotu, stabilitu i bezpečnost zasunuté v třmenech, případně položené na podložce.

Nejvhodnější je, pokud houpací zvířátko kupujte spolu s dítětem a před koupí si ho na prodejně odzkouší tím, že se na něj pokusí bez vaší pomoci posadit. V případě, že kupujete houpacího koníka bez dítěte, protože chcete vašeho prcka překvapit, pak se řiďte doporučeným věkem dítěte a výškou sedáku od země.

Pro lepší zorientování se ve velikostech houpacích zvířátek vám přinášíme praktickou tabulku. Uvedené údaje jsou pouze orientační.

Věk Výška sedáku
6+ mesiacov 28 – 32 cm
9+ mesiacov 34 – 40 cm
1+ rok 46 cm
1,5+ roka 55 cm
2+ roky 60 cm
3+ roky 66 cm
3 – 12 rokov 83 cm

Myslete také na to, že houpací zvířátko bude stát rozložené v pokoji, proto si na něj vyhraďte dostatek prostoru.

Materiál

Při rozhodování se, po kterém houpacím zvířátku sáhnete, by měl ovlivňovat i materiál. Od použitého materiálu se odvíjí pevnost, odolnost i životnost konstrukce houpací hračky. Každý materiál má své výhody i nevýhody a s ním souvisí také výsledná částka, kterou za hračku zaplatíte. V neposlední řadě si každý typ materiálu vyžaduje jinou údržbu. Některé materiály se čistí snadno, jiné jsou na údržbu náročnější. Houpací zvířátka se v současnosti nejčastěji vyrábějí ze dřeva, plastu a plyše. Sporadicky v obchodech natrefíte na houpací hračky z gumy nebo proutí.

Dřevo

Dřevěný houpací koník nebo kohout patří ke klasice, která je ověřená lety, a takovou hračku si z dětství pamatuje mnoho současných rodičů, prarodičů či prarodičů. Dřevo je přírodní materiál, který je šetrný k životnímu prostředí, a navíc je esteticky přitažlivý, proto se bude dřevěná houpačka vyjímat v každém dětském pokoji.

Dřevěný houpací koník pro nejmenší děti

V obchodech si můžete pořídit i houpacího koníka, který je ručně vyřezávaný a malovaný, což ještě více podtrhne estetickou stránku a jedinečnost této klasické houpací hračky. Originalita hračky proto potěší nejednoho prcka. Dřevěné houpací zvířátko je jednou z nejlepších ekologických alternativ oproti množství plastových a plyšových houpacích hraček či houpaček vyrobených z různých syntetických materiálů.

Dřevo je na dotek velmi příjemný materiál a jeho typická vůně přitáhne pozornost dítěte, které chce zkoumat okolí formou zábavy. Při výběru dřevěného houpacího zvířátka však dávejte pozor na povrch hračky. Ten musí být hladký, aby si dítě neublížilo a nezadrelo si třísku. K výhodám dřevěných houpacích zvířátek pro děti patří stabilita, odolnost, dlouhá životnost i snadnější čištění v porovnání s plyšovým zvířátkem.

Mezi houpacími hračkami vyrobenými z přírodního dřeva převládají koníky a kohouty, ale sporadicky se v nabídkách obchodů objeví i jiná zvířátka. Děti poutají pestré barvy, kterými je dřevo pokryté. Ty musí být zdraví vyhovující a vyrobené na vodní bázi. Stejně to platí i o laku, kterým je pokryt povrch zvířátka. Před koupí proto informujte, jaké barvy a laky byly při výrobě hračky použité. Nevýhodou dřevěných houpacích zvířátek pro děti je vyšší pořizovací cena ve srovnání s některými plastovými houpačkami.

Plast

Na výrobu houpacích zvířátek se používá i plast, ten by měl být netoxický, aby se zajistila bezpečnost dítěte. K výhodám plastových houpacích zvířátek patří nízká pořizovací cena a lehká konstrukce, která je zároveň stabilní, pokud sáhnete po hračce od osvědčeného výrobce.

Umělá hmota je jednoduchá na údržbu, v případě zašpinění ji stačí přetřít vlhkým hadrem. Pokud je znečištění větší, můžete použít i jemný nedráždivý saponát. Pokud chcete houpací zvířátko z plastu, věnujte pozornost doporučenému věku dítěte a také informacím o správném použití.

Plastové houpací zvířátka se vyrábějí ve více zářivých barvách, které poutají zvídavé děti, a zaujmou je také svou rozmanitostí. Kromě houpacího koníka máte na výběr například i pejska, krokodýla, berušku, kočičku a další zvířátka. Chlapce potěší plastové houpací autíčka, letadla nebo motorky.

Barevné plastové houpací zvířátka

Jak jsme naznačili, k hlavním mínusům hračky z umělé hmoty patří potenciální toxicita. Proto se raději vyhněte nabídkám neseriózních a neznámých výrobců z asijských zemí, které nemají potřebný certifikát. Vždy je lepší připlatit si a mít jistotu, že vaše dítě je během hry v bezpečí.

Plastové houpací zvířátka odolávají povětrnostním podmínkám, proto je zvolte v případě, pokud chcete houpací hračku používat i venku, například v zahradě. Pokud bude dítě s plastovou hračkou zacházet neopatrně, případně budete překračovat stanovenou maximální nosnost hračky, plast může popraskat a jeho životnost bude velmi krátká.

Plyš

V posledním období se velké popularitě těší houpací hračky z plyše, protože jsou na dotyk příjemné a hebké a zvířátkům dodávají realistický vzhled. Taková houpací hračka nejednomu hubeňourovi vyrazí dech a rozzáří očka štěstím. Plyšový houpací koník má navíc velmi měkký a nadýchaný povrch, a tak se na něm dítěti sedí pohodlně.

Ve srovnání s plastem nebo dřevem je však plyš mnohem náročnější na údržbu. Jelikož je tento materiál sběračem prachu, měli byste ho pravidelně vysávat. Pokud máte doma dítě, které trpí alergií na prach, raději se mu zcela vyhněte a dejte přednost dřevěnému nebo plastovému houpacímu zvířátku. K nevýhodám plyše patří i to, že při častém používání se na místech nejčastějšího kontaktu rychle opotřebuje.

Plyšové houpací koně potěší přídavnými funkcemi, ke kterým při mnoha modelech patří zvuky, pohyby nebo při nejdražších modelech i světelné efekty. Zvířátko umí po stlačení ouška vydávat zvuky v podobě ržání, smíchu, cválaní nebo zvuku kopyt. Dokáže zahýbat ocasem či hledíkem, což u dětí ještě více podněcuje rozvíjení fantazie. Počítejte s tím, že plyšové houpací zvířátka se zvukovými, pohybovými či světelnými efekty nejsou levnou záležitostí.

Stabilita

Každá houpačka určená dítěti by měla mít stabilní základnu, aby se při rychlejším kmitání nepřevrátila. Při špatné stabilitě hračka v sobě skrývá potenciální nebezpečí, protože vysoká amplituda houpání může způsobit to, že dítě z houpačky spadne a zraní se. Toto určitě nechcete, a proto si při výběru vhodného houpacího zvířátka všímejte provedení konstrukce a její stabilitu.

Plyšový houpací pes

Konstrukce houpací hračky by neměla být příliš lehká, protože během houpání se to odrazí na její stabilitě a dítě se spolu s houpačkou může převrátit. Zde proto neplatí, že čím je houpací hračka lehčí, tím je to lepší. Vybírejte z houpacích zvířátek, které mají dostatečně širokou, dlouhou a pevnou základnu. Houpací lišty musí být dlouhé a stabilní, aby snížili riziko možného převrácení a tím zabránili nechtěnému úrazu dítěte.

Bezpečnost a kvalita

U malých dětí musíte v první řadě myslet na bezpečnost. Proto se doporučuje, aby houpací zvířátko pro dítě do 3 let mělo pohodlné opěradlo zad a nastavitelné bezpečnostní popruhy, kterými děťátko připoutáte. Nehrozí tak, že by dítě během houpání z hračky vypadlo. Kromě pohodlného sedáku a opěradla jsou důležité i rukojeti, na které dítě musí bez problémů dosáhnout. V případě houpacího koníka pro nejmenší je podstatná příčná tyč, které se dítě během houpání může držet.

Houpací koník musí mít z bezpečnostních důvodů i kvalitní otěže a třmeny, ve kterých se nohy dítěte nebudou klouzat. Tyto prvky podporují stabilitu dítěte v sedadle. Stejně jako na rukojeti i na opratě musí dítě pohodlně a jednoduše dosáhnout. Při kluzkých třmenech hrozí, že dítě by se při nasedání nebo sesedání z hračky mohlo zranit. Sedlo má být dostatečně široké, aby byl zajištěn komfort dítěte. Je vhodné, pokud je sedadlo měkké a příjemné na dotek.

Pozornost věnujete dřevěným houpacím koníkům a kohoutům, které jsou natřeny barvou nebo lakem. Jelikož malé děti rády ochutnávají všechno ústy, ani houpací hračka pravděpodobně nebude výjimkou. Proto je důležité, aby byly barvy a laky zdraví nezávadné.

Jak jsme již zmínili při stabilitě houpací hračky, základní konstrukce by měla být vyrobena z odolných materiálů a je vhodné, pokud jsou tyto materiály navíc šetrné k životnímu prostředí. Houpací základna musí být dostatečně pevná a široká a k vrchní části hračky kvalitně připevněna.

Houpací koník s opěrkou zad

Při výrobě houpacích zvířátek se obvykle používá plyš, speciální plasty, dřevo nebo kov. Dřevěné houpací kohouty či koně jsou nejčastěji malované práškovými antikorozními barvami, resp. barvami vyorbenými na vodní bázi. Jde o odolné a netoxické barvy. To, že je výrobek bezpečný, potvrzuje i certifikát kvality. Všechny houpací hračky, které byly vyrobeny na území Evropské unie, procházejí testem bezpečnosti. Výrobci jsou povinni provádět takové testování a splňovat všechny požadavky týkající se bezpečnosti, použitých materiálů i výrobních procesů. Pozor byste si však měli dát při houpacích zvířátkách, které pocházejí z asijských zemí.

Při výběru vhodné houpací hračky zkontrolujte i celkový vzhled. Houpací zvířátka by totiž neměly mít žádné rohy, ostré hrany nebo vyčnívající části. Konce trubek či spojů musí být bezpečně uzavřeny speciálními zátkami, aby nedošlo ke zranění dítěte. Pokud chcete houpací zvířátko, které myslí na životní prostředí a zároveň vám vydrží několik generací, sáhněte po dřevěném houpacím koníkovi nebo kohoutovi. Dřevo se vyznačuje dlouhou trvanlivostí, navíc má příjemnou vůni a nevadí ani dětem, které trpí alergií na prach.

Mechanismus

Většina houpacích hraček pro děti využívá tradiční houpací mechanismus, jehož tvar připomíná luk. Zvíře je v podstatě posazené na základně ve tvaru luku, přičemž základna je nejčastěji vyrobena ze dřeva nebo z plastu. Dítě na houpání používá svou sílu v horní části těla, čímž ho jeho hmotnost táhne dopředu a dozadu. Aby se houpací zvíře naklánělo, dítě musí dělat houpací pohyby, a tím si trénuje svou motoriku i rovnováhu.

Sporadicky se setkáte s houpacím zvířetem, které je položené na takzvaném bezpečnostním stojanu. Jde o alternativu houpacího mechanismu, jehož historie sahá stejně do let dávno minulých. Snahou vynálezce bylo vytvořit bezpečnější základnu. Jde víceméně o jakýsi kluzák, na kterém je připevněno zvíře. Pohyby dítěte se i zvířátko dostává do pohybu.

Některé houpací zvířátka pro děti mají přídavná kolečka a po odmontování houpacích lišt se houpačka změní na odrážedlo. Především ve venkovním prostoru se můžete setkat i s houpacími zvířátky, které jsou na pružině, a hračka je fixně přimontována k jednomu konkrétnímu místu. Takové pružinové typy se využívají většinou na dětských hřištích, v městských parcích a podobně.

Životnost

Životnost houpací hračky závisí na materiálech, které byly použity při výrobě, ale také na tom, jak se s houpací hračkou zachází. Za nejlepší z hlediska životnosti se považují dřevěné houpací hračky, protože dřevo je odolné a vydrží dlouhá léta. Houpací zvířátko tak využijí několik generací. Plast může při nesprávném zacházení nebo zatěžování popraskat, plyš se zas na některých nejvíce namáhaných místech opotřebí.

Plyšový houpací hroch

Mnoho rodičů ve snaze, aby jejich dítěti houpací zvířátko vydrželo co nejdéle, sáhne po větší houpačce. Nemusí tak řešit situaci, kdy z menší houpačky jejich dítě rychle vyroste. Pokud půjdete touto cestou, počítejte s tím, že v začátcích budete muset děťátku při houpání pomáhat, protože zvířátko mu bude velké a nedosáhne něj. Zde hrozí, že dítě o zvířátko ztratí zájem, protože se s ním nedokáže hrát samo. V tom horším případě bude velké houpací zvíře u dítěte vyvolávat pocit strachu.

Před koupí houpacího zvířátka si proto promyslete, jak dlouho by ho dítě mělo využívat a do jakého modelu se vám nejvíce vyplatí investovat. Zvažte, která alternativa bude pro vaše dítě nejideálnější, aby hračka zbytečně nestála v koutě a nesedal na ni prach.

Design

Houpací zvířátko si dítě oblíbí, pokud se mu jeho vzhled zalíbí. Při výběru vhodného dárku proto myslete nejen na vaše preference, ale zejména na preference vašeho dítěte. Pokud má vaše děťátko rádo pejsky, namísto houpacích koníků vybírejte z nabídky houpacích pejsků. V dnešní době to není problém, protože výrobci nabízejí houpací hračky v různém provedení a kromě zvířátek najdete v obchodech i houpačky jiných tvarů (např. autíčka, motorky, letadla, kytičky a podobně).

Pokud vybíráte houpací zvířátko pro nejmenší, musí mít přiměřenou velikost i tvar, protože jinak by se ho dítě mohlo zaleknout. Z houpacího zvířátka bude mít strach a nebude mít chuť se na něm houpat. U malých dětí ve věku jednoho nebo dvou let si dávejte pozor na větší plyšové houpací zvířátka. Nepříjemné pocity u nich může vyvolat například plyšový houpací pes.

Při výběru houpacího zvířátka pro malé dětičky dávejte přednost jemným barvám a veselým výrazům obličeje zvířátek. Pokud houpací zvířátko vybíráte spolu s dítětem, samo vám ukáže, co se mu líbí a co ne. Pokud je houpací hračka dárek, kterým chcete vašeho drobečka překvapit, zkuste jej na houpačku alespoň připravit, aby nebylo zklamané.

Před koupí si ujasněte, zda chcete vybírat z houpacích koníků nebo jiných zvířátek, např. kohoutů, zajíců, oveček, jednorožců, slunéček, slůňat, kočiček nebo pohádkových postaviček a podobně. Váš výběr se tak zúží na vhodné zvířátko, které vaše dítě nejvíce potěší a vy nemusíte prohlížet nespočet nabídek.

Houpání na dřevěném houpacím koníkovi

V rámci designu také myslete na to, že pro nejmenší děti je pro větší bezpečnost vhodný houpací koník s ohrádkou. Ta zabrání nechtěnému pádu na tvrdou podlahu a potenciálnímu zranění. Ačkoliv ohrádka na vás nemusí působit esteticky, je to skvělý pomocník, který dítě udrží v sedadle.

Na trhu je i houpací koník s pružinou. Ten se nejčastěji využívá ve venkovních prostorách. Dominantní pružina je pevně připevněna k vrchní části houpací hračky a její spodek je zas přichycen k podložce, která je šrouby upevněna do země. S takovými houpacími hračkami se setkáte například v městských parcích, na dětských hřištích nebo ve venkovních prostorách mateřské školky. Jelikož jsou takové houpačky umístěny fixně na jednom místě a venku, využívají se pouze za příznivého počasí. Houpacího koníka na pružině můžete zvolit tehdy, pokud hledáte hračku do zahrady rodinného domu nebo podobné místo.

Pohodlí

Při výběru houpacího zvířátka nemyslete jen na design a vizuální stránku, ale také na pohodlí dítěte. To se musí při hraní cítit komfortně, aby ho houpání bavilo. Pohodlí dítěte ovlivňuje několik faktorů, a sice výška dítěte, výška hračky, umístění rukojetí i opěrek nohou a sedadlo.

Rukojeti nesmějí být umístěny příliš nízko ani příliš vysoko, aby dítě při držení se nevyvíjelo na své ruce nadměrnou zátěž. Rukojeti by neměly být tvrdé, protože v opačném případě se na rukou dítěte mohou tvořit mozoly. Pokud jste koupili dřevěné zvířátko, na rukojeti můžete dát gumové nebo silikonové kryty.

Pro maximální komfort dítěte, ale i pro jeho bezpečnost, dávejte pozor na podnožku. Ta nesmí mít kluzký povrch, aby se z ní nohy vašeho prcka neklouzaly. Při koupi houpacího koně věnujte pozornost i třmenům. Vyplatí se investovat do koníku, který má širší třmeny s možností výškové úpravy.

Aby se děťátko na houpací hračce cítilo pohodlně, sedadlo musí být vyrobené z kvalitních a odolných materiálů, které jsou příjemné na dotek. Dítě se i po dlouhém houpání bude cítit spokojeně. Šířku i výšku sedáku od země vybírejte podle věku dítěte, resp. podle jeho proporcí. Pro nejmenší děti vybírejte houpací zvířátka s měkkým sedadlem, které je navíc anatomicky tvarované. Pro pohodlné opření zvolte dostatečně vysokou opěrku zad.

Další funkce

Houpacích zvířátek pro děti je nespočet, proto se jednotliví výrobci předhánějí v tom, kdo nabídne netradičnější design a zejména různé přídavné funkce. K nim patří zvukové a světelné efekty, případně pohyb jednotlivých částí hračky.

Barevné houpací plyšové zvířátko

Vedle houpacích hraček různých barev a designů si můžete vybírat z těch, které dokáží vydávat zvuky jako koňský cval, klopot kopyt, řehtání či smích. Některá zvířata dokáží hýbat ocasem, hledíkem nebo oušky. Při výběru proto přihlížejte na vkus dítěte a na to, co se mu líbí a udělá mu největší radost. Mnohé houpací hračky od předních výrobců namísto vydávání zvířecích zvuků dokáží zahrát pěkné originální melodie. K dalším efektům houpacích zvířátek patří světelné prvky.

Chcete-li pro dítě hračku dva v jednom, sáhněte po houpacím zvířátku s kolečky. Po odstranění houpacích lišt se stanou dominantními kolečka a houpačka se promění na odrážedlo. Dítě tak hračku využije dvěma způsoby. Mechanismus přeměny z houpačky na odrážedlo je jednoduchý a rychlý. Počítejte s tím, že za takovou hračku "dva v jednom" si trochu připlatíte. Ty houpačky, které nemají kolečka a zároveň z nich můžete odšroubovat houpací lišty, snadno proměníte na houpací zvířátko na sezení.

Výhody houpání

Hračky jsou neodmyslitelnou součástí dětství. Kromě toho, že děti zabaví na dlouhé hodiny, některé z hraček mají pozitivní vliv na vývoj i psychiku dítěte. K takovým hračkám patří i houpací zvířátka. Vybírat můžete z množství dřevěných, plastových nebo plyšových, přičemž každá z nich má svůj smysl.

Houpací hračky patří k dlouholeté klasice, která učí děti držet rovnováhu a zvykat si na pohyb. Pokud stojíte před volbou, po jaké hračce sáhnout a potěšit ní vašeho drobečka, váš konečný výběr ovlivní mnohé faktory. K ním patří bezpečnost hračky, doba, po kterou dokáže hračka dítě zabavit, nebo přidány hodnoty v podobě pozitivního vlivu na jeho fyzický i psychický vývoj. Houpací zvířátka pro děti splňují všechny předpoklady dobré hračky. Proč byste tedy měli o houpacím zvířátku přemýšlet?

Správně zvolené houpací zvířátko přinese dítěti spoustu zábavy a radostných chvil, ale má také pozitivní vliv na jeho vývoj. Podněcuje jeho fantazii a představivost, pomáhá mu rozvíjet smysl pro rovnováhu a podporuje koordinaci pohybů. Tímto si děťátko osvojuje nové dovednosti a je podpořena jeho hrubá motorika.

Barevný dřevěný houpací pes

Houpáním si dítě posiluje svalstvo nohou a zad a pravidelnými pohyby se u něj rozvíjí i smysl pro rytmus. Kromě vlivu na fyzickou stránku houpání kladně působí také na psychiku dítěte. Houpáním se u dětí projevují pozitivní emoce, protože takový styl hraní pomáhá dítěti zklidnit se a navozuje mu příjemnou psychickou pohodu.

Díky houpacímu zvířátku se váš drobeček ponoří do vlastního pohádkového nebo dobrodružného světa, ve kterém zažije množství radosti, zábavy a smíchu. Houpavý pohyb dítě nejen zabaví a uklidní, ale přirozeně rozvine i jeho myšlení a inteligenci. Dítě si během houpání osvojí a procvičí vše, co se dosud naučilo, protože houpací hračky ho podněcují k používání svého těla i smyslů.

Cena a oblíbené značky

Houpací zvířátka nabízejí mnohé obchody s hračkami, ale i ty se smíšeným a různorodým zbožím. Cena těchto hraček se liší od použitého materiálu, velikosti, bezpečnostních prvků či přídavných funkcí.

Nejlevnější houpací zvířátko můžete svému drobečkovi pořídit za přibližně 250 Kč. Za tuto částku získáte velmi jednoduchou hračku na houpání z plastu. Pokud si o něco připlatíte, koupit můžete dřevěné houpací zvířátko, kde převládají koníky. Cena dřevních houpacích hraček začíná od částky 500 Kč.

V nabídce jsou i plyšové houpací zvířátka, které se vyznačují velkou pohodlností díky příjemnému materiálu. Pořizovací cena plyšových houpacích hraček startuje od ceny 750 Kč. Kromě koníků jsou v nabídce i jednorožci, medvídci, myšky, psíci či berušky a další zvířátka. Při plyšových houpacích hračkách není výjimkou, že nabízejí dětem přídavné funkce v podobě zvuků či pohybů a dokonce i světelných efektů. Zvířátko po stlačení ouška může například řehtat, vydávat zvuk cvalu, hýbat ocasem či hledíkem a podobně.

Cena oblíbených houpacích zvířátek se pohybuje od 750 do 2500 Kč. Houpačky z této cenové kategorie patří k nejprodávanějším, protože se zde spojuje dobrý poměr ceny a kvality. Některé houpací zvířátka však stojí mnohem více a zaplatit za ně můžete i několik tisíc korun. V tomto případě jde o velké jezdící koně na kolečkách, které se svým provedením snaží co nejvíce podobat na živé zvíře a dítě díky nim zažije novou formu zábavy.

Houpací zvířátka vyrábějí osvědčení i méně známí výrobci, ale při koupi je vždy lepší sáhnout po ověřené značce, která je zárukou bezpečnosti. K oblíbeným značkám houpacích zvířátek pro děti patří například PlayTo, Milly Mally, Aga4Kids, KinderKraft, BabyGo, Wiky, Bino, Nattou či Kids World.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Pokud stále váháte, po jakém houpacím zvířátku sáhnout, odpovědi vám lze taktéž pomohou rozhodnout se. Prozradíme vám, od jakého věku je houpací zvířátko vhodnou hračkou, což by nemělo houpací hračce chybět, pokud ji vybíráte pro nejmenší děťátko, po jakém zvířátku sáhnout, pokud váš drobeček trpí alergií na prach, či které houpací zvířátko má nejdelší životnost a vydrží vám několik generací.

Od jakého věku je houpací zvířátko vhodnou hračkou?

Na trhu najdete houpací zvířátka pro děti od 6 měsíců. Počítejte s tím, že nejmenšímu dítěti musíte při houpání pomáhat. Samozřejmostí by měl být váš dozor během celé hry, aby nedošlo k nechtěnému úrazu. Je vhodné, pokud je děťátko dostatečně vyvinuté a silné, aby si na houpací hračce mohlo rozvíjet svou sílu i smysly. Za optimální věk, kdy sáhnout po houpací hračce, se považuje věk od 1 roku.

Co by nemělo chybět houpacímu zvířátku pro nejmenší?

Houpací zvířátko pro nejmenší děti musí být maximálně bezpečné. Neměla by mu chybět ohrádka, která zabrání nechtěnému vypadnutí dítěte ven ze sedadla hračky. O ještě větší bezpečnost se starají nastavitelné popruhy, kterými děťátko k sedadlu spolehlivě připoutáte. Některé houpačky pro nejmenší mají místo rukojetí příčnou středovou tyč, jejíž se děťátko během houpání může držet.

Po jakém houpacím zvířátku sáhnout, pokud je dítě alergik?

Pokud vaše děťátko trpí alergií na prach, měli byste zapomenout na plyšové houpací zvířátko. Ačkoliv takové zvířátko vypadá krásně a působí na drobečka, jak by bylo živé. Plyš je materiál, ve kterém se drží hodně prachu a dítě by během hry mohl dráždit. Vybírejte proto z plastových nebo dřevěných houpacích hraček. I mezi hračkami z takových materiálů najde množství krásně zpracovaných a esteticky přitažlivých kousků, které dítě jistě zaujmou.

Které houpací zvířátko má nejdelší životnost?

Za odolný materiál s dlouhou životností se jednoznačně považuje dřevo. Plast může při nesprávném zacházení nebo při přetěžování nevhodnou hmotností jezdce popraskat. Při plyšových hračkách zas hrozí, že v místech nejčastějšího kontaktu se povrch opotřebuje (unosí). Dřevěné houpací zvířátko je pevné a stabilní, proto by vám bez problémů mělo sloužit několik let.

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 21.12.2020
Datum poslední aktualizace: 10.04.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek