Nejlepší vysavače listí a zahradní fukary 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Pokud se vám nechce koncem léta a na podzim sbírat spadané listí ze stromů v zahradě, nemusíte. Díky lidské vynalézavosti si můžete vybrat z desítek druhů zahradních pomocníků, mezi něž patří i vysavač listí.

Vysavač listí

Přinášíme vám návod, jak si vybrat ten správný vysavač listí, jaká kritéria při výběru nezanedbat a představíme vám i pár oblíbených modelů.

Oblíbené elektrické vysavače listí

Názov Hodnotenie Detail
Ryobi RBV3000CESV   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Gardena ErgoJet 3000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Hecht 3303   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Powerplus POWEG9013   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Fieldmann FZF 4030-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Oblíbené akumulátorové vysavače a foukače listí

Názov Hodnotenie Detail
Makita DUB184Z   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Ryobi RBV1850   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
PowerPlus POWDPG75270   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Einhell GP-LB 36/210   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Kärcher BLV 36-240   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Oblíbené benzínové vysavače listí

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO 442   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Güde GSH 6501 B   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FZF 6205-B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Stihl SH 86   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Husqvarna 125 BVX   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Vysavače listí – recenze

Hrabání listí není oblíbenou zahradní činností. Pokud ani vy tuto práci nemáte rádi, pravděpodobně již máte doma vysavač listí, nebo nad jeho koupí uvažujete. Vyzkoušeli jsme několik modelů z různých cenových kategorií a o své zkušenosti se podělili v následujících recenzích.

Jak fungují vysavače listí

Jde o vcelku jednoduché stroje, které se skládají ze sací turbíny poháněné elektromotorem či benzínovým motorem, sací hubice a sběrného pytle.

Pomohou vám s vysáváním listí, posečené trávy či drobných větviček – nasátý materiál dokáže většina vysavačů rozdrtit pomocí vestavěného mulčovacího mechanismu. Většinu vysavačů listí můžete přestavit i na odfukování, díky čemuž můžete listí, drobné větvičky, různé nečistoty či v zimě dokonce čerstvý sníh odfouknout na žádané místo.

Vysavače listí jsou tedy mnohonásobně rychlejší alternativou oproti hrabání hráběmi.

Konstrukce vysavačů listí

Nejjednodušší vysavače nejsou příliš ergonomické – disponují obvykle pouze jedním držákem na ruku a sběrný vak mají připevněn napevno zespodu. Při práci s nimi se rychle unavíte, proto jsou určeny spíše na občasný úklid kolem domu či v malých zahradách.

Práce s vysavačem listí v zahradě

Ergonomicky lépe jsou na tom modely, které mají sběrný vak připevněn přes krátkou plastovou trubku a vybaven tenkým popruhem na rameno.

Vysavače listí na poloprofesionální a profesionální použití jsou obvykle vybaveny dvěma popruhy, jak mají batohy. Jejich výhodou je, že ani při vyšší hmotnosti se při práci s nimi neunavíte příliš rychle, protože hmotnost celého stroje nesete na zádech.

Vysavače listí podle pohonu

 • Elektrické – jejich výkon začíná někde na 700 W a končí až na úctyhodných 3 000 W. Na rozdíl od benzínových jsou méně hlučné, více šetrné k přírodě a energeticky více efektivní. Do karet jim oproti akumulátorovým vysavačem hraje i vyšší výkon a neomezená doba provozu. Všechny tyto vlastnosti jsou ale vykoupeny omezenou pohyblivostí kvůli přívodnímu kabelu.
 • Akumulátorové – pohání jejich také elektromotor, ale výkonově jsou na tom mnohem hůře než elektrické vysavače listí napájené ze zásuvky. Výrobci jejich výkon často ani neudávají, z doby provozu (která bývá často pouze několik minut na 1 nabití) a kapacity baterie si však víte odvodit, že se jedná o cca 100, 200 či 300 W. Jsou proto vhodné pouze na práci v nejmenších zahradách, případně kolem domu. Další jejich nevýhodou je vysoká cena, která je daní za vysokou mobilitu. Při koupi akumulátorových vysavačů si dejte pozor, zda je v balení i baterie a nabíječka, některé modely jsou prodávány levněji bez tohoto příslušenství.
 • Benzínové – mají vysoký výkon (cca 700 – 3 000 W), ale jsou také hlučné a zapáchají. Jejich nevýhodou je také poměrně vysoká hmotnost a nutnost pravidelné údržby. Hodí se proto spíše pro profesionální použití, případně na práce na rozlehlých pozemcích.

Důležité parametry vysavačů listí

 • Sací výkon a příkon motoru – udává se v m³/h nebo v l/s, přičemž platí, že čím je vyšší, tím má vysavač větší sílu a tím větší objem listí nasaje za určitou dobu. Sací výkon je objektivnější parametrem než příkon motoru, protože zohledňuje i účinnost vysavače, která je dána konstrukčním provedením sací turbíny a jiných částí. Ne všichni výrobci ho pro své modely udávají, proto si často musíte vystačit s porovnáním na základě příkonu motoru.
 • Rychlost proudění vzduchu – specifikuje, jakou rychlostí proudí nasávaný či vyfukovaný vzduch do, resp. z vysavače. Zpravidla je tím vyšší, čím vyšší je sací výkon zařízení. Rychlost ovlivňuje i tvar hubice – s jejím klesajícím průměrem rychlost proudění vzduchu stoupá.

Vysávání listí pomocí vysavače

 • Mulčovací poměr – vyjadřuje, na jaké malé kousky dokáže mulčovací mechanismus rozdrtit listy či jiné nasáty částice. Např. poměr 10:1 znamená, že částice nasátého materiálu budou po mulčování 10-krát menší.
 • Objem sběrného vaku – udává se v litrech. Čím větší, tím více odpadu se do něj vejde a tím vzácněji budete muset odpad vysypávat. Na druhé straně, příliš velký vak má po naplnění i vyšší hmotnost.
 • Hmotnost vysavače – určitě ji při výběru nepodceňte, čímž bude totiž vysavač těžší, tím dříve se při práci s ním unavíte. Nejlehčí jsou elektrické vysavače, jejichž hmotnost začíná na 2 kg, hmotnost benzínových vysavačů může překročit i 11 kg. Hmotnost se udává při prázdném sběrném vaku.
 • Doba provozu a doba nabíjení – výrobci těmto parametrům odhadují, kolik času vydrží akumulátorový vysavač v provozu na jedno nabití. U levnějších modelů to může být dokonce pouze 15 min., doba nabíjení je ale často delší než 30 min. S takovým vysavačem tedy hodně vody nenamútite. Při výběru tedy vždy volte modely s nejméně dvěma akumulátory.

Funkce vysavačů listí

 • Kolečka – některé modely je mají osazeny na začátku sací hubice pro snadnější manipulaci a odlehčení vysavače.
 • Regulace výkonu – díky snížení výkonu můžete nasát listí i na sypkém povrchu, jakým je např. štěrk, bez toho, abyste nasáli kamínky. Regulace může být skoková nebo plynulá, na levnějších modelech ji však nenajdete.
 • Antivibrační systém – benzínový motor i rukojeti mají měkké uložení, které tlumí vibrace jinak přenášené do vašeho těla při používání benzínového vysavače listí.
 • Soft start – tato funkce zajišťuje, že výkonnější elektromotory v silných vysavačích budou rozjíždět pomalu. Při spuštění totiž spotřebovávají velký el. proud, který dokáže bez problémů shodit běžný 16 A jistič na zásuvkovém okruhu.
 • Vodotěsný sběrný vak – díky němu lze vysávat i vlhké či mokré listí bez obav, že by ze sběrného vaku protékala voda.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Odstraňování listí ze zahrady nepatří k oblíbeným činnostem. Dá se to pomocí hrábí, což trvá dlouho, ale také pomocí vysavače listí. Ten vám pomůže nejen s listím, ale také s posekanou trávou a drobnými větvemi. Jak ho vybrat, už víte. Do redakce nám však na toto téma zasíláte stále řadu otázek, na ty nejčastěji kladené jsme se rozhodli odpovědět.

Kde koupit vysavač listí?

Co se zahradní techniky týká, doporučujeme investovat do osvědčených značek. Budete mít postaráno o kvalitní servis i dostupnost náhradních dílů. Oblíbené jsou např. vysavače listí značek Stihl, Bosch a Husqvarna. Koupíte je v ověřených obchodech, jako např. Alza, Mall nebo Conrad.

Fukar, vysavač nebo kombinace? Co je pro mě lepší?

Fukar je ideální na péči o malé plochy a na odklizení většího množství listí. Listí však neodstraní, jen vám pomůže ho odfouknout na jiné místo. Vysavač je vhodnou volbou při odklízení listí, které už je nafoukané na hromádkách. Listí nasajete do sběrného pytle a jednoduše vyprázdněte do kompostu. Kombinované přístroje dokáží listí odfouknout i ho vysát. Kombinované modely dokáží také rozdrtit odpad, díky čemuž je následné kompostování snadnější.

Kolik stojí kvalitní vysavač listí?

Vysavače listí koupíte už za cca 600 Kč, za ty nejkvalitnější dáte 12 000 Kč a více. V nejlevnější kategorii najdete jen elektrické, případně akumulátorové modely, pokud si trochu připlatíte, můžete si vybírat také z benzínových modelů a kombinovaných přístrojů. Doporučujeme vám sledovat recenze, protože někdy i levnější modely dokážou překvapit. Obecně si však vybírejte ze střední třídy (2 500 až 5 000 Kč) – tak nezaplatíte mnoho, ale dostanete výkonný přístroj, se kterým rychle a pohodlně zvládnete práce v zahradě.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 13.02.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek