Nejlepší Wi-Fi routery s velkým pokrytím 2020 – recenze, test, zkušenosti

Wi-Fi routery se pomalu a nenápadně staly prostředkem hlavního spojení naší domácnosti se světem. Pravděpodobně i u vás doma na něj je (nebo bude) připojených množství zařízení – od počítači přes notebook, tablet, smartphony až po televizor.

WiFi router v obýváku

Víte, jako takový router vlastně pracuje a které jeho parametry vám umožní bezproblémový a bezpečný přístup k internetu? V článku vám poradíme, jak si Wi-Fi router vybrat a představíme vám několik oblíbených modelů.

5 tipů na Wi-Fi routery

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Archer C6   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TP-Link Archer AX6000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Xiaomi Mi Router 4A   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
TP-Link Archer C9   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
D-Link DIR-842   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Router, switch nebo access point?

Wi-Fi router je určen k vytvoření domácí počítačové sítě (bezdrátové i kabelové) a její propojení s druhou sítí - nejčastěji s internetem. Oproti jednodušším síťovým prvkem, jako např. switch, dokáže router aktivně řídit tok a směr dat a upřednostňovat některé pakety – dokáže tím např. zvýšit stabilitu při streamování videa, zkrátit čas odezvy při hraní her, ochránit síť před útoky zvenčí atd.

WiFi zařízení připojená k routeru

Obdobou Wi-Fi routeru je tzv. přístupový bod (access point), který slouží pouze k vytvoření bezdrátové sítě a její připojení k internetu – není osazen konektory pro připojení zařízení přes síťový kabel.

Frekvenční pásma a standardy Wi-Fi sítí

Wi-Fi sítě fungují na různých frekvencích a s různými parametry, které jsou stanoveny v jednotlivých Wi-Fi standardech. Aby vám Wi-Fi síť spolehlivě fungovala se všemi domácími zařízeními, musí každé z nich podporovat alespoň jeden stejný standard jako podporuje Wi-Fi router. Při výběru routeru si proto určitě prověřte, zda je zpětně kompatibilní i se staršími standardy, pokud máte doma starší zařízení.

Standardy Wi-Fi sítí pro domácí použití:

 • 802.11a – starý standard, který se u nás téměř nepoužíval. Pracuje v pásmu 5 GHz, kde dosahuje max. přenosovou rychlost 54 Mbit/s a ​​není kompatibilní s jinými standardy.
 • 802.11b – 2,4 GHz standard s max. rychlostí 11 Mbit/s, což je dost málo. Není kompatibilní s jinými standardy.
 • 802.11g – standard Wi-Fi sítě pracující v pásmu 2,4 GHz s max. rychlostí 54 Mbit/s, je zpětně kompatibilní se standardem 802.11b.
 • 802.11n – standard využívající pásmo 2,4 GHz i 5 GHz. Dokáže dosáhnout přenosové rychlosti 4 × 150 Mbit/s při využití až 4 přenosových kanálů současně (spolu 600 Mbit/s). Je zpětně kompatibilní se standardy 802.11g a 802.11b.
 • 802.11ac – nejnovější používaný standard, pracuje v pásmu 5 GHz a dosahuje max. přenosovou rychlost 1 300 Mbit/s. Je zpětně kompatibilní pouze se standardy 802.11n a 802.11a.

Lepší volbou jsou routery pracující v pásmu 5 GHz, protože pásmo 2,4 GHz je dost přeplněné (Wi-Fi síť má téměř každý váš soused). 5 GHz signál však obtížnější proniká stěnami, největší problém routerem dělají železobetonové stěny v panelácích. Nelze jednoznačně říci, že každý 5 GHz router bude mít slabší signál jako ten pracující v 2,4 GHz pásmu – závisí to na konstrukci jeho antén a hardwaru.

WiFi router konektory pro připojení zařízení přes síťový kabel

Kompatibilitu se staršími zařízeními vám zajistí dual-band Wi-Fi routery, které dokáží pracovat v pásmu 2,4 GHz pro starší zařízení i v 5 GHz rychlém pásmu pro novější zařízení.

Tri-band routery jdou ještě dále a vytvářejí 3 Wi-Fi sítě – rychlou 5 GHz podle standardu 802.11ac pro nejnovější zařízení, druhou 5 GHz pro pásmech zařízení a třetí 2,4 GHz síť pro připojení starších zařízení. Zařízení s různými standardy připojené na tri-band Wi-Fi router tak nemusí sdílet jedinou přenosovou rychlost.

Počet antén a kvalita signálu

Při Wi-Fi připojení platí, že při poklesu intenzity signálu router automaticky sníží rychlost připojení, aby zachoval jeho stabilitu. Pro rychlé a stabilní spojení potřebujete tedy dobré pokrytí bytu, resp. domu signálem.

Wi-Fi router může být vybaven anténou, resp. anténami interními, zabudovanými přímo v těle zařízení, které pouhým okem neuvidíte (podobně jako při smartphonech). Častěji je řešení s jednou, dvěma či více externími anténami, které při správném nasměrování dokážou pokrýt signálem velkou plochu kolem routeru.

WiFi router s externími anténami

V praxi se ale stává, že kvalitní Wi-Fi router se zabudovanými anténami může mít lepší signál než levnější router s anténami externími.

Wi-Fi router může být osazen těmito typy antén:

 • Všesměrové – vysílají a přijímají signál všemi směry v okruhu 360 °, ale jejich dosah je poměrně krátký. Jsou dobrým řešením do otevřených prostorů, jakými jsou např. otevřené kanceláře, velké místnosti či byty.
 • Směrové – mají poměrně úzký vyzařovací úhel, vysílají a přijímají tedy jen v úzkém úhlu (obvykle 5 °, 10 ° a pod.). Jejich výhodou je velmi dlouhý dosah v jednom směru, využívají se tedy zejména na přenos v exteriérech nebo v rozlehlých interiérech.
 • Sektorové – jsou směrové, ale mají širší úhel vyzařování – obvykle 30 – 180 °. Nejlépe je využijete při umístění routeru do rohu místnosti či v případě, že má router více antén.

Zabezpečení je základ

Wi-Fi routery zajišťují bezdrátový signál šifrováním přenášených dat. Bez šifrování by kdokoli mohl na váš router připojit a číst jakákoli data, které v rámci domácí sítě nebo internetu stahujete či odesíláte (včetně hesel na některých stránkách).

Po prvním zapnutí Wi-Fi routeru byste si tedy ihned měli zvolit bezpečné heslo, které je těžko uhodnout.

Typy zabezpečení domácích Wi-Fi routerů:

 • WEP – zastaralá a nepříliš odolná metoda zabezpečení, kterou dnes už téměř nikdo nepoužívá.
 • WPA – je účinnější než WEP, ale stále snadněji překonatelná jako WPA2.
 • WPA2 – nejmodernější a velmi těžko překonatelná metoda zabezpečení Wi-Fi připojení.

Při nezbytných ujednáních WPA a WPA2 máte možnost zvolit si mezi metodami šifrování AES a TKIP. Pokud nemáte problém se staršími zařízeními, volte vždy šifrování AES, které je bezpečnější.

Vstupní a výstupní porty

 • LAN – jde o konektory typu RJ-45 pro připojení počítačů či jiných zařízení pomocí síťového kabelu. Běžně je najdete na routeru v počtu 4 ks.
 • WAN – většinou je tvořen také RJ-45 konektorem, ale slouží k připojení do externí počítačové sítě (např. té, která zajišťuje přístup na internet).

Vstupní a výstupní porty WiFi routeru

 • USB – slouží např. pro připojení tiskárny, ze které vytvoří síťovou a budou ji moci používat všechna zařízení připojená k routeru ať už přes kabel nebo bezdrátově. Také k němu můžete připojit USB klíč či externí USB pevný disk, který bude sloužit jako sdílené úložiště souborů pro všechna zařízení v síti. Pro co nejrychlejší spojení s diskem by měl být USB konektor alespoň typu USB 3.0.

Další parametry a funkce Wi-Fi routerů

 • Beamforming – dokáže zjistit směr, kde se nachází připojené zařízení a vytvarovat signál tak, aby byl v tomto směru intenzivnější. Zvýší tím kvalitu spojení a také přenosovou rychlost.
 • MIMO – zkratka pro anglický výraz Multiple Input Multiple Output. Wi-Fi router s touto technologií dokáže navázat vícenásobné spojení s jedním zařízením, čímž znásobí přenosovou rychlost mezi ním a sebou.
 • Firewall – interní firewall, který zabrání útokům na síť a zařízení z internetu. Jeho nastavení je poměrně složité a zvládnou jej pouze zkušení uživatelé. Často se nahrazuje bezpečnostním softwarem s firewallem v samotném počítači, tabletu či smartphonu.
 • Možnost připojení 3G/4G modemu – některé Wi-Fi routery vám umožní do USB portu připojit externí 3G či 4G modem pro připojení k mobilnímu internetu.
 • UPnP – zkratka pro anglický výraz Universal Plug and Play, jde o protokol určený k jednoduché síťové propojování počítačů a audio-video zařízení (jako např. Smart TV).
 • QoS – zkratka pro Quality of Service, dokáže upřednostnit některé datové pakety před jinými a tím zajistí např. plynulost streamovaného videa či nižší odezvu při hraní počítačových her (tzv. ping). Někteří výrobci označují tuto funkci i názvem prioritizace paketů.
 • WPS – umožňuje rychlé připojení zařízení bez zadávání jména a hesla pouze stisknutím tlačítka na routeru.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 24.03.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář