Nejlepší Wi-Fi routery s velkým pokrytím 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Wi-Fi routery se pomalu a nenápadně staly prostředkem hlavního spojení naší domácnosti se světem. Pravděpodobně i u vás doma na něj je (nebo bude) připojených množství zařízení – od počítači přes notebook, tablet, smartphony až po televizor.

WiFi router v obýváku

Víte, jako takový router vlastně pracuje a které jeho parametry vám umožní bezproblémový a bezpečný přístup k internetu? V článku vám poradíme, jak si Wi-Fi router vybrat a představíme vám několik oblíbených modelů.

Nejlepší Wi-Fi routery

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Archer AX23   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Asus TUF-AX6000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
TP-Link TL-WR841N   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
TP-Link Archer C80   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mikrotik C52iG-5HaxD2HaxD-TC   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

WiFi routery – recenze

Bez WiFi routeru se dnes obejde jen málokterá domácnost. Router s velkým pokrytím totiž přenese internet do každé místnosti bytu či domu a umožní pohodlnou práci, sledování filmů či hraní se. Vybrat nejlepší WiFi router může být vzhledem na velký výběr výrobců i modelů náročné. Připravili jsme pro vás několik recenzí oblíbených modelů. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné. O své osobní zkušenosti se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Router, switch nebo access point?

Wi-Fi router je určen k vytvoření domácí počítačové sítě (bezdrátové i kabelové) a její propojení s druhou sítí - nejčastěji s internetem. Oproti jednodušším síťovým prvkem, jako např. switch, dokáže router aktivně řídit tok a směr dat a upřednostňovat některé pakety – dokáže tím např. zvýšit stabilitu při streamování videa, zkrátit čas odezvy při hraní her, ochránit síť před útoky zvenčí atd.

WiFi zařízení připojená k routeru

Obdobou Wi-Fi routeru je tzv. přístupový bod (access point), který slouží pouze k vytvoření bezdrátové sítě a její připojení k internetu – není osazen konektory pro připojení zařízení přes síťový kabel.

Frekvenční pásma a standardy Wi-Fi sítí

Wi-Fi sítě fungují na různých frekvencích a s různými parametry, které jsou stanoveny v jednotlivých Wi-Fi standardech. Aby vám Wi-Fi síť spolehlivě fungovala se všemi domácími zařízeními, musí každé z nich podporovat alespoň jeden stejný standard jako podporuje Wi-Fi router. Při výběru routeru si proto určitě prověřte, zda je zpětně kompatibilní i se staršími standardy, pokud máte doma starší zařízení.

Standardy Wi-Fi sítí pro domácí použití:

  • 802.11a – starý standard, který se u nás téměř nepoužíval. Pracuje v pásmu 5 GHz, kde dosahuje max. přenosovou rychlost 54 Mbit/s a ​​není kompatibilní s jinými standardy.
  • 802.11b – 2,4 GHz standard s max. rychlostí 11 Mbit/s, což je dost málo. Není kompatibilní s jinými standardy.
  • 802.11g – standard Wi-Fi sítě pracující v pásmu 2,4 GHz s max. rychlostí 54 Mbit/s, je zpětně kompatibilní se standardem 802.11b.
  • 802.11n – standard využívající pásmo 2,4 GHz i 5 GHz. Dokáže dosáhnout přenosové rychlosti 4 × 150 Mbit/s při využití až 4 přenosových kanálů současně (spolu 600 Mbit/s). Je zpětně kompatibilní se standardy 802.11g a 802.11b.
  • 802.11ac – nejnovější používaný standard, pracuje v pásmu 5 GHz a dosahuje max. přenosovou rychlost 1 300 Mbit/s. Je zpětně kompatibilní pouze se standardy 802.11n a 802.11a.

Lepší volbou jsou routery pracující v pásmu 5 GHz, protože pásmo 2,4 GHz je dost přeplněné (Wi-Fi síť má téměř každý váš soused). 5 GHz signál však obtížnější proniká stěnami, největší problém routerem dělají železobetonové stěny v panelácích. Nelze jednoznačně říci, že každý 5 GHz router bude mít slabší signál jako ten pracující v 2,4 GHz pásmu – závisí to na konstrukci jeho antén a hardwaru.

WiFi router konektory pro připojení zařízení přes síťový kabel

Kompatibilitu se staršími zařízeními vám zajistí dual-band Wi-Fi routery, které dokáží pracovat v pásmu 2,4 GHz pro starší zařízení i v 5 GHz rychlém pásmu pro novější zařízení.

Tri-band routery jdou ještě dále a vytvářejí 3 Wi-Fi sítě – rychlou 5 GHz podle standardu 802.11ac pro nejnovější zařízení, druhou 5 GHz pro pásmech zařízení a třetí 2,4 GHz síť pro připojení starších zařízení. Zařízení s různými standardy připojené na tri-band Wi-Fi router tak nemusí sdílet jedinou přenosovou rychlost.

Počet antén a kvalita signálu

Při Wi-Fi připojení platí, že při poklesu intenzity signálu router automaticky sníží rychlost připojení, aby zachoval jeho stabilitu. Pro rychlé a stabilní spojení potřebujete tedy dobré pokrytí bytu, resp. domu signálem.

Wi-Fi router může být vybaven anténou, resp. anténami interními, zabudovanými přímo v těle zařízení, které pouhým okem neuvidíte (podobně jako při smartphonech). Častěji je řešení s jednou, dvěma či více externími anténami, které při správném nasměrování dokážou pokrýt signálem velkou plochu kolem routeru.

WiFi router s externími anténami

V praxi se ale stává, že kvalitní Wi-Fi router se zabudovanými anténami může mít lepší signál než levnější router s anténami externími.

Wi-Fi router může být osazen těmito typy antén:

  • Všesměrové – vysílají a přijímají signál všemi směry v okruhu 360 °, ale jejich dosah je poměrně krátký. Jsou dobrým řešením do otevřených prostorů, jakými jsou např. otevřené kanceláře, velké místnosti či byty.
  • Směrové – mají poměrně úzký vyzařovací úhel, vysílají a přijímají tedy jen v úzkém úhlu (obvykle 5 °, 10 ° a pod.). Jejich výhodou je velmi dlouhý dosah v jednom směru, využívají se tedy zejména na přenos v exteriérech nebo v rozlehlých interiérech.
  • Sektorové – jsou směrové, ale mají širší úhel vyzařování – obvykle 30 – 180 °. Nejlépe je využijete při umístění routeru do rohu místnosti či v případě, že má router více antén.

Zabezpečení je základ

Wi-Fi routery zajišťují bezdrátový signál šifrováním přenášených dat. Bez šifrování by kdokoli mohl na váš router připojit a číst jakákoli data, které v rámci domácí sítě nebo internetu stahujete či odesíláte (včetně hesel na některých stránkách).

Po prvním zapnutí Wi-Fi routeru byste si tedy ihned měli zvolit bezpečné heslo, které je těžko uhodnout.

Typy zabezpečení domácích Wi-Fi routerů:

  • WEP – zastaralá a nepříliš odolná metoda zabezpečení, kterou dnes už téměř nikdo nepoužívá.
  • WPA – je účinnější než WEP, ale stále snadněji překonatelná jako WPA2.
  • WPA2 – nejmodernější a velmi těžko překonatelná metoda zabezpečení Wi-Fi připojení.

Při nezbytných ujednáních WPA a WPA2 máte možnost zvolit si mezi metodami šifrování AES a TKIP. Pokud nemáte problém se staršími zařízeními, volte vždy šifrování AES, které je bezpečnější.

Vstupní a výstupní porty

  • LAN – jde o konektory typu RJ-45 pro připojení počítačů či jiných zařízení pomocí síťového kabelu. Běžně je najdete na routeru v počtu 4 ks.
  • WAN – většinou je tvořen také RJ-45 konektorem, ale slouží k připojení do externí počítačové sítě (např. té, která zajišťuje přístup na internet).

Vstupní a výstupní porty WiFi routeru

  • USB – slouží např. pro připojení tiskárny, ze které vytvoří síťovou a budou ji moci používat všechna zařízení připojená k routeru ať už přes kabel nebo bezdrátově. Také k němu můžete připojit USB klíč či externí USB pevný disk, který bude sloužit jako sdílené úložiště souborů pro všechna zařízení v síti. Pro co nejrychlejší spojení s diskem by měl být USB konektor alespoň typu USB 3.0.

Další parametry a funkce Wi-Fi routerů

  • Beamforming – dokáže zjistit směr, kde se nachází připojené zařízení a vytvarovat signál tak, aby byl v tomto směru intenzivnější. Zvýší tím kvalitu spojení a také přenosovou rychlost.
  • MIMO – zkratka pro anglický výraz Multiple Input Multiple Output. Wi-Fi router s touto technologií dokáže navázat vícenásobné spojení s jedním zařízením, čímž znásobí přenosovou rychlost mezi ním a sebou.
  • Firewall – interní firewall, který zabrání útokům na síť a zařízení z internetu. Jeho nastavení je poměrně složité a zvládnou jej pouze zkušení uživatelé. Často se nahrazuje bezpečnostním softwarem s firewallem v samotném počítači, tabletu či smartphonu.
  • Možnost připojení 3G/4G modemu – některé Wi-Fi routery vám umožní do USB portu připojit externí 3G či 4G modem pro připojení k mobilnímu internetu.
  • UPnP – zkratka pro anglický výraz Universal Plug and Play, jde o protokol určený k jednoduché síťové propojování počítačů a audio-video zařízení (jako např. Smart TV).
  • QoS – zkratka pro Quality of Service, dokáže upřednostnit některé datové pakety před jinými a tím zajistí např. plynulost streamovaného videa či nižší odezvu při hraní počítačových her (tzv. ping). Někteří výrobci označují tuto funkci i názvem prioritizace paketů.
  • WPS – umožňuje rychlé připojení zařízení bez zadávání jména a hesla pouze stisknutím tlačítka na routeru.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Bez routeru se nyní neobejde mnoho domácností. Připojené k internetu chtějí být děti i dospělí, chtějí se dívat na filmy na televizoru i přes počítač, chtějí se připojit k Wi-Fi přes tablet a psát si s kamarády atd. Jak si vybrat vhodný Wi-Fi router, který by vyhovoval všem? Ohledně výběru máte řadu otázek, což je dobře. Dozvíte se tak vše, co potřebujete. Výběr vám chceme co nejvíce usnadnit, na ty nejčastější otázky jsme se proto rozhodli odpovědět. Pokud vám napadne ještě něco, napište nám do komentářů.

Jak zesílit signál na routeru?

Vylepšit Wi-Fi signál můžete několika způsoby. Nejčastěji se používá externí anténa (tuto možnost neumožňují všechny modely), nejjednodušší metodou je vložit do sítě extender. V tomto případě rozšíříte pokrytí Wi-Fi sítě, ale snížíte rychlost přenosu. Třetí možností je WDS (Wireless Distribution System).

Je router totéž co modem?

Ne, jde o dvě odlišné zařízení. Modem realizuje internetové připojení (např. přes mobilní LTE síť, xDSL a kabelové rozvody). Některé mohou fungovat i jako běžné routery, resp. mít router integrovaný (jedno zařízení tak umožní připojení na internet i vytvoření počítačové sítě). Router potřebuje zdroj internetu přes běžný síťový kabel.

Proč raději vsadit na router osvědčeného výrobce?

Důvodů, proč zvolit raději známou značku, je několik. Např. větší stabilita a spolehlivost zařízení či jednodušší reklamace v případě potíží. Za ověřené značky jsou považovány TP-Link, D-Link, Asus či Zyxel.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Pokud pracujete z domova nebo hrajete online hry, není nic víc frustrujícího než nespolehlivý internetový signál. Za pomalým a vypadávajícím internetem může být zkrátka slabé WiFi. Existuje mnoho příčin, které mohou vaše WiFi ovlivňovat. Někdy stačí provést několik menších úprav, jindy je třeba... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(84.8%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek