Nejlepší plynové a sklokeramické sporáky 2024 – recenze, test, zkušenosti, srovnání

Někteří členové domácnosti tráví za sporákem v kuchyni docela dost času, a proto je důležité, aby byl sporák kvalitní a praktický. Musí se jednoduše obsluhovat a ještě jednodušší čistit. Na trhu je mnoho kvalitních produktů ale najdou se i zmetky nebo méně praktické výrobky. Právě proto vám přinášíme výběr těch nejlepších sporáků. Sesbírali jsme všechny dostupné testy sporáků, porovnali je s recenzemi a vašimi zkušenostmi a vznikl žebříček TOP 5 produktů.

Vestavěný sporák

Připravili jsme pro vás i návod, jak si sporák vybrat. Pokud nevíte, na které parametry se máte při výběru zaměřit, čtěte dále.

Nejlepší elektrické sporáky

Názov Hodnotenie Detail
AEG CIB6645ABM   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Electrolux LKR500001W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Beko FSM57300GX   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
AEG CIB6645ABM   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Mora E 2240 AW   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší plynové sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Mora P 2251 AW   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Amica SPP 101 W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Mora P 2240 AW   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Mora P 2252 AS   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Mora P 4251 AW   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší kombinované sporáky

Názov Hodnotenie Detail
Beko FSM 52321 DXDS   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Fagor 3CLG-610BB   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Amica SPFS 28TLDZP X   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Siguro SO-P350   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Electrolux LKK560000W   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Sporáky – recenze

Sporák elektricky, kombinovaný nebo plynový? Na výběr je množství značek i modelů, což může rozhodování zkomplikovat. Připravili jsme recenze několika oblíbených modelů, které by vám mohly rozhodování usnadnit.

Jak vybrat sporák

Sporák – varná deska spojená s pečicí troubou do jednoho spotřebiče, tedy nejběžnější typ spotřebiče na vaření, si většina kupuje na dlouhá léta. Pokud vám klasika v podobě varné desky a trouby v jednom vyhovuje více než jednotlivé spotřebiče samostatně, měli byste se při jeho výběru zaměřit na několik základních parametrů. V první řadě si musíte vybrat typ sporáku, pak přicházejí na řadu jednotlivé parametry.

Typ sporáku

Na výběr máte ze tří možností – plynového, elektrického nebo kombinovaného sporáku. Nejoblíbenější je třetí typ, tedy kombinovaný sporák, na kterém vaříte na plynu a pečete pomocí elektřiny.

 • Plynový sporák: Varnou desku i troubu má na plyn, ohřev nabiea okamžitě a regulace plamene je velmi jednoduchá. Zapalování je zabudované, zbytkové teplo je minimálně ao bezpečnost se stará bezpečnostní pojistka proti úniku plynu. Nevýhodou je méně přesná regulace teploty v troubě a nutnost přípojky na plyn.
 • Elektrický sporák: Tento typ má varnou desku (ať už indukční nebo sklokeramickou) i troubu napájenou elektřinou. Jeho výhodami jsou dotykové ovládání varné desky, senzor zbytkového tepla či snadná údržba. Oceníte přesnou regulaci teploty v troubě, množství pečících programů i různé funkce (Booster, Hi-light desky apod.).Nevýhodami jsou větší energetická náročnost a nutnost třífázového zapojania.
 • Kombinovaný sporák: Nabízí výhody obou typů sporáků. Disponuje plynovými varnými deskami a trouba je elektrická. Můžete tak využívat možnosti, které vám nabízejí elektrické trouby a přitom vařit na plynu.

Volně stojící, nebo vestavěný sporák?

Důležitá je dispozice vaší kuchyně - pokud chcete, aby měla kuchyňská linka jednotný styl, vhodnější bude vestavěný sporák, pokud máte linku již zakoupenou a potřebujete volně vestavěný sporák, na výběr máte z množství modelů.

Vaření na plynovém sporáku

Volně stojící sporák je často jedinou možností při zařizování kuchyně. Jeho výhodami jsou nižší cena a nenáročná instalace. Nevýhodou zase to, že mezera, která vám zůstane mezi sporákem a kuchyňskou linkou, se velkou špatně udržuje.

Energetická třída sporáku

Energetický štítek, který se nachází na spotřebiči je velkým pomocníkem při výběru sporáku. Podle energetické třídy budete vědět, jaká je energetická náročnost provozu spotřebiče. Novější sporáky jsou v třídách B a šetrnější. Na štítku naleznete také informace o objemu trouby a spotřebě na jeden cyklus.

Velikost sporáku a objem trouby

Standardní šířka sporáků je 50 až 60 cm. Od toho se odvíjí velikost trouby, ale i počet vařičů. Ty s větší velikostí, mohou mít i více vařičů (5). Objem trouby je obvykle kolem 60 litrů, některé prostornější modely mají kolem 65 la více.

Vybavení sporáku

Při výběru sporáku byste se měli zajímat také o vybavení svého nového spotřebiče. Osvětlení, pojistka hořáků či poklop mohou být užitečné.

 • Vícevrstvé sklo dvířek: Jde o bezpečnostní prvek, který zabraňuje popálení. Dveře trouby se díky třívrstvému sklu ohřejí nejvíce na takovou teplotu, při které nehrozí nepříjemné popálení při dotyku.
 • Osvětlení: Tato funkce vám zajistí lepší přehled o připravovaném pokrmu i při zavřených dvířkách. Nemusíte je tak často otevírat, což zejména při pečení koláčů oceníte.
 • Pojistka hořáků: Plynové sporáky disponují pojistkou, která v případě náhodného zhasnutí plamene z jakýchkoliv příčin (průvan, zalití tekutinou apod.), Zablokuje únik plynu do prostoru.
 • Poklop: Krycí víko je praktickou záležitostí, po jeho sklopení získáte odkládací prostor či pracovní plochu.

Funkce a programy

Funkce varných desek jsou důležité při elekrické sporáků funkce trouby vás budou zajímat i v případě kombinovaných sporáků.

 • Ovládání: Závisí na typu vybrané sporáku, avšak indukční a sklokeramické desky mají obvykle dotykové, senzorové ovládání se zvukovou odezvou.
 • Detekce velikosti hrnců: Indukční varné desky dokážou rozpoznat velikost hrnce a ohřev směřuje pouze na jeho dno.
 • Varné zóny Hi-Light: Topné spirály varných zón jsou upraveny pro rychlé vaření. Stačí pár sekund a můžete začít vařit. Hi-Light prodlužuje žvotnosť desky a snižuje spotřebu energie.
 • Booster: Týká se sklokeramických a indukčních desek, funkce zajišťuje velmi rychlý náběh ohřevu vybrané varné zóny na maximální teplotu.
 • ReStart: Po nechtěném vypnutí varné desky v důsledku vykypění obnovíte všechna nastavení jednoduše stisknutím jediného tlačítka.
 • Vysokoteplotní čištění: Některé sporáky nabízejí možnost pyrolytického čištění. Trouba se zahřeje na velmi vysokou teplotu (až 500 ° C) a všechny mastnoty a nečistoty spálí na prášek.
 • Termosonda: Díky sondě můžete jednodušeji nastavit optimální teplotu pro přípravu jednotlivých druhů masa. V návodu si jen stačí podívat, jaká teplota je pro které maso optimální.
 • Programy: Horní ohřev, spodní ohřev, horní a spodní ohřev a gril patří ke standardnímu vybavení. Více úrovní vám nabídne horkovzdušná trouba.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Sporák je nejběžnějším typem spotřebiče na vaření, který si obvykle kupujeme na dlouhá léta. Při jeho výběru je třeba si všímat několik základních parametrů, avšak důležité jsou nejen technické údaje, ale i praktické využití. Před koupí sporáku byste si proto měly odpovědet na několik základních otázek.

Záleží na značce sporáku?

Značka při výběru sporáku není až tak důležitá, dá se říci, že zastupuje roli nositele poselství. Českou klasikou je Mora, značka Amica se vyznačuje jednoduchým ovládáním a Gorenje si většina spojuje s luxusem. Kvalitních výrobců sporáků je několik. Patří k nim také Electrolux, AEG či Beko.

Elektřina versus plyn. Který sporák je lepší?

Pokud máte přívod plynu, proč ho nevyužít? Plynová varná deska má několik výhod. Kromě plynulého regulování výkonu, laciného provozu a jednoduché konstrukce, je to i bezpečnost. Plynové sporáky se mohou pochlubit pojistkami proti zhasnutí plamene, ventily s rychlouzávěrem nebo elektrickými zapalovači. Co se trouby týče, lepší volbou je elektřina, protože plynové trouby se nerozehřívájí rovnoměrně, regulace teploty je omezena, možnost horního ohřevu byste v nich hledali marně.

Kolik stojí kvalitní sporák?

Co se týče sporáků a jejich ceny, závisí to na množství faktorů. Plynové sporáky bývají obvykle levnější, v případě elektrických je indukční verze dražší než sklokeramická a litinová. Cenu ovlivňuje i počet funkcí varné desky a trouby. Modely se základním vybavením, avšak kvalitní, stojí kolem 6 000 Kč. Ty se špičkovými funkcemi stojí více než 25 000 Kč.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 06.06.2016
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek