Nejlepší plynové a sklokeramické sporáky 2024 – recenze, test, zkušenosti, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší elektrické sporáky
- Nejlepší plynové sporáky
- Nejlepší kombinované sporáky
- Sporáky – recenze
- Mora C 625 AW
- Amica 510 CE1.30P(W)
- Mora P 262 AW
- Mora P 162 AS
- Mora P 140 AW
- Mora K 140 AW
- Beko FSM 62330 DXT
- Jak vybrat sporák
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Beko FSM 69300 GXT
- Amica SHM 576TA Xx
- AEG 47995IQ-MN
- AEG 47036IU-MN
- Electrolux EKI 6450 AOX
- Smeg TR4110RO
- Electrolux EKK54950OW PlusSteam
- Electrolux EKC51350OW
- Electrolux EKK54950OX PlusSteam
- Electrolux EKI6451AOX
- Electrolux EKC54952OK PlusSteam
- Gorenje EC52CLI
- Gorenje K52CLI
Někteří členové domácnosti tráví za sporákem v kuchyni docela dost času, a proto je důležité, aby byl sporák kvalitní a praktický. Musí se jednoduše obsluhovat a ještě jednodušší čistit. Na trhu je mnoho kvalitních produktů ale najdou se i zmetky nebo méně praktické výrobky. Právě proto vám přinášíme výběr těch nejlepších sporáků. Sesbírali jsme všechny dostupné testy sporáků, porovnali je s recenzemi a vašimi zkušenostmi a vznikl žebříček TOP 5 produktů.
Připravili jsme pro vás i návod, jak si sporák vybrat. Pokud nevíte, na které parametry se máte při výběru zaměřit, čtěte dále.
Nejlepší elektrické sporáky
Názov
Hodnotenie
Detail
AEG CIB6645ABM ✔ DOBRÉ RECENZE Zobrazit produkt Electrolux LKR500001W ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ Zobrazit produkt Beko FSM57300GX ✔ VÍTĚZ TESTU Zobrazit produkt AEG CIB6645ABM ✔ PRO NÁROČNÉ Zobrazit produkt Mora E 2240 AW ✔ LIDOVÁ VOLBA Zobrazit produkt
Nejlepší plynové sporáky
Názov
Hodnotenie
Detail
Mora P 2251 AW ✔ LIDOVÁ VOLBA Zobrazit produkt Amica SPP 101 W ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA Zobrazit produkt Mora P 2240 AW ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ Zobrazit produkt Mora P 2252 AS ✔ VÍTĚZ TESTU Zobrazit produkt Mora P 4251 AW ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA Zobrazit produkt
Nejlepší kombinované sporáky
Názov
Hodnotenie
Detail
Beko FSM 52321 DXDS ✔ VÍTĚZ TESTU Zobrazit produkt Candy TRIO4GXNT/1 ✔ PRO NÁROČNÉ Zobrazit produkt Amica SPFS 28TLDZP X ✔ DOBRÉ RECENZE Zobrazit produkt Siguro SO-P350 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA Zobrazit produkt Electrolux LKK560000W ✔ DNES V AKCI Zobrazit produkt
Sporáky – recenze
Sporák elektricky, kombinovaný nebo plynový? Na výběr je množství značek i modelů, což může rozhodování zkomplikovat. Připravili jsme recenze několika oblíbených modelů, které by vám mohly rozhodování usnadnit.
Jak vybrat sporák
Sporák – varná deska spojená s pečicí troubou do jednoho spotřebiče, tedy nejběžnější typ spotřebiče na vaření, si většina kupuje na dlouhá léta. Pokud vám klasika v podobě varné desky a trouby v jednom vyhovuje více než jednotlivé spotřebiče samostatně, měli byste se při jeho výběru zaměřit na několik základních parametrů. V první řadě si musíte vybrat typ sporáku, pak přicházejí na řadu jednotlivé parametry.
Typ sporáku
Na výběr máte ze tří možností – plynového, elektrického nebo kombinovaného sporáku. Nejoblíbenější je třetí typ, tedy kombinovaný sporák, na kterém vaříte na plynu a pečete pomocí elektřiny.
- Plynový sporák: Varnou desku i troubu má na plyn, ohřev nabiea okamžitě a regulace plamene je velmi jednoduchá. Zapalování je zabudované, zbytkové teplo je minimálně ao bezpečnost se stará bezpečnostní pojistka proti úniku plynu. Nevýhodou je méně přesná regulace teploty v troubě a nutnost přípojky na plyn.
- Elektrický sporák: Tento typ má varnou desku (ať už indukční nebo sklokeramickou) i troubu napájenou elektřinou. Jeho výhodami jsou dotykové ovládání varné desky, senzor zbytkového tepla či snadná údržba. Oceníte přesnou regulaci teploty v troubě, množství pečících programů i různé funkce (Booster, Hi-light desky apod.).Nevýhodami jsou větší energetická náročnost a nutnost třífázového zapojania.
- Kombinovaný sporák: Nabízí výhody obou typů sporáků. Disponuje plynovými varnými deskami a trouba je elektrická. Můžete tak využívat možnosti, které vám nabízejí elektrické trouby a přitom vařit na plynu.
Volně stojící, nebo vestavěný sporák?
Důležitá je dispozice vaší kuchyně - pokud chcete, aby měla kuchyňská linka jednotný styl, vhodnější bude vestavěný sporák, pokud máte linku již zakoupenou a potřebujete volně vestavěný sporák, na výběr máte z množství modelů.
Volně stojící sporák je často jedinou možností při zařizování kuchyně. Jeho výhodami jsou nižší cena a nenáročná instalace. Nevýhodou zase to, že mezera, která vám zůstane mezi sporákem a kuchyňskou linkou, se velkou špatně udržuje.
Energetická třída sporáku
Energetický štítek, který se nachází na spotřebiči je velkým pomocníkem při výběru sporáku. Podle energetické třídy budete vědět, jaká je energetická náročnost provozu spotřebiče. Novější sporáky jsou v třídách B a šetrnější. Na štítku naleznete také informace o objemu trouby a spotřebě na jeden cyklus.
Velikost sporáku a objem trouby
Standardní šířka sporáků je 50 až 60 cm. Od toho se odvíjí velikost trouby, ale i počet vařičů. Ty s větší velikostí, mohou mít i více vařičů (5). Objem trouby je obvykle kolem 60 litrů, některé prostornější modely mají kolem 65 la více.
Vybavení sporáku
Při výběru sporáku byste se měli zajímat také o vybavení svého nového spotřebiče. Osvětlení, pojistka hořáků či poklop mohou být užitečné.
- Vícevrstvé sklo dvířek: Jde o bezpečnostní prvek, který zabraňuje popálení. Dveře trouby se díky třívrstvému sklu ohřejí nejvíce na takovou teplotu, při které nehrozí nepříjemné popálení při dotyku.
- Osvětlení: Tato funkce vám zajistí lepší přehled o připravovaném pokrmu i při zavřených dvířkách. Nemusíte je tak často otevírat, což zejména při pečení koláčů oceníte.
- Pojistka hořáků: Plynové sporáky disponují pojistkou, která v případě náhodného zhasnutí plamene z jakýchkoliv příčin (průvan, zalití tekutinou apod.), Zablokuje únik plynu do prostoru.
- Poklop: Krycí víko je praktickou záležitostí, po jeho sklopení získáte odkládací prostor či pracovní plochu.
Funkce a programy
Funkce varných desek jsou důležité při elekrické sporáků funkce trouby vás budou zajímat i v případě kombinovaných sporáků.
- Ovládání: Závisí na typu vybrané sporáku, avšak indukční a sklokeramické desky mají obvykle dotykové, senzorové ovládání se zvukovou odezvou.
- Detekce velikosti hrnců: Indukční varné desky dokážou rozpoznat velikost hrnce a ohřev směřuje pouze na jeho dno.
- Varné zóny Hi-Light: Topné spirály varných zón jsou upraveny pro rychlé vaření. Stačí pár sekund a můžete začít vařit. Hi-Light prodlužuje žvotnosť desky a snižuje spotřebu energie.
- Booster: Týká se sklokeramických a indukčních desek, funkce zajišťuje velmi rychlý náběh ohřevu vybrané varné zóny na maximální teplotu.
- ReStart: Po nechtěném vypnutí varné desky v důsledku vykypění obnovíte všechna nastavení jednoduše stisknutím jediného tlačítka.
- Vysokoteplotní čištění: Některé sporáky nabízejí možnost pyrolytického čištění. Trouba se zahřeje na velmi vysokou teplotu (až 500 ° C) a všechny mastnoty a nečistoty spálí na prášek.
- Termosonda: Díky sondě můžete jednodušeji nastavit optimální teplotu pro přípravu jednotlivých druhů masa. V návodu si jen stačí podívat, jaká teplota je pro které maso optimální.
- Programy: Horní ohřev, spodní ohřev, horní a spodní ohřev a gril patří ke standardnímu vybavení. Více úrovní vám nabídne horkovzdušná trouba.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Sporák je nejběžnějším typem spotřebiče na vaření, který si obvykle kupujeme na dlouhá léta. Při jeho výběru je třeba si všímat několik základních parametrů, avšak důležité jsou nejen technické údaje, ale i praktické využití. Před koupí sporáku byste si proto měly odpovědet na několik základních otázek.
Záleží na značce sporáku?
Elektřina versus plyn. Který sporák je lepší?
Kolik stojí kvalitní sporák?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek