Nejlepší masážní válce na nohy, záda a cvičení – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Masážní válce jsou stále oblíbenější mezi amatérskými sportovci pro jejich účinek podobný hloubkové masáži těla. Masážní válec totiž dokáže zčásti nahradit druhý pár rukou, který byste jinak potřebovali na dostatečně účinnou masáž všech částí těla.

Masážní válec na cvičení

Pěnových masážních válců je mnoho druhů, proto vám s výběrem toho správného pomůžeme a poradíme, jaké parametry byste při tom měli vzít v úvahu.

Nejlepší masážní válce

Názov Hodnotenie Detail
GymBeam Fitness Roller   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Kine-MAX Professional   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Pure2Improve   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Merco Yoga EVA Roller   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Blackroll   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Togu Foam Roller Premium   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Na masáž i na zpevnění

Pěnový masážní válec se někdy nazývá také jóga válec či v angličtině foam roller nebo bolster. Tyto válce vám pomohou uvolnit a prokrvit napjaté či ztuhlé svalstvo. Jsou oblíbené mezi fyzioterapeuty, ale jsou i ideální domácí pomůckou pro řešení problémů způsobených nedostatkem pohybu nebo sedavým zaměstnáním.

Jóga válec

Kromě toho jsou i skvělou cvičební pomůckou. Můžete je použít jako pohyblivou oporu dolních končetin nebo trupu při cvicích na zpevnění střední části těla či jiných svalových partií. Právě slabý střed těla způsobuje často nadměrnou zátěž páteře či jiných svalů, které napomáhají správnému držení těla, čehož důsledkem jsou často menší či větší bolesti zad.

Cviky s masážním válcem jsou jednoduché a nenáročné na koordinaci a na sílu. Využíváte při nich pouze vlastní tělesnou hmotnost, proto jsou vhodné i pro děti a seniory.

S tvrdostí to nepřežeňte

Masážní válce se vyrábějí s různými stupni tvrdosti s více či méně členitým povrchem.

Tvrdost závisí zejména na použitém materiálu na jejich povrchu. Nejčastěji je to ethylenvinylacetát (zkratka EVA), což je materiál s pevností někde mezi plastem a molitanem. Další materiály jsou EVAR (jako EVA, avšak s přídavkem gumy), polypropylen či měkká gumová pěna známá pod zkratkou TPE.

Masírování tvrdším válcem je intenzivnější, ale také bolestivější a začátečníky nejednou bolest nepříjemně překvapí. Pokud jste začátečník, zvolte si raději některý z měkčích a méně členitých modelů, který nebude mít na svaly takový intenzivní účinek. Když si na něj zvyknete, můžete si dokoupit tvrdší válec. Hladký válec je také vhodnější na posilovací cviky, při kterých vám zajistí větší stabilitu.

Cvičení s masážním válcem

Pokud vám jde o intenzivní masáž a prokrvení svalů, vyberte si tvrdší válec s co nejvíce členitým povrchem, tj. s co nejvyššími výstupky.

Bohužel mezi výrobci neexistuje jednotné označení, resp. očíslování stupňů tvrdosti, při výběru se tedy budete muset spolehnout na subjektivní popis konkrétního modelu výrobcem, resp. prodejcem.

Na masáž užší, na cvičení širší

Nejmenší válce mají průměr pouze přes 5 cm. Tyto modely jsou vhodné spíše na ruční masírování jednotlivých částí těla – některé z nich jsou vybaveny i oboustrannými rukojeťmi pro pohodlnější manipulaci. Jako opora na zemi jsou vhodnější válce s většími průměry – 12, 14 či 15 cm.

Nejužší válce jsou široké pouze 15 cm, ty se opět hodí na masírování konkrétních svalových partií na rukou, nohou či krku. Válce se šířkou přes 30, 50 či dokonce 70 cm vám zase poskytnou lepší stabilitu při cvičení – používají se např. i při józe či Pilates. Díky jejich šířce budete mít jistotu, že z nich při jednotlivých cvicích nesklouznete.

Masážní válec na nohy

Pozor na nosnost

Většina masážních válců je tvořena více či méně pevným plastovým jádrem z PVC nebo ABS plastu, který slouží jako výztuž a zabezpečuje pevnost i tvarovou stálost válce při jeho používání. Pokud budete válec používat pouze na ruční masáž, nemusíte se nosností zabývat. Pokud ho budete využívat na cviky, při kterých bude sloužit jako opora, prověřte si, zda je nosnost válce dostatečná.

Při nejpevnějších modelech výrobci sice deklarují nosnost až 150 kg, při cvičení však válec zatěžujete dynamicky, proto může být výsledná síla působící na válec vyšší. Levnější modely masážních válců, u kterých výrobce výztuž podcenil, proto občas nevydrží ani deklarované zatížení.

Nejlevnější už za 200 korun

Masážní válce seženete téměř v každém e-shopu s pomůckami na cvičení. Vyrábějí se pod méně známými značkami, jako např. RumbleRoller, Foam Roller či Blackroll. Některé e-shopy je prodávají pod svou vlastní značkou, jako např. inSPORTline nebo GymBeam.

Nejlevnější úzké masážní válce seženete za cenu od 200 korun, ceny širších válců určených na cvičení Pilates či jógy začínají na 250 Kč, za ty nejdražší jóga válce s průměrem přes 70 cm dáte i přes 500 Kč.

Vaše hodnocení:
(88.4%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek