Nejlepší mopy na dlažbu i plovoucí podlahu 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Když se řekne mop, většina z nás si představí různé druhy této pomůcky na úklid. Každý druh se liší svými parametry i vhodností použití na různé povrchy.

Plochý mop na úklid

Rozhodli jsme se vnést trochu světla do této problematiky a poradit vám, jaký mop byste si měli vybrat na úklid vašeho příbytku tak, aby byl vhodný pro vaše podlahy a aby se vám s ním uklízelo jedna radost.

Nejlepší ploché mopy

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Ultramax Turbo   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Swiffer Sweeper   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Vileda Ultramax set box   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Spontex Express System   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Leifheit Combi Clean   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejlepší třásňové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Easy Wring & Clean Turbo   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Leifheit Classic Mop Set   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Promex Labuť   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Spontex Full Action   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Leifheit Rotation Disc Mop Ergo   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší sprejové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit Easy Spray XL   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Vileda 1.2. Spray Max mop   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Lamart Spray mop   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Tescoma Profimate   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Leifheit PicoSpray   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Mopy – recenze

Plochý, třásňový nebo sprejový mop? Každý z nich má něco do sebe a každý se hodí na něco jiného. Jak si ze všech modelů vybrat? Přečtěte si naše recenze, možná mezi testovanými modely najdete nejlepší produkt pro vaše potřeby.

Plochý, třásňový či sprejový?

Mopy se dělí podle provedení na několik základních druhů:

 • Plochý – je vybaven hlavicí obdélníkového tvaru, na níž je nasazen odnímatelný textilní návlek. Díky velké ploše hlavice s ním uklidíte velkou plochu povrchu za krátký čas, problém mu mohou dělat úzké mezery a těžší přístupná místa.
 • Třásňový – disponuje hlavicí s textilními třásněmi, díky kterým se dostane i na těžko přístupná místa, pod nábytek a do rohů. Jeho výhodou je, že ho dokážete dobře vyždímat. Některé modely mají hlavici odnímatelnou, abyste ji mohli čas od času vyprat.
 • Rotační – jeho rukojeť nebo kbelík obsahují speciální mechanismus, který dokáže třásňový mop roztočit a pomocí odstředivé síly ho dokonale vyždímat. Rotační mop je proto vhodný na dřevěné podlahy citlivé na vlhkost.
 • Sprejový – tento mop je králem v rychlosti úklidu. Ve spodní části jeho rukojeti totiž najdete nádržku na čistící roztok vybavenou rozprašovačem, který můžete ovládat pákou na konci rukojeti. Zpravidla je najdete v plochém provedení.

Sprejový mop

 • Parní – nevyužívá čistící prostředek, ale vodní páru pod tlakem, která je vyráběna v nádobě na vodu se zabudovaným topným tělesem. Jeho nevýhodou je, že potřebuje napájení elektřinou. Díky použití horké páry se hodí spíše na čištění odolných povrchů jako např. keramické dlaždice. Na druhé straně si poradí i se silně znečištěnými povrchy. Laminátové podlahy či dřevěné parkety můžete čistit jen polovičním množstvím party a jen v tom případě, že byly odborně položeny a nalakované (ne voskované či olejované).
 • Robotický – vzhledem se podobá robotický vysavač, na rozdíl od něj je doplněn o funkci mokrého vytírání či suchého zametání. Některé z nich disponují dokonce dezinfekční UV lampou, která likviduje bakterie a alergeny.

Šetrnost zaručí vhodný návlek

Výrobci mopů dělí návleky podle struktury, první kategorií jsou jemné návleky – ty jsou šetrné k povrchům a označují jejich přívlastky soft, resp. sensitive. Druhou kategorii jsou návleky s hrubou strukturou, vhodné na odolnější a více znečištěné povrchy.

Podle materiálu se dělí návleky na 3 druhy:

 • Bavlněné – označují se i anglickým slovem cotton. Používejte je na odolné a silně znečištěné typy podlah. Tyto návleky odolají i silným zásaditým či kyselým čisticím prostředkům a můžete je prát při teplotě až 95 °C.
 • Z mikrovlákna – můžete je bez obav použít na většinu druhů podlah s minimem čisticích prostředků. Nesmíte je prát při teplotě nad 30 °C a také nesmí přijít do kontaktu s aviváží.
 • Kombinované – výrobci v nich skloubili to nejlepší z obou druhů. Můžete je použít na suché zametání i mokré čištění silnější znečištěných povrchů pomocí malého množství čisticích prostředků.

Návlek byste měli proplachovat po každém úklidu. Jednou za měsíc byste ho měli důkladně vyprat. Při praní a čištění se vždy řiďte pokyny výrobce, protože různé návleky mohou vyžadovat různou péči.

Návlek mopu

Doporučené mopy pro různé typy podlah

Typ podlahy

Doporučený mop

Doporučený postup

PVC, linoleum, marmoleum

jakýkoliv

nepoužívat chlor, kyselinu, saponát a čističe na bázi písku

dřevěné či laminátové parkety

plochý, sprejový, mikrovlákno

vytírat pouze jemně vlhkým mopem

korek

plochý, mikrovlákno

pouze výrobcem doporučené přípravky, vytírat pouze jemně vlhkým mopem

keramická dlažba

jakýkoliv mop, hrubší návlek

čističe na bázi alkoholu, nepoužívat čističe na bázi písku

mramor a leštěný kámen

mikrovlákno, soft/sensitive

pouze výrobcem doporučené přípravky, nepoužívat čističe na bázi písku

břidlice

jakýkoliv nasucho

zamést případně vysát, nevytírá namokro

Další parametry a funkce mopů

 • Šířka záběru – pohybuje se v rozmezí 25 – 50 cm. S širším mopem setřete větší plochu za kratší čas, ale nedostanete se s ním na hůře přístupná místa.
 • Ždímací mechanismus – může být přímo součástí mopu – rotační mechanismus při strapcovných mopoch nebo pákový mechanismus, který stlačí hlavici a návlek plochého mopu. Ždímací mechanismus na nádobě na vodu bývá zpravidla účinnější. Některé nádoby na vodu jsou vybaveny i pedálem na jeho ovládání, díky čemuž bude ždímání jednodušší.
 • Teleskopická rukojeť – umožní vám v případě potřeby zkrátit či opětovně prodloužit rukojeť mopu. Díky tomu dosáhnete s mopem dál a zároveň ho uskladníte i ve stísněných prostorách.

Vedro a mop na podlahu

 • Objem nádoby – pohybuje se na úrovni 8 – 30 l. V menší nádobě se voda rychle zašpiní, s větší se vám bude obtížnější manipulovat, pokud bude plná vody. Důležitý je i tvar nádoby, v oválné se vám bude mop jednodušeji namáčet, protože poskytuje větší prostor.
 • Ventil na vypuštění vody – některé nádoby k mopem jsou vybaveny i vypouštěcím ventilem nebo jednoduchým otvorem na vypuštění vody ve spodní části nádoby. Díky tomu nebudete muset zvedat a přetáčet nádobu plnou vody, abyste ji vylili do toaletní mísy, vany či umyvadla.
 • Kolečka – usnadní vám manipulaci s nádobou plnou vody.

Oblíbené značky jsou Vileda, Leifheit a Spontex

Nejlevnější mopy koupíte již za cenu lehce přesahující 260 Kč, ceny sad s rotačním mopem začínají na 650 Kč. Za nejlevnější parní mop dáte přes 1 400 Kč a nejlevnější robotický mop vás vyjde na téměř 700 Kč.

Oblíbené značky klasických mopů jsou Vileda, Leifheit či Spontex. Parní mopy najdete kromě výrobců Vileda a Leifheit i v nabídce mnoha výrobců elektrospotřebičů – např. Concept, ETA, Rowenta či Ariete. Robotické vysavače kombinované s mopy nabízejí značky iRobot, Evolveo, Concept, Sencor či Philips.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Mop je praktický pomocník, který se sejde v každé domácnosti. Se správně vybraným mopem můžete mýt dřevěnou podlahu, korek, vinyl, laminát i dlažbu. Ještě před koupí mopu byste si měli odpovědět na několik základních otázek týkajících se zejména praktického použití. Na ty nejčastější vám nabízíme odpověď.

Mám doma různé druhy podlah. Existuje mop, který si poradí se všemi?

Na všechny typy podlah je určen např. robotický mop. S citlivými podlahami si poradí rotační mop. Pokud nemáte doma členité povrchy, dobrou volbou je i plochý mop.

Jaké jsou to mopy na suché použití?

Pokud jde o péči o plovoucí podlahu, suché mopy jsou velmi vhodné (i pohodlné) protože nevyžadují vodu. Mopy na suché použití nebo mopy na prach mají hlavici z mikrovlákna nebo návlek, který lze vyměnit po každém použití. Jejich úkolem je sbírat a zachycovat prach, jemné částice a vlasy. Hlava mopu musí být při použití v bezprostředním kontaktu s podlahou. Tento typ je vhodný k čištění plovoucích podlah.

Který systém ždímání je nejlepší?

Efektivní a velmi praktické je pedálové ždímání. Vaše ruce nepřijdou do kontaktu se špinavou vodou, při ždímání se nemusíte krčit, stačí pouze pomocí nášlapu uvést do pohybu ždímací mechanismus. Pokud vám to finance dovolí, investovat můžete i do mopu s automatickým ždímáním. To je také pohodlné a jednoduché.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 18.08.2017
Datum poslední aktualizace: 09.04.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek