Nejlepší mopy na dlažbu i plovoucí podlahu 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Když se řekne mop, většina z nás si představí různé druhy této pomůcky na úklid. Každý druh se liší svými parametry i vhodností použití na různé povrchy.

Plochý mop na úklid

Rozhodli jsme se vnést trochu světla do této problematiky a poradit vám, jaký mop byste si měli vybrat na úklid vašeho příbytku tak, aby byl vhodný pro vaše podlahy a aby se vám s ním uklízelo jedna radost.

Nejlepší ploché mopy

Názov Hodnotenie Detail
Spontex Aluminium mop   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Vileda 155737 Ultramax set box   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Leifheit Mop Profi + Vědro   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Spontex Express Systém set   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
VIleda Ultramax Turbo 158632   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší třásňové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit Classic Mop Set 56792   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Vileda Easy Wring & Clean Turbo   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Spontex Full Action System Plus   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
York Twist mop   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Vileda Turbo 3v1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší sprejové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Tescoma Profimate   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Leifheit 56590 PicoSpray   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Leifheit 56690 Easy Spray XL   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Vileda 1.2. Spraymop   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Lamart Spray mop   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Mopy – recenze

Plochý, třásňový nebo sprejový mop? Každý z nich má něco do sebe a každý se hodí na něco jiného. Jak si ze všech modelů vybrat? Přečtěte si naše recenze, možná mezi testovanými modely najdete nejlepší produkt pro vaše potřeby.

Plochý, třásňový či sprejový?

Mopy se dělí podle provedení na několik základních druhů:

 • Plochý – je vybaven hlavicí obdélníkového tvaru, na níž je nasazen odnímatelný textilní návlek. Díky velké ploše hlavice s ním uklidíte velkou plochu povrchu za krátký čas, problém mu mohou dělat úzké mezery a těžší přístupná místa.
 • Třásňový – disponuje hlavicí s textilními třásněmi, díky kterým se dostane i na těžko přístupná místa, pod nábytek a do rohů. Jeho výhodou je, že ho dokážete dobře vyždímat. Některé modely mají hlavici odnímatelnou, abyste ji mohli čas od času vyprat.
 • Rotační – jeho rukojeť nebo kbelík obsahují speciální mechanismus, který dokáže třásňový mop roztočit a pomocí odstředivé síly ho dokonale vyždímat. Rotační mop je proto vhodný na dřevěné podlahy citlivé na vlhkost.
 • Sprejový – tento mop je králem v rychlosti úklidu. Ve spodní části jeho rukojeti totiž najdete nádržku na čistící roztok vybavenou rozprašovačem, který můžete ovládat pákou na konci rukojeti. Zpravidla je najdete v plochém provedení.

Sprejový mop

 • Parní – nevyužívá čistící prostředek, ale vodní páru pod tlakem, která je vyráběna v nádobě na vodu se zabudovaným topným tělesem. Jeho nevýhodou je, že potřebuje napájení elektřinou. Díky použití horké páry se hodí spíše na čištění odolných povrchů jako např. keramické dlaždice. Na druhé straně si poradí i se silně znečištěnými povrchy. Laminátové podlahy či dřevěné parkety můžete čistit jen polovičním množstvím party a jen v tom případě, že byly odborně položeny a nalakované (ne voskované či olejované).
 • Robotický – vzhledem se podobá robotický vysavač, na rozdíl od něj je doplněn o funkci mokrého vytírání či suchého zametání. Některé z nich disponují dokonce dezinfekční UV lampou, která likviduje bakterie a alergeny.

Šetrnost zaručí vhodný návlek

Výrobci mopů dělí návleky podle struktury, první kategorií jsou jemné návleky – ty jsou šetrné k povrchům a označují jejich přívlastky soft, resp. sensitive. Druhou kategorii jsou návleky s hrubou strukturou, vhodné na odolnější a více znečištěné povrchy.

Podle materiálu se dělí návleky na 3 druhy:

 • Bavlněné – označují se i anglickým slovem cotton. Používejte je na odolné a silně znečištěné typy podlah. Tyto návleky odolají i silným zásaditým či kyselým čisticím prostředkům a můžete je prát při teplotě až 95 °C.
 • Z mikrovlákna – můžete je bez obav použít na většinu druhů podlah s minimem čisticích prostředků. Nesmíte je prát při teplotě nad 30 °C a také nesmí přijít do kontaktu s aviváží.
 • Kombinované – výrobci v nich skloubili to nejlepší z obou druhů. Můžete je použít na suché zametání i mokré čištění silnější znečištěných povrchů pomocí malého množství čisticích prostředků.

Návlek byste měli proplachovat po každém úklidu. Jednou za měsíc byste ho měli důkladně vyprat. Při praní a čištění se vždy řiďte pokyny výrobce, protože různé návleky mohou vyžadovat různou péči.

Návlek mopu

Doporučené mopy pro různé typy podlah

Typ podlahy

Doporučený mop

Doporučený postup

PVC, linoleum, marmoleum

jakýkoliv

nepoužívat chlor, kyselinu, saponát a čističe na bázi písku

dřevěné či laminátové parkety

plochý, sprejový, mikrovlákno

vytírat pouze jemně vlhkým mopem

korek

plochý, mikrovlákno

pouze výrobcem doporučené přípravky, vytírat pouze jemně vlhkým mopem

keramická dlažba

jakýkoliv mop, hrubší návlek

čističe na bázi alkoholu, nepoužívat čističe na bázi písku

mramor a leštěný kámen

mikrovlákno, soft/sensitive

pouze výrobcem doporučené přípravky, nepoužívat čističe na bázi písku

břidlice

jakýkoliv nasucho

zamést případně vysát, nevytírá namokro

Další parametry a funkce mopů

 • Šířka záběru – pohybuje se v rozmezí 25 – 50 cm. S širším mopem setřete větší plochu za kratší čas, ale nedostanete se s ním na hůře přístupná místa.
 • Ždímací mechanismus – může být přímo součástí mopu – rotační mechanismus při strapcovných mopoch nebo pákový mechanismus, který stlačí hlavici a návlek plochého mopu. Ždímací mechanismus na nádobě na vodu bývá zpravidla účinnější. Některé nádoby na vodu jsou vybaveny i pedálem na jeho ovládání, díky čemuž bude ždímání jednodušší.
 • Teleskopická rukojeť – umožní vám v případě potřeby zkrátit či opětovně prodloužit rukojeť mopu. Díky tomu dosáhnete s mopem dál a zároveň ho uskladníte i ve stísněných prostorách.

Vedro a mop na podlahu

 • Objem nádoby – pohybuje se na úrovni 8 – 30 l. V menší nádobě se voda rychle zašpiní, s větší se vám bude obtížnější manipulovat, pokud bude plná vody. Důležitý je i tvar nádoby, v oválné se vám bude mop jednodušeji namáčet, protože poskytuje větší prostor.
 • Ventil na vypuštění vody – některé nádoby k mopem jsou vybaveny i vypouštěcím ventilem nebo jednoduchým otvorem na vypuštění vody ve spodní části nádoby. Díky tomu nebudete muset zvedat a přetáčet nádobu plnou vody, abyste ji vylili do toaletní mísy, vany či umyvadla.
 • Kolečka – usnadní vám manipulaci s nádobou plnou vody.

Oblíbené značky jsou Vileda, Leifheit a Spontex

Nejlevnější mopy koupíte již za cenu lehce přesahující 260 Kč, ceny sad s rotačním mopem začínají na 650 Kč. Za nejlevnější parní mop dáte přes 1 400 Kč a nejlevnější robotický mop vás vyjde na téměř 700 Kč.

Oblíbené značky klasických mopů jsou Vileda, Leifheit či Spontex. Parní mopy najdete kromě výrobců Vileda a Leifheit i v nabídce mnoha výrobců elektrospotřebičů – např. Concept, ETA, Rowenta či Ariete. Robotické vysavače kombinované s mopy nabízejí značky iRobot, Evolveo, Concept, Sencor či Philips.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Mop je praktický pomocník, který se sejde v každé domácnosti. Se správně vybraným mopem můžete mýt dřevěnou podlahu, korek, vinyl, laminát i dlažbu. Ještě před koupí mopu byste si měli odpovědět na několik základních otázek týkajících se zejména praktického použití. Na ty nejčastější vám nabízíme odpověď.

Mám doma různé druhy podlah. Existuje mop, který si poradí se všemi?

Na všechny typy podlah je určen např. robotický mop. S citlivými podlahami si poradí rotační mop. Pokud nemáte doma členité povrchy, dobrou volbou je i plochý mop.

Jaké jsou to mopy na suché použití?

Pokud jde o péči o plovoucí podlahu, suché mopy jsou velmi vhodné (i pohodlné) protože nevyžadují vodu. Mopy na suché použití nebo mopy na prach mají hlavici z mikrovlákna nebo návlek, který lze vyměnit po každém použití. Jejich úkolem je sbírat a zachycovat prach, jemné částice a vlasy. Hlava mopu musí být při použití v bezprostředním kontaktu s podlahou. Tento typ je vhodný k čištění plovoucích podlah.

Který systém ždímání je nejlepší?

Efektivní a velmi praktické je pedálové ždímání. Vaše ruce nepřijdou do kontaktu se špinavou vodou, při ždímání se nemusíte krčit, stačí pouze pomocí nášlapu uvést do pohybu ždímací mechanismus. Pokud vám to finance dovolí, investovat můžete i do mopu s automatickým ždímáním. To je také pohodlné a jednoduché.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 18.08.2017
Datum poslední aktualizace: 21.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek

Jak vybrat tapety do interiéru

Jak vybrat tapety do interiéru

Správně zvolené tapety umí s interiérem udělat zázraky. Pokud je zvolíte správně, můžou vám pomoct opticky projasnit pokoj,... Přečíst článek

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Žehlení patří v mnoha domácnostech k málo oblíbeným aktivitám. O to méně oblíbenější je čištění samotné žehličky, na které se... Přečíst článek