Nejlepší měniče napětí 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší měniče napětí
- Compass 220/12V, 5 Amp
- Co je to měnič napětí
- Kdy, kde a jak využijete měnič napětí
- Jak vybrat měnič napětí
- Měnič napětí čistý sinus versus modifikovaný sinus
- Výkon měniče napětí
- Vstupní a výstupní napětí měniče
- Způsob připojení měniče napětí
- Bezpečnostní a ochranné prvky na měničích napětí
- Měniče napětí s funkcí UPS jako záložní zdroj energie
- Cena měničů napětí
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Ring Reinvu 150, 12V, 150W
Chcete si v autě dobít mobil, často kempujete nebo jste si z dovolené donesli spotřebič, který není možné napojit do naší sítě s 230 V napětím? To, co potřebujete, je měnič napětí.
V našem návodu vám poradíme, co to ten měnič vlastně je, na co všechno se využívá a jaké parametry byste si měli všímat přednostně.
Nejlepší měniče napětí
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Green Cell INV11 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Carspa PX-2000 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Carspa P2000U-12 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Carspa CAR300U-24 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Geti GPI 612 12V/230V ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Co je to měnič napětí
Měnič napětí slouží k tomu, aby změnil vlastnosti elektrického napětí – transformoval ho. Nejčastěji natrefíte na kousky, které mají za úkol změnit napětí stejnosměrné na střídavé, které je potřebné pro napojení drtivé většiny elektrických spotřebičů.
Měnič napětí využijete na všech místech, kde se nenacházejí rozvody s "klasickým", tedy střídavým 230 V napětím. Kde najdete takové "místa"? Například, a zároveň nejčastěji, v autě. Tyto přístroje jsou právě proto ideálními pomocníky na kratší i delší cesty. Využití však najdou i v jiných sférách.
Kdy, kde a jak využijete měnič napětí
Jak využijete měnič napětí v automobilu? Možností je více než dost – nabíjení telefonu či notebooku, zapojení cestovní rychlovarné konvice atd. Ve zkratce, všechny běžné elektrické spotřebiče "běží" na 230 V. Autobaterie má však napětí 12 V, proto ho potřebuje transformovat. Měnič je velmi nápomocný i při kempování či pobytu na chalupě. Na autobaterii totiž můžete napojit i jiné spotřebiče, např. televizor, elektrické nářadí, mikrovlnku, fén či žehličku.
Měniče napětí nejsou určené pouze pro použití v automobilech. Sejdou se vám i tehdy, když se chystáte jet na dovolenou do některé ze zemí, kde v zásuvkách neproudí "naše" 220 – 240 V/50 Hz napětí. Jde např. o USA, Kanadu, Japonsko či Kubu. V těchto částech světa se setkáte s napětím 110 – 127 V/60 Hz. Měnič využijete také v případě, že si z některé z takových zemí přinesete domů elektrický spotřebič.
Měniče s funkcí UPS, o které si povíme více níže, slouží nejen ke změně napětí. Můžete je použít také jako záložní zdroj energie při výpadku elektřiny pro servery, notebooky či oběhová čerpadla.
Poslední možností, kde najde tento spotřebič využití, jsou domácí elektrárny s fotovoltaickými, tedy solárními panely. Měnič napětí se v tomto případě používá na přeměnu stejnosměrného proudu ze solárních článků na proud střídavý, kterým akumulátor zásobuje elektrickou síť.
Jak vybrat měnič napětí
Při výběru měniče napětí musíte vědět zejména to, na co přesně ho využijete. Měnič určený do auta nelze použít na změnu napětí v zásuvkách na dovolené atd. V tom, který model je vhodný pro vás, vám pomohou jednotlivé technické parametry, na které se podíváme právě teď.
Měnič napětí čistý sinus versus modifikovaný sinus
V závislosti na typu výstupní sinusoidy, ale i kvalitě, se měniče napětí dělí na 2 základní skupiny, konkrétně na měniče s čistou a modifikovanou sinusoidou. O něco častěji natrefíte na měniče s modifikovanou sinusoidou. Jsou levnější, avšak méně kvalitní a nevhodné pro připojení ke spotřebičům, které jsou citlivé na průběh napětí. Měniče s čistou sinusoidou jsou dražší, kvalitnější, multifunkčnější a nemusíte při nich řešit předimenzování.
Měnič napětí s čistou sinusoidou
Čistou sinusoidu si můžete představit jako pěkně plynulou vlnku. Tyto měniče napětí jsou obecně považovány za lepší volbu. Jsou ideální pro napájení spotřebičů, které vyžadují kvalitní vstupní proud. Jde zejména o klimatizace, ledničky a další zařízení s indukčním motorem. Měniče s čistou sinusoidou jsou však v zásadě vhodné pro připojení jakýchkoli spotřebičů, tedy i notebooků, televizorů, rychlovarných konvic atd., a to zejména při dlouhodobém provozu.
Plusy:
- Vhodný pro všechny typy elektronických spotřebičů
- Čistá sinusoida se nachází také v klasických domácích 230 V rozvodech
- Neruší elektronická zařízení šumem či jinými zvuky (např. reproduktory)
- Není nutné predimenzování výkonu měniče
Minusy:
- Vyšší cena
Měnič napětí s modifikovanou sinusoidou
Modifikovaná sinusoida se popisuje trošku obtížněji. Podobně jako v předešlém případě stoupá a klesá, nepřipomíná však vlnku, je spíše hranatá. Měniče napětí tohoto typu jsou vhodné pro odporové zátěže, tedy např. pro spotřebiče s jednodušším motorem, topná tělesa, osvětlení, notebooky, nabíječky a jinou elektroniku s tzv. spínaným zdrojem.
Modifikovaná sinusoida je přijatelná i při krátkodobém připojení chladniček, čerpadel, ručního nářadí nebo mikrovlnek. Pro dlouhodobé připojení je však určitě lepší sáhnout po měniči napětí s čistým sinusem.
Plusy:
- Nižší cena
Minusy:
- Není možné použití na všechna zařízení, problematická je zejména "složitější" elektronika
- Může rušit některé el. zařízení
- Nutnost předimenzování výkonu měniče (např. u zařízení se synchronním motorem až 8-krát)
Výkon měniče napětí
Každý měnič napětí dokáže přeměňovat jen takové množství elektrického proudu, na jaké je zkonstruován. V specifikacích těchto přístrojů najdete 2 údaje. První z nich hovoří o maximálním výkonu (např. 1 200 W), ten druhý o doporučeném trvalém výkonu (příkon spotřebiče, např. 1 000 W).
Pozor, tyto 2 údaje si určitě nezaměňte. Maximální výkon je údaj o výkonu, který dokáže měnič dodávat pouze během krátké doby, zejména během "startu" napájení spotřebiče. Zvykne se nazývat také jako okamžitý nebo špičkový výkon. Měniče dokáží tento max. výkon vyvinout zpravidla pouze během několika milisekund. Trvalý, provozní, nepřetržitý nebo konstantní výkon dokáže měnič do daného zařízení dodávat nepřetržitě a stabilně během neomezeně dlouhého času.
Obecně se doporučuje, aby dlouhodobá zátěž měniče činila maximálně 80 % z jeho výkonu. Druhou pomůckou je, že měnič by měl být ve srovnání s příkonem energeticky náročnějšího spotřebiče alespoň 1,5 až 2-krát výkonnější. Např. při zapojení spotřebiče s příkonem cca 180 W, byste si měli vybrat měnič s minimálním výkonem 300 – 400 W.
Pokud měnič přetížíte, může dojít k jeho poškození a co je horší, poškodit se může i samotný zapojený spotřebič. V lepším případě se nic takové nestane a měnič pouze nenaběhne. Při nadměrném zatěžování měniče se navíc podstatně zkracuje jeho životnost a snižuje jeho účinnost (žere více elektřiny).
V rámci prevence proto dodržujte následující zásady:
- Při občasném nebo krátkodobém používání měniče ho zatěžujte maximálně do 80 % z jeho výkonu (nabíjení telefonu, sevření vody v konvici atd.).
- Při dlouhodobém a nepřetržitém používání měniče ho zatěžujte maximálně do 50 % z jeho výkonu.
Jak zvolit správný výkon měniče v poměru k příkonu spotřebiče
Se spotřebiči, jejichž počáteční příkon mnohonásobně převyšuje jejich dlouhodobý maximální příkon, je to trochu komplikované. Při stanovení správného výkonu měniče je proto třeba vzít v úvahu nejen příkon, ale i typ daného spotřebiče. Stejně důležitý je také typ výstupní sinusoidy měniče.
Asynchronní motory
- Patří sem: frézky, menší soustruhy, oběhová čerpadla, okružní pily atd.
- Výkon měniče má být 6 – 8 x vyšší, než je trvalý max. provozní příkon připojovaného spotřebiče
- Příklad: na zapojení 65 W oběhového čerpadla je ideální použít 600 W (12 V na 220 V) měnič napětí s modifikovanou sinusoidou nebo 400 W měnič s čistou sinusoidou
Motory s komutátorem
- Patří sem: vysavače, vrtačky, flexy, ruční okružní pily, jiné ruční nářadí atd.
- Výkon měniče má být 2,5 až 3 x vyšší než trvalý max. provozní příkon spotřebiče
- Příklad: na zapojení 550 W brusky potřebujete buď 1 600 W měnič s modifikovanou sinusoidou, nebo 1 200 W měnič s čistou sinusoidou
Spotřebiče se spínaným napájecím zdrojem
- Patří sem: nabíječky, notebooky, stolní PC atd.
- Výkon měniče má být alespoň 2 x vyšší než příkon spotřebiče
- Příklad: na zapojení notebooku s příkonem 140 W je dobré použít 500 W (modifikovaná sinusoida) nebo 300 W měnič (čistá sinusoida)
Spotřebiče s kompresorem
- Patří sem: převážně chladničky a mrazničky
- Měnič musí být 15 až 20 x výkonnější – důvodem je, že kompresor při zapojení "žere" více proudu během poměrně dlouhé doby
- Příklad: při zapojení chladničky se 100 W příkonem potřebujete 2 000 nebo 1 600 W měnič napětí (modifikovaná/čistá sinusoida)
Jak vypočítat správný výkon měniče a příkon spotřebiče
Abyste si mohli vybrat měnič s postačujícím výkonem, musíte vědět, jaký příkon mají spotřebiče, které do něj chcete zapojit. To je zároveň další důležitý faktor. Již před koupí měniče byste měli mít jasno v tom, co přesně do něj budete zapojovat.
Základem je, abyste dopátrali k maximálnímu trvalému příkonu daných spotřebičů ve wattech. První možností je, že tento údaj najdete přímo na spotřebiči či na jeho výrobním štítku. Někdy však takové štěstí mít nebudete. V tomto okamžiku přichází na řadu počítání.
Pro výpočet příkonu spotřebičů ve wattech potřebujete znát jejich vstupní napětí ve voltech, tedy 230 V, a proud, který je udáván v ampérech (A), např. 0,7 A. Vynásobením těchto 2 hodnot získáte potřebný výsledek – napětí (V) x proud (A) = příkon (W). Například spotřebič se vstupním napětím 230 V a proudem 0,7 A bude mít příkon 161 W.
Vstupní a výstupní napětí měniče
Při výběru je třeba zohlednit i několik dalších faktorů, konkrétně výstupní napětí zdroje elektrické energie, vstupní napětí daného spotřebiče a taktéž vstupní i výstupní napětí konkrétního měniče.
Trošku se to zamotává, že? Ano, zejména laik si může poplést výstupní a vstupní napětí zdroje, spotřebiče a měniče. Ve zkratce je to takto:
- Zdroj (el. síť, baterie atd.) má výstupní napětí
- Spotřebič, který připojíte k měniči, má vstupní napětí
- Měnič napětí má své vstupní i výstupní napětí – vstupní napětí měniče je to, které "přijme" ze zdroje, výstupní je už změněné napětí, které "odevzdá" spotřebiči. Např. měnič napětí 12 V na 230 má vstupní napětí 12 V a výstupní 230 V.
Při použití v osobním automobilu, budete potřebovat měnič napětí 12 V (vstupní napětí) na 230 V (výstupní napětí). Výstupní napětí autobaterie je totiž 12 V a většina spotřebičů má vstupní napětí 230 V. Jiné je to v případě měniče napětí do kamionů. Výstupní napětí v kamionech je totiž až 24 V, proto musíte použít měnič napětí 24 V na 220 V.
Měnič napětí na fotovoltaiku, tedy propojení akumulátoru dobíjeného ze solárních článků, musí mít 12 nebo 24 V vstupní a 230 V výstupní napětí. Výstupní napětí z takových akumulátorů je totiž 12 nebo 24 V.
Způsob připojení měniče napětí
Nezapomeňte, že měniče se mohou ke zdroji a spotřebiči připojovat různými způsoby, což závisí zejména na jejich provozním výkonu. Tento parametr zároveň rozhoduje o tom, zda daný kousek můžete použít i přímo v autě nebo jej musíte připojit přímo na baterii.
- Měniče napětí s provozním výkonem do 300 W: Jsou dodávány s kabelem, na jehož konci se nachází autokonektor. Slouží k přímé připojení měniče do autozásuvky.
- Měniče napětí s provozním výkonem kolem 300 W: Většinou k nim dostanete kabel ukončený autokonektorem i kabel ukončený krokosvorkami (znáte je ze startovacích kabelů), které slouží k jeho připojení k baterii.
- Měniče napětí s provozním výkonem nad 300 W: Takové výkonné měniče nelze připojit do autokonektoru, ale pouze přímo na baterii. Proto jsou dodávány pouze s kabelem/kabely s krokosvorkami.
- Měniče napětí s nejvyšším výkonem: Jsou dodávány pouze s kabelem, který je ukončen speciálními očky. I ty slouží k připojení měniče přímo k baterii.
Bezpečnostní a ochranné prvky na měničích napětí
Měnič napětí pracuje s elektrickým proudem, proto není třeba zdůrazňovat, že při jeho koupi není radno zapomínat na bezpečnost. Aby měnič minul baterii, ze které je napájen, nebo aby nepoškodil napojen spotřebič, je třeba sáhnout po takovém kousku, který je vybaven co největším počtem bezpečnostních a ochranných funkcí.
- Ochrana proti přepólování vstupu: Zabraňuje přepólování připojovacích kabelů ("plusová strana" baterie musí být připojena na minusový zdroj napětí a naopak).
- Přepěťová ochrana: Indukční zařízení (např. některé motory) se po vypnutí na chvilku změní na zdroj napětí, které by mohlo poškodit měnič, který je v tomto okamžiku již vypnutý. Přepěťová ochrana tomuto "jevu" zabrání.
- Teplotní ochrana: Když teplota měniče překročí max. přípustnou hranici, tato kontrolka ho vypne. Po jeho vychlazení ho znovu automaticky spustí.
- Ochrana proti zkratu na výstupu: Má zabránit případnému spojení výstupních svorek, což by způsobilo zkrat.
- Ochrana proti hlubokému vybití baterie/akumulátoru: Pokud se baterie vybije pod hranici 10,5 V při 12 V modelech nebo 21 V při 24 V modelech na delší dobu (většinou několik dní), dojde k jejímu nenávratnému poškození. Ochrana proti hlubokému vybití proto měnič od baterie odpojí dříve, než dojde k tomuto stavu.
- Kontrolka slabé baterie/akumulátoru: Jde o zvukovou nebo světelnou kontrolku, která vás upozorní na vybitou baterii/akumulátor (také pod 10,5/21 V). Na rozdíl od ochrany před hlubokým vybitím však neslouží pro automatické odpojení měniče.
- Ochrana proti vysokému napětí na vstupu: Pokud byste se sekli a měnič připojili ke zdroji, který má vyšší výstupní napětí, jako je vstupní napětí měniče, tato bezpečnostní funkce ho automaticky vypne. 12 V měniče se vypnou při cca 15 – 16 V napětí, ty 24 V při napětí nad 30 V.
- Pasivní a aktivní chlazení: Pasivní chlazení v podobě hliníkového obalu je nezbytné při méně výkonných měničů. Aktivní chlazení, tedy ventilátor, najdete naopak na těch výkonnějších. Aktivní chlazení funguje automaticky – zapne se až po překročení určité teploty.
Měniče napětí s funkcí UPS jako záložní zdroj energie
Na začátku jsme zmínili, že existují i měniče, které nejen přeměňují stejnosměrný na střídavý proud, ale slouží také jako záložní zdroj elektřiny. Pokud hledáte takové zařízení, potřebujete najít model s funkcí UPS.
UPS je zkratka odvozená z anglického názvu Uninterruptible Power Supply (nepřerušitelný zdroj napájení). Součástí takových měničů napětí je i nabíječka. Jak přesně fungují? Měnič je za normálních okolností připojen do sítě. Z té je napájen daný spotřebič, např. PC, a zároveň i nabíječka.
Pokud dojde k výpadku elektřiny, měnič přepne zdroj svého napájení – z elektrické sítě se přepne na baterii. Po opětovném naběhnutí elektřiny se "napojí" zpět na elektrické rozvody. Během doby výpadku však poslouží jako záložní zdroj energie, díky čemuž nemusíte přerušit činnost, kterou právě na počítači provádíte. Při koupi měniče napětí s funkcí UPS si všimněte zejména výdrž jeho baterie. Jako záložní zdroj bude totiž fungovat pouze, dokud se baterie nevybije.
Nejlepší záložní zdroje 2024 – recenze, test, srovnání
Záložní zdroj k PC je pomůcka, kterou oceníte doma i v kanceláři. Dokáže zachránit data a ušetřit hodiny práce. Pokud dojde k nečekanému výpadku elektrického proudu, umožní vám uložit si rozdělanou práci, případně zálohovat nejdůležitější data. Záložní zdroj pro domácnost je užitečným doplňkem, ale pro seriózní firmu téměř nezbytností. Jak se však v záložních zdrojích vyznat, když na trhu... Přečíst článek
Cena měničů napětí
Cena měničů napětí závisí na několika faktorech. Nejdůležitějšími z nich jsou typ sinusoidy a výkon. Důležitou roli hraje samozřejmě také značka a kvalita. Tu lze odhalit např. i podle počtu bezpečnostních a ochranných prvků vyjmenovaných výše.
Průměrné ceny měničů napětí 12 V na 230 V:
- 200 W měniče s modifikovanou sinusoidou, USB portem a autozástrčkou (bez UPS) – cca 370 až 600 Kč
- 1 000 W měniče s modifikovanou sinusoidou bez UPS, 2 výstupy a USB portem – cca 1 700 Kč
- 1 000 W měniče s čistou sinusoidou, 2 výstupy a UPS – cca 4 000 až 4 500 Kč
- 2 200 W měniče s čistou sinusoidou (2 výstupy + USB port) bez UPS – cca 5 500 až 5 700 Kč
- 4 000 W měniče (čistá sinusoida) bez USP, 2 výstupy a USB port – cca 12 000 až 12 500 Kč
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr jsme si pro vás připravili několik odpovědí na časté otázky spotřebitelů. Zaměřili jsme se zejména na spotřebu elektřiny a bezpečnost při používání měničů napětí.
Kolik elektrické energie spotřebuje samotný měnič napětí?
Jak ušetřit energii, kterou spotřebuje samotný měnič?
Jak používat měnič napětí bezpečně?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek