Nejlepší krmítka pro ptáky 2024 – recenze, test, srovnání

Chcete, aby vám v létě ptáci pomáhali se škůdci v zahradě, patříte k milovníkům zvířat, kteří by nakrmili i myšku nebo se jen jednoduše nevíte vynadívat na zasněženou krajinu, ve které poletují pestrobarevní opeřenci?

Jak vybrat krmítko pro ptáky?

V každém případě budete potřebovat krmítko. A my vám poradíme, jak ho vybrat.

Nejlepší krmítka

Názov Hodnotenie Detail
Plastia Finch   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Krmítko a koupel pro ptáky   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Ferplast Slovakia FP   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Kubala Krmítko pro ptáčky   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Plastia krmítko Domek   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Krmítka pro ptáky – recenze

Chcete "vašim" volně žijícím ptákům poskytnout to nejlepší z nejlepšího? V tom případě nepřehlédněte naše recenze na několika zajímavých ptačích krmítek.

Proč si pořídit krmítko pro volně žijící ptáky

Ptáci, a to bez rozdílu druhu, jsou velmi užitečnými živočichy. V zahradách a na polích udržují pod kontrolou populace škůdců, i oni podobně jako včely a jiný hmyz patří k opylovačům a jsou jedněmi z nejlepších zahradníků. Semena, které sežerou, totiž prostřednictvím trusu roznášejí nahoru – dolů po zemi, a to i na několikakilometrové vzdálenosti.

Ptáci jsou nedílnou a velmi důležitou součástí ekosystému, do něhož, i když si to mnozí nechtějí přiznat, patříme i my lidé. Smutným faktem je, že lidi dávají opeřencům pořádně zabrat. Rozšiřováním zastavěných ploch neustále ukrajujeme z jejich přirozeného prostředí, ve velkém likvidujeme hmyz i hlodavce, které patří na jejich jídelníček, pole se semeny či obilím před nimi chráníme všelijakými možnými způsoby nebo je stříkáme chemikáliemi.

Zanedbatelný není ani devastující vliv světla. Města jsou "rozsvícené" i v noci, což má na ptáky opravdu katastrofální dopad. No a takto by se dalo bohužel pokračovat ještě velmi dlouho. Na otázku, proč si pořídit krmítko pro ptáky, jsme vám tedy právě odpověděli. Dokrmováním během zimy jim můžete vrátit alespoň část z toho, co jim my lidé bereme. Co z toho budete mít? Nenahraditelnýé pomocníky během vegetačního období a jeden dobrý skutek jako plus.

Budka versus zahradní krmítko pro ptáky

Zcela prvním krokem při výběru zahradního krmítka pro ptáky je pochopení, co přesně jdete kupovat. Pro někoho je totiž budka a krmítko jedno a totéž. Už však asi šípite, že to tak není.

Budky pro ptáky slouží výhradně k jejich hnízdění (snášení vajíček, jejich násadová a následný odchov mláďat) během vegetačního období, které v závislosti na druhu probíhá na jaře a zčásti i v létě. Budky jsou ptačími příbytky, které poznáte podle toho, že mají 4 stěny, střechu a "vchod".

Dřevěné krmítko pro ptáky

V zimě, kdy ptáci ocení přikrmování, nehnízdí. Budky jsou pro ně proto zcela zbytečné. Přemýšlíte, že do budky nasypete slunečnici či jiné semínka? Na to raději hned teď zapomeňte. Jediné, co byste takovým počinem dosáhli, je shnilé krmivo, které může ptákům ublížit, a s největší pravděpodobností i poškození samotné budky.

Krmítka pro volně žijící ptáky mají všechny strany otevřené, maximálně se na nich nachází 1 stěna, jsou vybaveny stříškou a někdy i bidýlkem. Logicky, slouží k přikrmování ptactva během zimy, ne na bydlení a odchov potomstva. No a právě krmítkám budou věnované všechny následující řádky.

Jak vybrat zahradní krmítko pro ptáky

Při výběru krmítka do zahrady, ale i toho na balkon či okno v paneláku, je nejdůležitější, abyste si vybrali ten správný typ. Důležité je zhodnotit i jeho umístění, rozměry, materiál, způsob údržby a už dopředu se rozhodnout, které druhy ptáků chcete k vašemu obydlí přilákat přednostně. V neposlední řadě nezabdnite na ochranu před predátory a vlivy počasí.

Materiál, konstrukce a rozměry krmítka pro ptáky

Předtím, než si začnete vybírat konkrétní typ krmítka, byste si měli vybrat vhodný materiál a pochopit základní parametry, které by měla splňovat jeho konstrukce. Její nejdůležitější součástí jsou vyvýšené okraje a stříška, i když, jak se dozvíte později, existují i ​​modely bez ní. Okraje na krmítku by měly být vysoké minimálně 3 až 5 cm, což zabrání zbytečnému propadávání krmiva. Stříška by měla být co nejširší a přesahovat přes všechny okraje plochy, na níž se bude nacházet krmivo.

V každém krmítku může stát voda. Proto nepřehlédněte, zda se na něm nacházejí odvodňovací otvory. Ty by měly být dostatečně malé, aby se do nich nedostaly semena. Důležitá je také stabilita. Krmítko musí odolat větru a případnému nárazu většího ptáka či jiného zvířátka.

Rozměry krmítka pro ptáky nejsou až tak podstatné. Čím větší krmítko si vyberete, tím více krmiva do něj umístíte. Rozměry nejsou extrémně důležité ani z hlediska počtu ptáků, které se v něm budou "pást". O tom rozhoduje spíše počet a rozmístění těchto ptačích fast foodů. Do větších krmítek však přilákáte i větší druhy ptáků.

Dřevěné krmítka pro ptáky

Dřevěné krmítka pro ptáky jsou klasikou, která má mnoho výhod, ale i několik nevýhod. Hlavním plusem je jejich estetická stránka, na trhu jsou dostupné opravdu všelijaké, velmi pěkné kousky, fakt, že jde o přírodní materiál a vyšší hmotnost, díky čemuž mají dobrou stabilitu.

Nevýhodou této alternativy je náročnější údržba. Aby bylo krmítko pro ptáky bezpečné, musíte ho pravidelně čistit. Problémem je zejména zvlhlá potrava, trus a s tím spojené množení bakterií. Dřevěné krmítka mají dlouhou životnost, avšak pouze tehdy, pokud je alespoň jednou za sezónu ošetříte vhodným a hlavně bezpečným přípravkem. Problémem může být i zatékání vody přes stříšku v nadměrně vlhkém počasí.

Dřevěné krmítko pro ptáky ve tvaru domečku

Při výběru dřevěného krmítka pro ptáky si všimněte konkrétní druh dřeva, ze kterého je vyrobeno. Dřevo borové a smrkové je velmi levné, má však poměrně krátkou životnost a je náchylné na deformaci, blednutí i napadení houbami či škůdci. Naopak, tvrdé dřeviny, jako dřevo dubové, bukové, sekvojové či cedrové, mají velmi dlouhou životnost a jsou odolné vůči vnějším vlivům i škůdcům.

Plastové krmítka pro ptáky

Dnes se v zahradách stále častěji objevují i ​​plastové krmítka pro ptáky. Pokud dokážete žít s vědomím, že jste si domů přinesli další kus plastu, jde o velmi chytré řešení. Plast je trvanlivý samozřejmě pouze pokud sáhnete po kvalitním a dostatečně odolném kousku, je jednoduchý na údržbu a velmi pozitivní je také jeho odolnost vůči promoknutí.

Při koupi plastového krmítka si všimněte druh použitého plastu. Nebudeme vás zatěžovat jeho složením, tedy tím, zda jde o BPA free plast nebo zda do krmiva náhodou "nevypouští" jiné chemické látky. K těmto informacím se při většině krmítek ani nedopátráte. Všimněte si však, zda je daný kousek dostatečně pevný a robustní (pokud se to tak dá nazvat). Krmítko z tenkého a jemného plastu vám totiž nevydrží déle než 1, maximálně 2 sezóny.

Kovové krmítka pro ptáky

Kovové krmítka pro ptáky jsou asi nejlepším kompromisem. Kov je trvanlivý a zároveň zcela ekologický materiál, který nevyžaduje mnoho péče. Kovové krmítka mají díky vyšší hmotnosti dobrou stabilitu, stříška na nich nepromokne ani během dlouhého sněžení či deště a podobně jako v případě těch dřevěných v obchodech natrefíte na velmi estetické kousky.

POZOR: Měděné krmítka mohou velmi rychle zezelenat. Proto je nezbytné jejich pravidelné ošetřování speciálními přípravky na měď.

Natrefili jsme i na informace, že při silných mrazech mohou být kovové krmítka nebezpečné. Lidé se totiž obávají rizika přimrznutí ptáka na kov. Zároveň jsme však nenarazili na žádný "zaznamenán případ" takové nehody. Samozřejmě, vyloučeno to není. Řešením jsou kovové krmítka potaženy gumou či jiným materiálem, na který není ani v zimě možné přimrznout.

Typy krmítek

Výběr konkrétního typu krmítka rozhoduje o tom, jaké ptáky přilákáte na vaši zahradu. Některé druhy totiž při konzumaci potravy mají v oblibě spíše otevřené "prostranství", jiné ocení alespoň jistou dávku soukromí. V následujících řádcích si povíme o všech běžně dostupných typech krmítek, o tom, které z nich jsou vhodné pro které druhy ptactva a také o jejich výhodách a nevýhodách z hlediska údržby.

Kovové závěsné krmítko pro ptáky

TIP: Pokud chcete, aby se na vaší zahradě "páslo" co nejvíce druhů opeřenců, pořiďte si několik typů krmítek. Nezapomeňte na jejich rozumné rozmístění. Jednotlivé krmítka by měly být od sebe vzdáleny alespoň na 10 m. Totéž platí i při umisťování ptačích budek.

Otevřené podnosy

Tyto krmítka vypadají jako obyčejný podnos čtvercového nebo kulatého tvaru. Mohou být osazeny na stojanu nebo zavěšené na několika háčcích. Podnosy ocení zejména domovní i "divocí" vrabci, holubi a špačci. Zavítají do nich určitě i jiné druhy živící se semeny, tyto krasavce tam však uvidíte nejčastěji.

Největší výhodou otevřených podnosů je fakt, že ptákům nic nebrání ve výhledu, takže mohou na případný útok predátora zareagovat velmi rychle. Naneštěstí, mají více nevýhod. Krmivo nasypané na otevřených podnosech není v první řadě ničím chráněné, proto velmi rychle navlhne, čímž se znehodnotí. Kromě toho ho ptáci jednodušeji vyhazují na zem a promíchají s vlastním trusem.

Problémem je také fakt, že takové krmítko není chráněno před jinými živočichy, jako jsou veverky. Za sebe můžeme říci, že nevidíme důvod, proč do krmítek nevpustit i tyto potvůrky. Mnozí majitelé krmítek však bohužel tento názor nesdílejí.

Krmítka se stříškou

Do kategorie krmítek se stříškou lze zařadit mnoho "modelů". Tyto krmítka mohou být vyhotoveny ve tvaru klasické budky bez stěn, může jít o různé závěsné polokoule či rovné podnosy se stříškou. Dá se říci, že tento typ krmítek ocení většina ptáků. Konkrétní druhy je budou navštěvovat zejména v závislosti na konkrétním modelu (rozměry, tvar atd.).

Výhodou všech krmítek, ve kterých je krmivo chráněno stříškou či jinou zábranou, je, že nenavlhne tak rychle. Je chráněno před větrem a ptáci zvyknou mít menší tendenci ho rozhazovat všude kolem. Tyto kousky jsou do jisté míry chráněny i před některými predátory, zejména před kočkami a psy – skok do ohraničeného prostoru je, přece jen, náročnější.

Zásobníky na krmivo

I tyto krmítka mohou vypadat různě, nejčastěji se však setkáte s klasickými budkami se 4 stěnami (ty mohou být vyrobeny ze dřeva, plastu nebo pletiva), které naplníte krmivem a to postupně vypadává po stranách do úzkého prostoru, ze kterého ho mohou ptáci vyzobávat. Další častou verzí jsou zásobníky oválného tvaru. Tento typ krmítek milují hlavně sojky, pěnkavy, strnadi, vrabci (ty se nažerou kdekoliv) a sýkorky.

Plastový zásobník na krmivo

K výhodám zásobníků patří dobrá ochrana před vodou i větrem a také před rozpustilými ptáky, které by chtěly zrníčka při žraní rozhazovat kolem sebe. Navíc, máte jistotu, že do nich nebudou vykonávat svou "potřebu".

Na druhé straně, pokud krmivo uvnitř zásobníku náhodou navlhne, pokazí se velmi rychle. Tyto modely jsou také velmi velkým lákadlem pro veverky. A co je asi nejhorší, jejich údržba je pěkně náročná, protože při každém čištění vnitřní části musíte celé krmítko rozebrat.

Zásobníky ve tvaru válce

Tyto zásobníky působí velmi esteticky a krmivo je v nich chráněno před všemi vnějšími vlivy. Zároveň však k němu proudí dostatek vzduchu, díky čemuž mohou zrna "dýchat", a tedy i průběžně schnout. Zásobníky ve tvaru válce (nejčastěji natrefíte na kovové a plastové modely) mají v oblibě téměř všechny druhy ptáků. Rozhodující je, jak velké bidýlka se nacházejí u jednotlivých otvorech.

Druhou verzí těchto zásobníků jsou válce bez otvorů, které jsou celé vyrobeny z jemného pletiva. Ptáci tak mohou zrna vyzobávat po celé ploše krmítka. Toto řešení má všechny výhody jmenované výše, kromě toho je však krmivo dostatečně chráněné před veverkami (některé si k němu však cestu najdou i tak). Rizikem pletivových krmítek je, že se v nich ptákům mohou zaseknout drápky. Takové případy se nestávají běžně, nicméně, jak jistě víte, co není vyloučeno, není nemožné.

Krmítko pro ptáky z plastové láhve

Krmítko pro ptáky z plastové láhve si můžete vyrobit sami, dnes na takové modely však stále častěji natrefíte i v obchodech (najdete je hlavně v supermarketech za velmi nízkou cenu). Tyto kousky se vlastnostmi podobají zmíněné válce. Rozdíl spočívá hlavně v materiálu, láhve jsou vždy plastové, a také v tom, že krmivo v nich vypadává pouze v 1 místě. V takovém lahvovém krmítku se proto v jednu chvíli nažere pouze jeden ptáček.

Výběr krmítka podle umístění

Výběr krmítka je třeba zaměřit také na to, kde přesně ho umístíte. Jinak řečeno, výběr krmítka na balkon je trochu jiný, než výběr toho na zahradu, kde se nachází plno vysokých stromů. Dříve, než se rozjedete do obchodů nebo naklikáte zboží do košíku, se proto dobře zamyslete, jaké možnosti vám nabízí váš pozemek, terasa či balkon.

Krmítko – otevřený podnos

Závěsné krmítka pro ptáky

Závěsné krmítka pro ptáky se na našich zahradách objevují nejčastěji. Z hlediska bezpečnosti opeřenců jde zároveň o jedno z nejlepších řešení. Problémem při této verzi může být pouze komplikovanější instalace – musíte se vyšplhat do výšky – a také náročnější údržba. Při koupi myslete i na to, co přesně se nachází a nenachází na vaší zahradě. Máte pouze jeden 2-letý smrk nebo pozemek plný 100-letých stromů? Jinak řečeno, promyslete si, zda máte závěsné krmítko kam zavěsit.

Krmítko pro ptáky na stojanu

Na stojanu mohou být osazeny různé typy kŕmitiek pro ptáky. Nejčastěji natrefíte na čtvercové a kulaté podnosy bez stříšky či polouzavřené "tunely" ve tvaru kruhu. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, vyberte si kousek s dostatečně vysokým stojanem. Ten by měl mít minimálně 1,5 m. Krmítko na stojanu je ideálním řešením pro ty, na kterých zahradě není příliš mnoho stromů.

POZOR: Problémem jsou predátoři, opět, hlavně kočky, které se do takového krmítka dostanou velmi snadno.

Krmítko pro ptáky na balkon

Pokud si kupujete krmítko pro ptáky na balkon, myslete hlavně na vaše pohodlí. Na balkoně totiž nesněží ani neprší, takže můžete bez obav sáhnout i po kouscích bez stříšky. Nejlepším řešením jsou krmítka, kolem kterých ptáci nenadělají příliš velký nepořádek. Ideální jsou zmíněné válce nebo zásobníky ve tvaru budky či láhve.

Samozřejmě, nic nezkazíte ani klasickým krmítkem ve tvaru budky, ujistěte se však, že má dostatečně vysoké okraje. Pokud chcete váš balkon před roztroušenými semeny ochránit alespoň trochu, pod krmítko umístěte misku nebo zavěste kus látky. Bohužel, alespoň minimálnímu nepořádku při nenažraných ptácích nevyhnete nikdy.

Krmítko pro ptáky na okno

Krmítka pro ptáky na okno jsou specifickou kategorií. Nejčastěji se setkáte s různými plastovými či dokonce skleněnými polokoulemi, dřevěnými rámy se stříškou nebo zásobníky ve tvaru láhve. Jejich společným "rysem" je, že se na nich nacházejí přísavky, pomocí kterých je připevníte přímo na sklo.

Krmítko pro ptáky na okno

Při výběru si dejte pozor hlavně na kvalitu – sílu těchto přísavek. Na krmítko na okno by se mělo nacházet pouze kratší bidýlko, aby ho nenavštěvovali příliš velké, a tedy i těžké ptáky. Důvod jste si pravděpodobně domysleli.

Jak přilákat ptáky do krmítka

Na otázku, jak přilákat ptáky do krmítka, existuje velmi jednoduchá odpověď. Musíte do něj nasypat vhodnou potravu. Tomuto tématu by se dalo věnovat několik dalších samostatných stran. Pokusíme se vám však shrnout alespoň základní pravidla při lákání – krmení volně žijících ptáků.

Pro všechny ptáky je během zimy důležitá zejména olejnatá potrava. Z té díky vysokému obsahu tuků získávají nezbytnou energii. Vhodné jsou tuky rostlinného i živočišného původu. Jejich ideálním zdrojem jsou:

 • Slunečnicová semena (ty ptáci zbožňují úplně nejvíc)
 • Mak
 • Lískové nebo vlašské ořechy (ořechy je dobré předem rozdrtit na menší kousky)
 • Řepka olejná
 • Nesolené vepřové sádlo
 • Nesolený jelení nebo hovězí lůj (hovězí je u ptactva populárnější)

POZOR: Slanina není vhodnou potravou pro ptáky! Je sice pořádně "tlustá", takže obsahuje i pořádnou dávku tuku, zároveň je však i pořádně slaná!

Další potravou, kterou ocení zejména druhy z čeledí pinkovitých, holubovitých a vrabcovitých, jsou obilniny. Vhodnými typy obilovin jsou pšenice, ječmen a proso nebo ovesné vločky. "Povolená" je i kukuřice, jejíž neodolají zejména sojky a straky, no, a pokud chcete potěšit drozda, nezapomeňte ani na ovoce (např. jablka a hrušky).

INFO: Na základě "stop", které ptáci zanechají v okolí krmítka, můžete snadno odhalit, které druhy ho navštěvují nejvíce. Tak například sýkorky téměř nikdy nejedí přímo v krmítku. Semínko vezmou do zobáčku, odnesou ho na nejbližší strom a zkonzumují tam. Naopak glezgy nebo stehlíci mají v oblibě chroupat přímo v krmítku, proto pod ním zůstane hodně nepořádku.

Co do krmítka nepatří

Některými druhy potravy ptáci pouze neoslovíte, některými jim však můžete závažně ublížit nebo je dokonce zabít. Do krmítka nepatří žádné zbytky vařeného jídla. Nikdy do něj nedávejte ani nic zkažené, solené a kořeněné! Vhodnou potravou není ani suchý chléb, a ten čerstvý už natož ne. Chléb na vzduchu a vlhku rychle navlhne, začnou se v něm množit bakterie a galiba je na světě.

POZOR: Pamatujte i na zásadu, která byla v našem návodu na výběr krmítka zmíněna již několikrát, a to, že krmivo v krmítku nesmí být navlhlé a znečištěné od trusu!

Jak pečovat a jak čistit krmítko pro ptáky

Asi vás zklameme, ale i krmítko vyžaduje jistou dávku vaší pozornosti. Problémem je zejména staré krmivo a trus, který je třeba pravidelně čistit. Jelikož krmítko budou navštěvovat desítky ptáků denně, ideální interval jeho čištění je alespoň jednou za týden. Počkejte si na chvíli, kdy bude prázdné, svěste ho a pusťte se do čištění.

Nejlepším způsobem mytí ptačích krmítek, a to bez rozdílu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, je použití horké vody a houbičky. Takto zlikvidujete většinu bakterií a virů, zároveň však ptáky neohrozíte chemikáliemi. Pozor, předtím, než krmítko vrátíte na původní stanoviště a naplníte krmivem, musí být dokonale suché!

Péče o krmítko pro ptáky

Jiné je to v případě, když si všimnete, že vaše krmítka začali navštěvovat viditelně nemocné ptáky. Jak vypadá pták, který není v nejlepší kondici?

 • Je apatický/malátný
 • Není plachý
 • Létá jen na krátké vzdálenosti, popřípadě pouze sedí v krmítku a sléta výhradně na zem v jeho těsné blízkosti
 • nepřirozeně načechrané nebo vypadané peří
 • Nejjasnější známkou, že něco není v pořádku, je nález uhynulého jedince/jedinců v okolí krmítka

Ve všech jmenovaných případech byste v první řadě měli s krmením na jistý čas přestat. Podle odborníků postačí i týdenní pauza. Je to kruté, avšak nemocný pták během zimy bez lidské pomoci (bohužel, mnohdy ani s ní), nepřežije více než pár dní.

V případě, že jste zpozorovali nemocné ptáky v okolí krmítka nebo jste našli ty bez známek života, krmítko svěste, odstraňte z něj všechno nedožrané krmivo (vyhoďte ho, neměl by ho žrát už nikdo další) a vyčistěte jej pomocí horké vody a dezinfekčního přípravku. Vhodnými prostředky jsou například ty na bázi chlóru.

TIP: Dřevěné krmítka můžete vždy po skončení sezóny, popřípadě na začátku té nové obrousit a ošetřit bezpečným přípravkem. Nezapomeňte, že krmítko byste měli během léta sundat a odložit, čímž mu prodloužíte životnost.

Jak a kam umístit krmítko pro ptáky

Při umísťování krmítka na balkon či okno v paneláku nemusíte být až tak obezřetní, v zahradě však na hodující ptáky číhá mnoho nebezpečí. Asi největším z nich jsou kočky, popřípadě i psi, a pokud bydlíte v blízkosti "divočiny", tak riziko pro opeřence představují i ​​další živočichy, jako jsou kuny, lišky a draví ptáci (ani hadi a ještěrky se s ptáčky příliš nekamarádí, v zimě však zvyknou spát).

POZOR: Kromě predátorů je třeba myslet i na ochranu před lidskými výtvory, zejména před elektrickým vedením, skleněnými plochami (prosklené dveře, protihlukové zábrany atd.) či frekventovanou cestou.

 • Krmítko by mělo mít "otevřené" všechny 4 strany. Povolená, avšak ne ideální, je maximálně 1 "stěna".
 • Krmítko umísťuje do otevřeného prostranství. Ptáci musí mít dobrý výhled do širokého okolí. Místa v bezprostřední blízkosti keřů a jiných rostlinných porostů či naskládaných dřeva nejsou vhodné.
 • Pozor! Ve vzdálenosti několika metrů od krmítka by naopak měly nacházet různé přirozené úkryty (keře, koruny stromů...), aby se do nich ptáci v případě nájezdu predátorů mohli ukrýt.
 • Při použití krmítka, které se "ukotvuje" do země, by se od ní mělo nacházet minimálně ve výšce 1,5 m.
 • Závěsné krmítka umístěte také do minimálně 1,5 m výšky, ideálně však ještě vyšší. Vhodné jsou "holé" větve či kmeny stromů, využít však můžete například i starý věšák na prádlo.
 • Krmítko má být v dostatečné vzdálenosti od silnice a prosklených ploch.

TIP: Pokud se v okolí vašeho příbytku pohybují kočky, pod krmítko můžete umístit zábranu v 45 ° úhlu (např. z plexiskla či dřeva). Tento trik však není zaručenou ochranou. Kočky totiž patří k velmi chytrým zvířátkům.

Jak a zda vůbec chránit krmítko před veverkami

Na začátek musíme říci, že nevidíme jediný racionální důvod, proč bychom měli veverky od krmítek odhánět. Při psaní tohoto článku jsme však pochopili, že mnozí majitelé krmítek odmítají veverky i jen spatřit přes okno, ne to jim nabízet potravu. Předtím, než se pustíte do odhánění nebo naopak, do krmení veverek, vám o nich prozradíme několik faktů.

Veverka v krmítku pro ptáky

 • Podobně jako ptáci se také veverky zasluhují o rozmnožování rostlin a v ekosystému hrají i další důležité úkoly.
 • V létě se živí i živočišnou potravou, a to zejména housenkami, larvami a jinými příšerkami, které si s oblibou pochutnají na vaší pěstované zelenině či ovoci.
 • Asi nejstinnější stránkou těchto zrzavých krásek je jejich tendence okusovat ovocné stromky a konzumovat některé z jejich plodů – v našich končinách však veverky nepatří k přemnoženým živočichům, zahradu vám tedy s největší pravděpodobností nezdevastují.
 • Veverky mohou někdy rozhrabávať trávník, není to však příliš častý jev.
 • Při nájezdu do ptačího krmítka potravu sežerou velmi rychle, rozhází ji kolem a vyplaší ptáci – toto je asi jediný reálný problém, který vám mohou veverky způsobit.

6 tipů, jak odehnat veverky od ptačího krmítka

OK, už víte, jak je to s veverkami v praxi. Pokud jste se rozhodli, že na vaší zahradě nejsou vítány, ať se líbí, zde je několik ověřených triků, jak je od ptačích krmítek odehnat.

 1. Nejjistějším řešením je koupě speciálního krmítka. Jde o válce s bidýlky, které jsou "obehnané" pletivem. Přes to se dostanou menší ptáky, veverky však ne. Na našem trhu nejde o běžně dostupné zboží, takovou ochranu si však můžete vyrobit i sami.
 2. Podobným řešením jsou otočné krmítka. Jde o jakési válce, na kterých se ptáci krmí ze spodní strany. Veverky na ně skočí svrchu, krmítko se otočí a veverka uteče. Bohužel, i tyto kousky si budete muset objednat ze zahraničí.
 3. Krmítko můžete upevnit na 2 či více pružin. Když si na něj sednou lehcí ptáci, zůstane na místě. Při nájezdu veverky se však spustí, nebude stabilní a ona se dá velmi rychle na útěk.
 4. Veverky dokáží ze země vyskočit maximálně do výšky kolem 1,5 m, při vertikálním skoku nepřeletí více než 2,1 m a při skákání směrem dolů se zdráhají vzdáleností větších než cca 2,7 m. Krmítko tedy můžete umístit přesně do takové bezletové zóny.
 5. Veverky se bez problémů vyšplhají po dřevě i kovu, PVC jim však dělá problémy. Pokud používáte krmítko na stojanu, vyberte si model z PVC nebo jej takovou vrstvou ošetřete sami.
 6. Posledním trikem je zavěšení krmítka na drát upevněný mezi 2 pevnými body (stromy, tyče). Takto bude viset v zóně, do které se veverka nemá jak dostat.

TIP: Pokud vám veverky nevadí, nechcete však, aby vyžíraly krmivo pro ptáky, pořiďte jim vlastní krmítka. Milují ořechy či suché kukuřičné klasy.

Jak vyrobit krmítko pro ptáky

Nezapomněli jsme ani na ty, kteří si chtějí toto ptačí pohostinství vyrobit vlastnoručně. Na internetu najdete desítky různých návodů na výrobu krmítka pro ptáky. Vybrali jsme pro vás 3 z nich, které nás zaujaly zejména svou originalitou či jednoduchostí.

TIP č. 1. na lojové "udělej si sám" krmítko pro ptáky

Tento návod na krmítko pro ptáky je velmi jednoduchý, levný a rychlý. Budete potřebovat pouze hovězí/jelení lůj nebo sádlo.

 1. Lůj/mast roztaví a zalijte ní různé druhy semen
 2. Nezapomeňte do ní zalít i provázek či háček na zavěšení
 3. Prvním způsobem je nalití loje/masti například do půlky kokosového ořechu, ve kterém tato směs po ztuhnutí zůstane
 4. Druhým způsobem je vytvoření 100% skonzumovateľného krmítka: potravinářskou fólií vystelte šálky či misky, nalijte do nich roztátý lůj/mast a promíchejte ho se semeny – po ztuhnutí tuto dobrůtku vytáhněte i s fólií, tu odstraňte a krmítko je na světě

TIP: Mast můžete nalít i přímo do klasického krmítka, přičemž do ní natlačíte semena. Takto zabráníte jejich padání na zem a také jejich znehodnocení pod vlivem vlhkosti.

TIP č. 2. na "udělej si sám" krmítko pro ptáky ze starých kovových košíků

Tento návod na výrobu "udělej si sám" krmítka je trochu komplikovanější, avšak velmi levný a originální. Budete potřebovat pouze 2 kovové košíky stejné velikosti a několik drátů. Přesný postup si můžete prohlédnout zde:

Pokud by vás tento styl krmítek zaujal, doporučujeme shlédnout i další videa na kanálu dotyčného pána.

TIP: Toto krmítko je vhodné pouze na bloky z loje či masti (koupené i vyrobené). Pokud však chcete ptáci krmit "sypkým" krmivem, stačí dovnitř košíků umístit tenoučké pletivo.

TIP č. 3. na krmítka pro ptáky z plastové láhve

Krmítka z plastové láhve jsme již zmínili, nyní se však dozvíte, do jakých různých podob můžete tento kus plastu zpracovat.

 • Nejjednodušším způsobem je láhev upevnit na provázek a vyřezat do ní otvor. Takové krmítko sice splní svůj účel, pro ptáky však není nejpohodlnější.
 • Plastovou láhev můžete propíchat po celém obvodu a na její dno připevnit podnos (např. plastový talířek z květináče). Ptáci si takto budou mít kam sednout, krmivo bude v suchu a navíc se jím nebude zbytečně plýtvat.
 • Na výrobu krmítka můžete použít i jiné než obyčejné 1,5 – 2 l plastové láhve. Vhodné jsou například ty XXL od pracích prostředků (nezapomeňte je důkladně umýt) či větší bandasky.
 • Plastovou láhev můžete propíchat a do dírek vložit bidýlka. Ty si vyrobíte ze starých vařeček nebo obyčejných větviček.

Takto bychom mohli pokračovat ještě hodnou chvíli. Pokud jste odhodláni, že dáte plastem nový život, inspirace najdete například zde:

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kdy vlastně ty ptáky dokrmovat? Je třeba krmítko vybírat i podle barvy a jak ho ochránit před hlodavci? Na několik častých a zároveň celkem zajímavých otázek se vám pokusíme co nejlépe odpovědět právě teď.

Kdy je vhodné období na přikrmování ptactva?

Zásadně pouze mimo vegetačního období, tedy během zimy, časného jara, ovšem pouze tehdy, pokud venku opravdu silně mrzne, a popřípadě i během pozdního a chladného podzimu! Paradoxně, dokrmování je třeba ještě v průběhu února a března. V tomto období jsou totiž přírodní zdroje potravy na minimu (kořínky, plody atd.). Krmení ptactva během jara, léta a podzimu, kdy je v přírodě dostatek přirozené potravy, není jen zbytečné, ale i velmi nebezpečné. Například je dokázáno, že ptáci, které si během odchovu mláďat nemusí potravu lovit, protože ji najde v krmítku, jí nadměrně přikrmují i ​​mláďata. V důsledku jejího nesprávného složení (mláďata potřebují zejména živočišnou, ne rostlinnou potravu, jako jsou např. slunečnicová semínka) u nich dochází k různým vývojovým vadám, zejména deformacím pohybového aparátu.

Má barva krmítka vliv na jeho "oblíbenost" u ptactva?

Ptáci patří k živočichům s velmi dobrým zrakem. Bohužel, neexistuje příliš mnoho hodnověrných výzkumů zaměřených na to, zda barva ovlivňuje i jejich výběr krmítka. Jediné, co se nám podařilo vypátrat, je, že přírodní barvy ptáci pravděpodobně lákají o něco více než ty křiklavé.

Jak ochránit ptačí krmítka před hlodavci?

Asi jen málokdo snese pobíhající myši a krysy v blízkosti vlastních dveří a k tomu ještě to vědomí, že je i přikrmuje. To, jak krmítko pro ptáky ochránit před veverkami, jsme vám prozradili výše. Hlodavci jsou v tomto směru trochu neodbytnější, krmítka jim však můžete "odatraktívnit" aspoň trochu. Toto je několik ze zaručených způsobů: 1. používejte kvalitní krmivo, 2. hlodavce lákají méně semena bez slupek, 3. krmítko neumísťujte v blízkosti popelnic, 4. zabraňte padání krmiva pod krmítko.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 29.01.2021
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek