Nejlepší robotické vysavače 2024 – recenze, test, srovnání

S robotickými vysavači jakoby se roztrhl pytel a výrobci neustále přicházejí s novými a novými modely. Jelikož na trhu jsou vysavače za stovky i tisícky korun, podívali jsme se na rozdíly mezi jednotlivými modely a dáme vám pár rad ohledně výběru toho správného pro vaše potřeby.

Jak vybrat robotický vysavač

Co si při výběru třeba všímat? Je pro vás vhodnou volbou vysavač s mokrým čištěním? Čtěte.

Nejlepší robotické vysavače

Názov Hodnotenie Detail
Roborock S8   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Tesla RoboStar IQ100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Xiaomi Robot Vacuum X10+   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Mamibot Exvac880   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Evolveo RoboTrex H6   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Robotické vysavače – recenze

Hledáte robotický vysavač s mopem či takový, který je schopný vysát i koberec a různé typy podlah? Na výběr je množství značek (Xiaomi, iRobot, Sencor, Roomba, Samsung atd.) a modelů, proto je výběr poměrně náročný. Abychom vám ho usnadnili, vyzkoušeli jsme několik modelů robotických vysavačů za vás a připravili recenze. Viz výsledky našeho mini testu.

Pouze na menší množství nečistot

Robotické vysavače jsou malé zařízení, nejčastěji ve tvaru disku o průměru přes 30 cm. V jejich útrobách najdete vše potřebné k vysávání – sací turbínu, filtr, sběrnou nádobu na nečistoty, akumulátor, řídící elektroniku a senzory pro orientaci vysavače v prostoru.

Jsou to sice skvělí pomocníci, počítejte však s tím, že jejich výkon i kapacita jsou pouze zlomkové oproti běžným vysavačům, které obsluhujete vy. Z toho důvodu jsou robotické vysavače vhodné spíše na úklid menšího množství nečistot v pravidelných intervalech 1 – 2 dny. Některé modely mohou mít problém s velkými chomáči prachu či např. s rozsypánými kuchyňskými ingrediencemi.

Robotické vysavače se hodí na úklid menších nečistot

Robotické vysavače jsou vybaveny celou sadou senzorů, jejichž údaje vyhodnocuje elektronika zabezpečující navigaci robota. Pohybují se po vypočítaných drahách, aby vysávali efektivně.

Přesnost navigace je přímo úměrná ceně – dražší modely mají senzorů více a elektroniku propracovanější. U levných modelů se tedy může stát, že sem tam narazí do některého kusu nábytku, nevědí vyjet na vyšší koberec nebo z něj sejít, protože ho považují za překážku apod.

Problémy mívají i s lesklými předměty, jakými jsou např. zrcadla či chromovaný nábytek a některé si neporadí ani s členitým prostorem – např. pod stolem se zasunutými židlemi. Levnější modely nejsou vybaveny ani senzorem, který zabrání pádu ze schodů, proto si musíte pomoci umístěním těžšího a pevného předmětu na schody. Pro mnohé robotické vysavače jsou problémem i volně položené kabely.

Co se týče samotného vysávání, většina modelů se drží několik mm od stěny či jiných překážek. Aby dokázali vyčistit i prostor u zdi a v rozích, pomáhají si jednou nebo více rotačními kartáči.

Senzory robotického vysavače

Robotické vysavače pracují téměř samostatně. Nejlevnější modely musíte nabíjet pomocí klasického adaptéru, takže po vybití vyžadují váš zásah. Dražší se dokáží v případě vybití samy odebrat k nabíjecí stanici a po nabití pokračovat v práci. Nejluxusnější robotické vysavače s cenovkou kolem 14 000 Kč dokáží dokonce samy vyprázdnit nádobu s nečistotami po jejím zaplnění. Jsou tedy plně autonomní.

Většina dražších modelů robotických vysavačů disponuje bezdrátovým WiFI připojením a nabídne vám tak ovládání pomocí mobilní aplikace. V ní si zpravidla můžete nastavit i čas úklidu (např. když nebudete právě doma) či nastavit místa, která nechcete vysát. Ty levnější se ovládají pouze tlačítky, případně dálkovými ovladači.

Na tvrdé podlahy i na koberce

Hladké a rovné plochy nepředstavují pro žádný robotický vysavač problém. Některé modely si poradí i s 1 či 2 cm vysokými překážkami (výrobci to zpravidla udávají v specifikaci robota).

Většina výrobců dělí robotické pomocníky na tyto typy:

  • Vysavače na hladké plochy – zvládnou vysávání hladkých povrchů, jako např. dlaždice, laminátové podlahy, parkety apod. Mají problém i s nižšími koberci.
  • Vysavače vhodné i na koberce – poradí si s nižšími či vyššími koberci (v závislosti na modelu).
  • Robotické mopy – nevysávají, nabízejí pouze funkci suchého či mokrého vytírání.
  • Robotické vysavače s mopováním – dokáží vysávat i vytírat na sucho i na mokro. Jsou vybaveny nádržkou na čisticí prostředek a mycími kartáči.

Dražší robotické vysavače si poradí s tvrdými podlahami i koberci

Sací výkon – zázraky nečekejte

Sací výkon robotických vysavačů je obvykle zlomkem sacího výkonu vysavačů klasických. Zatímco u nich se setkáte s hodnotami kolem 250 W, při robotických vysavačích hodnoty začínají na 20 W a končí někde u 60 W.

Kromě sacího výkonu se setkáte i s parametrem nazvaným průtok vzduchu, udává se v l/s a ​​při kvalitních běžných vysavačích začíná na hodnotě 20 l/s. Dalším parametrem je sací podtlak, při robotických vysavačů se pohybuje do 2 kPa (2 000 Pa), při běžných se pohybuje okolo 30 kPa.

Roboty s vyšším sacím výkonem si poradí i s většími a těžšími nečistotami. Na druhé straně, výdrž jejich akumulátoru je kratší a vysavač tedy vydrží vysávat kratší čas, přičemž vysaje menší plochu.

Aby akumulátor vydržel

V robotických vysavačích najdete nejčastěji akumulátor typu Li-Ion. Akumulátorem NiMH se raději vyhněte, mají totiž znatelně nižší životnost i nižší kapacitu vzhledem k hmotnosti.

Většina výrobců udává i kapacitu akumulátoru v jednotkách mAh (miliampérhodinách), ta však o ničem nevypovídá, protože každý model má jinou spotřebu energie.

Pri výbere je dôležitá aj výdrž robotického vysávača

Častěji se proto setkáte s údajem, jak dlouho vydrží vysavač vysávat či jak velkou plochu dokáže vysát na jedno nabití. Kvalitní modely zvládnou vysávat 80 min., při kterých zpracují 120 m2 plochy, samozřejmě v závislosti na znečištění.

Další parametry a funkce robotických vysavačů

  • Rozměry – dejte si zejména pozor, aby se robot vešel pod váš nábytek. Většina má výšku okolo 10 cm, ale najdete i nižší modely.
  • Hlučnost – pohybuje se od 55 do 85 dB. Za tiché můžete považovat ty s hlučností do 65 dB.
  • Objem nádrže na nečistoty – robotické vysavače jsou bezsáčkové. Sběrná nádoba na nečistoty v nich má objem zpravidla do 1 l.
  • Objem nádrže na čisticí prostředek – týká se robotických mopů a pohybuje se většinou okolo 0,1 l.
  • Zametání rotujícími kartáči – kartáče pomáhají shrnovat nečistoty k sacímu otvoru, v důsledku čehož je vysávání účinnější. Kartáčů může být 1, 2 či více.
  • Typy kartáčů – některé roboty jsou vybaveny i turbokartáčem na lepší zachycení nečistot (např. zvířecích chlupů) či jemným kartáčem šetrným k čalounění.
  • Filtrace – pokud máte doma alergika, vyberte si model s HEPA filtrem. Jde o nejúčinnější způsob filtrace, který odstraní až 99,97 % nečistot. Modely s touto funkcí bývají označeny jako vhodné pro alergiky.
  • Virtuální zeď – jde o malou kostku, kterou vysavač vnímá jako bariéru v dráze a do prostoru za ní nevstupuje. Může to být např. již zmíněné schodiště, dětský či zvířecí koutek.
  • Indikace zaplnění odpadní nádoby – vysavač s touto funkcí vás upozorní, že nádobu třeba vysypat. Signál může být světelný, zvukový či v podobě oznámení z aplikace na smartphonu.

Oblíbené značky a ceny

Nejlevnější robotický vysavač koupíte již za cenu od 700 Kč, nečekejte od něj zázraky. Sací výkon i navigace takových modelů bývá na nízké úrovni. Za nejdražší robotické vysavače dáte přes 30 000 Kč, jde ale o velmi výkonné a velmi inteligentní modely, které si poradí i s členitými prostory a většími nečistotami.

Robotické vysavače najdete v nabídce výrobců levnější spotřební elektroniky, jako např. Sencor, Rowenta či Tesla. Pro skutečnou kvalitu, sáhněte raději po značkách iRobot, Xiaomi, Samsung či LG.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Robotický vysavač je pro mnohé synonymem jednoduchého úklidu. Stroj udělá vše za ně, proto se již nemusí ničím zatěžovat. Ne u všech modelů je to pravda. Před koupí robotického vysavače byste měli znát odpovědi na některé základní otázky.

Dokáže robotický vysavač plně nahradit klasický model?

Určitě ne. Robotický vysavač je vhodný spíše na doplňkový úklid, pokud máte doma psa či máte prašné prostředí. Jako o alternativě můžete o robotickém vysavači uvažovat v případě, že máte doma minimum nábytku, tvrdé podlahy a velké prostory.

Jaká je efektivita robotických vysavačů?

Jednoznačná odpověď neexistuje, protože to závisí na výbavě modelu. Zatímco model bez navigace dokáže uklidit cca 70% plochy, robotický vysavač s navigací je schopný uklidit až 90%. Efektivitu vysávání určuje i to, jak vysoké překážky ví vysavač projít a zda má i boční kartáče.

Mohu robotický vysavač použít v celé domácnosti?

Teoreticky ano. Záleží však od povrchu, který má vysát nebo vyčistit. Všechny robotické vysavače si poradí s tvrdým typem podlahy (plovoucí podlahou, parketami a dlažbou). Koberce, i to jen do délky vlasu 1,5 cm, zvládnou vysát jen výkonnější robotické vysavače.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.6%)
Datum publikování: 23.09.2017
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek