Nejlepší zahradní lehátka 2024 – recenze, test, srovnání

Bazén napuštěný, trávník posekaný a v krbu už hoří oheň na nedělní grilovačku. K dokonalé idylce vám chybí pouze jedno. Kvalitní a pohodlné zahradní lehátko.

Jak vybrat zahradní lehátko?

Poradíme vám, co zohlednit při jeho výběru, které parametry patří k těm nejpodstatnějším a který z materiálů je pro vás nejlepší.

Nejlepší zahradní lehátka

Názov Hodnotenie Detail
Allibert Daytona   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Tectace Santorin   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Rojaplast Bahama   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Blumfeldt Renazzo   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Cattara Comfort   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Zahradní lehátka: základní parametry

Mezi základní parametry, které jsou podstatné při výběru zahradního lehátka, patří nosnost, hmotnost, stabilita, rozměry, ergonomie a možnosti polohování. Vidíte? Není toho až tak mnoho. Důležitý je samozřejmě také materiál, kvalita konstrukce i sedadla, design a praktické doplňky, kterými mohou lehátka disponovat. V následujících řádcích si vše podstatné projdeme pěkně krok za krokem.

Nosnost

Každé kvalitní křeslo, židle a samozřejmě i lehátko, vás musí v první řadě udržet. Nosnost je proto při všem sedacím nábytku velmi důležitá. Při zahradních lehátkách se obecně pohybuje mezi 80 až 135 kg. U modelů pro 2 osoby je to minimálně 160 kg. Při vybírání nezapomeňte na rezervu. Například, pokud vážíte 80 kg, lehátko by mělo mít nosnost nejméně 100 kg.

Hmotnost a stabilita

Zahradní lehátka s kovovou konstrukcí jsou těžké, ty s dřevěnou lehčí a ty s plastovou nejlehčí. Na hmotnost se dívejte zejména kvůli přesunům. Pokud se chystáte lehátko pravidelně přemisťovat, oceníte takové, které nemáte problém zvednout. U těžších modelů jsou praktické kolečka, které přesuny podstatně usnadňují.

Kovové zahradní lehátko

S hmotností souvisí i stabilita. Lehátka jsou zpravidla nízké, proto na ni mnozí zapomínají. Stabilita však nesouvisí pouze s bezpečností, ale i pohodlím. Pokud bude lehátko létat ze strany na stranu, není to úplně ideální. V tomto směru není nad čím spekulovat. Těžké lehátka jsou stabilnější, ty lehoučké ne.

Rozměry

Klasická šířka zahradních lehátek je cca 60 až 90 cm, délka se pohybuje v rozmezí od 150 do 200 cm. Ideální délku vypočítáte tak, že k vaší výšce přičtete minimálně 20 cm. Při šířce platí, že širší modely jsou pohodlnější. Za postačující průměr se dá označit přibližně 80 cm.

Při údajích o rozměrech lehátka si všimněte rozdíl mezi celkovou šířkou a délkou a délkou a šířkou postele. První údaj hovoří o rozměrech, ve kterých je započítán rám nebo opěrky na ruce. O tom, jak velká je plocha na ležení, říká zas údaj o rozměrech postele.

TIP: Na rozměry se dívejte i kvůli uskladnění. Pokud potřebujete tento nábytek na zimu odložit do interiéru, doporučujeme se vám poohlédnout po skládacích zahradních lehátkách. Dejte si však pozor na jejich stabilitu – po složení musí držet pevně pohromadě.

Výška zahradních lehátek není extrémně podstatná. Za jakýsi průměr můžeme označit 30 až 60 cm. Nižší modely patří ke stabilnějším, vyšší se pod vámi mohou trošku hýbat. V tomto směru by jste si však měli vybírat hlavně podle toho, jak vysoko chcete ležet vy. Modely, které můžete polohovat, bývají v zásadě vyšší.

INFO: Při sedacího nábytku byste si obecně měli všímat i hloubku sedu. Lehátka jsou v tomto směru výjimkou. Hloubku sedu řešte pouze na těch modelech, které můžete poskládat na židli. Za ideál lze označit cca 60 cm, i tento parametr však může být individuální.

Tvar sedáku a možnosti polohování

Zahradní lehátka mohou, ale i nemusí mít ergonomické tvarování. Pod ergonomickým tvarováním si můžete představit sedadlo a opěrku formované do tvaru písmene "S". Neergonomické lehátka jsou, jednoduše, rovné. Může se zdát, že první možnost je lepší, není to tak vždy. Někomu se totiž může ležet lépe i na rovné podložce. Tvarování do písmene S je však obecně považováno za pohodlnější.

Polohovatelné dřevěné zahradní lehátko

Důležitějším faktorem je možnost polohování. Na některých lehátkách můžete pouze ležet, některé si umíte poskládat do jakéhosi polosedu a některé i na zcela klasickou židli. Při výběru si všimněte také počet polohovatelných částí. Klasika je nastavení opěrky za hlavou. Na dražších kouscích však víte přestavit i opěrku zad a nohou. Za minimum tedy můžeme považovat 1, za ideál alespoň 3 nastavitelné polohy. Některé lehátka však lze polohovat až v 6 polohách.

Výběr vhodného materiálu zahradních lehátek

Materiál je při všem zahradním nábytku asi na prvním místě. Rozhoduje totiž o mnoha jeho vlastnostech. Zahradní lehátka tvoří 2 části, a to sedadlo a konstrukce, přičemž každá z nich může být vyrobena ze stejného nebo rozdílného materiálu. Konstrukce je důležitá zejména z hlediska nosnosti, stability a odolnosti. Sedadlo odpovídá za nosnost, ale i pohodlí. Určující parametry se proto v obou případech mírně liší.

Zahradní dřevěné lehátka

Dřevo vyžaduje péči, na druhé straně má dlouhou životnost, vysokou nosnost, je odolné vůči vnějším vlivům a vypadá skutečně hezky. O konkrétních vlastnostech lehátka však rozhoduje i konkrétní druh dřeviny, což je zároveň prvním důležitým parametrem při vašem nákupu dřevěného modelu. Zahradní lehátka jsou nejčastěji vyráběny z:

  • Akáciového dřeva: Najdete ho také pod obchodním názvem blackwood. Jde sice o dražší a těžko opracovatelné, no velmi trvanlivé, tvrdé a odolné dřevo, které je do exteriéru jako stvořené.
  • Teakového dřeva: Má životnost od 15 do 25 let. Teak patří k tvrdým dřevinám, které jsou odolné vůči vnějším vlivům, do jisté míry i vůči škůdcům. Jde o jeden z nejlepších materiálů na výrobu zahradních lehátek, ale i nábytku jako takového.
  • Dřeva Shorea: Je odolné vůči houbám, dřevokaznému hmyzu, větru a slunci, vyžaduje jen minimální údržbu a má velmi dlouhou životnost. Shorea je tvrdé dřevo z Damarovníka asijského a svými vlastnostmi se podobá tomu teakovému.
  • Dřeva Meranti: Exotická dřevina z jihovýchodní Asie, která patří do střední třídy tvrdosti, má dlouhou životnost a je odolná vůči vnějším vlivům. Lehátka ze dřeva Meranti jsou vhodné do exteriéru a jsou navíc i velmi snadno udržovatelné. Neměly by však zůstávat celoročně pod širým nebem.

Dřevěné zahradní lehátko s kolečky

  • Borovicového dřeva: Levnější alternativa s ne nejlepšími vlastnostmi. Borovice je náchylná na napadení škůdci a houbami, časem mění barvu a bez příslušné péče začíná poměrně rychle praskat a extrémně schnout.
  • Bambusu: Bambus není dřevem v pravém slova smyslu, vlastnostmi ho však předběhne. Je pevný podobně jako ocel, avšak zároveň extrémně pružný. Bambus je nehořlavý, může být na přímém slunci a ani vlhkost mu nedělá příliš velké problémy.
  • Eukalyptu: Velmi kvalitní dřevo, které však vyžaduje péči v podobě pravidelného ošetřování přípravky na bázi vody. Eukalyptové dřevo má poměrně dlouhou životnost, ve srovnání s teakovým však podstatně kratší.

TIP: Další exotické dřeviny, ze kterých se zvyknou vyrábět i zahradní lehátka a které patří k extrémně trvanlivým, jsou Ipe wood, dřevo Cumaru, padauk, Massaranduba či Merbau.

A ještě nám zbývá několik rozdílů mezi dřevěnou konstrukcí a sedadlem. Dřevěnou konstrukci můžeme označit za dobrou volbu. Je pevná, ne příliš těžká a vypadá fajn. Jediným problémem je, že dřevo by nemělo být trvale ve vlhkém prostředí, tyto lehátka proto nejsou vhodné k umístění v mokré trávě nebo přímo na hlíně.

Dřevěné sedadlo poskytuje tělu dobrou oporu. Zároveň je pružné, a proto i pohodlné a zdravé pro páteř. Ležet přímo na dřevěném roštu však určitě není synonymem k slovům, "jako v bavlnce". Na dřevěné sedadla proto nutné vždy umístit měkkou podušku.

Zahradní plastové lehátka

To, zda se díváte na zahradní lehátko s plastovou konstrukcí nebo sedadlem, je velmi důležitý faktor. Kousky s plastovou konstrukcí koupíte už od cca 500 Kč. Při nich se však setkáte se všemi minusy plastu, zejména s nízkou nosností a špatnou stabilitou. Lehátka s plastovými sedadly osazenými do pevné konstrukce nemusí být nejhorší volbou. Podobně jako u dřevěných modelů však budete určitě potřebovat měkký podsedák.

Plastové zahradní lehátka jsou levné a lehoučké, navíc se o ně nemusíte téměř nijak starat. Kromě občasného setření nebo "vystříkání" vodou, v podstatě neexistuje žádná speciální údržba plastu. Nejčastěji užívaným materiálem je polyvinylchlorid, tedy PVC, který je pevný a zároveň pružný. Ani přesto nevydrží všechno.

Bílé zahradní lehátko z plastu

Velkým problémem je zejména slunce, vítr a do jisté míry i voda. Plast pod vlivem těchto faktorů degraduje – mění barvu, praská, rozpadá se. Pokud se tedy definitivně rozhodnete pro plastové lehátko, poohlédněte se po žáruvzdorném plastu. Vhodný je například polyetylén.

Mezi plastové zahradní lehátka můžeme zařadit i modely z dalších syntetických materiálů. Asi nejčastěji se setkáte s textilénovými výplety – sedadly. Textilen je vyroben ze zmíněného polyethylenu, má velmi dlouhou životnost, je bezúdržbový a také pohodlný. Pokud je tedy textilénový výplet zkombinován s pevnou, například kovovou konstrukcí, jde nepochybně o dobrou volbu.

Zahradní ratanové lehátka

Existují 2 typy ratanu, a to přírodní a umělý. Než se však dostaneme k vlastnostem těchto materiálů, je třeba podotknout, že z ratanu je na zahradních lehátkách vyrobený vždy jen výplet, ne konstrukce. Na její výrobu se nejčastěji používají různé druhy kovu. No a právě kvalita konstrukce rozhoduje o nosnosti, stabilitě a životnosti tohoto nábytku. Za vhodné materiály můžeme označit legovanou, tedy nerezovou ocel, která je však poněkud těžší, a také hliník.

Přírodní ratan je přímo zázračný materiál. Je získáván z rostliny Rotan rákosový. Z botanického hlediska jde spíše o liánu, která je cenově dostupná, odolná a velmi elastická. Ratan nemá problém s vlhkostí, slunečními paprsky ani větrem. Ratanové lehátka mohou být umístěny přímo pod širým nebem, avšak ne celoročně. Na suché místo byste je měli odložit i během delších období dešťů.

Tmavohnědé ratanové zahradní lehátko

Z hlediska péče se tento materiál v zásadě neliší od dřeva. Čas od času ho musíte, ideálně čistou vodou, očistit od mechanických nečistot a asi jednou za sezónu ošetřit přípravky na proutí či dřevo. Při takové péči má velmi dlouhou životnost, kterou však ovlivňuje i kvalita výpletu.

Umělý ratan je v současnosti extrémně oblíbeným materiálem. Je vyráběn z polyethylenu, který je skutečně odolný a nenáročný na údržbu. Pokud je konstrukce lehátka vyrobena z nerezavějícího kovu, můžete ho klidně umístit pod holé nebe a venku může zůstat i během deště, na přímém slunci i v zimě.

Kovové zahradní lehátka

Kov je pevný, odolný, trvanlivý a nepotřebuje mnoho péče. Nejčastěji si můžete vybrat mezi hliníkem a ocelí. Pokud natrefíte na takzvané "železné" lehátka, zjistěte si, o jakou slitinu jde, protože i hliník je v prapodstatě železem. Prvním důležitým parametrem je tedy druh kovu.

  • Hliník je přirozeně nerezavějící a odolný vůči mechanickému poškození, jeho mínusem je však nízká hmotnost, která se může odrazit na horší stabilitě.
  • Ocel je slitina železa a uhlíku, o jejích vlastnostech proto rozhodují zejména další příměsi, které mají zlepšit její kvalitu. Jde o takzvané legující látky, které ocel promění na nerezovou.

Pokud hliník, legovanou ocel či jinou nerezovou slitinu umístíte do mokré trávy, nebo na jiné trvale mokré místo, může klidně zrezivět. Na to, aby tyto materiály nepodlehli korozi, k nim musí proudit kyslík. Druhým důležitým parametrem je průměr trubek. Minimum je cca 30 mm. Pamatujte, že čím tenčí jsou trubky na konstrukci, tím méně bude odolná. Všimněte si také údaj o tloušťce stěn trubek, která by neměla být menší než 1 mm.

Kovové zahradní lehátka s proužkovanými matracemi

I při kovových zahradních lehátkách musíte rozlišovat ty s kovovým rámem, ve kterém je osazeno sedadlo z jiného materiálu a ty celokovové. V prvním případě se soustřeďte i na výplet. Umělý ratan nebo textilen to jistí, samozřejmě, pouze pokud je výplet kvalitní – pevný, podoťahovaný, pružný a má dostatečnou nosnost. Jedinou chybou celokovových modelů je menší pohodlí, zčásti samozřejmě i vyšší cena. Kov je tvrdý a chladný, proto se nevyhnete používání měkké podušky, popřípadě i obalům na opěrky rukou. Z hlediska stability, nosnosti a životnosti však jde asi o nejlepší alternativu.

Textilní zahradní lehátka

Existují 3 druhy textilních zahradních lehátek. Může jít o kovovou nebo dřevěnou konstrukci, ve které je zavěšené textilní sedadlo. Tato alternativa však nemusí být pohodlná, navíc u ní existuje velké riziko přetržení nebo postupného uvolňování sedadla.

Druhou možností jsou lehátka s čalouněním, které je neodnímatelné. Na takové řešení však narazíte spíše výjimečně. Z hlediska praktické stránky nejde určitě o nejšťastnější volbu. Poslední možností jsou celotextilní lehátka. Vypadají podobně jako populární pufy k sezení. Rozdíl spočívá pouze v tvaru. Jsou užší, delší a většinou i pevnější, aby se pod vámi "nerozlili". Jde o designové kousky, které nestojí nejméně a nejsou vhodné pro celoroční umístění v exteriéru.

Barevné textilní zahradní lehátka

Ve všech případech se dívejte zejména na druh textilie. Klasická bavlna nebo jiné materiály, které navlhnou a zůstanou mokré, nejsou dobrou volbou. Za vhodné se dají považovat textilie se speciálním pogumováním nebo ty z PVC či polyesteru.

TIP: I při výběru podsedáku se dívejte na daný materiál. Velmi praktické jsou podsedáky s odnímatelným potahem, který můžete prát v pračce.

Zahradní lehátka s vylepšeními

To, jak vypadá klasické zahradní lehátko, pravděpodobně víte. Na trhu však najdete i kousky s různými vylepšeními, jako je např. stříška, opěrky rukou, zmíněné kolečka či různé hybridy mezi mini altánkem a lehátkem. Samozřejmě, za pohodlí se platí, proto počítejte s tím, že si za jakékoliv "bonusy" budete muset připlatit.

  • Zahradní lehátko se stínítkem: Tyto lehátka mají na vrchní části připevněné malé stínítko, které slouží pouze jako ochrana vašeho zraku před sluncem. Před deštěm se pod touto mini stříškou neukryjete.
  • Zahradní lehátko se stříškou: Tyto lehátka vypadají podobně jako zahradní houpačky, na rozdíl od nich se však nehoupou. Stříška se v tomto případě nachází nad celou plochou lehátka, popřípadě končí v jeho polovině. Je dobré, pokud ji můžete odmontovat nebo alespoň polohovat. Jinak se na lehátku nebudete moci opalovat.
  • Lehátka pro 2 osoby: Romantika jako vyšitá, to jsou dvoumístné lehátka. Při výběru si nezapomeňte všimnout jejich nosnost, abyste si na ně mohli opravdu poležet dva.
  • Zahradní lehátka se stolečkem: Stoleček může být na fixním místě nebo "zapuštěný" dovnitř lehátka. V druhém případě ho jednoduše vytáhnete a zaklapnete, takže jde o praktičtější alternativu.
  • Houpací zahradní lehátko: Spodní konstrukce těchto lehátek je zaoblená, proto se na nich můžete i houpat. Je dobré, pokud ji můžete zablokovat. Houpání je sice příjemné, někdy je však fajn i obyčejné ležení.
  • Lehátko a lavička v jednom: Tyto kousky mají tvar klasické zahradní lavičky. Sedací část je však prodloužena a většinou pokryta měkkou poduškou. Proto na nich může ležet 1 nebo sedět 2 lidé.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nenašli jste v našem návodu odpovědi na otázky, které v souvislosti se zahradními lehátky zajímají vás? Věříme, že je zodpovíme v následujících řádcích.

Může být každé lehátko celoročně v exteriéru?

Pokud je umístěno pod stříškou, kde na něj neprší a nesněží, dá se říci, že ano. Počítejte však s tím, že i změny teplot, především mrazy, unavují každý jeden materiál. Odkládání lehátek, ale i jiného zahradního nábytku během zimy je proto určitě lepším řešením.

Jaká je průměrná cena kvalitního zahradního lehátka?

Nejlevnější lehátka koupíte už od cca 500 Kč. Ty však patří k základním modelům, při kterých nemůžete očekávat extrémní pohodlí a životnost. Cena kvalitních zahradních lehátek začíná na přibližně 2 500 korunách, a to v závislosti na materiálu. Masivní dřevo a nerezová ocel jsou nejdražší, plast zas podstatně levnější.

Jak vybírat lehátko k bazénu?

U bazénu je vlhko a lehátko bude pravděpodobně nejednou i potřísněné vodou. Jestli chcete lehátko umístit k vodě, vybírejte si modely z kovu, plastu, textilénu nebo umělého ratanu.

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 20.08.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek