Nejlepší sekery 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Sekera není nezbytností jen pro ty, kteří topí dřevem. Po ruce by ji měli mít také všichni vlastníci zahrad, sejde se však i vášnivým rybářům, vodákům či turistům. I když se může zdát, že výběr tohoto nářadí není komplikovaný, není to úplně tak. Pokud vám sekera nesedne nebo s ní budete provádět nesprávnou činnost, můžete ji velmi rychle zničit, nebo si ublížit.

Jak vybrat sekeru?

Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, jak a podle čeho vybírat sekeru, která vám padne jako ulitá.

Nejlepší kalače a štípací sekery

Názov Hodnotenie Detail
Fiskars XL X25 122483   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Extol Premium sekera štípací   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Fiskars Kalač X46   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Hecht 901201   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Caterpillar CAT J25-225   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší univerzální sekery

Názov Hodnotenie Detail
Fiskars XS X7 121423   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sharks SHK537   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Fiskars Norden N10   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Hultafors Hultan 500 g   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Ferrida Axe 1,6   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Sekery – recenze

Ať už hledáte kalač, kempovací nebo tesařskou sekeru, měli byste před samotnou koupí pozisťovať, jaké má daný produkt recenze. Tak nejlépe zjistíte vše o jeho plusech a mínusech. Připravili jsme pro vás několik recenzí, které by vám mohli s výběrem pomoci.

Sekery na dřevo – druhy

Než se dostaneme k specifikům a využití jednotlivých druhů seker, je třeba říci, že jejich názvy nemusí být vždy jednoznačné. Například kalače a štípací sekery jsou mnohdy považovány za stejný typ. Kálače se zas zvyknou označovat jako dřevorubecké, univerzální jak obyčejné a tak dále. Proto vám doporučujeme, abyste se při výběru orientovali i podle konkrétních parametrů, které si vysvětlíme níže.

Obouruční a jednoruční sekery

Obouruční sekery jsou těžší a mají delší topůrko. Do této kategorie bychom mohli zařadit modely s váhou od 2 kg výše a délkou nad 65 cm. Jsou určeny pro práci s velkými a hrubými kusy dřeva. Je to jednoduchá fyzika. Vyšší váha + delší topůrko = větší síla přenesena na čepel. Jednoruční sekery, které při práci držíte v zásadě jednou rukou, jsou menší, lehčí a slouží například na štípání menších třísek, osekávání větví a kůry nebo jiné podobné činnosti. Jsou také velmi dobrou volbou pro ženy.

Dřevorubecké a kalací sekery (kálačky)

Kalače bývají někdy označované také jako dřevorubecké. Z logického důvodu jsou obouruční, jednou rukou byste je zkrátka neudržely. Topůrko může být dlouhé i 90 cm a celková váha sekery nejednou přesahuje 5 kilogramů.

Úhel čepel při kálačkách se pohybuje v rozmezí od 40 do 60 °, proto patří k nejostřejším sekerám. Využijete je hlavně při kácení velkých dřevěných polen nebo kmenů stromů. Jsou uzpůsobeny i na kácení napříč dřevěným vláknem. V podstatě jsou jakousi manuální náhradou motorové pily. Pokud s ručním kácením dřeva jen začínáte, kálač nemusí být vhodnou volbou. Práce s ním chce hodně opatrnosti, ale hlavně cviku.

Sekera na dřevo s dřevěným topůrkem

Štípací a univerzální sekery

Štípací sekery mají nižší váhu (1 – 2 kg), jsou kratší (44 – 70 cm), méně ostré (úhel od 30 do 45 °) a ostří zvykne být užší a delší. Využívají se na kácení třísek a menších polen. Můžete jimi také osekávát větve nebo využít při jiných pracích, kde potřebujete menší sekeru. Při práci s nimi je nutné vyvinout větší sílu a trefit to správné místo, a to kvůli méně ostré čepeli. Ze stejného důvodu jsou určeny na kácení po vlákně dřeva.

Takzvané univerzální sekery mají buď podobné, nebo menší rozměry, váhu i ostrost. Jejich využití je také podobné. Mnohokrát se zvyknou zaměňovat nebo prodávat v rámci jedné kategorie.

Kempingové, lesnické, tesařské sekery a sekery bez topůrku

 • Sekery bez topůrka nejsou samostatným druhem, proto vám jen přiblížíme tento pojem. Většinou jsou jím označovány sekery, které jsou s topůrkem propojeny napevno (plastové, kovové). Pokud budete hledat jen samostatné ostří, můžete také hledat pod tímto názvem.
 • Označení kempingové sekery se používá na příruční nářadí, které je určeno na cesty či stanovačku. Tyto sekery bývají malé až střední velikosti, najdete však i takové, které jsou zcela miniaturní, například pouze s 23 cm topůrkem. Ostří a hlava jsou většinou úzké. Tyto sekery slouží doslova jako záložní plán na nasekání několika třísek nebo "zabití" kolíků od stanu. Na kácení 3 kubíků dřeva si je určitě nepořizujte.
 • Lesnické sekery zvyknou mít speciální prodloužené ostří, které chrání topůrko před poškozením. Tyto sekery jsou určeny hlavně na odvětvování a také štípání. Na zahradě je využijete hlavně při údržbě ovocných stromů nebo prořezávkách keřů. Nejsou výslovně určeny na kácení palivového dřeva.
 • Tesařské sekery jsou specifické nástroje, které využívají ti, kteří pracují se dřevem, tedy tesaři. Ostří bývá tvarované do oblouku, má úhel cca 30 ° a délka topůrka se pohybuje okolo 50 cm. V "normálním" životě tyto sekery využijete také spíše jako záložní plán při kempování či na rybaření. Nejsou určeny na kácení dřeva ani osekávání větví.

Štípací sekera s dřevěným topůrkem na kácení dřeva

Důležité parametry při výběru sekery

Sekera je složena z topůrku (rukojeť) a kovaného ostří (kovová část, kterou rúbete dřevo). Ostří tvoří hlava a oboustranně naostřená čepel. Tvar, materiál, váha, ostrost a délka jednotlivých komponent ovlivňuje, jak se vám bude s tímto nástrojem pracovat a jakou práci s ním můžete provádět. Při výběru proto nedbejte pouze na popis, tedy, zda jde o kalač, štípací nebo jinou sekeru, ale i na jednotlivé parametry.

Délka topůrku

V závislosti na typu sekery může být topůrko, a spolu s ním i sekera, dlouhé 40 až 90 cm. Samozřejmě, existují i ​​kratší a delší sekery, pokud však mluvíme o klasických modelech na běžné používání, toto je jakýsi průměr. Běžné značení štípacích seker je S – XL, konkrétně délky se však mohou mírně lišit od výrobce k výrobci. Jiné druhy seker mohou být označeny úplně jinak nebo při nich tento údaj není uveden vůbec.

 • Velikost S: 44 cm
 • Velikost M: 65 cm
 • Velikost L: 72 cm
 • Velikost XL: 72 cm (tyto sekery bývají stejně dlouhé, avšak těžší než M-kové)
 • Sekery s topůrkem nad 80 cm pocházejí z kategorie kálacích nebo dřevorubeckých
 • Kratší topůrka, pod 40 cm, najdete například na kempingových nebo různých příručních sekerách
 • Délka topůrka na univerzálních sekerách může být v rozmezí od 40 do 70 cm

Pomůcku, kterou zjistíte, zda je pro vás sekera příliš dlouhá, krátká nebo ideální, je možné aplikovat pouze na štípací a univerzální sekery s délkou od 45 do 72 cm. Sekeru uchopte na konci topůrka (těsně pod klínem), předpažte a topůrko si přiložte vodorovně k paži. Pokud končí přesně při vašem podpaží, natrefili jste na vhodnou délku sekery. Pokud by končilo až pod krkem, sekera je dlouhá.

XL sekera s dlouhým topůrkem

Materiál topůrku

 • Dřevěné topůrka: Nejčastěji využívanými druhy dřeva jsou buk, dub, jasan nebo ořech. Všechny patří k velmi pevným a odolným materiálům. Dřevěné násady se dají bez problémů vyměnit, jsou lehké a příjemnější na uchopení. Na druhé straně jejich jednoho dne budete muset určitě vyměnit. Problémem je i to, že dřevo pracuje. Proto se může ostří časem uvolňovat.
 • Topůrka z umělé hmoty: Na jejich výrobu se používají různé druhy laminátu. Běžnými jsou i jiné druhy "plastu" v kombinaci se skleněnými vlákny. Plusem je lepší vyvážení a větší jistota, že vám hlava nikam nevyletí, neboť tyto sekery nejsou ze dvou, ale pouze jedné z části – topůrko je pevně spojeno s hlavou. Kvalitní sekery s umělohmotným topůrkem vám vydrží roky, jinak řečeno, existuje jen malá šance, že umělá hmota praskne při úderu nebo v důsledku opotřebení. Poškození však není vyloučeno, no a v takovém případě budete muset vyhodit celou sekeru.
 • Kovové topůrka: Tyto topůrka jsou taktéž napevno spojené s hlavou sekery, v podstatě jde o jeden odlitek. Pokud jsou vyrobeny z kvalitní slitiny, jsou téměř nezničitelné. Ve srovnání s předchozími typy, jsou tyto sekery o něco těžší.

Celková váha sekery

Délka a váha sekery jsou většinou přímo úměrné, není to však pravidlem. Kalač s topůrkem dlouhým cca 80 cm může vážit klidně i o kilogram více než štípačka se stejně dlouhým topůrkem, protože má mnohem těžší klín.

Orientační celková váha seker:

 • Štípací a univerzální sekery: S = 1 kg, M = 1,5 kg, L = 1,7 kg, XL = 2,5 kg
 • Kalače: 3 – 5 kg
 • Kempingové sekery: 0,5 – 2,5 kg

Čím těžší je sekera, tím větší sílu ní můžete vynaložit, tedy zároveň rozkácet i tvrdší nebo hrubší dřevo. Ovšem pozor. Pokud ji nebudete zvládat normálně zvednout, bude vám nanic. Také v tomto ohledu existuje jeden ověřený trik.

 • Uchopte sekeru na konci topůrka jednou rukou.
 • Postavte se rovně, nohy mějte u sebe a sekeru opřete ostřím o zem.
 • Nyní ji s nataženýma nohama a zády zvedněte obloukem k hlavě.

Pokud dokážete sekeru několikrát po sobě a bez větších problémů dostat až k čelu, její váha je v pořádku. Pokud se vám po druhém zvednutí začne třást sval, musíte se pokrčit v kolenou, ohnout hřbet nebo prostě cítíte, že už nemůžete, vyberte si o něco lehčí model.

Sekera s plastovým topůrkem na kácení dřeva

Ostří sekery: váha a úhel čepele

Ostří na kálací sekeře je většinou těžší než 3 kg. Díky tomu dřevo rozrúbete ne pomocí švihu, ale váhy. Při štípacích sekerách je naopak důležitější váš švih a přesnost. Proto je i ostří o něco lehčí. Hmotnost klínů můžeme uvést opět jen orientačně.

 • Kalače: 3 – 5 kg
 • Štípačky a ostatní sekery: 500 g -– 1,8 kg

Druhým důležitým parametrem je úhel ostří, tedy úhel čepele, od kterého se odvíjí i jeho ostrost. Jednoduché pravidlo zní, čím větší úhel, tím ostřejší sekera.

 • Univerzální sekery: 30 °
 • Štípací sekery: 35 °
 • Kalače: 40 – 60 °

Tvar a tvrdost ostří

Na univerzálních a štípacích sekerách se nejčastěji nachází delší ostří s úzkou hlavou. To je vhodné zejména na kácení měkčího dřeva (z jehličnanů). Na kálacích a těžších sekerách je ostří kratší a má mohutnější hlavu (řečeno laicky, je buclatější). Poslouží vám dobře při kácení tvrdého dřeva z listnatých stromů.

Dalším typem je takzvané klínové ostří, které dělá ze sekery 2 v 1. Má zploštělou – plochou hlavu, po které můžete tlouci kladivem. Prodloužené ostří slouží k ochraně topůrka. Najdete ho hlavně na lesnických nebo odvětvovacích, výjimečnější i na štípacích sekerách.

Dostáváme se k předposlednímu parametru, a to k tvrdosti ostří. Tvrdost je označována zkratkou HRC. Jde o takzvanou zkoušku tvrdosti podle Rockwella. Nebudeme vás zatěžovat komplikovanými čísly a zkratkami. Při sekerách se nejčastěji setkáte s tvrdostí HRC 47-55. Čím vyšší číslo, tím tvrdší ocel, avšak pozor. Příliš tvrdé ostří toho sice vydrží více, je však velmi těžké ho nabrousit.

Ostří sekery z nerezavějící oceli

Materiál ostří

 • Uhlíková ocel je v podstatě úplně obyčejná ocel – slitina železa a uhlíku. Na výrobu ostří seker se využívá nejčastěji. Je příznačná vysokou tvrdostí, do jisté míry dokáže odolávat korozi, snadno se brousí, čepel je odolná vůči poškození, na druhé straně je o něco náchylnější k deformaci. Při sekerách se nejčastěji setkáte s uhlíkovou ocelí 1 050 – 1 090, 1080 (japonské označení: SK5), 5150 nebo 5160.
 • Aby mohla být ocel označena za nerezovou nebo legovanou, musí obsahovat minimálně 12% chromu. Chrom však ocel přirozeně změkčuje, proto je docela běžné, že ostří seker z nerezavějící oceli ho obsahuje v o něco menším množství. Z tohoto důvodu byste ani tyto sekery neměly nikdy nechávat dlouhodobě na dešti nebo na jiném vlhkém místě. Tyto ostří jsou odolné vůči poškození a odolávají korozi. Jelikož jde o měkčí ocel, jejich ostří může opotřebovat rychleji. Na výrobu seker se nejčastěji používá nerezová ocel 420 (čínský ekvivalent 2Cr13 3CR13), 420HC nebo CrMoV (setkáte se s ní např. na sekerách od Fiskars).
 • Švédská ocel je celosvětově známým pojmem. Je extrémně odolná, pevná a má vysokou životnost. Sekery s takovým ostřím nejsou nejlevnější. Pro lepší představu, 2,5 kg štípací sekera značky Hultafors stojí okolo 3 500, mini sekera s 26 cm topůrkem od výrobce Gränsfors vás bude stát 4 000 Kč.
 • Ostří seker může být vyrobeno i z takzvané kované oceli, která má typický vláknitý vzhled. Její výhodou je větší pevnost v tahu. Kvalitně zpracovaná kovaná ocel je velmi pevná a odolná. Poslední běžnou možností jsou ostří z broušené oceli.

Orientační ceny seker od oblíbených a ověřených výrobců

Cena kvalitní sekery není nejnižší. V supermarketech či stavebninách samozřejmě narazíte i na kousky za pár stovek, které se na první pohled od těch "značkových" nijak neliší. Rozdíl pocítíte až tehdy, když si v průběhu 2 měsíců budete muset koupit už třetí sekeru. Pokud hledáte kvalitu, poohlédněte se po ověřených značkách. Mezi elitu z výrobců se řadí značky Stihl a Fiskars, kvalitu nabízejí i značky Patriot a Husqvarna. Mezi spolehlivé výrobce seker patří také značky Extol a Hecht. Toto je několik z nich, které u nás patří k těm nejpopulárnějším.

Sekery Fiskars

Sekery Fiskars jsou bez přehánění zárukou kvality. Černo-oranžové provedení a plastové topůrko se skleněnou výztuží a 3D úpravou jsou přímo pověstné. Ostří se vyrábí z velmi kvalitní oceli (i nerezavějící). V nabídce tohoto výrobce najdete kálačky, štípačky i univerzální sekery. Jak to bývá, za kvalitu se platí, proto tyto modely nepatří k těm nejlevnějším. Štípací sekera velikosti S stojí cca 1 300 Kč, kalač téměř 2 000 kč. I přesto, že jde o sekery, které jsou "vcelku", topůrko se tedy nedá vyměnit, mají dlouhou životnost a jejich rozlomení napůl je velmi výjimečné.

Sekery Hecht

V nabídce tohoto výrobce naleznete také všechny typy seker. Ostří je na většině modelů ošetřené teflonovou vrstvou, která zvyšuje jeho životnost a odolnost. Plastové topůrko je podobně jako u Fiskars sekerách spojené s hlavou napevno a je vyrobeno z protiskluzového plastu se skleněnými vlákny (tzv. FiberGlass). Hecht sekery jsou cenově dostupnější. Univerzální sekery stojí v rozmezí od 150 do 450 a štípače od 200 do 1 000 kč.

Sekery Stihl

Do třetice tu máme značku Stihl. V nabídce tohoto výrobce najdete modely se sklolaminátovými i dřevěnými topůrkami, převážně však ty univerzální nebo štípací. Cenově jde také o dražší sekery. Na výrobu ostří se využívá kvalitní ocel (např. C60). Štípačky s laminátovým topůrkem stojí v závislosti na velikosti od 1 200 do 2 200 Kč, ty s topůrkem ze dřeva stojí v průměru asi o 200 Kč méně.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Sekeru by měl mít v dílně každý, kdo má zahradu, klasický krb a potřebuje občas pokácet dřevo, i lidé, kteří rádi kempují. O parametrech výběru jsme vám už prozradili vše, stále vám však napadají na toto téma různé otázky. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě:

Jak pečovat o sekeru?

Pri sekerách, obzvlášť při těch s dřevěným topůrkem, je důležité skladování. Sekery byste neměli nikdy nechávat dlouhodobě venku, je třeba je udržovat v suchu. Při dlouhodobém skladování je třeba natřít hlavu olejem/tukem, aby nerezavěla. Před opětovným použitím sekeru vždy zkontrolujte, zda se neuvolnila hlava. Potřebné je také pravidelné ostření, jinak se ostří časem otupí a štípání bude namáhavější.

Jaká jsou pravidla bezpečné práce se sekerou?

K sekeře si určitě pořiďte bezpečnostní pouzdro, aby při jejím přenášení nedošlo k nehodě. Při práci se sekerou mějte na sobě pevnou obuv (ochrana před odštěpením dřevem), brýle, aby vám odlétávající třísky netrefili oči. Vždy dbejte o to, abyste měli kolem sebe dostatek prostoru. Doporučujeme vám dodržovat široký postoj, stát v ideální vzdálenosti od špalku a určitě si nepřidržovat poleno při štípání rukou.

Plastové nebo dřevěné topůrko? Které je pro mě vhodnější?

Doporučujeme vám zvolit raději plastové topůrko, a to z několika důvodů. Dřevěné topůrko časem povolí a uvolňuje se, případně se může odlomit. Plastové je odolné a dostatečně tvrdé, má nízkou hmotnost a lépe tlumí otřesy při štípání dřeva.

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 28.05.2020
Datum poslední aktualizace: 05.04.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Srovnání monitorů – prohnutý/zakřivený vs rovný monitor

Srovnání monitorů – prohnutý/zakřivený vs rovný monitor

Zahnuté monitory jsou poměrně novou technologií, která je alternativou klasických rovných obrazovek, na které jsme byli... Přečíst článek

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Životnost vašeho chytrého telefonu, notebooku, smarthodinek i jiné elektroniky závisí na mnoha faktorech, ke kterým se řadí i... Přečíst článek

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Pokud pracujete z domova nebo hrajete online hry, není nic víc frustrujícího než nespolehlivý internetový signál. Za pomalým... Přečíst článek

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Mobilní telefony patří dnes k nejvýznamnějším technickým výdobytkům, bez kterých si mnozí neumějí představit den. Jsou nejen... Přečíst článek