Nejlepší aroma difuzéry 2024 – recenze, test, srovnání

Aroma difuzér rozprašuje vůni po místnosti. Je vhodný do domácností i do kanceláří. Díky němu si můžete navodit pohodu a příjemně relaxovat u vaší oblíbené vůně. Ty kvalitnější zároveň osvěží vzduch či nabídnou tlumené světlo různých barev.

Jak vybrat aroma difuzér?

Pro správné provonění interiéru je kromě kvalitního difuzéru nutné zvolit i správnou vůni, respektive esenciální oleje od osvědčených výrobců. Aroma difuzéry jsou vhodné i při problémech s dýcháním nebo všude tam, kde je příliš suchý vzduch.

Nejlepší aroma difuzéry

Názov Hodnotenie Detail
VOCOlinc Flowerbud Smart   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Nobilis Tilia   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Tescoma Fancy Home   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sixtol Aroma   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Siguro AD-G411DW   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Difuzéry – recenze

Pro snadnější orientaci při výběru vhodného difuzéru jsme pro vás připravili několik krátkých recenzí. Vybrali jsme difuzéry různých cenových kategorií, přičemž jsme při výběru zohlednily funkčnost difuzéru i jeho oblíbenost mezi spotřebiteli.

Co je difuzér

Difuzér je přístroj, díky kterému provoníte a osvěžíte svou domácnost nebo kancelář. Jeho hlavním úkolem je rozptýlit esenciální oleje na molekuly, které se spojí se vzduchem, a tak snadněji proniknou do lidského těla. Známe různé druhy difuzerů od jednoduchých tyčinkových až po elektrické aroma difuzéry.

V současnosti nabírají na popularitě zejména elektrické aroma difuzéry, které jsou vhodné do domácností i na pracoviště do kanceláří. Většina difuzérů nabízí minimalistický a elegantní vzhled, a tak je toto nenáročné zařízení pěkným bytovým doplňkem. Nabídka difuzérů je bohatá a každý z nich má své výhody i nevýhody. Abyste se při výběru difuzéru snadněji zorientovali, prozradíme vám, na co si dát při koupi pozor a jaké parametry sledovat.

Druhy difuzérů

Na trhu je několik druhů difuzérů, liší se svými funkcemi i cenou. Samozřejmě, čím více funkcí difuzér nabízí, tím je i jeho cena vyšší. Obecně však nejde o příliš nákladné zařízení. Jaké druhy difuzeru tedy jsou?

Tyčinkový difuzér

Jde o nejzákladnější difuzér, ze kterého se přirozeným způsobem odpařují tekutiny. Může mít podobu misky nebo skleněné nádoby. Osvěží vzduch vybranou vůní, ale uvolňuje ji velmi volně, proto není intenzivní po celou dobu odpařování.

Tyčinkovitý difuzér

Základ tyčinkového difuzéru tvoří odpařovací miska, lahvička nebo váza, do které jsou vloženy vonné tyčinky. Ty postupně nasávají olej, čímž se šíří do prostředí aroma. Funkce tyčinkového difuzéru jsou omezené, můžete jen měnit tyčinky, případně oleje, a tak střídat různé vůně. Pokud chcete zvýšit intenzitu vůně, do difuzéru přidejte více tyčinek a otočte nimi.

Vonné tyčinky můžete používat opakovaně, ale pozor si musíte dát na to, abyste je používali s jedním druhem vůně. Pokud se totiž promíchá několik vůní, může z toho vzniknout aroma, která vám nebude příjemná.

Tyčinkovitý difuzér ocení nenároční uživatelé, kteří nemají rádi technologické novinky, ale raději dávají přednost klasice. Potěší nízká cena a nenáročnost používání.

Tepelný difuzér

K jednoduchým a levným difuzérům patří i tepelný. Pro jeho fungování však potřebujete svíčku, kterou zapálíte a díky její hoření se esenciální olej uvolňuje do ovzduší. Hlavní výhodou tepelného difuzéru je nízká cena, nenáročnost používání a nehlučný chod. K nevýhodám patří to, že zahříváním oleje může docházet ke změně jeho vlastností, resp. ke změně chemického složení, čímž jsou oslabené účinky éterických olejů a s tím spojený nepříznivý vliv na zdraví člověka.

Tepelný difuzér najdete v obchodech i pod označením vonná lampa. Zpravidla je vyroben z keramiky a ve spodní části má prostor vyhrazený pro vložení svíčky. Nahoře zas najdete misku, kde nalijete olej. Jak jsme již naznačili, tento difuzér využívá k odpařování vůně teplo, čímž se rozkládají těkavé sloučeniny éterických olejů. Kvalitu ovzduší však narušuje pálení svíčky (kahanu).

Odpařovací difuzér

Tento difuzér disponuje malým ventilátorem, který transformuje oleje z kapalin na plyn a jejich složky rozptýlí do vzduchu. Jde o levné a přenosné řešení, které můžete využít na cestách nebo v autě. Odpařovací difuzér obsahuje bavlněný hadřík, který do sebe nasákne éterické oleje a vzduch z ventilátoru je následně uvolňuje. Metoda odpařování je nevyvážená a pro každý éterický olej byste měli použít jiný hadřík.

Odpařovací difuzér

Rozprašovací difuzér

Rozprašovací aroma difuzér vám zajistí silnou koncentraci esenciálních olejů ve vzduchu. Éterický olej totiž není ničím ředěný a nedochází ani k jeho zahřívání teplem. Kvalita a vlastnosti oleje se proto nemění.

Rozprašovací difuzér funguje principem vtažení oleje z ampulky, který následně rozstříkne do ovzduší. K nevýhodám takového difuzéru patří, že nezkušení uživatelé nemusí odhadnout správnou míru a frekvenci rozprašování. Nevhodné dávkování zapříčiní vysokou spotřebu éterických olejů a může způsobit i bolesti hlavy.

Ultrazvukový difuzér

Ultrazvukové aroma difuzéry patří v současnosti k nejprodávanějším. Pomocí elektronických frekvencí se vytvářejí vibrace, které rozptylují jemnou mlhu vody a éterických olejů do vzduchu. Jelikož se do nich nalévá voda, v místnosti kromě vůně vytvářejí i menší vlhko. Pokud žijete na místě, kde je vlhko, tato jeho vlastnost se pro vás stane nevýhodou. Pokud však bydlíte v suché místnosti, oceníte jeho přidanou hodnotu ve formě zvlhčování vzduchu.

Ultrazvukové difuzéry jsou elektronické, proto budete k jejich provozu potřebovat přívod elektřiny nebo baterky. Zpravidla mají více funkcí a prakticky využitelných nastavení. Disponují například časovačem, LED světlem, automatickým vypnutím a podobně.

Bílý ultrazvukový difuzér

Obsluha elektronického difuzéru je jednoduchá. Stačí do nádobky nalít vodu, přidat do ní pár kapek esenciálního oleje a užívat si svěží a voňavý vzduch. Díky tomu, že esenciální olej není ohříván, zachovává si své kvality a jeho složení se nemění. Ultrazvukové difuzéry jsou o něco dražší než tyčinkové nebo odpařovací, no kvalitní elektrický difuzér sežene i pod hranicí 750 Kč.

Nebulizéry

Podobně jako rozprašovací difuzér, i nebulizér distribuuje do vzduchu silné dávky aromat. Nebulizér rozdělí esenciální olej na malé molekuly, které pak rozpráší do okolí formou kapiček. Výhodou takového typu difuzéru je to, že nevytváří vlhkost a pro svůj provoz nepotřebuje oleje zahřívat. Vůně je v tomto případně mnohem více koncentrovaná a výraznější. K hlavním nevýhodám patří vyšší cena i hlučnost přístroje, která může být v tichém prostředí rušivá. Kromě toho je třeba počítat s rychlejší spotřebou olejů oproti jiným difuzérem.

Jak vybrat difuzér?

Při koupi difuzéru byste měli zvážit několik parametrů. Důležité je rozhodnout se, zda chcete jednoduchý tyčinkový nebo tepelný difuzér, který však není příliš vhodný do kanceláří. Pokud sáhnete po elektrickém difuzéru, třeba sledovat jeho dosah, přídavné funkce, hlučnost, délku provozu na jedno naplnění i velikost nádoby na vodu.

Dosah

Každý difuzér uvádí ve svých parametrech dosah. Podle toho víte, jak velkou místnost je difuzér schopen provonět. Údaje jsou uvedeny v metrech čtverečních a menší difuzéry začínají na hodnotě 15 metrů čtverečních. Takový difuzér je vhodný pro ložnice nebo dětské pokoje. Chcete provonět větší místnosti, například kanceláře, případně kuchyň spojenou s obývákem, ideální je sáhnout po takovém, který má dosah minimálně 30 metrů čtverečních. Velké difuzéry mohou přesáhnout i hodnotu 65 m2.

Elektrický aroma difuzér

Délka provozu

Časový údaj vám prozradí, jak dlouho bude difuzér v provozu na jedno naplnění nádobky. Kvalitní přístroj umožňuje ovládání času difuze, čímž se ušetří esenciální oleje. Základní modely mají pevnou dobu provozu, která se pohybuje okolo 5 hodin. Modely s velkou nádržkou dokážou být v neustálé provozu dva až tři dny.

Objem nádoby

Velikost nádoby záleží na typu difuzéru. Odpařovací se plní jen několika kapkami esenciálního oleje, do ultrazvukových jde i voda, proto je jejich objem větší. Nádoby na vodu, do kterých následně nakapete olej, začínají o objemu 100 ml. Můžete se však setkat i s nádobami, které mají více než litr. S objemem nádoby souvisí i délka užívání difuzéru, pokud tedy chcete na jedno naplnění používat difuzér co nejdéle, vybírejte z těch, které mají větší nádobky. Rychlost odpařování z nádoby ovlivňuje i příkon (výkon) difuzéru.

Materiál, design a velikost

Difuzér se umísťuje na viditelné místo, proto je vhodné, pokud ladí k vašemu nábytku nebo k vybavení kanceláře. Zpravidla jde o menší zařízení, které připomínají vázy či bytové dekorace. Na trhu najdete několik barevných odstínů i materiály, ze kterých se vyrábějí. Často zvoleným materiálem je plast, který imituje dřevo. V nabídce jsou i dřevěné nebo keramické difuzéry, u nich však třeba dávat pozor, abyste je nedopatřením nerozbily.

Bílý aroma difuzér z plastu

Velikost a rozměr difuzéru byste měli zvážit, pokud ho chcete přenášet z místnosti do místnosti. Malé difuzéry nezaberou mnoho místa a víte si je s sebou vzít například i do auta. Cestovní difuzory zas využijete v hotelovém pokoji, kde si vytvoříte pomocí své oblíbené vůně příjemnou atmosféru.

Hlučnost

Jedním z velmi důležitých parametrů je hlučnost. Chcete-li aroma difuzér neustále používat a mít ho zapnutý i během noci, případně při něm meditovat, měl by mít tichý provoz, která vás nebude rušit. Objemné difuzéry s ventilátorem jsou hlučné, a proto je vhodnější ultrazvukový. I ten však vydává bzučení či mírný šum. Ideální je difuzér, jehož hlučnost nepřesahuje hodnotu 25 decibelů.

Napájení a příkon

Elektrické aroma difuzéry se napojují do sítě přes adaptér. Jejich příkon se pohybuje od 8 do 15 W, nejsou to velké hodnoty, proto se nemusíte obávat vysokých účtů za elektřinu, i kdybyste měli difuzér neustále v provozu. Některé difuzéry dokáží pohánět baterky, jiné vám zas umožní připojení přes USB port.

Funkce difuzéru

Elektrické aroma difuzéry mají různé přídavné funkce. Ty dražší nabízejí dálkové ovládání, sekvenční režim, časovač, bezpečnostní spínač, LED osvětlení různých barev, přehrávání hudby, automatické vypnutí a podobně.

Plnění aroma difuzéru esenciálním olejem

Pokud toužíte po kvalitním difuzéru, ale zároveň nechcete sáhnout hluboko do své peněženky, vámi zvolený přístroj by měl mít alespoň tyto funkce:

  • automatické vypnutí – přístroj se automaticky vypne, jakmile se z něj odpaří veškerá voda,
  • časovač – nabízí výběr z několika časů, během kterých je difuzér aktivní,
  • nastavení intenzity – umožňuje nastavit intenzitu rozšiřování aromatu,
  • barevné LED světlo – střídání různých tlumených barev (vhodné pro relax).

Ceny difuzeru

Difuzér je produkt menších rozměrů, proto ani jeho pořizovací cena není vysoká. Nejlevnější difuzéry se základními funkcemi seženete za ceny od 250 do 400 Kč. Pro kvalitnější produkt, který disponuje automatickým vypínačem či LED světlem, zaplatíte za něj od 600 do 1 500 Kč. Při výběru vhodného difuzéru, při kterém je v rovnováze cena i kvalita, vám může pomoci srovnávací portál Heuréka nebo naše krátké recenze.

Kde koupit difuzery

Na trhu jsou stovky různých difuzérů, které seženete v e-shopech i klasických kamenných obchodech. Při koupi je třeba zvážit poměr ceny a výkonu a také výrobců. Ideální je sáhnout po produktech od osvědčených výrobců, to vám zaručí kvalitní zpracování, bezproblémový chod, dlouhou životnost i přídavné funkce.

Elektrický aroma difuzér s USB

K špičkové značce patří StadlerForm, protože tento výrobce se specializuje na výrobu kvalitních čističek a zvlhčovačů vzduchu, ale zároveň vyrábí i aroma difuzéry. K oblíbeným a ověřeným výrobcům patří také IMMAX, Concept, Sixt, ETA, Hutermann, Airbi, Sunis či Klarstein. Za výhodné ceny koupíte aroma difuzér v obchodech jako Datart, Mall, Alza, ale chytrý a zároveň levný difuzér vám nabídne i obchodní řetězec Lidl.

Oleje do difuzeru

Difuzér nejlépe funguje s kvalitními esenciálními nebo éterickými oleji. Existují 100% přírodní oleje, ale i takové, které mají v sobě přídavky ve formě alkoholu, případně umělých látek. Oleje můžete kupovat samostatně, ale v nabídce najdete také zvýhodněné sety. Ceny olejů za jednu lahvičku začínají těsně pod částkou 50 Kč. Na výběr máte z množství různých vůní, k nejprodávanějším patří eukalyptus, máta, levandule, meduňka s citronelou, cedrové dřevo či pomeranč. Širokou nabídku olejů do difuzérů mají například internetové obchody Alza či Notino. Kvalitní oleje koupíte i v bio obchodech, lékárnách nebo parfumeriích.

Výhody difuzeru

Mnozí si kladou otázku, na co je dobrý difuzér. Tento nenápadný a jednoduchý přístroj nabízí svým uživatelům několik výhod. Odstraňuje nepříjemný zápach v domácnosti nebo na pracovišti, čistí vzduch a v kombinaci se správnými éterickými oleji má antiseptické, antibakteriální a antivirotické účinky. K dalším výhodám patří, že difuzory s esenciálními oleji pozitivně působí na mysl, odbourávají stres a navozují pocit harmonie a pohody. Některým dokonce pomáhají při problémech se spánkem.

Difuzéry můžete využívat v domácnosti či kanceláři, ale své uplatnění najdou také v kosmetických salonech, případně ve wellness centrech. Díky minimalistickému a elegantnímu designu je aroma difuzér zároveň dokonalým doplňkem jakéhokoli bytového nebo nebytového prostoru.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud ještě stále přemýšlíte, zda si difuzér koupit nebo ne, při rozhodování vám mohou pomoci odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Spotřebitelé se před koupí zajímají zejména o to, jak difuzér používat a jak se o něj starat.

Jak používat difuzér?

Používání ultrazvukového difuzéru je jednoduché. Záleží na konkrétním typu, ale zpravidla vám postačí voda a esenciální oleje. Do nádobky stačí nalít požadované množství vody a přidat pár kapek vaší oblíbené vůně. Při klasických difuzérech, kde není nutný přívod elektřiny, si zas vystačíte s vonnými tyčinkami, éterickými oleji, případně se svíčkou.

Má difuzér škodlivé účinky na zdraví?

Pokud difuzér pravidelně čistíte a používáte kvalitní éterické oleje, nemusíte mít obavy. Právě naopak, difuzéry mají pozitivní vliv na zdraví člověka, díky nim můžete snadněji dýchat, zbavíte se stresu a budete cítit větší pohodu.

Jak pečovat o difuzér?

Difuzéry by se měly pravidelně čistit, protože éterické oleje zanechávají po sobě lepkavý nános. Pokud je nánosu mnoho, případně je starý, mohou se do ovzduší uvolňovat škodlivé látky. Pravidelné čištění prodlouží životnost vašeho zařízení, zajistí vám voňavé ovzduší i zdravější dýchání. Čištění závisí na konkrétním typu (modelu), a proto je nejvhodnější spolehnout se návod, který byl k difuzéru přibalen.

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 14.08.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek