Nejlepší fritovací hrnce 2023 – recenze, test, srovnání

Při výběru fritézy byste měli zvážit její velikost. Menší fritézy jsou sice úspornější, ale příprava jídla pro celou rodinu v nich zabere opravdu hodně času. Zároveň si všímejte i kapacitu nádrže na olej a max. kapacitu připravovaného jídla. Kromě toho by vás mohly zajímat i různé speciální funkce. Pokud jste zvyklí na funkci časovač, dejte si pozor, aby jím vámi vybraný model disponoval, není to totiž pravidlem. Na trhu jsou modely s displejem i bez něj. Stejně jako modely, díky kterým budete košík spouštět až po zavření víka, ale i takové, které to neumožňují. Pro zjednodušení čištění by vás mělo zajímat i to, zda jsou jednotlivé části fritézy vyjímatelné a zda jsou vhodné do myčky.

Fritování

Parametrů, které při výběru fritovacího hrnce musíte brát v úvahu, není málo. I proto jsme sesbírali různé testy fritovacích hrnců, hodnocení, porovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů fritéz, určitě získáte kvalitní produkt. Zpříjemněte si přípravu jídla kvalitním produktům.

Nejlepší klasické fritézy

Názov Hodnotenie Detail
Tefal FF107810 Maxi Fry   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Tefal FR 510170   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Sencor SFR 6200SS   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Quickpro XXL 3000   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Tefal FR 495070   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší horkovzdušné fritézy

Názov Hodnotenie Detail
Tefal AH 960830   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tesla AirCook Q60 XL   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Delimano Touch   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Tristar FR-6990   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Klarstein VitAir Turbo   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Princess 182025   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Fritézy – recenze

Ať už hledáte horkovzdušnou nebo klasickou fritézu, při výběru třeba sledovat nejen parametry, ale také zkušenosti spotřebitelů s jednotlivými modely. Z nich se často dozvíte více než z popisů produktů. Několik modelů jsme vyzkoušeli, podívali jsme se také na to, co na ně říkají ostatní uživatelé, a o své zkušenosti jsme se podělili v recenzích. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Jak vybrat fritovací hrnec

Nevíte se vzdát chuti smažených jídel? Přestože nepatří mezi ty nejzdravější pochoutky, existuje způsob, jak je přece jen připravit o cosi zdravější a s použitím menšího množství oleje. Investujte do fritovacího hrnce a oblíbené hranolky či řízky si dopřejte bez výčitek. Víte, na čem si při koupi fritézy dávat pozor a jak se v široké nabídce zorientovat?

Zdravější alternativa

I vy jste toho názoru, že je v zásadě jedno, jestli vysmažíme na pánvi nebo ve fritéze? V skutečnosti to rozdíl opravdu je. Olej ve fritéze je rozpálenejší jako na pánvi a jídlo jím tolik nenasákne.

Fritéza

Vyšší teplota pozitivně ovlivňuje kvalitu křupavosti a paradoxně, olej se mnohem méně přepaluje. Navíc, v případě fritézy víte smažit větší množství jídla najednou a bez nepořádku a zápachu v kuchyni.

Typy fritéz

Nabídka trhu je více než široká. Podle typu topného tělesa se fritovací hrnce rozdělují následovně:

 • Topné těleso ponořené v oleji: Tyto druhy fritéz mají topné těleso ponořené přímo v oleji. Při tomto ohřevu vzniká chladnější oblast oleje v místech pod spirálou - teplý olej totiž stoupá vzhůru. Z energetického hlediska jde o úspornější fritézu. Opadané kousky strouhanky či jídla se nepřepalují, ale vyplouvají na povrch.Výhodou je i snadná údržba, spirálu můžete pohodlně vybrat a nádobu umýt iv myčce.
 • Skryté topné těleso: Jde o nejrozšířenější typ fritéz. Olej neohřívá přímo spirála, ale teflonová nádoba. Ta umožní nejen fritování ale i dušení jídla bez tuku. Mínusem je, že většina fritéz tohoto typu nelze zcela rozebrat, mytí jednotlivých částí je náročnější.
 • Rotační fritéza: Tento typ fritovacího hrnce funguje tak, že během fritování v ní rotuje koš, dno je nakloněné, tím pádem je na přípravu jídla nutné použít méně oleje.
 • Horkovzdušná fritéza: v tomto případě už mluvíme o kombinovaném spotřebiči, nakolik se v jednom přístroji spojuje fritéza a multifunkční hrnec. Integrované topná tělesa jsou ve vrchní a spodní části vnitřní fritovací nádoby. Teplo, které vzniká efektivně rozhání ventilátor. Míchací lopatky pokrm mísí, rovnoměrně promíchávají z každé strany a vystačíte si jen s lžící oleje.

Velikost a objem

Při výběru si všímejte nejen rozměry samotného spotřebiče ale i objem nádoby, kterou disponuje. Velikost je důležitá v pokud ji chcete mít vždy umístěnou na pracovní desce. V případě objemu nádoby jde o mnohem důležitější parametr.

Otvorená fritéza

Nejmenší fritézy disponují s objemem pouze půl litru oleje a vhodné jsou nanejvýš pro dvoučlennou rodinu. Při vyšším počtu členů domácnosti nebo chcete fritovat více jídla, sáhněte po fritéze s objemem 2,5 l nebo ještě větších s objemem přes 4 l.

Filtr

Chcete-li eliminovat zápach či mastnotu, které při fritování nejen znečišťují vzduch, ale také usazují na stěnách či textiliích v domácnosti, dejte si záležet na kvalitním filtru ve fritéze. Ten je umístěn v jejím nitru a v případě potřeby jej můžete vybrat, vyměnit nebo umýt. Kvalitní filtr se postará o tom, aby páru a zápach dostatečně zachytil.

Čištění

Mastnota je postrachem každé domácnosti a ne jedna hospodyňka si při mastných hrncích a spotřebičích zapotí. Jelikož fritéza pracuje s olejem, dbejte na to, aby byla vždy čistá a po každém použití ji důkladně omyjte. Některé modely se dají dokonce pohodlně rozebrat a umýt iv myčce. V případě teflonových nádob dejte pozor na to, abyste nezničili její povrch.

Funkce fritéz

Co by to bylo se elektrický spotřebič, který by v sobě neukrývá inteligentní funkce a programy. Tlačítko vypnout / zapnout je samozřejmostí, některé modely však nabízejí i cosi navíc.

 • Indikátor ohřevu oleje: Levnější modely mají kontrolku, která se rozsvítí nebo zhasne, když je olej rozehřátý. Dražší modely mají LCD displej, který umožňuje programovat další funkce.
 • Nastavení teploty: Funkce, kterou oceníte v případě, že chcete přesně nastavit teplotu, při které má být vámi vybraný pokrm fritovaný.
 • Automatické vypnutí: Pokud máte děti, určitě oceníte funkci, díky které se fritovací hrnec vypne, pokud uplyne vámi nastavená doba jeho používání.
 • Oddělené zásobníky: Existují fritézy, v kterých můžete klidně připravovat několik pokrmů najednou. Díky odděleným nádobám můžete smažit hranolky déle než oblíbené řízky.
 • Průhledné víko: Abyste připravovaný pokrm měli stále pod kontrolou a nemuseli fritézu neustále otevírat, pořiďte si fritézu s praktickým průhledným víkem.
 • Vícevrstvé odizolování: Abyste předešli popáleninám během přípravy jídla, samozřejmostí by měla být izolace všech vrstev fritézy.
 • Vylévání oleje: Moderní fritézy disponují trubičku, pomocí které vylijete olej rychlé a bezpečně.

Cena a oblíbené značky

Fritéza je skvělým pomocníkem do každé domácnosti a díky rychlé přípravě jídel si vás rozhodně získá. Aby vám sloužila co nejdéle, investujte do kvalitních značek a nenechte se zlákat levnými a neznámými značkami. Mezi spotřebiteli se největší oblibě těší fritézy Tefal, Klarstein, Sencor, Eta či DeLonghi. Jejich cena se pohybuje od 900 do 3 000 Kč. Levnější fritézy jsou spíše na občasné použití a pro méně náročné zákazníky. Jejich příkon je nižší a příprava jídel trvá tím pádem o cosi déle.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Milovníci řízků, hranolek či smažených kuřecích křidélek již určitě měli s tímto spotřebičem čest. Klasická fritéza je sice na ústupu a přednost dostává horkovzdušná fritéza, stále se však najdou uživatelé, který na ni nedají dopustit. Co si kromě parametrů třeba před výběrů fritézy všímat? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky:

Jaké jsou největší výhody klasické fritézy?

Nižší pořizovací cena a lepší chuť pokrmů oproti horkovzdušné fritéze jsou největší plusy klasické fritézy. Minusů je více. Vyšší kalorická hodnota připravovaných pokrmů, vysoká spotřeba oleje a dlouhý čas nahřívání.

Jaký objem oleje potřebuji?

Vyšší objem oleje se rovná vyššímu počtu porcí. Pro čtyřčlennou rodinu postačí 2,5 l objem. Při nízkoobjemových fritézách třeba olej měnit častěji a příprava jídla se prodlužuje.

Je pro mě vhodnější klasická nebo horkovzdušná fritéza?

Podle toho, zda je pro vás důležitější chuť pokrmů nebo zdraví. Jídlo připravené v horkovzdušné fritéze je zdravější, avšak chuť není tak dobrá.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 30.07.2016
Datum poslední aktualizace: 02.02.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek