Nejlepší fritovací hrnce 2019 – Test fritovacích hrnců

Při výběru fritézy byste měli zvážit její velikost. Menší fritézy jsou sice úspornější, ale příprava jídla pro celou rodinu v nich zabere opravdu hodně času. Zároveň si všímejte i kapacitu nádrže na olej a max. kapacitu připravovaného jídla. Kromě toho by vás mohly zajímat i různé speciální funkce. Pokud jste zvyklí na funkci časovač, dejte si pozor, aby jím vámi vybraný model disponoval, není to totiž pravidlem. Na trhu jsou modely s displejem i bez něj. Stejně jako modely, díky kterým budete košík spouštět až po zavření víka, ale i takové, které to neumožňují. Pro zjednodušení čištění by vás mělo zajímat i to, zda jsou jednotlivé části fritézy vyjímatelné a zda jsou vhodné do myčky.

Fritování

Parametrů, které při výběru fritovacího hrnce musíte brát v úvahu, není málo. I proto jsme sesbírali různé testy fritovacích hrnců, hodnocení, porovnání a recenze a vytvořili z nich přehlednou tabulku, která vám pomůže s výběrem. Pokud si vyberete některý z těchto modelů fritéz, určitě získáte kvalitní produkt. Zpříjemněte si přípravu jídla kvalitním produktům.

Nejlepší klasické fritézy

Nejlepší horkovzdušné fritézy

Jak vybrat fritovací hrnec

Nevíte se vzdát chuti smažených jídel? Přestože nepatří mezi ty nejzdravější pochoutky, existuje způsob, jak je přece jen připravit o cosi zdravější a s použitím menšího množství oleje. Investujte do fritovacího hrnce a oblíbené hranolky či řízky si dopřejte bez výčitek. Víte, na čem si při koupi fritézy dávat pozor a jak se v široké nabídce zorientovat?

Zdravější alternativa

I vy jste toho názoru, že je v zásadě jedno, jestli vysmažíme na pánvi nebo ve fritéze? V skutečnosti to rozdíl opravdu je. Olej ve fritéze je rozpálenejší jako na pánvi a jídlo jím tolik nenasákne.

Fritéza

Vyšší teplota pozitivně ovlivňuje kvalitu křupavosti a paradoxně, olej se mnohem méně přepaluje. Navíc, v případě fritézy víte smažit větší množství jídla najednou a bez nepořádku a zápachu v kuchyni.

Typy fritéz

Nabídka trhu je více než široká. Podle typu topného tělesa se fritovací hrnce rozdělují následovně:

 • Topné těleso ponořené v oleji: Tyto druhy fritéz mají topné těleso ponořené přímo v oleji. Při tomto ohřevu vzniká chladnější oblast oleje v místech pod spirálou - teplý olej totiž stoupá vzhůru. Z energetického hlediska jde o úspornější fritézu. Opadané kousky strouhanky či jídla se nepřepalují, ale vyplouvají na povrch.Výhodou je i snadná údržba, spirálu můžete pohodlně vybrat a nádobu umýt iv myčce.
 • Skryté topné těleso: Jde o nejrozšířenější typ fritéz. Olej neohřívá přímo spirála, ale teflonová nádoba. Ta umožní nejen fritování ale i dušení jídla bez tuku. Mínusem je, že většina fritéz tohoto typu nelze zcela rozebrat, mytí jednotlivých částí je náročnější.
 • Rotační fritéza: Tento typ fritovacího hrnce funguje tak, že během fritování v ní rotuje koš, dno je nakloněné, tím pádem je na přípravu jídla nutné použít méně oleje.
 • Horkovzdušná fritéza: v tomto případě už mluvíme o kombinovaném spotřebiči, nakolik se v jednom přístroji spojuje fritéza a multifunkční hrnec. Integrované topná tělesa jsou ve vrchní a spodní části vnitřní fritovací nádoby. Teplo, které vzniká efektivně rozhání ventilátor. Míchací lopatky pokrm mísí, rovnoměrně promíchávají z každé strany a vystačíte si jen s lžící oleje.

Velikost a objem

Při výběru si všímejte nejen rozměry samotného spotřebiče ale i objem nádoby, kterou disponuje. Velikost je důležitá v pokud ji chcete mít vždy umístěnou na pracovní desce. V případě objemu nádoby jde o mnohem důležitější parametr.

Otvorená fritéza

Nejmenší fritézy disponují s objemem pouze půl litru oleje a vhodné jsou nanejvýš pro dvoučlennou rodinu. Při vyšším počtu členů domácnosti nebo chcete fritovat více jídla, sáhněte po fritéze s objemem 2,5 l nebo ještě větších s objemem přes 4 l.

Filtr

Chcete-li eliminovat zápach či mastnotu, které při fritování nejen znečišťují vzduch, ale také usazují na stěnách či textiliích v domácnosti, dejte si záležet na kvalitním filtru ve fritéze. Ten je umístěn v jejím nitru a v případě potřeby jej můžete vybrat, vyměnit nebo umýt. Kvalitní filtr se postará o tom, aby páru a zápach dostatečně zachytil.

Čištění

Mastnota je postrachem každé domácnosti a ne jedna hospodyňka si při mastných hrncích a spotřebičích zapotí. Jelikož fritéza pracuje s olejem, dbejte na to, aby byla vždy čistá a po každém použití ji důkladně omyjte. Některé modely se dají dokonce pohodlně rozebrat a umýt iv myčce. V případě teflonových nádob dejte pozor na to, abyste nezničili její povrch.

Funkce fritéz

Co by to bylo se elektrický spotřebič, který by v sobě neukrývá inteligentní funkce a programy. Tlačítko vypnout / zapnout je samozřejmostí, některé modely však nabízejí i cosi navíc.

 • Indikátor ohřevu oleje: Levnější modely mají kontrolku, která se rozsvítí nebo zhasne, když je olej rozehřátý. Dražší modely mají LCD displej, který umožňuje programovat další funkce.
 • Nastavení teploty: Funkce, kterou oceníte v případě, že chcete přesně nastavit teplotu, při které má být vámi vybraný pokrm fritovaný.
 • Automatické vypnutí: Pokud máte děti, určitě oceníte funkci, díky které se fritovací hrnec vypne, pokud uplyne vámi nastavená doba jeho používání.
 • Oddělené zásobníky: Existují fritézy, v kterých můžete klidně připravovat několik pokrmů najednou. Díky odděleným nádobám můžete smažit hranolky déle než oblíbené řízky.
 • Průhledné víko: Abyste připravovaný pokrm měli stále pod kontrolou a nemuseli fritézu neustále otevírat, pořiďte si fritézu s praktickým průhledným víkem.
 • Vícevrstvé odizolování: Abyste předešli popáleninám během přípravy jídla, samozřejmostí by měla být izolace všech vrstev fritézy.
 • Vylévání oleje: Moderní fritézy disponují trubičku, pomocí které vylijete olej rychlé a bezpečně.

Cena a oblíbené značky

Fritéza je skvělým pomocníkem do každé domácnosti a díky rychlé přípravě jídel si vás rozhodně získá. Aby vám sloužila co nejdéle, investujte do kvalitních značek a nenechte se zlákat levnými a neznámými značkami. Mezi spotřebiteli se největší oblibě těší fritézy Tefal, Klarstein, Sencor, Eta či DeLonghi. Jejich cena se pohybuje od 900 do 3 000 Kč. Levnější fritézy jsou spíše na občasné použití a pro méně náročné zákazníky. Jejich příkon je nižší a příprava jídel trvá tím pádem o cosi déle.

Recenze a hodnocení

Nejlepší fritovací hnce

Seznam článků

Horkovzdušná fritéza Delimano - recenze

Horkovzdušná fritéza Delimano - recenze

Fritéza, to je ta nádoba s litry přepáleného oleje, kde se smaží hranolky a křupavé kuřecí křidélka. Možná tomu tak bylo kdysi. Doba se však mění as ní přicházejí i inovativní technologie a ani to co bylo kdysi mastné a nezdravé již takovým být nemusí. I proto Delimano přišlo s novým druhem... Přečíst článek

Nejlepší horkovzdušné fritézy: Oblíbená je značka Klarstein

Nejlepší horkovzdušné fritézy: Oblíbená je značka Klarstein

Při pomyšlení na fritézu zřejmě mnohým lidem napadnou litry přepáleného oleje, smažených hranolků a mastných řízků. Zastánci zdravé stravy tedy rozhodně fritéze fandit nebudou. Určitě, tyto pokrmy nepatří mezi racionální stravu, ale dají se připravit i zdravějším způsobem. Dokonce ve fritéze,... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(88.8%)

Přidat komentář