Nejlepší pračky se sušičkou 2021 – recenze, test, srovnání

Pokud vás už nebaví neustále věšet prádlo na balkon či sušák, ale nemáte v koupelně dostatek místa na samostatnou sušičku, můžete si vybrat pračku se sušičkou vestavěnou. Mají sice pár nevýhod, ale ušetříte s nimi nemalé finance.

Volně stojící pračka se sušičkou – jak vybrat?

Představíme vám nejoblíbenější modely a poradíme, podle jakých parametrů si pračku se sušičkou vybrat.

Nejlepší pračky se sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
AEG L7WBG47W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
LG F4DT408AIDD   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Candy CSWS 4852DWE/1-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Candy CSOW 4965TWE/1-S   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Electrolux PerfectCare 700 EW7W4684W   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Pračky se sušičkou – recenze

Pračka se sušičkou je skvělou volbou pro všechny, kteří nemají v bytě dostatek místa na sušení prádla, případně se tím nechtějí zabývat a prádlo chtějí mít suché krátce po oprání. Abychom vám výběr usnadnili co nejvíce, vyzkoušeli jsme několik ze strany uživatelů dobře hodnocených produktů za vás a připravili recenze. Doufáme, že vám budou při rozhodování nápomocné.

Ušetříte místo, no vysušíte toho méně

Jelikož sušičky mají v podstatě stejné rozměry jako pračky, nákupem kombinované pračky se sušičkou ušetříte polovinu místa. Také ušetříte místo, které byste jinak zabrali sušením prádla – pračky se sušičkou jsou tedy ideální do malých bytů.

Nákupem takového kombinovaného modelu zpravidla ušetříte 2 000 či více korun oproti nákupu samostatné pračky a sušičky.

Pračka se sušičkou je ideální volbou do malého bytu

Kombinované pračky se sušičkami disponují stejnou výbavou a funkcemi jako samostatné pračky. Usuší však méně prádla než vyperou – např. model s kapacitou 7 kg pro praní usuší najednou pouze 4 kg prádla. Oproti tomu, i nejlevnější modely samostatných sušiček zpravidla zvládnou usušit až 8 kg prádla.

Některé modely mohou mít problém s účinností sušení ve srovnání se samostatnými sušičkami. Výhodou je, že na rozdíl od sušení na slunci prádlo nevybledne a nezachytí se na něm pyl ani jiné alergeny poletující ve vzduchu.

Ventilační či kondenzační?

Starší sušičky byly tzv. ventilačního typu, kdy prádlem procházel horký vzduch tlačen ventilátorem a ohříván topným tělesem. Na provoz těchto modelů bylo nutné odvětrávací potrubí.

V současnosti se setkáte už jen s kondenzačními sušičkami, resp. pračkami se sušičkami. Vlhkost z prádla v nich kondenzuje a sbírá se do sběrné nádoby. Pokud sušičku napojíte na odpadní potrubí, může kondenzát odtékat přímo do něj.

Pračka se sušičkou v jednom

Kondenzační sušičky mohou využívat přímý ohřev pomocí ohřívacího tělesa nebo systém tepelného čerpadla – tyto modely jsou mnohem účinnější a spotřebují až 3-krát méně energie.

Vestavěná sušička o něco zhoršuje energetickou úspornost kombinované pračky, proto se i nejlepší modely řadí do energetické třídy A, dokud samostatné pračky najdete i v nejúspornější třídě A+++.

Funkce a ovládání

Ve většině modelů nechybí tzv. množstevní automatika. Jde o systém, který odváží množství vloženého prádla a podle toho nastaví množství vody či pracího prostředku, čímž ušetří nezanedbatelné množství energie (tato funkce se nazývá také fuzzy logic).

Některé modely dokáží také rozpoznat typ tkaniny a automaticky zvolit vhodný typ a délku pracího programu. Výrobci tyto technologie nazývají např. jako ProSense, DualSense či 6. smysl.

V cenové hladině cca nad 15 000 Kč se standardem stává i parní program, kdy pračka s využitím aktivní páry prádlo provzdušní, vyhladí a odstraní z něj pachy. Některé modely využívají při praní i aktivní bublinky, díky kterým můžete prádlo prát při nižší teplotě (průkopníkem je Samsung s technologií EcoBubble) či technologii aktivního stříbra, jehož ionty odstraňují z prádla bakterie.

I na těch nejlevnějších modelech zpravidla najdete informační LED či LCD displej, který zobrazuje aktuální provozní stavy a uplynulý či zbývající čas do skončení pracího programu.

Konstrukční provedení, hlučnost a spotřeba energie

Pračky se sušičkami najdete ve standardním rozměru s půdorysem 60 x 60 cm i v tzv. úzké verzi s hloubkou pouhých 45 cm.

Bílá pračka se sušičkou standardních rozměrů

Při odstřeďování je standardem 1 000 ot./min., lepší modely odstřeďují při 1 600 otáčkách. S vyššími otáčkami se zvyšuje i hlučnost, pračka by proto měla mít otáčky volitelné. Hlučnost při odstřeďování se pohybuje okolo 75 dB při většině modelů, najdete i tišší.

Nižší hlučnost mají modely s motorem, který je umístěn za bubnem a pohání ho přímo, nikoliv přes řemen (výrobci tuto vlastnost označují jako Direct Drive).

Na konstrukci si všímejte lícování jednotlivých dílů, u levnějších modelů totiž není ničím výjimečným, že plechy či plasty při odstřeďování vibrují.

Někteří výrobci pračky vybavují příliš krátkými hadicemi či napájecím kabelem, což vám může zkomplikovat instalaci.

Další parametry a funkce praček se sušičkou

  • Hmotnost – od praček bez vestavěné sušičky se liší pouze minimálně a zpravidla začíná na 70 kg u menších modelů a končí u hranice 100 kg při největších modelech. Čím těžší pračka, tím náročnější manipulace.
  • Ochrana proti přetečení – speciální senzor uzavře přívodní ventil při přetečení vody vlivem poruchy a zabrání tak vytopení místnosti či celého vašeho příbytku. Výrobci tuto funkci nazývají i Aqua Stop.
  • Dětská pojistka – zabrání dítěti otevřít dveře či změnit nastavení, pokud právě probíhá prací program.
  • Odložený start – umožní vám načasovat spuštění naplněné pračky či sušičky na předem určený čas.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Většina lidí neví, čemu při výběru pračky se sušičkou přisoudit největší váhu. Které parametry jsou nejdůležitější? Stačí se dívat jen na ně? Rozhodli jsme se proto zodpovědět několik základních otázek.

Jaký je poměr kapacity při praní a sušení?

Největší nevýhodou kombinovaného modelu je to, že dokáže více prádla vyprat, jako usušit. Obvykle jde poměr 2:1. Je proto počítat s tím, že prádlo třeba sušit na dvakrát.

Třeba při výběru pračky se sušičkou sledovat i spotřebu vody?

Jelikož kombinovaná pračka se sušičkou potřebuje ke kondenzaci vlhkosti z prádla vodu, třeba tento parametr sledovat. Některé modely mohou na jedno sušení spotřebovat cca 15 l vody, což rozhodně není málo. Všímejte si však nejen spotřebu vody a elektrické energie, ale i funkci 6. smysl, aby bylo praní i sušení co nejefektivnější.

Jaká je hlučnost pračky při sušení prádla?

Hlučnost spotřebiče při sušení se obvykle pohybuje někde uprostřed mezi hlučností při praní a při ždímání. Hlučnost při praní je u většiny modelů do 55 dB a při odstřeďování 76 dB a více.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 13.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.08.2021
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář