Nejlepší pračky se sušičkou 2020 – recenze, testy, zkušenosti

Pokud vás už nebaví neustále věšet prádlo na balkon či sušák, ale nemáte v koupelně dostatek místa na samostatnou sušičku, můžete si vybrat pračku se sušičkou vestavěnou. Mají sice pár nevýhod, ale ušetříte s nimi nemalé finance.

Volně stojící pračka se sušičkou – jak vybrat?

Představíme vám nejoblíbenější modely a poradíme, podle jakých parametrů si pračku se sušičkou vybrat.

Nejlepší pračky se sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
LG F94J6VG0W   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Electrolux EW7W447W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
AEG Dualsense L7WBG47W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Candy CSWS 485D/5-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG Dualsense L7WBE69S   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Ušetříte místo, no vysušíte toho méně

Jelikož sušičky mají v podstatě stejné rozměry jako pračky, nákupem kombinované pračky se sušičkou ušetříte polovinu místa. Také ušetříte místo, které byste jinak zabrali sušením prádla – pračky se sušičkou jsou tedy ideální do malých bytů.

Nákupem takového kombinovaného modelu zpravidla ušetříte 2 000 či více korun oproti nákupu samostatné pračky a sušičky.

Pračka se sušičkou je ideální volbou do malého bytu

Kombinované pračky se sušičkami disponují stejnou výbavou a funkcemi jako samostatné pračky. Usuší však méně prádla než vyperou – např. model s kapacitou 7 kg pro praní usuší najednou pouze 4 kg prádla. Oproti tomu, i nejlevnější modely samostatných sušiček zpravidla zvládnou usušit až 8 kg prádla.

Některé modely mohou mít problém s účinností sušení ve srovnání se samostatnými sušičkami. Výhodou je, že na rozdíl od sušení na slunci prádlo nevybledne a nezachytí se na něm pyl ani jiné alergeny poletující ve vzduchu.

Ventilační či kondenzační?

Starší sušičky byly tzv. ventilačního typu, kdy prádlem procházel horký vzduch tlačen ventilátorem a ohříván topným tělesem. Na provoz těchto modelů bylo nutné odvětrávací potrubí.

V současnosti se setkáte už jen s kondenzačními sušičkami, resp. pračkami se sušičkami. Vlhkost z prádla v nich kondenzuje a sbírá se do sběrné nádoby. Pokud sušičku napojíte na odpadní potrubí, může kondenzát odtékat přímo do něj.

Pračka se sušičkou v jednom

Kondenzační sušičky mohou využívat přímý ohřev pomocí ohřívacího tělesa nebo systém tepelného čerpadla – tyto modely jsou mnohem účinnější a spotřebují až 3-krát méně energie.

Vestavěná sušička o něco zhoršuje energetickou úspornost kombinované pračky, proto se i nejlepší modely řadí do energetické třídy A, dokud samostatné pračky najdete i v nejúspornější třídě A+++.

Funkce a ovládání

Ve většině modelů nechybí tzv. množstevní automatika. Jde o systém, který odváží množství vloženého prádla a podle toho nastaví množství vody či pracího prostředku, čímž ušetří nezanedbatelné množství energie (tato funkce se nazývá také fuzzy logic).

Některé modely dokáží také rozpoznat typ tkaniny a automaticky zvolit vhodný typ a délku pracího programu. Výrobci tyto technologie nazývají např. jako ProSense, DualSense či 6. smysl.

V cenové hladině cca nad 15 000 Kč se standardem stává i parní program, kdy pračka s využitím aktivní páry prádlo provzdušní, vyhladí a odstraní z něj pachy. Některé modely využívají při praní i aktivní bublinky, díky kterým můžete prádlo prát při nižší teplotě (průkopníkem je Samsung s technologií EcoBubble) či technologii aktivního stříbra, jehož ionty odstraňují z prádla bakterie.

I na těch nejlevnějších modelech zpravidla najdete informační LED či LCD displej, který zobrazuje aktuální provozní stavy a uplynulý či zbývající čas do skončení pracího programu.

Konstrukční provedení, hlučnost a spotřeba energie

Pračky se sušičkami najdete ve standardním rozměru s půdorysem 60 x 60 cm i v tzv. úzké verzi s hloubkou pouhých 45 cm.

Bílá pračka se sušičkou standardních rozměrů

Při odstřeďování je standardem 1 000 ot./min., lepší modely odstřeďují při 1 600 otáčkách. S vyššími otáčkami se zvyšuje i hlučnost, pračka by proto měla mít otáčky volitelné. Hlučnost při odstřeďování se pohybuje okolo 75 dB při většině modelů, najdete i tišší.

Nižší hlučnost mají modely s motorem, který je umístěn za bubnem a pohání ho přímo, nikoliv přes řemen (výrobci tuto vlastnost označují jako Direct Drive).

Na konstrukci si všímejte lícování jednotlivých dílů, u levnějších modelů totiž není ničím výjimečným, že plechy či plasty při odstřeďování vibrují.

Někteří výrobci pračky vybavují příliš krátkými hadicemi či napájecím kabelem, což vám může zkomplikovat instalaci.

Další parametry a funkce praček se sušičkou

  • Hmotnost – od praček bez vestavěné sušičky se liší pouze minimálně a zpravidla začíná na 70 kg u menších modelů a končí u hranice 100 kg při největších modelech. Čím těžší pračka, tím náročnější manipulace.
  • Ochrana proti přetečení – speciální senzor uzavře přívodní ventil při přetečení vody vlivem poruchy a zabrání tak vytopení místnosti či celého vašeho příbytku. Výrobci tuto funkci nazývají i Aqua Stop.
  • Dětská pojistka – zabrání dítěti otevřít dveře či změnit nastavení, pokud právě probíhá prací program.
  • Odložený start – umožní vám načasovat spuštění naplněné pračky či sušičky na předem určený čas.

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 13.12.2019
Datum poslední aktualizace: 24.03.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář