Nejlepší drony s kamerou 2024 – recenze, test, zkušenosti

Drony se v posledních letech dostaly v pomyslném žebříčku technologických trendů na přední příčky a tím pádem se masivně rozšířila i nabídka prodejců takových zařízení. Těší se oblibě i zato, že mají mnohé možnosti využití – drony mohou fotit, natáčet videa, můžete s nimi závodit, vylepšovat je nebo se jen tak "bláznit".

Dron s kamerou

Podle čeho však dron vybírat? To vám objasníme v našem článku, kde vám závěru představíme i několik nejprodávanějších typů na trhu.

Nejlepší drony s kamerou

Pokud vám drony učarovaly a rozhodli jste se nějaký pořídit do své domácnosti, můžete si vybrat z následujících produktů. Najdete mezi nimi drony různých cenových kategorií, všechny z nich oplývají nějakými dobrými vlastnostmi, které by vás mohly přesvědčit je vyzkoušet.

Názov Hodnotenie Detail
DJI Mini 2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
DJI Mavic 3 Pro   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fleg Dron/Ponorka s kamerou   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ryze Tello Boost Combo   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
DJI Air 2S Fly More Combo   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Drony s kamerou – recenze

Levné, profesionální drony, drony s kamerou i bez kamery, mini drony... Možností výběru je opravdu dost. Kromě několika zajímavých značek (Syma, Xiaomi, Parrot, DJI apod.) jsou k dispozici i levné drony méně známých výrobců. Cena je často rozhodující při výběru takového zařízení. Abyste se věděli v nabídce dronů zorientovat, připravili jsme pro vás několik recenzí. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Co je to dron a na co ho můžete používat?

Když mluvíme o dronech, tak máme na mysli poměrně malé létající zařízení, které vynikají zejména svou multifunkčností. Zevšeobecňování je poměrně náročné, protože každý dron je jedinečný, nabízí jiný zážitek, a proto si výběr musíte dobře promyslet.

Tyto malé bezpilotní letouny se nejčastěji používají na tvorbu fotografií nebo na kamerovaní. Jelikož díky svému doletu, výkonu a rozměrům se mohou dostat i na těžko dostupná místa. Pro nadšence dronů zde je zase možnost svá zařízení různorodě vylepšovat a tuning.

Odpovědě na několik základních otázek...

Je třeba si určit základní věc a tou je, proč si dron chcete koupit? Možnosti využití jsou bohaté, a proto je velký rozdíl, zda si někdo kupuje dron pouze jako volnočasovou aktivitu, anebo jej potřebuje například jako filmařskou pomůcku při natáčení. Od důvodu vaší koupě se následně odvíjí sledování všech důležitých parametrů.

Kvadrokoptéra

No a neméně důležitým faktorem je, pro koho dron vybíráte. Je daný člověk začátečník, pokročilý nebo má s dronem bohaté zkušenosti? Ano, ovládání dronu je sice poměrně jednoduché a pokud někdo má k technologiím alespoň trochu příznivý vztah, tak by se mu ovládání mělo dostat velmi rychle do ruky, ale zkušenosti pilota netřeba přehlížet.

Indoorový nebo outdoorový dron?

Drony se využívají jako v interiérech, tak i exteriérech. Modely do těchto dvou prostorů se liší především v hmotnosti, konstrukci a ceně. Indoorové drony jsou cenově mnohem přístupnější. Je to proto, že v interiéru faktor silného větru nehraje roli, a proto nemusí mít stabilizační systémy. Jsou lehčí, menší a určeny spíše na volnočasové létání pro amatéry nebo pro děti.

Outdoorové drony jsou dražší, ale za to nabízejí mnohem více funkcí a tím pádem i možností. Vzhledem k používání venku musí být odolnější, silnější a jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů.

Kamera

Na základě kamery lze drony rozdělit do dvou kategorií – drony s kamerou a drony bez ní. Typy bez kamery jsou většinou určeny výhradně na létání a díky tomu jsou mnohem "šikovnější" a vy si tak užijete více zábavy. Často však najdete takové, které mají držák a něj si můžete dodatečně připojit vlastní kameru.

Ovládaní dronu s kamerou

Dron s vlastní kamerou obsahuje slot, kde můžete dát svou paměťovou kartu a na ni se bude ukládat celý záznam. Klasické druhy nenabízejí možnost online přenosu do mobilu a proto v daném okamžiku nevidíte, co přesně točíte/fotíte. Ty lepší/dražší posílají přes Wi-Fi připojení záznam přímo do mobilu přes aplikaci a vy tak vidíte živý přenos.

Ovládací systémy a dosah signálu

Drony se ovládají dvěma způsoby – mobilem/tabletem nebo joystickem. V první řadě nezapomínejte, že k ovládání dronu je smartphone nebo tablet nutností kvůli používání volně dostupných aplikací, které distributor vyrábí a pravidelně aktualizuje jak pro iOS, tak i Android.

Ovládání prostřednictvím mobilu se doporučuje při levnějších/jednodušších typech dronů, protože při dotykovém displeji nemáte nad ovládáním takovou kontrolu jako při joysticku. Jelikož je mobil k dronu připojen přes Wi-Fi nebo Bluetooth, tak je výrazně limitován i dosah signálu – zhruba na nějakých 20 metrů.

Ovládání joystickem je proto výrazně lepší volbou. Při tlačítkách a hlavně páčkách cítíte jejich dotyk a tím pádem je pro vás mnohem jednodušší korigovat směr a výšku dronu. Pokud používáte joystick, tak některé drony, zvláště ty dražší, můžete ovládat až na vzdálenost 1 kilometr a více.

Doba letu a rychlost

Délka letu je ovlivněna řadou faktorů – způsob letu, rychlost, povětrnostní podmínky či zatížení dronu. No a asi tím nejpodstatnějším bodem je v tomto případě kapacita baterie. Doba letu se obvykle udává od 10 až 30 minut závislosti především opět od ceny modelu.

Dron s kamerou

Co se týče rychlosti, tak drony dokáží vyvinout skutečně vysokou maximální rychlost, ale při výběru to není až takový rozhodující faktor. Vysokou "maximálku" potřebujete zejména tehdy, pokud máte v plánu zachycovat nějaké sportovní aktivity, které jsou v pohybu. Levné drony dokáží vyvinout maximální rychlost přibližně  10 km/h, pokud si však připlatíte, tak klidně najdete i takové typy, které dokáží létat rychlostí 60 km/h nebo klidně i 100 km/h.

Baterie

Celkově se na trhu prodávají dva typy – Li-Ion a Li-Pol. První typ baterky využívá lithium-iontový článek a vyznačuje se nižší cenou, ale za to se rychleji opotřebuje. Baterky s články lithium-polymer jsou zase lehčí, ale rychleji ztrácejí svou původní kapacitu. Ani jeden z nich však není vyloženě lepší/horší než ten druhý a typ baterie při výběru dronu nehraje klíčovou roli.

Pokud si chcete užít delší let a nechcete se omezovat neustálým nabíjením, tak můžete investovat a zakoupit si náhradní baterie. Když se jedna baterie vybije, jednoduše ji vyměníte za nabitou a můžete létat dál.

Materiál

Drony se vyrábějí z více materiálů. Ty by měly splňovat jisté požadavky – měly by být odolné vůči pádům, pevné, ale také lehké. Levnější modely jsou obvykle vyrobeny z plastu, který je rychlý, ale za to málo odolný. Pokud hledáte něco odolnější, tak máte na výběr z duralu nebo laminátu. Využíván je také karbon, který je mimořádně lehký a tím pádem i rychlý a obratný. Nevýhodou je jeho vysoká cena a křehkost.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kupování dronu nepatří k běžným činnostem. Domácí kino, reproduktory či router kupuje člověk párkrát za život, ale dron, pokud se pro něj již rozhodne, možná tak jednou, nanejvýš dvakrát. Koupě tohoto zařízení je podle vás poměrně náročná. Mnozí se nás proto mailem ptáte různé otázky, které by vám proces nákupu usnadnili. Rozhodli jsme se na ně co nejpodrobněji odpovědět na tomto místě. Pokud se i vy chcete zeptat, napište nám do komentářů a my vám na otázky co nejdříve odpovíme.

Musím dron někde registrovat?

Registrovat je třeba pouze stroje nad 20 kg. Pokud váš dron tuto hmotnost nedosahuje, není třeba ho registrovat. Platí to však pouze pro drony určené pro soukromé účely. Pokud kupujete dron pro komerční účely, budete potřebovat licenci.

Mohu s dronům létat bez omezení?

Určitě ne. Stáváte se účastníky leteckého provozu, proto musíte dodržovat jistá pravidla. Létat třeba minimálně 50 m od lidí, min. 150 m od budov a hustě osídlených oblastí, ve vzdálenosti 5 500 m od jakéhokoli letiště a max. ve výšce 100 m nad zemí. S dronem nemůžete létat po setmění a ani v zakázaných leteckých prostorách a bezletových zónách.

Třeba dron montovat nebo ho mohu rovnou po vytažení z krabice používat?

To závisí na modelu, některé kvadrokoptéry totiž třeba poprvé sestavit, jiné jsou hned připravené k použití. Pokud ještě nemáte s dronem zkušenosti, vyberte si model s označením RTF (Ready to Fly), který je vhodný k okamžitému použití. Pro zkušenější "letce" jsou vhodné drony s označením ARF (Almost Ready to Fly), které je třeba skládat, ale např. i drony se zkratkou BNF (Bind to Fly). Ty se dodávají bez vysílače (ovladače), který je třeba dokoupit zvlášť.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek