Nejlepší externí mechaniky 2024 – recenze, test, srovnání

Externí DVD mechanika má v případě některých přenosných zařízení velké opodstatnění. Mnohé moderní notebooky či netbooky dnes nedisponují integrovanou DVD mechanikou, a tak je jedinou možností, jak nahrát obsah z CD, DVD či Blu-ray nosičů – právě externí DVD mechanika. Jak vybrat? Které parametry si všímat při výběru? Připravili jsme pro vás i několik konkrétních modelů pro snadnější výběr.

Jak vybrat externí DVD mechaniku?

První, co je třeba před samotným výběrem zvážit, je to, jaké máte na externí mechaniku požadavky. Obecně musíte vědět, jaký druh nosiče chcete prostřednictvím externí mechaniky využívat. Může jít totiž o CD, DVD či Blu-ray disky, ale existují i ​​typy, které načítají FDD disky známé jako diskety. Následně je třeba zvážit ještě další podstatné parametry.

Nejlepší externí DVD mechaniky

Názov Hodnotenie Detail
Verbatim 53504   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Verbatim Blu-ray Slimline   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Hitachi-LG GP57E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Asus SDRW-08U9M-U   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Dell 784-BBBI   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Externí DVD mechaniky – recenze

Přemýšlíte nad novou DVD mechanikou, ale navzdory sledovaným parametrům se neumíte rozhodnout pro konkrétní model? Nechte se inspirovat našimi recenzemi, ve kterých se dozvíte plusy i minusy jednotlivých externích mechanik.

Důležité parametry výběru

Kromě toho, že musíte vědět, který typ externí mechaniky se vám žádá, sledovat byste měli i další podstatné parametry. Typ a způsob připojení, USB 2.0, USB 3.0 nebo micro USB konektor, rovněž stojí za to zvážit velikost takové externí mechaniky, protože ji s velkou pravděpodobností budete přenášet. Kromě toho se na základě recenzí vyhýbejte modelům s vysokou hlučností. V neposlední řadě, důležitou roli hraje i rychlost mechaniky a zajímavou funkcí je nepochybně, pokud plní zařízení i funkci vypalovačky.

  • Základní typy
  • Konektivita a kompatibilita
  • Rychlost zápisu a čtení
  • Rozměry a hmotnost
  • Funkce vypalování
  • Cena a oblíbení výrobci

Základní typy mechanik podle média

Rozdělení externích mechanik není žádnou vědou. Vše totiž záleží na tom, jaký druh média budete přehrávat. Obecně lze vybírat ze čtyř typů externích mechanik.

  • CD mechaniky – zřejmě nikoho nepřekvapí, že externí CD mechaniky umožňují načítat obsah z kompaktních disků (Compact disc – CD). Na tyto nosiče se vejde 700 MB dat, přičemž existují disky CD-RW, při kterých je možné opakovaně data přepisovat nebo prostě vám postačí jednorázové CD-R médium.
  • DVD mechaniky – pracují s DVD médii s kapacitou 4 700 MB a ještě i dnes patří mezi poměrně často používané typy médií pro uchovávání dat. Rovněž existuje několik druhů DVD disků. Například DVD-R DL (Double layer), tento disk má kapacitu až 8 500 MB. Stejně jako v případě CD existují klasické DVD-R disky nebo DVD-RW, které jsou přepisovatelné. V případě DVD disků je ještě výhodou i používání DVD-RAM disků, kde můžete mazat data jako na klasickém pevném disku – libovolně, nemusíte tak přepisovat celý obsah. Externí DVD mechaniky jsou rovněž kompatibilní s CD disky, naopak to neplatí.
  • Blu-ray mechaniky – nejmodernější druh diskového nosiče pro uchovávání velkého množství dat. Jeho výhodou je především kapacita od 25 000 MB (Blu-ray BD-R) až po dvouvrstvé s kapacitou 50 000 MB. Obrovskou výhodou Blu-ray mechaniky je bezpochyby fakt, že je lze přepisovat, ale také jsou zpětně kompatibilní s CD i DVD mechanikami, takže bez nejmenších problémů za pomoci Blu-ray mechaniky přehrajete CD i DVD disky.
  • FDD mechaniky – zřejmě už dávno zapomenuté, ale pokud byste potřebovali načíst obsah z disketových nosičů, určitě se vám speciální externí FDD mechanika hodí. Nevýhodou těchto paměťových nosičů je poměrně krátká životnost uchovávání dat, omezený počet přepisů a především možnost uchování malého množství dat – 1,44 MB.

Konektivita a kompatibilita

Od tohoto parametru v zásadě závisí to, jakým způsobem externí mechaniku připojíte k zařízení – notebook, netbook či tablet. Rovněž tento parametr ovlivňuje i samotnou rychlost mechaniky a schopnost načítat obsah z disku.

Otevřená externí DVD mechanika

Zvažovat můžete mezi mechanikami s USB vstupem, ideální nejmodernější USB 3.0 či 3.1, jejichž přenosová rychlost je rozhodně lepší než v případě starších USB 2.0. Každopádně však natrefit můžete i na micro USB vstupy, neboť některé netbooky a menší laptopy nedisponují ani samotným USB vstupem.

Rychlost čtení a zápisu externí mechaniky

Rychlost čtení externí mechaniky závisí na určitých standardech. Jedním z faktorů je bezpochyby i kompatibilita a konektivita mechaniky, ale v neposlední řadě i samotné konstrukční parametry tohoto zařízení. Rychlost zápisu či čtení vám však zcela neřekne, že pokud je číslo větší, tak bude přenos dat rychlejší. Každý disk má předdefinované své standardy. Pro CD mechaniku je to přenosová a čtecí rychlost x24, pro DVD x8 a pro Blu-ray disk je to x4.

Rychlost zápisu je důležitá především v případě, že externí mechanika je vybavena vypalovačkou. Stále však platí, že rychlost závisí také na tom, na jaký druh disku budete vypalovat.

Externí mechanika – rozměry a hmotnost

Externí mechanika velmi často cestuje i se samotným zařízením, ke kterému ji připojujete. Stojí tedy za zvážení, zda se vám takové zařízení například vejde do tašky k vašemu notebooku. Pokud je externí mechanika k notebooku, její kompaktní rozměry jistě oceníte.

Možností je rozhodně více. Od stojanových konstrukcí po ležaté konstrukce. Pokud je externí mechanika většinou na jednom místě, statická, nemusí vás příliš zajímat, zda má o 50 gramů více nebo méně, rovněž ani rozměry samotné nemusí hrát v takovém případě velkou roli.

Pokud externí mechaniku využíváte při cestování, určitě je lepší varianta, pokud je externí mechanika kompaktnější, má štíhlejší tvar a nižší hmotnost. Hmotnost externí mechaniky se pohybuje řádově ve stovkách gramů, nejlehčí "slim" modely mají hmotnost okolo 100 až 150 g. V průměru se hmotnost pohybuje na úrovni 200 až 400 g.

Funkce vypalování

Pro mnohé zákazníky je důležité, aby externí mechanika byla zároveň i vypalovačkou. Vypalování umožňuje ukládat na diskové paměťové médium libovolný obsah o určitém maximálním objemu, který limituje maximální úložiště nosiče.

Externí DVD mechanika a vypalovačka v jednom

Vypalovačka není vždy samozřejmostí a nemusí být součástí mechaniky, ačkoli většina modelů ní dnes disponuje. Otázkou zůstává, jaký druh disků chcete vypalovat. Externí DVD mechanika dokáže vypalovat stejně tak i CD, naopak to však neplatí. Trocha více specifickou je externí mechanika/vypalovačka pro Blu-ray disky. Těch je na trhu podstatně méně a jejich cena je vyšší oproti CD či DVD externím mechanikám s vypalovačkou. Na druhé straně, pokud máte Blu-ray mechaniku s funkcí vypalování, využijete její schopnosti i při přehrávání obsahu i vypalování na CD či DVD disky.

Cena a oblíbení výrobci

Kolik stojí externí mechanika? Ceny se liší v závislosti na typu. Nejlevnější jsou CD mechaniky, protože přirozeně, jejich funkcionalita je omezenější. Jejich cenovka začíná na úrovni od 500 Kč. I v této cenové kategorii běžně bývají mechaniky vybavené vypalovačkou. Při DVD mechanikách však skok není tak velký a od 750 do 1200 Kč bez problémů koupíte kvalitní DVD mechaniku i s vypalovačkou. U dražších modelů si už připlatíte za design a možná i kvalitnější materiály.

Externí DVD mechanika Asus či Lenovo patří na trhu mezi velmi oblíbené a v nabídce mají široké zastoupení modelů. Neméně často však natrefíte i na externí mechaniky od Dell či LG. Zastoupení na trhu má i Verbatim a rovněž nezaostává ani externí DVD mechanika HP.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Máte ohledně externích mechanik ještě nějaké otázky? Na ty nejčastější vám nabízíme odpověď na tomto místě. Pokud jste se nedozvěděli vše, co vás zajímá, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Dokáže externí mechanika číst i paměťové karty?

Na trhu se můžete setkat také s modely, které mají integrovanou čtečku paměťových karet. Touto technologií však nedisponuje každá externí mechanika.

Může interní mechanika po demontáži fungovat jako externí mechanika?

Ne, interní mechanika (CD, DVD, Blu-ray) má zcela odlišnou konektivitu, jako modely externí. Takové zařízení není reálné možné externě propojit se zařízením, jakým je notebook, tablet či smartphone.

Kde koupím externí mechaniku?

Běžně je lze dostat i v klasických prodejnách s elektrospotřebiči. Externí DVD mechanika v OKAY elektro není výjimkou. Pokud byste si nevybrali přímo v kamenné prodejně, na internetu je množství e-shopů, které takový sortiment nabízejí. Není tedy nutné hledat externí mechaniky ve specializovaných prodejnách.

Vaše hodnocení:
(88%)
Datum publikování: 02.02.2021
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek